Takip Edin

GENEL

Zarif’ten tanımadığı anlaşmanın silah ambargosunun kalkması maddesine karşı çıkan Trump’a: Keşke Kafka burada olsaydı

İran’la nükleer anlaşmadan çekilmiş bulunan ABD Başkanı Donald Trump’ın bu anlaşma hakkındaki BM kararının silah ambargosunun kalkması maddesini …

Yayınlanma tarihi

-

İran’la nükleer anlaşmadan çekilmiş bulunan ABD Başkanı Donald Trump’ın bu anlaşma hakkındaki BM kararının silah ambargosunun kalkması maddesini durdurmaya çalışması, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’e alay malzemesi oldu.  

BM Güvenlik Konseyi’nin 5 veto yetkisine sahip daimi üyesi (ABD, Britanya, Fransa, Rusya ve Çin) ile Almanya’nın (5+1) Temmuz 2015’te İran’la vardığı nükleer anlaşma, Tahran’a ‘tank, zırhlı savaş araçları, ağır topçu sistemleri, savaş uçakları, saldırı helikopterleri, savaş gemileri, füzeler veya füze sistemleri gibi silahları satma yasağının’ 18 Ekim 2020’de kalkmasını da içeriyor.

Trump yönetimi 13 yıllık BM silah ambargosunun kalkması maddenin hayata geçmesini engellemek için seferber oldu. Son olarak ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, dün Wall Street Journal gazetesinde konuyla ilgili tehditlerle dolu bir makale yayımladı. Hook, ‘BM yaptırımlarının geri dönmesi (snap back) mekanizmasını çalıştırma’ tehdidini de savurdu.

Buna Twitter’dan alaycı bir yanıt veren İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ünlü yazar Franz Kafka’nın gerçekliği ters yüz eden, absürt ve karanlık tarzına atıfla “Keşke Kafka ortalarda olsaydı” demekten de kendini alamadı. 

Tweetinde Trump’ın dezenfektan tedavisi önerisiyle Hook’un makalesindeki BM kararıyla ilgili sözlerine birebir atıf yapan Zarif “Koronavirüsü ‘temizlemek’ için dezenfektan enjekte etmeyi ciddi ciddi düşünenler, aynı zamanda, uzun zaman önce ‘katılımcısı olmayı bıraktıkları’ bir anlaşmayı ayakta tutan BM Güvenlik Konseyi Kararı’nın ‘katılımcısı’ olduklarını savlıyor” diyerek ekledi:

“Kendi sözleri. Keşke Kafka buralarda olsaydı.”

 

 

Kaynak: Sputnik TR   ©SputnikTR 

GENEL

Son dakika: Erdoğan ‘kimse kusura bakmasın’ diyerek açıkladı: Yüksek faizle kalkınacağımıza inanmıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: Aşılamanın artmasıyla beraber dünya genelinde salgın geriledikçe taşlar yerine oturacak …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Aşılamanın artmasıyla beraber dünya genelinde salgın geriledikçe taşlar yerine oturacak, ülkemizin yakaladığı ivme daha da artacaktır.

Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşmamızı güncelleme çalışmalarımız sürüyor.

2021 yılında tüm bu çalışmaları daha da ileriye taşıyarak devam ettireceğiz.

Her ne kadar bu salgın beraberinde çeşitli zorluklar, sıkıntılar getirse de iş dünyamızın önünde yeni fırsat pencereleri de açıyor

Amacımız Türkiye’nin salgın sonrası döneme güçlü, dayanıklı oyuncu olarak girmesini sağlamaktır.

2020 yılında kurulan şirket sayısı, salgına rağmen yüzde 20 artarak 101 bin 318’e ulaştı.

Serbest piyasa ekonomisi için attığımız adımların etkisi yansımaya başladı.

Ülkemizin küresel ihracattaki payı geçtiğimiz yılın ocak-ekim verileri itibarıyla ilk defa yüzde 1’i aşarak yüzde 1,03 seviyesine çıktı

Tüketici güven endeksi ocakta yüzde 4 artarak yükseldi.

Kur cephesi nispeten istikrar kazandı, yurt dışındaki yatırımcıların taleplerinin artmaya başladığını görüyoruz.

Ülkemizi bir yatırım, üretim, teknoloji üssü yapacağız.

Şöyle de bir planım var; Uluslararası gerek yatırımcı gerekse şirketleri biz senede bir, hatta iki kez ülkemize davet edip onlarla ülkemizde time-tablelar yapabiliriz, bazı görüşmelerimizi yaparız, hatta onlara ülkemizdeki yatırım imkanlarının neler olduğunu, ne gibi yatırımlar yapabileceklerini anlatmak suretiyle anlatmamızda fayda var. Bunları geçmişte çok yaptık ve çok da faydasını gördük.

Reform gündemimizle ilgili yoğun bir hazırlık dönemini geride bıraktık. Yakında kapsamlı reform paketimizi kamuoyuyla paylaşacağız.

Yüksek faize kesinlikle karşıyım. Yatırımcıların mesajları önem taşıyor. 

Yüksek faizle ülkemin kalkınacağına inanmıyorum, kimse kusura bakmasın ben bunu anlatmaya devam edeceğim.

 

 Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GENEL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan öğrencilere mesaj: Bir sonraki zil okullarda çalacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, koronavirüs tedbirleri kapsamında uzaktan eğitim gören ve bugün itibarı ile 3 haftalık yarıyıl tatiline …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, koronavirüs tedbirleri kapsamında uzaktan eğitim gören ve bugün itibarı ile 3 haftalık yarıyıl tatiline giren öğrenciler için Twitter hesabından açıklama yaptı.

Oktay mesajında bir sonraki zilin okullarda çalacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili çocuklar, salgın nedeniyle bu yarıyıl tatil zili ekranlarda çaldı; ama inşallah bir sonraki zil sizleri sabırsızlıkla bekleyen okullarınızda çalacak. Hepinize keyifle; ama ne olursa olsun her dakikasını tedbirlere dikkat ederek geçireceğiniz bir yarıyıl tatili diliyorum.”

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

HSK’dan Danıştay’a 3 yeni üye

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulunca, Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Nafiz Acar, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi …

Yayınlanma tarihi

-

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulunca, Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Nafiz Acar, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Yüksel Navdar ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanı Fatih Zencirci, Danıştay üyeliğine seçildi.

HSK Genel Kurulu, gerçekleştirilen toplantıda boş bulunan 3 Danıştay üyeliği için seçim yaptı.

Buna göre, Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Acar, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Navdar ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanı Zencirci, Danıştay’ın yeni üyeleri oldu.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR