Takip Edin

GENEL

Vanlıların yüzde 70’i, salgında Türkiye’yi başarılı buldu

Gülay KUYUCU/VAN, (DHA) – VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Suvat Parin, koronavirüs …

Yayınlanma tarihi

-

Gülay KUYUCU/VAN, (DHA) – VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Suvat Parin, koronavirüs pandemisinin Van’ı nasıl etkilediğine ilişkin anket çalışması başlattı. Anket çalışması devam ederken, ilk çıkan sonuçları açıklayan Doç. Dr. Parin, şu ana kadar 2 bin 200 kişinin ankete katıldığını belirtti. Parin, “Bu süreçte kadınların yükünün arttığını gördük. Ayrıca ankete katılanların yüzde 70’inin de Türkiye’deki salgınla mücadeleyi, Avrupa ve Amerika ile kıyasla daha başarılı bulduğu ortaya çıktı” dedi. 
Tüm dünyayı etkileyen ve Türkiye’de de görülen koronavirüs pandemisinin Van’ı nasıl etkilediğine ilişkin Van YYÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Suvat Parin tarafından anket çalışması başlatıldı. Doç. Dr. Parin, temel amaçlarının sosyoekonomik düzeyi düşük olan, aynı zamanda politik kimliği farklılık gösteren Van’da koronavirüsün nasıl algılandığı, şehrin reflekslerinin nasıl olduğu, insanların ne tür tepkiler gösterdikleri, gerek sokağa çıkma yasakları gerekse ekonomiyi nasıl etkilediği noktasında bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Sanal ortamda yapılan ankette 60 soru yer aldı. Şu ana kadar 2 bin 200 kişinin cevapladığı anket, devam ediyor.
Anketin ilk sonuçlarını paylaşan Doç. Dr. Parin, “İlk sonuçlar elimize ulaştı. Ana hatlarıyla söylemek gerekirse Van’daki insanların büyük bir kısmı salgını hastalık boyutundan ziyade ekonomiye yansımaları, kendi hayat biçimlerini gündelik hayatlarını nasıl etkilediği konusunda tartışmaya başlamış durumda. Bu önemli, bunu tartışmak lazım. Şehir açısından bunun ekonomik anlamda yarattığı daralmayı tartışmak lazım” diye konuştu. 
TÜRKİYE, SALGINDA BAŞARILI BULUNDU
Yöneltilen sorular arasında ‘Türkiye’deki salgınla mücadeleyi Avrupa’yla kıyasladığınızda Türkiye’yi nerde görüyorsunuz?’ sorusu da yer aldı. Doç. Dr. Parin, ankete katılanların çoğunun Türkiye’nin salgınla mücadelesini başarılı bulduklarını belirterek, bu sorunun yüzde 70’e yakınının aslında Türkiye’nin, Avrupa veya Amerika ile kıyaslandığında salgınla mücadelede çok daha başarılı bir politika yürüttüğünü ortaya koyduğunu söyledi. 
‘KADININ YÜKÜ ARTTI’
Ankette yöneltilen sorular arasında, gündelik hayattan virüsün ekonomide yaratacağı daralmalara, eğitimden dini inanca kadar birçok soru bulunuyor. Doç. Dr. Parin, bu süreçte kadının yükünün arttığını belirterek, “Ev içi rollere ilişkin olarak gerginliklerin arttığını, aile için tartışmaların oluşmaya başladığını ya da aile içi şiddetin biraz daha gün yüzüne çıkmaya başladığını görüyoruz. Kadınların yükünün özellikle çok arttığını yani geleneksel bir toplumda kadının yükünün çok arttığına tanıklık ediyoruz. Ana hatlarıyla şehir aslında Türkiye’den çok da farklı olmayan birtakım tepkiler ortaya koyuyor. Sonuçlar tam olarak netleşince şehrin bu anlamdaki fotoğrafını daha net görmeye başlayacağız” dedi.
‘VERİLER ÖNEMLİ, İLGİLİ BİRİMLERLE PAYLAŞACAĞIZ’
Doç. Dr. Parin, eğitim ile ilgili soruların yöneltildiği ankette, özellikle uzaktan eğitimin hem öğrenciler hem de aileleri açısından verimli geçmediğine ilişkin birtakım ipuçlarının olduğunu söyledi. Parin, “300 bine yakın öğrencimiz var. Uzaktan eğitim anlamında bu gençler eğitimlerini sürdürüyorlar. Fakat nasıl geçti bu uzaktan eğitim meselesi? Buna yönelik elimizde birtakım veriler olacak. Bunu üniversite ile Milli Eğitim Müdürlükleri ile paylaşacağız. Bu anlamda ortaya çıkan sorunların çözümü konusunda politika geliştirmek anlamında bu veriler önemli. İkincisi ekonomik anlamda daralmaya ilişkin nesnel net verilerimiz olacak. Bunu da yine şehrin ekonomik anlamdaki aktörleri ile paylaşarak bu daralmayı nasıl minimize edebiliriz, nasıl çözüm üretebiliriz? Bu anlamda ortaya çıkan verileri ilgili birimlerle tartışarak sorunun çözümü için politika üretmek anlamında ilgili birimlerle paylaşacağız” diye konuştu.  
Türkiye genelinde benzer anketin yapıldığını ve 5 bin kişiyle sonuçlandığını anlatan Doç. Dr. Parin, Van özelinde başlattıkları bu anket çalışmasına şimdiye kadar 2 bin 200 kişinin katıldığını ve bunun çok iyi bir örneklem olduğunun söyledi. Her şehrin salgına farklı refleksler gösterdiğini anlatan Parin, “Aslında her şehrin bir sağlık tanımı da var. Mesela bizim gibi geleneksel taşra şehirlerinde yorgan döşek düştüğünüzde hastanız fakat gelişmiş bir şehirde bedeninizde bir anormallik hissettiğinizde hastasınız. Bu yönüyle bakıldığında Van şehir merkezindeki yoğunluğu insanların bu sağlık algısına bağlamak mümkün. Yani görüyor, yürüyor o zaman bir şey yok diyor. Oysa ki ortada çok büyük bir tehdit var. Şehir nüfusu sağlığı bu şekilde algılıyor. Dolayısıyla sokağa çıkma yasağından sonra sanki iki Van şehir merkezine akmış gibi görüntülerle karşılaşıyoruz. Yani insanlar somut anlamda bir hastalık belirtisi ile karılaşmamışlar ve bize bir şey olmaz anlayışıyla hareket ediyorlar” dedi. 

GENEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ’da: Altı ay içinde konutlar tamamlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ depreminin birinci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma ve deprem konutları anahtar teslim töreninde …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ depreminin birinci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma ve deprem konutları anahtar teslim töreninde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Bir yıl önce burada gözyaşı vardı. Depremin hemen ardından buraya geldik. Bakan arkadaşlarım hemen seferber oldu. Yıkılan binalar yapılır ama giden can geri gelmez. Siz bize gösterdiğiniz tavırla güç verdiniz.

“6 ay içinde tüm konutlar tamamlanacak”

Size yakışan binalar yapıldı. Bu imkanı sağlamak devletin görevi. Devlet yük değildir. Devlet yük alır. Devlet vatandaşının mutluluğu ile mutlu olur. Cumhur İttifakı olarak bu anlayışla bu millete hizmetkar olmaya geldik. Bu yola devam ediyoruz. Biz sizin hizmetçiniziz. 6 ay içinde geri kalan inşaatları da bitireceğiz.

“5 milyar TL’yi aşan yatırım yapıldı”

Elazığ’da 77 bin bina incelendi. Depremin ardından Elazığ’da 20 bin, Malatya’da 6 bin olmak üzere toplamda 26 bin konutun yapımına başlandı. Bugün 5 binden fazla konutu daha teslim ederek 8 bin aileyi yeni yuvalarına kavuşturuyoruz. 5 milyar TL’yi aşan yatırımla 100 bin insanımız için yepyeni bir şehir inşa etmiş oluyoruz.

“Afetin zararlarını en aza indirebiliriz”

Türkiye artık yaraları hızla saracak kapasiteye ulaşmıştır. Afetlerin önüne geçmek insan iradesini aşar. Ama yol açacağı zararı en aza indirecek önlemleri alabiliriz. Ülkemizin yapı stokunun önemli bölümü depreme dayanıksız inşa edilmiştir. Marmara depremi ile bu gerçek görülmüştür.

“Hedefimiz 1,5 milyon konutu 5 yılda dönüştürmek”

Türkiye sadece TOKİ vasıtasıyla 1 milyona yakın depreme dayanıklı binaya kavuştu. Sadece son birkaç senede 1,5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Milyonlarca insanımızın güvenliğini sağladık. Hedefimiz acil dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konutu önümüzdeki 5 yılda tamamlamak.

Yeni projelerimizde yatay mimariyi dikkate alıyoruz

Dikey mimari bizim için intihardır. Yeni projelerimizin tamamını yatay mimariyi dikkate alarak yapıyoruz. Ülkemiz nice krizlerin üstesinden gelmektedir. Terör saldırıları bir yana sadece salgın döneminde yapılan hizmetler bile Türkiye’nin potansiyelini göstermektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören öncesi deprem konutlarını helikopterden inceleyerek Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan bilgi aldı.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP’de tek adamcağız yönetimi var

AK Parti Genel Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığından, AK Parti 7. Olağan Denizli, Mersin …

Yayınlanma tarihi

-

AK Parti Genel Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığından, AK Parti 7. Olağan Denizli, Mersin, Uşak il kongrelerine canlı bağlantıyla katıldı.

Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Salgın sebebiyle kongrelerimizi oldukça sınırlı katılımlarla yapmak mecburiyetinde kaldık. Şubat sonuna kadar tüm il kongrelerimizi tamamlamayı planlıyoruz. Bizim partimiz için her kongre yeni bir nefes demektir. AK Parti’nin son 18 yılın değil aynı zamanda geleceğin de partisi olduğunu göstereceğiz. AK Parti’nin kurucusu da sahibi de lokomotifi de milletimizin kendisidir. Önce gönül kazanacağız sonra oy isteyeceğiz. Basın ve sosyal medya mecraları gönül kazanma siyasetimizin tescil ve duyurma yeridir. Yapmamız gereken her bir insanımızın kapısını çalmaktır. Önce gönül kazanacağız sonra oy isteyeceğiz.

Genel merkezimiz layıkıyla çalışacak ki il teşkilatlarımız şevkle sahaya çıksın. Genel başkanından sandık görevlisine kadar uzanan siyaset tarzı AK Parti’yi iktidara taşımıştır. Bugüne kadar binbir emekle oluşturduğumuz kazanımlara sahip çıkmak hem Türkiye’yi ileriye taşımak için Cumhur İttifakı ve AK Parti’yi güçlü tutmalıyız. İnşallah 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı ve AK Parti’yi zafere sizler taşıyacaksınız.

AK Parti’nin hizmet ve eser siyaseti bu ülkenin her karış toprağında karşılığı olan bir hakikattir. Ülkemize cumhuriyet tarihinde yapılanların kat ve kat fazlasını sadece 18 yılda kazandırmış olmakla iftihar ediyoruz. Her alanda ülkemize çağ atlattık. Her bir vatandaşımızın hayat kalitesini hiç olmadığı kadar yükseltirken dünyaya bakışını değiştirdik. Tüm bu başarıları vesayetin, terör örgütlerinin, darbecilerin tuzaklarına rağmen elde ettik.

“KARİKATÜR GÖRÜNTÜ”

Teorik olarak en önemli rekabeti de ana muhalefet partisi CHP ile yapmamız gerekiyordu. Karşımıza çıkan ana muhalefet kadrolarının hiç biri bizimle hizmet ve ser siyaseti rekabetine girmemiştir. Kimi zaman darbecilere göz kırparak kendilerine iktidarın bahşedilmesini istemişlerdir. Biz ne yapıyorsak karşı çıkmayı muhalefet tarzı olarak benimsemişlerdir.

Geçmişteki hiçbir aktör bugünkü CHP Genel Başkanı kadar karikatür bir görüntü sergilememiştir. CHP’ye ait bir siyaset yoktur. CHP diye bir partinin olup olmadığı tartışmalıdır. CHP kendi hükmü şahsiyeti adına ne yapıyor, hangi projeyi üretiyor. Bunların hepsi de cevapsız sorulardır.

CHP’nin bir kefesinde İYİ Parti diğerinde HDP var. CHP’ye düşen bu iki kefeyi dengede tutarak yarı gizli ittifakı dengelemektir. Bunlar yıllarca bizi ve pek çok siyasetçiyi tek adamlıkla suçladılar.

“CHP’DE TEK ADAMCAĞIZ SİYASETİ İŞLİYOR”

Şu anda CHP’de tek adamcağız siyaseti işliyor. Partisinin başına kasetle gelen tek genel başkan bu zattır. Ülkemizin ana muhalefet partisinin bu hale düşmesinden üzüntü duyuyorum. Türkiye’de sadece ülkenin ve milletin temel meselelerinde yerli ve milli bir duruş sergileyen bir ana muhalefeti bile arar olduk.

ESNAF VE SANATKARA MÜJDE

Buradan esnaf ve sanatkarlarımıza bir müjde vermek istiyorum. Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin 1 Ocak 2021-30 Haziran 2021 arası 6 aylık dönemde ödenmesi gereken taksitleri ertelenecektir. Hayırlı olsun.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Yerli İHA’lar dünyanın gündeminden düşmüyor! Bayraktar TB2 şimdi de Netflix dizisinde

Küresel dijital televizyon ağı Netflix’te “Casusluk Sanatı” adlı bir belgesel dizi yayımlandı. Kullanıcıların yoğun ilgi gösterdiği “Gözetim …

Yayınlanma tarihi

-

Küresel dijital televizyon ağı Netflix’te “Casusluk Sanatı” adlı bir belgesel dizi yayımlandı. Kullanıcıların yoğun ilgi gösterdiği “Gözetim Teknolojileri ve Gökteki Göz” mottosuyla ekrana gelen dizide casusluktaki farklı teknikler ele alınıyor.

Yeni istihbarat teknolojilerinin anlatıldığı, göklerden izlemenin önemine dikkat çekilen dizinin ilk bölümünde izleyicilerin karşısına bir sürpriz çıkıyor. Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2 kuyruğunda Türk bayrağıyla izleyiciyi selamlıyor.

200 milyona yakın kayıtlı kullanıcısı bulunan NETFLIX, dünyanın en yaygın ve etkili dijital platformlarının başında geliyor.

Türk İHA’larının gelişmiş istihbarat teknolojilerini anlattığı bir dizide yer alması Türk savunma sanayiinin geldiği aşamayı ortaya koyuyor.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR