Takip Edin

GENEL

Yüce Divan’da hesap vakti! Hakim önüne çıkıyorlar

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ihraç edilen eski yüksek yargı üyeleri, “FETÖ üyesi/yöneticisi olmak” suçundan ilk derece mahkemesi …

Yayınlanma tarihi

-

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ihraç edilen eski yüksek yargı üyeleri, “FETÖ üyesi/yöneticisi olmak” suçundan ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde yargılanırken, şimdi de örgüt talimatıyla imza attıkları kararlar nedeniyle Yüce Divan’da hesap verecek. FETÖ’cü yargıçların “görevi kötüye kullanma” suçundan yargılanacak.

DANIŞTAY ABİSİ YARGI ÖNÜNDE

Bu kapsamda, eski Danıştay üyeleri Galip Tuncay Tutar, Vahit Bektaş ve Bülent Olcay hakkındaki ilk duruşma yarın saat 10.00’da yapılacak. “Örgüt yöneticiliği” suçundan 16 yıl hapse çarptırılan Tutar, FETÖ’nün yüksek yargı yapılanmasında «Danıştay abisi» olarak yer alıyor. Danıştay kararlarının FETÖ’nün verdiği talimatlar doğrultusunda örgütün amacına uygun olarak verildiği belirlenirken, yapılan tüm bu hukuksuz işlemlerin sorumlusunun da Tutar olduğu belirtiliyordu. İtirafçı beyanlarına göre, Tutar, elebaşı Fetullah Gülen verdiği için kutsal kabul edilen 1 dolarları Danıştay üyelerine 50 dolar karşılığında verdi.

CÜBBESİNİ ASAN ÜYE YÜCE DİVAN’DA

Yüce Divan’da yargılanacak bir diğer FETÖ’cü Bülent Olcay ise “Silahlı terör örgütü üyesi” olmak suçundan 13 yıl 6 ay hapse mahkum edilmişti. Olcay, FETÖ’nün darbe girişiminden 4 gün önce, yüksek yargı üyelerinin görevini sona erdiren düzenlemeyi protesto amacıyla cübbesini Danıştay binasındaki odasının camına asmıştı.

Tutar’ın ardından FETÖ’nün Danıştay’daki en önemli isimlerden olduğu belirtilen Vahit Bektaş, 15 Temmuz sonrası gözaltına alındıktan sonra itirafçı olmuştu. Bektaş, yargılandığı dava 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.

TALİMAT FETÖ’DEN GELİRDİ

Eski Danıştay üyesi Vahit Bektaş, Danıştay kararlarının FETÖ’nün talimatları doğrultusunda verildiğini anlatmıştı. Kritik kararlardan önce Galip Tuncay Tutar’ın FETÖ üyelerini ziyaret ettiğini belirtirken, “Bu kişiden bana bir talep geldiğinde bunun Fetullah Gülen cemaati adına geldiğini anlardım» ifadesini kullanmıştı. Bektaş, ifadesinde, FETÖ’nün müdahale ettiği dosyalara da örnekler vermişti.

Başkanvekili başkanlık edecek

Anayasa Mahkemesi, Anayasa’nın 148. maddesine göre, yüksek yargı üyelerini görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan sıfatıyla yargılıyor. Davada, savcılık görevini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı veya başsavcıvekili yürütecek. Yüce Divan’a kıdemli AYM Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan’ın başkanlık etmesi bekleniyor.

Kaynak: Yenişafak

GENEL

Nijerya açıkları 2020’de korsanların ‘en çok gemi mürettebatı kaçırdığı bölge’ oldu

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansına (UNCTAD) göre, dünya ticaretinin miktar bazında yüzde 80, değer bazında yüzde 70’i deniz …

Yayınlanma tarihi

-

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansına (UNCTAD) göre, dünya ticaretinin miktar bazında yüzde 80, değer bazında yüzde 70’i deniz taşımacılığı yoluyla gerçekleştirilirken korsan saldırıları ciddi tehdit oluşturuyor.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) verilerine göre, yalnızca Nijerya açıklarındaki korsan saldırılarının ekonomiye etkisi 818,1 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Dünya Bankası raporundan derlenen bilgilere göre, gemi korsanlarının saldırılarında 2019’da “1994’ten bu yana erişilen en düşük seviye” kaydedildi.

Kaçırılan gemi sayıları 2010’da zirveye ulaştı, 2019’da ise “son 10 yılın en düşük seviyesine” geriledi.

Buna karşın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkileriyle hükümetler, korsanlıkla savaşmak için daha az kaynak ayırmak durumunda kaldı. Bu nedenle 2020’de küresel korsan saldırıları ve saldırı girişimlerinin sayısında bir önceki yıla göre yüzde 24 artış yaşandı.

Güney Amerika ve Batı Afrika, saldırılardaki artışlarda öne çıkarken Somali’de de korsan saldırıları 2017’de zirveye çıkmasının ardından önemli ölçüde azaldı.

Nijerya açıklarındaki saldırılarda artış

Uluslararası Ticaret Odasının (ICC) Uluslararası Denizcilik Bürosu (IMB) tarafından yayımlanan rapordan derlenen bilgilere göre, geçen yıl dünya genelinde gemilere yönelik 195 korsan saldırısı ve silahlı soygun olayı gerçekleşti. 2019’da ise 162 olay yaşandığı kayıtlara geçti.

Olaylarda Nijerya açıklarında ve Singapur’da belirgin artış kaydedildi.

Mürettebat kaçırma olayları en çok Nijerya açıklarında

2020’de dünya genelinde 135 personel gemilerinden kaçırıldı, söz konusu rakamın yüzde 95’inden fazlasının Nijerya açıklarında gerçekleşmesi dikkati çekti. Bu bölgede yaşanan 22 ayrı olayda 130 gemi personeli kaçırıldı ve bu, tüm zamanların en yüksek seviyesi oldu.

Nijerya açıklarındaki saldırıların yüzde 80’inden fazlası silahlı gerçekleştirildi, geçen yıl kaçırılan 3 gemi ve ateş açılan 11 gemi de bu bölgede saldırıya uğradı. Açıklardaki gemi saldırılarının yüzde 25’inde mürettebat kaçırma olayları bildirildi.

Korsan saldırılarının genelinde mürettebat, gemiden kaçırılarak tahliyeleri müzakere edilene kadar kıyıda tutuldu. 2020’de kıyıdan en uzakta mürettebat kaçırma olayı karaya 200 deniz mili mesafede gerçekleşti.

Bu nedenle IMB, “bölgedeki gemilerin güvenli demirlemede kargo operasyonlarını başlatana kadar kıyıdan en az 250 deniz mili uzakta kalması” tavsiyesinde bulunuyor.

Saldırılara en fazla maruz kalan ülkeler

Geçen yıl 45 gemiyle en fazla korsan saldırılarına maruz kalan ülke Yunanistan olurken bu ülkeyi 30 gemiyle Singapur, 18 gemiyle Almanya, 13 gemiyle Hong Kong ve 9 gemiyle Danimarka ve Birleşik Arap Emirlikleri takip etti.

Bu dönemde saldırıya uğrayan Türk gemilerinin sayısı 5 olarak kayıtlara geçti.

Saldırıların yaklaşık yüzde 50’si Nijerya, Endonezya, Singapur ve Benin’de gerçekleşti. Nijerya’da geçen yıl 35, Endonezya’da 26, Singapur’da 23 ve Benin’de 11 gemi korsan saldırısı veya saldırı girişimine uğradı.

Türk konteyner gemisinin 15 personeli kaçırıldı
Dün Nijerya açıklarındaki seyir halinde bulunan “Mozart” isimli Türk konteyner gemisi, Sao Tome’nin 100 deniz mili açığında saldırıya uğradı.
Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 kişilik mürettebattan 15’i kaçırıldı.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Meslekten ihraç edilip gözaltına alınan 2 hakimden biri tutuklandı

Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) meslekten ihraç edilen 9 hakim ve savcı arasında yer alan ve gözaltına alınan 2 hakimden biri tutuklandı …

Yayınlanma tarihi

-

Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) meslekten ihraç edilen 9 hakim ve savcı arasında yer alan ve gözaltına alınan 2 hakimden biri tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibat ve iltisaklı oldukları gerekçesiyle HSK tarafından ihraç edilen 2 tetkik hakimi, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen F.A.E, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak ceza evine gönderildi, C.E. ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

İzmir merkezli ‘FETÖ’ operasyonunda tutuklu sayısı 111’e yükseldi

‘FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik İzmir merkezli operasyonda yakalanarak adliyeye sevk edilen şüphelilerden 46’sının …

Yayınlanma tarihi

-

‘FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik İzmir merkezli operasyonda yakalanarak adliyeye sevk edilen şüphelilerden 46’sının daha tutuklanmasıyla toplam tutuklu sayısı 111’e yükseldi.

İzmir Başsavcılığı’nca 60 il ve KKTC’de 19 Ocak’ta başlayan operasyonda dün iki şüphelinin yakalanmasıyla gözaltı sayısı 200’e yükseldi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanarak önceki günlerde adliyeye sevk edilen 118 zanlının ardından bugün de 62 şüpheli sevk edildi.

Nöbetçi sulh ceza hakimliğince bu zanlılardan 46’sı tutuklanırken 16’sı hakkında adli kontrol kararı verildi.

Operasyon kapsamında bugüne kadar sevk edilen toplam 180 zanlıdan 111’i tutuklandı, 69’u ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Öte yandan gözaltına alınan 200 şüpheliden 18’inin etkin pişmanlıktan faydalandığı, ikisinin de emniyetteki işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

‘FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 19 Ocak’ta örgütün ‘mahrem imamları’yla ankesörlü ya da büfe telefonlarıyla irtibat kurdukları öne sürülen 218’i muvazzaf 238 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR