Takip Edin

EKONOMİ

Yeni ekonomi yönetimi mesaiye başlıyor

Yeni ekonomi yönetiminin mesaisi bu hafta başlıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan yarın TBMM’de bakanlığının bütçe görüşmelerine katılacak …

Yayınlanma tarihi

-

Yeni ekonomi yönetiminin mesaisi bu hafta başlıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan yarın TBMM’de bakanlığının bütçe görüşmelerine katılacak. Çarşamba günü ise iş dünyası ile buluşacak. Hafta sonuna doğru da Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Elvan iş dünyası ile bir kez daha biraraya gelecek. Piyasanın gözü bu hafta perşembe günü toplanacak olan Para Politikası Kurulu’nda (PPK) olacak. Merkez Bankası (MB) Başkanı Naci Ağbal başkanlığında toplanacak olan PPK’da nasıl bir faiz kararı alınacağı merakla bekleniyor.

ELVAN’NIN İLK MESAİSİ MECLİS

Geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Lütfi Elvan’ın bu hafta ilk mesaisi Meclis’te başlayacak. Bakan olmadan önce başkanlığını yaptığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 17 Kasım günü Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçe teklifi görüşülecek. Bütçe görüşmelerinde ilk etapta Elvan bakanlığının faaliyetleri ile ilgili bilgi verecek. Milletvekillerinin eleştirilerini dinleyecek ve görüşmelerin sonunda soruları yanıtlayacak. Çarşamba günü TOBB’un ekonomi şurası toplanacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılmasının beklendiği toplantıda iş dünyasının nabzı tutulacak. Hafta sonuna doğru ise Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile birlikte Elvan bu sefer hukuki sorunların çözümü için tekrar iş dünyası ile bir araya gelecek.

PİYASA PERŞEMBEYE ODAKLANDI

Haftanın en kritik toplantısı ise perşembe günü yapılacak. 7 Kasım’da Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Naci Ağbal ilk mesajında, “19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır” demişti. Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası’ndaki değişiklikler sonrasında piyasaya çok olumlu mesajlar verildiğini hatırlatarak, Merkez Bankası’nın da Naci Ağbal yönetiminde Ortodoks para politikasına dönüş yapacağı aynı zamanda politikalarına şeffaflık ve öngörülebilirlik kazandıracağına yönelik beklentilerin ağırlık kazandığını kaydetti.

Erkan, “İletişim bacağı bu kadar iyi bir şekilde yönetilmişken, bunun aksiyon bacağının 19 Kasım’daki faiz toplantısında bir politika faizi artışı ile devam etmesini bekleriz. Bu aşamadan sonra da, politika faizi olarak adlandırdığımız repo faizinin (tek politika aracı) olarak yeniden tesis edilerek sadeleşmenin ilanını da bekleyebiliriz. Ağırlıklı ortalama fonlama oranı, Cuma günü itibariyle yüzde 14.56 seviyesinde. Politika faizi yüzde 10.25 ile bunun çok altında kaldı. Merkez bankası, finansman maliyetlerindeki devam eden artışı hesaba katarak politika faizini bu oranın üzerine çıkaracaktır. Bizim beklentimiz politika faizinin 550 baz puanlık artışla yüzde 15.75’e getirilmesi yönündedir. 550 baz puanlık bir artış, görünüşte sert, ancak gerçekte efektif faiz oranında 100 baz puan civarında bir sıkılaşma etkisi yaratacaktır” yorumunu yaptı.

10 AYLIK BÜTÇE AÇIKLANACAK

Bugün 10 aylık bütçe sonuçları da açıklanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı her ayın 15’inde aylık bütçe sonuçlarını açıklıyor. Hafta sonuna denk geldiği için bütçe sonuçlarının bugün duyurulması bekleniyor. Eylül ayında bütçe 29.7 milyar lira açık vermişti. Ocak-eylül dönemi bütçe açığı da 140.6 milyar liraya ulaşmıştı. Ocak-eylül döneminde bütçe giderleri geçen yılın ayın dönemine göre yüzde 17.6 artışla 870 milyar lira, gelirler ise yüzde 11.6 artarak 729.4 milyar lira olmuştu. Yeni Ekonomi Programı’nda yapılan revizyona göre yıl sonunda bütçe açığının 239.2 milyar liraya ulaşacağı öngörülüyor.

kaynak: HaberTürk

EKONOMİ

Gümüş ‘altın çağını’ yaşıyor

Martta 11-12 dolar seviyesinde olan gümüşün ons fiyatı, altının 2.000 doları gördüğü ağustos ayında zirve yaptı ve 29 dolara ulaştı. Bugün onsu …

Yayınlanma tarihi

-

Martta 11-12 dolar seviyesinde olan gümüşün ons fiyatı, altının 2.000 doları gördüğü ağustos ayında zirve yaptı ve 29 dolara ulaştı. Bugün onsu 24 dolar civarında seyreden gümüşün iç piyasada gram fiyatı da, pandemi döneminde 2,5 liradan 6 liraya yükseldi.

Güneş panellerinden mücevhere, elektrikli otomobilden ısı iletme sistemlerine kadar, teknoloji ve sanayide çok geniş kullanma alanı olan gümüşün geleceği parlak. Temiz enerjiye yatırımları artıracağını açıklayan Avrupalı ülke yöneticileri ve ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ın açıklamaları, gümüşün ‘altın çağının’ devam edeceğini gösteriyor. Dünyada talebin artması ve geleceğinin açık görülmesi, büyük ve küçük yatırımcının dikkatini çekti.

Buradan hareketle gümüş için ilk yatırım fonunu da İş Porftföy kurdu. Genel Müdür Tevfik Eraslan; bugün Borsa İstanbul’da gong töreni ile başlayacak olan fon işlemlerinin, hacmi 1 milyon TL ve üzerinde olan nitelikli yatırımcıya açık olacağını söyledi. Eraslan “Bireysel yatırımcıya açılması için de çalışmaları sürdürüyoruz. Buradaki güçlük, fiziki saklama… Bu yıl altında güçlü yükselme görüldü. Gümüş de aynı hızla artacaktır. Gümüşün altına göre avantajı, yatırım ve mücevheratın yanı sıra, sanayi ve teknolojide de çok yoğun kullanım alanının bulunması” dedi.

Kaynak: TÜRKİYE GAZETESİ

Devamını oku

EKONOMİ

Merkez Bankası swap faizini yükseltti

Merkez Bankası, politika faizinin ardından haftalık swap işlemlerinde kullanılan TL faizini de artırdı. Haftalık swap işlemlerinde kullanılan TL …

Yayınlanma tarihi

-

Merkez Bankası, politika faizinin ardından haftalık swap işlemlerinde kullanılan TL faizini de artırdı.

Haftalık swap işlemlerinde kullanılan TL faizi yüzde 13.25’ten yüzde 15’e yükseltti.

Bloomberg HT’nin aktardığı habere göre, cuma günü itibariyle vadesi gelmemiş haftalık dolar swap’larının toplamı 6.5 milyar dolara ulaşırken, bunun 4.8 milyar dolarlık kısmı perşembe günü gerçekleştirildi. Bu işlemlerde perşembe günü uygulanan faiz yüzde 13.25 oldu.

Merkez Bankası dün yeni başkan Naci Ağbal’ın ilk toplantısında 2 yılın en sert faiz artışını yaparken, sadeleşme adımı attı. TCMB politika faizini 475 baz puan artışla yüzde 15 seviyesine çıkardı, tüm fonlamanın ise haftalık repodan yapılmasına karar verdi.

Kaynak: Sputnik TR

Devamını oku

EKONOMİ

Son dakika: On binlerce kişi nefes alacak! 1 Ocak’ta başlıyor, vergi yok…

Evde, küçük işletmede üretim yapanlara sanal dünya açılıyor. E-ticarete vergi muafiyeti geliyor. Evde imal edip internetten satış yapanlardan …

Yayınlanma tarihi

-

Evde, küçük işletmede üretim yapanlara sanal dünya açılıyor. E-ticarete vergi muafiyeti geliyor. Evde imal edip internetten satış yapanlardan, esnaftan vergi geliri alınmayacak. Karar, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. İş yeri olmayan, sanayi tipi seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmadan e-ticaret yapanlar vergi muafiyeti kapsamına alınacak. Vergi muafiyeti, 1 Ocak 2021’de uygulanmaya başlanacak.

Vergi muafiyetinden yararlanabilmek için vergiden muaf esnaf belgesi alınması, ticari hesap açılması, tüm hasılatın özellikle bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi ve hasılat tutarının 220 bin TL’yi aşmaması gerekiyor. Çalışanı bulunmayanlara yüzde 4, çalışanı olanlara yüzde 2 gelir vergisi kesintisi yapılacak. Yurt dışına e-ticaret gümrük beyannamesiyle gerçekleştirilen satışlarda ise yüzde 50 kazanç istisnası uygulanacak.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Emre Ekmekçi, devletin torba yasa ile e-ticaret ve e-ihracata gelir vergisi indirimi şeklinde sektörle ilgili iki sevindirici gelişmeye imza attığını söyledi. Ekmekçi, “Ülkemizde evinde imal edip, komşusuna, mahallesine veya perakendecilere ürünlerini satmaya çalışan ciddi bir üretici esnaf kesim var. Bunların ürünleri doğallıkları, yerellikleri, yaratıcı ve özel olmasıyla internette rağbet görüyor. E-ihracata da yüzde 50 vergi indirimi geldi” dedi.

Kayıt dışını önler

Ticimax CEO’su Cenk Çiğdemli, bu gelişmenin evde üretim yapan pek çok kişiyi şevklendireceğini ve Türkiye’de e-ticareti büyüteceğini dile getirerek, “Pek çok insan evinde üretip sosyal medya üzerinden kayıt dışı yollarla satış yapıyordu. Bunlar şirketleşmiş olacak. Kendi e-ticaret sitesini açacak, ödeme sistemi kullanacak. Pazar yerlerinde satış yapacak. Bu evdeki üretim gücümüzü artırırken başta ev kadınları olmak üzere pek çok aileye de ek gelir imkanı yaratacak. Bu bizim daha doğal ürünlere de erişimimizi kolaylaştırabilir. Ayrıca bu tarz satışların yüzde 70’i kayıt dışı yapılıyordu. Bunlar da kayıt altına alınmış olacak. Ayrıca sahteciliğin de önüne geçilecek” diye konuştu.

E-ticarete girmek isteyenlere yol haritası şöyle:

Web sitesi: Site kurabilir ya da profesyonel bir ödeme sistemine geçebilirsiniz. Sitenizi açtıktan sonra veri yedeklemesine dikkat edin. Siber saldırıya uğrama tehlikesine karşı önlem alın. SSL sertifikası mutlaka olmalıdır. 3D Secure hizmetinin de açık olması tavsiye edilir. Sitenizin tasarımı basit, net ve kullanımı kolay olmalı. Ürünlerle ilgili ayrıntılı bilgi yazmak ve güzel fotoğraflar yüklemek de satışınızı artırır.

Reklam: Her şey hazır olduktan sonra sıra reklamınızı yapmaya geldi. Bunun için pazaryerlerine ürün koyarak sitenize müşteri çekebilir veya sosyal medya platformlarına, Google’a reklam vererek görünür olabilirsiniz.

Kargo ve depo: Kargo maliyetlerinizi düşürmek için tüm kargo firmalarından toplu gönderim için teklif almalısınız. Kredi kartı kullanmak istemeyenler için kapıda ödeme seçeneği de sunmayı ihmal etmeyin.

Müşteri memnuniyeti: Talep ve şikayetlerin çoğunlukla chatbot ve sosyal medya üzerinden yöneltildiğini unutmayın. Her zaman çözüm için hazır olun. Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) ile ilgili yaptırımlar arttı. Bunu göz ardı etmeyin.

E-ihracat: E-ihracata da hazır olun. Çoklu dil, çoklu para birimi, lokasyon bazlı ziyaretçi tanıma, ülke hatta lokasyon bazlı fiyatlandırma gibi seçenekleriniz olabilir.

Sosyal medya: Şirketinizin sosyal medya hesaplarını açarak oradan ürün tanıtımları yapıp, satışlara başlayabilirsiniz. Bunun için kurumsal bir ödeme altyapısı gerekiyor.

Online pazaryeri: Hepsiburada, N11, Gittigidiyor, Trendyol, Sahibinden, Dolap gibi pazar yerlerinde satışı deneyebilirsiniz. Buralarda ürününüzü doğrudan satabilirsiniz.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR