Takip Edin

GENEL

Yeni Zelanda teröristi şehit yakınlarıyla yüzleşiyor

Yeni Zelanda’da yaşanan terör saldırısında yaşamını yitiren Müslümanların katil zanlısı Brenton Tarran ın yargılanması süreci devam ediyor. Yoğun …

Yayınlanma tarihi

-

Yeni Zelanda’da yaşanan terör saldırısında yaşamını yitiren Müslümanların katil zanlısı Brenton Tarran ın yargılanması süreci devam ediyor. Yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde başlayan üçüncü gün duruşmasında şehit yakını ve yaralılar, terörist Tarrant ile yüzleşmeye devam etti. Tarrant, güvenlik görevlileri eşliğinde elleri kelepçeli halde duruşma salonuna getirildi.

MAKTUL YAKINLARI KONUŞTU

Saldırıda babası Hacı Muhammed Davud Nabi’yi kaybeden Ahad Nabi, mahkemeye hitaben, “Bu adamı özel bir hapishaneye koyulmasını, özel tedavi ve koruması için ülkenin vergilerinin harcanmamasını talep ediyorum.” dedi.

Terörist Tarrant’a seslenen Nabi, “Benim 71 yaşındaki babamla eğer teke tek dövüşseydin, seni ortadan ikiye ayırırdı. Fakat sen, sadece hayatının 10 dakikalık bir diliminde kurt postuna bürünmüş aciz bir koyunsun. Ben ise güçlüyüm ve sen beni daha da güçlü kıldın.” diye konuştu.

“BABAN SENDEN UTANIYORDUR”

Nabi, teröristin savunmasız insanları öldürdüğünü belirterek, “Yaptığından ötürü seni affetmiyorum. Hapse girdiğin zaman cehennemde olduğun ve seni ateşin beklediği gerçeğini anlayacaksın.” ifadelerini kullandı.

Terörist Tarrant, Nabi’nin bu sözlerine kafa sallayarak karşılık verdi.

Tarrant’ın bu toplumun bir çöplüğü olduğunu vurgulayan Nabi, “Baban senden utanıyordur. Sen ancak bir çöplüğe gömülmeyi hak ediyorsun.” dedi.

Nabi, konuşmasını tekbir getirerek sonlandırdı.

“SENİ AFFEDİYORUM”

14 yaşındaki oğlu Seyid’i saldırıda kaybeden John Milne ise “Bir katile bile affedilme şansı verilmelidir.” diyerek Tarrant’ı affettiğini açıkladı.

Yanındaki kızının da bu kararında kendisini desteklediğini mahkemeye beyan eden Milne, şunları söyledi:

“Seni affediyorum Brenton. Benim 14 yaşındaki oğlum Seyid’i katletmene rağmen.

Bana hiçbir kurşun isabet etmedi, ben orada bile değildim. Fakat kalbimde öyle büyük bir yara oluştu ki ancak oğlum Seyid ile cennette bir araya gelirsem iyileşebilir. Seni de orada görmek isterim Brenton, mümkünse oğluma bizzat özür dilemeni ümit ederim. Eminim o seni affetmiştir.” 

Bir çocuğu öldürmekten daha büyük bir suçun olmadığının altını çizen Milne, “Ölenin arkasında kalanlar, bitmeyecek bir travmaya katlanmak zorundalar ve bunu tecrübe etmeyenler ne manaya geldiğini asla bilemezler.” diye konuştu.

Milne, teröriste hitaben, “Bir kez daha seni şartsız olarak affediyorum. Lütfen onun ismini hatırla.” ifadesini kullandı.

Şehit Abdulfettah Kasım’ın kızı Sara Kasım, babasının şu an burada olmasını çok istediğini belirterek, “Anne ve babamın güvenlik ve çocuklarının başarılı olması için yerleştiği bir ülkede bunların olacağını asla hayal edemezdim.” dedi.

Kasım, teröriste hitaben, “O bir tercih yaptı… Aptalca, sorumsuzca, acımasızca, bencilce, iğrenç, çirkin ve şeytanca bir tercih.” diye seslendi.

“SELAMINALEYKÜM DİYORLAR”

Babasına duyduğu özlemi, “Bana Filistin’deki zeytin ağaçlarını anlatmasını dinlemek istiyorum. Babamın sesini duymak istiyorum.” ifadeleriyle dile getiren Kasım, babasıyla yaşadığı hatıraları anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

Kasım, babasını kaybedene kadar bu acının nasıl bir şey olduğunu anlamadığını vurgulayarak, “Çok sarsıldık ve kalbimiz milyonlarca parçalara ayrıldı. Ama o kırıkları yavaş yavaş altın bir iplikle yeniden bağlıyoruz. Yeniden bir bütün oluyor, daha güçlü, daha güzel ve eskisinden çok daha fazla birlik haline geliyoruz.” dedi.

Terör saldırısının ardından Yeni Zelandahalkının Müslümanlara daha fazla yakınlaştığını ve İslam’ın barışçılığını daha iyi anladıklarını söyleyen Kasım, “Öğrencilerim artık beni selamünaleyküm Sara Hanım diyerek karşılıyorlar.” diye konuştu.

Kasım, teröriste bir kez daha hitap ederek, “Bu mahkeme salonuna iyi bak ve buradaki ötekinin kim olduğunu kendine sor. O biz miyiz, yoksa sen mi? Sanırım cevabı çok açık.” dedi.

ÖMÜR BOYU HAPSE MAHKUM EDİLMESİ BEKLENİYOR

Kendi savunmasını yapma isteği 13 Temmuz’da Christchurch Yüksek Mahkemesince kabul edilen terörist Tarrant, hakkındaki 51’i cinayet, 40’ı cinayete teşebbüs ve 1’i de terör saldırısı olan suçlamaların tamamını kabul etmişti.

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan aşırı sağcı teröristin, 4 günlük yargılamanın ardından ömür boyu hapse mahkum edilmesi bekleniyor.

Tarrant, Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart 2019’da cuma namazı esnasında otomatik silahlarla terör saldırısında bulunmuştu.

Yeni Zelanda ve tüm dünyada tepkiyle karşılanan saldırıda, 1’i Türk 51 kişi hayatını kaybetmiş, 2’si Türk 49 kişi ise yaralanmıştı.

KAYNAK: AA

GENEL

Kovid-19’a karşı tam mutabakat

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ başkanlığında, her partiden bir komisyon üyesinin yer aldığı “Kovid-19 tedbir heyeti”, TBMM’de …

Yayınlanma tarihi

-

 TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ başkanlığında, her partiden bir komisyon üyesinin yer aldığı “Kovid-19 tedbir heyeti”, TBMM’de alınacak koronavirüs tedbirleri konusunda “mutabakat metni” hazırladı. Akdağ başkanlığındaki heyet bugün programı uygun olması halinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, partiler arası mutabakatla hazırlanan metindeki tedbirlerin hayata geçirilmesini talep edecek.

Metinde TBMM’de uygulanması istenilen tedbirlerden bazıları şöyle:

– TBMM Genel Kurulu’nda veya komisyon toplantılarında konuşmacılar mutlaka maske ile konuşmalı.

– TBMM Genel Kurulu belli saatlerle havalandırılmalı.

– Komisyon toplantıları başta olmak üzere, toplantılarda milletvekillerinin konuşmalarına süre sınırı getirilmeli.

– TBMM’nin çalışma saatleri öne çekilmeli. Genel Kurul ve komisyonlarda gece çalışması yapılmamalı.

Çay servisi kalksın

– TBMM’de kulisler dahil, yerleşke içindeki tüm çay ocakları kapatılmalı. Toplantılarda çay-kahve servisleri kaldırılmalı, sadece kapalı su ikramı ile yetinilmeli.

– Komisyon toplantılarına uzaktan katılımı sağlayacak teknolojik alt yapı önlemleri geliştirilmeli.

– Ziyaretçi yasağı uygulaması gevşetilmeden devam ettirilmeli. Milletvekillerinin kendi araçlarında Meclis’e ziyaretçi sokmalarının önüne geçilmeli. Bu konuda milletvekillerine uyarı yapılmalı.

– TBMM’deki milletvekili ve personel lokantalarına sınırlama getirilmeli, gerekirse lokantalar kapatılarak paket yemek uygulamasına geçilmeli.

Zorunlu test

– Kaliteli dezenfektan ve kolonya alımı yapılmalı ve bu konuda bilinçsiz tüketimin önüne geçilmeli.

– Kovid-19 belirtisi gösteren personelin test verdikten sonra çalışmasına izin verilmemeli. Derhal izole edilmeli, test sonucu çıktından sonra işe başlatılmalı.

– Bölgesinde çalışma yürüten milletvekillerine TBMM’ye geldiklerinde test yapılmalı, sonucun negatif çıkması halinde çalışmalara katılması sağlanmalı.

– Çalışanlara her pazartesi test yaptırma zorunluluğu getirilmeli.

– Çalışma alanlarında maskesiz dolaşılmasına izin verilmemeli.

– HES kaydı şartı milletvekilleri için de uygulanmalı.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GENEL

Yoğun mesai: Reform gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta Ankara’da yoğun bir mesai trafiği geçirecek. Erdoğan’ın başkanlığında bugün toplanacak AK Parti …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta Ankara’da yoğun bir mesai trafiği geçirecek. 

Erdoğan’ın başkanlığında bugün toplanacak AK Parti Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) ekonomi, hukuk ve demokrasi reformları ele alınacak.

Yarınki Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) ise 10 Aralık’ta toplanacak AB Zirvesi öncesinde Türkiye’nin atacağı adımlar, Joe Biden’in başkanlığa seçilmesinin ardından yeni dönemde ABD ile ilişkiler, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri, terörle mücadele gibi başlıklar konuşulacak.

 

 

AK Parti Genel Merkezi’nde yapılacak MYK ve MKYK’da Erdoğan, toplantıda hem ekonomi politikalarını tahkim edecek hem demokrasinin ve özgürlüklerin çıtasını yükseltecek hem de günlük hayatta rahatlamaya yol açacak hazırlıkları kurmaylarıyla değerlendirecek. AK Parti’de ayrıca koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen illerdeki kongre süreci de tüm detaylarıyla masaya yatırılacak. Bu kapsamda artan vaka sayısı nedeniyle ertelenen büyükşehir ve il kongrelerinin salgının durumuna göre önümüzdeki yıl yapılması planlanıyor.

 

Kaynak: HÜRRİYET

 

 

Devamını oku

GENEL

Mehmet Baransu’ya 17 yıl 1 ay hapis cezası

Kapatılan Taraf gazetesinin yazarı Mehmet Baransu ile eski sorumlu yazı işleri müdürü Murat Şevki Çoban’ın, “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK …

Yayınlanma tarihi

-

Kapatılan Taraf gazetesinin yazarı Mehmet Baransu ile eski sorumlu yazı işleri müdürü Murat Şevki Çoban’ın, “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” başlıklı haber nedeniyle “devletin gizli belgelerini ifşa ettikleri” gerekçesiyle yargılandıkları davada karar açıklandı.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Murat Şevki Çoban katılmazken, başka suçtan tutuklu sanık Mehmet Baransu Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmada, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Milli İstihbarat Teşkilatını (MİT) temsilen Hazine avukatı da hazır bulundu.

Duruşmada, müşteki kurumlar adına söz verilen Hazine avukatı, sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Sanık Murat Şevki Çoban’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu ise müvekkilinin beraatine karar verilmesini talep etti.

Son sözü sorulan Baransu da beraatine karar verilmesini istedi.

BARANSU’YA 4 AYRI SUÇTAN TOPLAM 17 YIL 1 AY HAPİS CEZASI

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Mehmet Baransu’nun “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etme” suçundan 3 yıl 4 ay, “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan 6 yıl 3 ay, “MİT’in görev ve faaliyetine ilişkin bilgileri ve belgeleri temin etmek suretiyle MİT Kanunu’na muhalefet” suçundan 4 yıl 2 ay ve “MİT görev ve faaliyetine ilişkin bilgi ve belgelerin yayımlanması, yayılması ve açıklanması” suçundan da 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Heyet, sanık Murat Şevki Çoban’ın ise üzerine atılı suçları işlediğine dair her türlü şüpheden uzak kesin, inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatine karar verdi.

İDDİANAME

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken 25 Ağustos 2004 tarihli MGK toplantısı kararının, Taraf gazetesinin 28 Kasım 2013 tarihli nüshasında Baransu’ya ait “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” başlıklı haberle manşetten yayımlandığı belirtilmişti.

İddianamede, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Çoban ve Baransu’nun, MİT’in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ile bilgileri istihsal ve ifşa ettikleri belirtilerek, sanıkların “devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları temin etme”, “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme” ve “MİT’in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgileri basın yoluyla ifşa etme” suçlarından 30 yıl ikişer aydan 50 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

kaynak: NTV

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR