Takip Edin

BİLİM TEKNOLOJİ

Yunanlıları korkutan Türk aracı ZAHA’da seri üretim için geri sayım başladı

Deniz piyadelerinin ihtiyaçları için geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı için ilk adım 2017 yılında atıldı. Deniz …

Yayınlanma tarihi

-

Deniz piyadelerinin ihtiyaçları için geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı için ilk adım 2017 yılında atıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanan araca ilişkin tüm çalışmaları ise FNSS isimli savunma şirketi yürütüyor.​

ZAHA, bir amfibi çıkarma operasyonu esnasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde alma kabiliyetine sahip araç olarak ifade ediliyor.

Araç olası bir deniz harekâtında gemilerden denize indirilerek, askerlerin karaya güvenli bir şekilde çıkarma yapmasını sağlıyor.

ZAHA; Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı ve Kurtarma Aracı olmak üzere üç değişik konfigürasyona sahip bulunuyor.​

8,3 metre uzunluğunda ve 3,3 metre genişliğindeki araç, yüzde 60 dik eğimde tırmanma yapabilirken, yüzde 40 yan eğimde ise tutunabiliyor.​

2,5 metrelik dalgalarla baş edebilecek şekilde tasarlanan ve denizde kendini düzeltebilme kabiliyeti olan zırhlı araç, denizde 7 knot, karada ise 70 km azami süratle yol alabilecek.

Azami 300 kilometre menzile erişebilecek araç, 12,7 milimetre makineli tüfek ve 40 milimetre bomba atar ile donatılırken uzaktan kumandalı silah istasyonuna da sahip olacak.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA ile 15 deniz mili mesafeden deniz piyadeleri karaya rahatlıkla intikal ettirilebilecek. ​​

ZAHA’lar zorlu hava koşullarında denizde alabora olması durumunda, içerisinde bulunan mürettebata zarar vermeden ve ilave bir sistem kullanmadan kendini döndürme özelliğine de sahip.​

90 cm yüksekliğindeki dik engelleri ve 2 metre uzunluğundaki hendekleri kolaylıkla geçebilen ZAHA, ​arazi şartlarında da oldukça iyi bir performans sergiliyor.​​

Proje kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na hücum personel, komuta ve kurtarma olmak üzere 27 Zırhlı Amfibi Hücum Aracı tedarik edilecek.

Söz konusu hücum personel araçları ile bir savaş gemisinden 500’den fazla askerin karaya aktarımı da sağlanabilecek.

Halihazırda test faaliyetleri devam eden ZAHA ile Türkiye, bu alanda da dünyada ikinci ülke oldu.

2022 yılı içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanan ZAHA’nın dünyada tek bir muadili bulunuyor.

ABD menşeili AAVP-7A1 isimli zırhlı amfibi aracı ZAHA ile iddialı bir rakibe sahip olacak.

ZAHA’nın ABD’li muadiline göre: araç içerisinde taşınabilecek personel sayısı, balistik ve mayın koruma da yüksek seviye, karada ve suda sağlanacak performans kriterleri konularında üstün olması hedefleniyor.

Tüm deniz testlerinin önümüzdeki yıl tamamlanması planlanan ZAHA’lar ilk etapta TCG Anadolu Gemisi’nde kullanılacak.​

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak TCG Anadolu’nun ise gelecek yıl göreve başlaması planlanıyor.

TCG Anadolu’nun ardından ZAHA ile denizlerdeki gücünü pekiştirecek olan Türk Deniz Kuvvetleri Yunan medyasında şimdiden korkuya yol açtı.

Türkiye’nin ilk uçak gemisi TCG Anadolu’ya yerleştirmek üzere 27 ZAHA aracının sipariş edildiğini belirten Yunan medyası ZAHA’ların denizde ve karada Türkiye’ye avantaj sağlayacağını ifade etti.​

Haberde aracın, amfibi operasyonlar sırasında Türk donanmasına yardımcı olmak üzere tasarlandığına dikkat çekilirken, ZAHA’nın teknik özelliklerinden de bahsedilerek Türkiye’nin bu araçları Yunan sahillerine çıkarma yapmak için kullanacağı öne sürüldü.

Çok sayıda ülkenin yakından takip ettiği ZAHA’ların deniz kuvvetlerinde kritik rol üstlenmesi beklenirken, ihracat potansiyelinin de yüksek olacağı tahmin ediliyor. ​ ​ ​ ​ ​

Kaynak: Yeni ŞAFAK

BİLİM TEKNOLOJİ

Almanya’daki Türk gençlerinden yeni buluş: Dezenfekte ediyor!

Almanya’da Türk gençleri, dokunmatik ekranlarda koronavirüsü yok eden  cihaz geliştirdi. Cihaz, ATM gibi dokunmatik ekranları otomatik olarak …

Yayınlanma tarihi

-

Almanya’da Türk gençleri, dokunmatik ekranlarda koronavirüsü yok eden  cihaz geliştirdi. Cihaz, ATM gibi dokunmatik ekranları otomatik olarak?dezenfekte ediyor. Ülkede yaşayan 33 yaşındaki Ahmet Toklu (makine mühendisi), 34  yaşındaki Cihan Atsız (endüstriyel hijyen mühendisi), yine 34 yaşındaki Fatih  Akpınar (biyoloji öğretmeni) ve Hırvat kökenli 36 yaşındaki Danijel Imani  (endüstriyel hijyen mühendisi), fikirlerini ve maddi imkanlarını birleştirerek  UV-C ışınlarıyla toplu kullanılan dokunmatik ekranları otomatik olarak dezenfekte  eden bir cihaz geliştirdi. Girişimciler, prototipini yaptıkları cihazı piyasaya  sürmeye hazırlanıyor.

 “Dn ‘A Disinfection” adlı cihazın geliştirilmesinde yer alan Cihan  Atsız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mart 2020’de arkadaşlarıyla Danijel  Imani’nın evinin balkonunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının  hayatlarını nasıl etkilediğini konuştuklarını, bu sohbette, toplu olarak  kullanılan dokunmatik ekranları otomatik olarak dezenfekte eden bir cihaz fikrinin ortaya çıktığını söyledi.

Atsız, “Balkonda Ahmet Toklu bize UV-C ışınlarının nasıl etkili  olduğunu anlattı. Danijel ise hijyen konusunda bizi bilgilendirdi. UV-C ışınları  konusunda araştırma yaparken bazı icatlar gördük. Sonra sohbetimiz dokunmatik  ekranların nasıl temizleneceği konusuna taşındı. ATM, havalimanınlarda bulunan  self-check in terminallerinin ekranları ve restoranlarda bulunan dokunmatik  ekranların otomatik dezenfekte edilmesini konuştuk. İnternet üzerinden bu konuda  bir cihaz var mı araştırdık. Böyle bir cihaz göremedik.” şeklinde konuştu.

 

Birkaç saniyede ortadan kaldırıyor 

Cihan Atsız, fikir üzerinde biraz daha beyin jimnastiği yaparak  cihazın üretimine karar verdiklerini, Nisan 2020’de Almanya’da patent başvurusu  yaptıklarını anlattı.

Atsız, “Sonra sermaye koyarak otomatik dezenfeksiyon cihazının  prototipini yaptırdık. Cihazımıza da Dn ‘A Disinfection ismini verdik. Çok  heyecanlıydık. Cihazı elimize alınca heyecanımız daha da arttı. Prototipi elimize  alınca direkt laboratuvar çalışmalarına geçtik.” dedi.

Cihazın işleyişine değinen Atsız, “Her kullanımdan sonra dezenfeksiyon  cihazı, yatay vaziyette dokunmatik ekran üzerinde yukarıdan aşağıya hareket  ediyor ve UV-C ışınlarıyla mevcut patojenleri birkaç saniye içinde ortadan  kaldırıyor. Bunu laboratuvar çalışmalarıyla ortaya koyduk.” ifadelerini kullandı.

İnovasyon yarışmasında finale kalan 20 proje içinde

Cihan Atsız, cihazın şirketlerden büyük ilgi gördüğünü aktararak,  şunları kaydetti:

“Geliştirdiğimiz cihazın lisans haklarıyla ilgili uluslararası  şirketlerle görüşmelerimiz halihazırda devam ediyor. Aynı zamanda Almanya’nın en  saygın teknik üniversitelerinden olan TU-Darmstadt’ın (Technische Universität  Darmstadt) başlatmış olduğu ‘TU-Ideenwettbewerb 2020’ inavosyon yarışmasında  toplam 140 proje içerisinde ilk 20’ye giren projelerden oldu ve birinci olma  yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.”

Cihazın geliştirilmesi için bütün maddi imkanlarını seferber  ettiklerini anlatan Atsız, “Cihazın üretilmesi konusunda Türkiye başta olmak  üzere yatırımcılarla veya şirketlerle beraber çalışmak istiyoruz. Bu ürünü  markalaştırıp bütün ülkelere ihraç etmek istiyoruz.” diye konuştu.

Almanya’daki Türk gençlerine tavsiyelerde de bulunan Atsız,  “Düşüncelerini pratiğe dönüştürsünler. Önemli olan adım atmak. İlk adım sağlam  olunca başarı için gerisi otomatik olarak geliyor.” dedi.

 

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

BİLİM TEKNOLOJİ

Türk savunma sanayisinden “sualtı telefonu” ihracatı

Sualtı elektroniği ve akustiği konularında çalışmalar yürüten KoçSavunma, geliştirdiği ürünlerle yurt dışı pazarına yönelik adımlar atıyor …

Yayınlanma tarihi

-

Sualtı elektroniği ve akustiği konularında çalışmalar yürüten KoçSavunma, geliştirdiği ürünlerle yurt dışı pazarına yönelik adımlar atıyor.

KoçSavunma; Echorium Dalgıç Tespit Sonarı Ailesi, Sualtı Tespit ve Konumlandırma Sistemi, Mermi Tarassut Sistemi, Akustik İzleme ve Yakalama Sistemi, Sualtı Ortam Modeli ve Sualtı Telefonu gibi bir dizi ürüne sahip bulunuyor.

Şirket, 2020’de sualtı telefonunun yabancı bir deniz kuvveti gemisinde kullanımına yönelik sözleşmeye imza attı. Ayrıca diğer bir yabancı ülke gemisine İngilizce menülü sualtı telefonu satışına yönelik sözleşme de bu yılın başında yürürlüğe girdi.

Sualtı telefonu; tümü mikro işlemci kontrollü, suüstü/sualtı gemileri arasındaki iletişimi sualtı akustik dalgaları aracılığı ile sağlayan haberleşme sistemi olarak görev yapıyor. Söz konusu ürünün MİLGEM ve Yeni Tip Karakol botları için sabit, kurtarma gemileri için taşınabilir olmak üzere değişik tipleri bulunuyor.

Savunma dışındaki sektörlere de açılmayı hedefleyen KoçSavunma, bu alanda da somut sonuçlar aldı. TURMEPA ile Smartium Blue sosyal sorumluluk projesi kapsamında, KoçSavunma akıllı şamandıraları, Türkiye’nin önemli turistik bölgelerinden Fethiye Körfezi’ndeki deniz suyu temizlik kalitesini düzenli olarak izlemeye başladı.

KoçSavunma, 2020 yılı içinde akıllı şamandıra sistemleri geliştiren bir firma olarak Uluslararası Seyir Yardımcıları ve Fenerler Otoriteleri Birliği (IALA) ve Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) üyelik işlemlerini de tamamladı.

YENİ PAZARLARIN KAPISI AÇILDI

KoçSavunma, bu yıl da Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda ürün geliştirmeye ve dünya ile rekabet edecek çalışmalara imza atmayı sürdürecek. Şirket, stratejik hedefleri doğrultusunda bu yıl farklı sektörlerdeki açılımlara öncelik verirken küresel pazarlarda öne çıkmamak amacıyla fuar katılımları gibi faaliyetlerini de artırmayı planlıyor.

Özellikle IALA üyeliğinin onayından hemen sonra Filipinler Sahil Güvenliği için talep edilen seyir yardımcısı şamandıra tedarik ihalesine davet edilen KoçSavunma, ana yurt ve kritik tesislerin sualtı güvenliği için vazgeçilmez olan Dalgıç Tespit Sonarı ürünü için yurtdışı açılım fırsatlarını dikkatle takip ediyor.

2020 yılı içinde öne çıkan KoçSavunma Sualtı Telefonu, Dalgıç Tespit Sonarı ve Gemi Entegre Bilgi Sistemi gibi ürünlere yönelik potansiyel ihracat fırsatlarının 2021 yılı içinde hayata geçmesi bekleniyor.

“AR-GE VE İNOVASYON FAALİYETLERİNE AĞIRLIK VERDİK”

KoçSavunma Mühendislik Yöneticisi Hakan Öktem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen 2020 yılı teslimatlarını taahhütler çerçevesinde ve zamanında gerçekleştirdiklerini söyledi.

Salgının tüm dünyada ve Türkiye’de yol açtığı zorlu koşullara rağmen Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine ağırlık verdiklerini vurgulayan Öktem, “Bu kapsamda yurt içi ve yurt dışından önemli siparişler aldık ve birçok firma ile yurt dışı temsilcilik sözleşmeleri imzaladık. Böylece 2020 yılını hem yurt içinde hem yurt dışında savunma şirketleri tarafından aranılan çözüm ortağı olarak kapatmanın gururunu yaşıyoruz. Bu verimli dönemin önümüzdeki süreçte de istikrarını koruyacağına inancımız tam.” ifadelerini kullandı. 

Öktem, stratejik yol haritasını farklı sektörlere açılmak ve yurt dışı pazarlarda büyümek olarak belirlediklerine işaret ederek, “KoçSavunma gerek yurt içi faaliyetleri gerekse ihracat fırsatları açısından 2020’yi verimli bir şekilde değerlendirdi. Bu dönemde çeşitli bakanlık ve kurumlarla ürünlerimizin tanıtımına ve çözüm üretmeye yönelik süreçleri başarıyla başlattık.” diye konuştu.  

KAYNAK: AA

Kaynak: Haber7

Devamını oku

BİLİM TEKNOLOJİ

Rus yetkili duyurdu! Türkiye ile ortak üretim…

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkan Yardımcısı Aleksey Frolkin’e, Türkiye’ye yeni bir S-400 sevkiyatı ve ortak üretim …

Yayınlanma tarihi

-

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkan Yardımcısı Aleksey Frolkin’e, Türkiye’ye yeni bir S-400 sevkiyatı ve ortak üretim hususunda görüşmelerin hangi noktada olduğu soruldu.

Frolkin soru üstüne, “Türk partnerlerimiz ile daima temas halindeyiz, askeri-teknik işbirliğinin çeşitli alanları üstünde çalışmaya devam ediyoruz” dedi. FSVTS Başkan Yardımcısı, başka bir ayrıntı paylaşmadı.

Rusya, anlaşmaları kapsamında Türkiye’ye dört adet S-400 bataryası teslim etmişti. Opsiyon da içeren anlaşmanın değerinin 2.5 milyar dolar olduğu açıklanmıştı.

Söz konusu anlaşmada yer alan opsiyonun, ikinci bir sevkiyat halinde Türk tarafının belirli bir oranda üretime ortak olabilmesi ihtimalini içerdiği biliniyor.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR