Takip Edin

GENEL

Türkiye uçuşa geçecek! Yüzde 5’i Türkiye’nin 70 yılını kurtaracak

Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cuma …

Yayınlanma tarihi

-

Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cuma günü milletimize büyük bir müjde vereceğiz. Bu müjdeyle Türkiye’de yeni bir dönem açılacak” dedi.

“DOĞAL GAZ YA DA PETROL MÜJDESİ” İDDİASI

Erdoğan’ın açıklamaları ülke genelinde heyecana yol açarken cuma günü açıklanacak müjde de merak konusu oldu. Açıklama üzerine sosyal medyada çok sayıda kişi Erdoğan’ın açıklayacağı müjdeye yönelik tahminler yürütürken bazı basın yayın kuruluşlarında ise söz konusu müjdenin Karadeniz ya da Akdeniz’de petrol ya da doğal gaz bulunduğuna yönelik olacağı iddia edildi.

HİSSELER UÇUŞA GEÇTİ

Heyecana yol açan açıklama ve ortaya atılan tahminler kısa süre içerisinde borsadaki petro kimya şirketlerine ait hisseleri de uçuşa geçirdi.

UZMANLAR CEVAPLADI

Olası petrol ya da doğal gaz müjdesine yönelik sürecin nasıl ilerleyeceğini Akdeniz ve Karadeniz’deki rezervleri ve keşfedilen gaz ve petrolün piyasaya kaç yılda sürülebileceğine ilişkin detayları konun uzmanları cevapladı.

“BÜYÜK BİR SAHA KEŞFEDİLMİŞ OLABİLİR”

Hem Akdeniz’in hem de Karadeniz’in petrol ve gaz anlamında zengin bir bölge olduğunu dile getiren Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, ”Karadeniz’e bakarsanız Romanya ve Bulgaristan yıllardır petrol ve doğal gaz çıkarıyor. Tuna blokunun bir kısmı Türkiye’nin de deniz sahasında.Yıllar önce Akçakoca’da ufak bir keşif yapılmıştı. Şimdi belki de daha büyük bir keşif gerçekleşti. Doğu Karadeniz ise orası apayrı bir bölge. Orada deniz tabanında yüksek miktarda gaz hidrat vardır. Ancak onun için teknolojik bir açılım gerekiyor.O yüzden ben Ya Batı Karadeniz’de ya da Doğu Akdeniz’de yeni bir sahanın keşfedildiğini tahmin ediyorum” dedi.

“İKİ YILDA KULLANMAYA BAŞLARIZ”

Bahsedilen bölgelerde gaz ya da petrol yatağının keşfedilmesi halinde bu rezervin iki yıl içerisinde işlenerek piyasaya sürülebileceğinin de altını çizen Kumbaroğlu, örnek olarak ise İsrail’in Leviathan sahasını gösterdi. Söz konusu keşfin ardından 2017 yılında yatırım kararı alındığını ve 2019 yılında bu sahadaki gazın karaya çıkarılarak kullanılmaya başlandığını söyledi.

“KARADENİZ’DE SÜREÇ DAHA HIZLI İLERLER”

Rezervin Karadeniz’de bulunmuş olması halinde Doğu Akdeniz’e göre sürecin çok daha kolay ve hızlı ilerleyeceğini de sözlerine ekleyen Kumbaroğlu, Akdeniz’de ise Türkiye’nin Libya anlaşması ile hukuki bir zemin kazanıldığını ve son atılan adımlarla bölge Türkiye’nin ne kadar kararlı olduğunu göstermiş olduğunu belirtti.

ULUSLARARASI ENERJİ ŞİRKETİ İÇİN KRİTİK ADIM

Normalde ülkelerin parsel sahaları belirlediği ve bu sahalara enerji şirketlerini sondaj yapmak için davet ettiğini çıkan gaz ve petrol üzerinden yüzdelik anlaşma yaptığını ancak Türkiye’nin ise kendi gemilerini alarak kendi milli şirketi üzerinden Akdeniz ve Karadeniz’de keşif çalışmalarına başladığını aktaran Kumbaroğlu, başarıya götüren sürecin de bu tarz adımlarla geldiğini kaydetti. Kumbaroğlu, bu adımların uluslararası büyük bir enerji şirketi ortaya çıkarma noktasında da büyük bir açılım olduğunu söyledi.

YÜZDE 5’İ 70 YILLIK İHTİYACIMIZI KARŞILAR

Keşfin tam olarak ne olduğunun belli olmadığını petrolün bulunduğu yerde gazın da bulunabileceğini o yüzden her ikisinin keşfedilmiş olma ihtimalinin olduğunu vurgulayan Kumbaroğlu, keşfedilen olası bir sahadaki rezerve yönelik ise yine İsrail’in Leviathan sahasını örnek göstererek bu saha ve etrafında 1 trilyon metreküp gaz rezervi bulunduğunu, Türkiye’nin ise yıllık gaz tüketiminin 50 milyar metreküp olduğunu söyledi.

Türkiye’nin boru hatları ile aldığı gazlara yönelik anlaşmalarının 2022 yılında sona ereceğini de sözlerine ekleyen Kumbaroğlu, ”Boru hatlarına yönelik yapılan 20-25 yıllık sözleşmelerin bitiş tarihi iki yıl sonraya denk geliyor. 2022’den itibaren anlaşmalar sona eriyor. Türkiye böyle bir enerji kaynağı bulduysa eğer çok büyük bir koz kazanmış olacak. Bunun dışında Avrupa’ya gaz ihracatı olarak düşünmek lazım. Türkiye açık denizlerde bulduğu gaz ile enerji ihracatçısı konumuna gelebilir” diye konuştu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ

GENEL

CHP’li Çeviköz’e tepki: Karşı tarafa taviz veren bir yaklaşım

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik partisinin MYK toplantısının ardından açıklama yapıyor. Ömer Çelik’in konuşmasından öne çıkanlar: ”CHP’li Çeviköz …

Yayınlanma tarihi

-

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik partisinin MYK toplantısının ardından açıklama yapıyor.

Ömer Çelik’in konuşmasından öne çıkanlar:

”CHP’li Çeviköz’ün sözleri siyasi bilinçten yoksun sözlerdir. Demokrasinin ithaliyle ilgili bir yaklaşımdan söz ediliyor. ABD’ye ”PKK/PYD’ye verilen silahları topla” denmeliydi. Karşı tarafa taviz veren bir yaklaşım ortaya koydular. Ana muhalefet, rum partileriyle yarışan bir dil kullanıyor. Kendi ülkesini şikayet edip demokrasi talebinde bulunuyor. Keşke bu sözleri düzeltselerdi.

Başkalarından demokrasi talep etmeden önce nasıl demokrat olunur konusunda bir özeleştiri içine girmelerinin kendi partileri için de ülkemiz için de faydalı olacağını değerlendiriyoruz.

TÜRK GEMİSİNDE HUKUKSUZ ARAMA

Alman savaş gemisi tarafından gemimize çıkılarak yapılan aramayı şiddetle protesto ediyoruz. Hiçbir nezaket göstermedi. Bu aramalar hukukdışı, korsan aramalardır.

Türk askeri Karabağ’da askeri gözlem gücü olarak görev alacak.

AVRUPA’Kİ İSLAMOFOBİ

Fransa yanlış uygulamaları sürdürüyor. DAEŞ’in Avrupa’daki karşılığı oradali faşistlerdir.

BÜLENT ARINÇ’IN YİK’TEN İSTİFASI

Arınç’ın kamuoyunda öne çıkan görüşlerinin, MYK tarafından kabul edilmeliği bellidir.

kaynak: NTV

Devamını oku

GENEL

Erdoğan’dan 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı!

Bakan Selçuk’tan yüz yüze eğitim sonrası son dakika açıklaması! GALERİNİN DEVAMI

Erdoğan’ın mesajında şu …

Yayınlanma tarihi

-

Bakan Selçuk’tan yüz yüze eğitim sonrası son dakika açıklaması!

GALERİNİN DEVAMI

Erdoğan’ın mesajında şu ifadeleri kullandı:

 

 

“24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle, saygıdeğer olduğu kadar mesuliyeti de ağır bir mesleği icra eden bütün öğretmenlerimize şahsım, milletim ve ülkem adına en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Görevi esnasında şehit olmuş öğretmenlerimiz başta olmak üzere ahirete irtihal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, emekli öğretmenlerimize Rabbim’den sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler diliyorum. Öğretmen, öğrettiğiyle birlikte eğiten, yetiştiren, terbiye eden, öğrencisinin içindeki cevheri sabırla işleyen ve açığa çıkaran kişidir.

“Güçlü toplum, güçlü Türkiye” hedefimize ancak nitelikli bir nesil, özgün ve milli bir eğitim-öğretim politikası ile ulaşabileceğimizi biliyoruz. Bu anlayışla 2002 yılında ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimiz andan itibaren eğitim-öğretimi en öncelikli gündem maddemiz yaptık. Derslik sayılarımızın artırılmasından öğretmen atamalarına, müfredatın geliştirilmesinden ücretsiz ders kitaplarında kadar, eğitim alanında tarihi nitelikte pek çok reformu hayata geçirdik. Okullarımızın fiziki altyapısını geliştirmenin yanı sıra katsayı adaletsizliği başta olmak üzere eğitim-öğretim sistemimize sirayet etmiş yasakçı, baskıcı zihniyetin izlerini silmek için çalıştık.

 

 

Son 18 senedir olduğu gibi, bu sene de bütçede en büyük payı yine eğitime tahsis ediyoruz. Eğitim-öğretim sistemimizin taşıyıcı sütunu olan öğretmenlerimizin mali ve sosyal imkânlarını güçlendirmeyi, onlara huzurlu ve güvenli bir çalışma ortamı sunmayı kendimize vazife addediyoruz. Ülkemizin imkânları arttıkça, öncelikle öğretmenlerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz. Öte yandan, bu yıl tüm dünyayla beraber ülkemizi de olumsuz etkileyen koronavirüs salgını sebebiyle eğitim-öğretim faaliyetlerimizi çevrimiçi olarak devam ettiriyoruz.

Öğretmenlerimizin yüz yüze eğitimde olduğu gibi uzaktan eğitimde de görevlerini büyük bir özen ve özveriyle yürüttüklerine inanıyorum. Kovid-19 salgınına kurban verdiğimiz tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, tedavileri devam eden öğretmenlerimize acil şifalar diliyorum. Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, yurt içinde ve yurt dışında görev yapan öğretmenlerimize teşekkür ediyor, tüm eğitim öğretim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü gönülden tebrik ediyorum.”

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GENEL

Kovid-19’a karşı tam mutabakat

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ başkanlığında, her partiden bir komisyon üyesinin yer aldığı “Kovid-19 tedbir heyeti”, TBMM’de …

Yayınlanma tarihi

-

 TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ başkanlığında, her partiden bir komisyon üyesinin yer aldığı “Kovid-19 tedbir heyeti”, TBMM’de alınacak koronavirüs tedbirleri konusunda “mutabakat metni” hazırladı. Akdağ başkanlığındaki heyet bugün programı uygun olması halinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, partiler arası mutabakatla hazırlanan metindeki tedbirlerin hayata geçirilmesini talep edecek.

Metinde TBMM’de uygulanması istenilen tedbirlerden bazıları şöyle:

– TBMM Genel Kurulu’nda veya komisyon toplantılarında konuşmacılar mutlaka maske ile konuşmalı.

– TBMM Genel Kurulu belli saatlerle havalandırılmalı.

– Komisyon toplantıları başta olmak üzere, toplantılarda milletvekillerinin konuşmalarına süre sınırı getirilmeli.

– TBMM’nin çalışma saatleri öne çekilmeli. Genel Kurul ve komisyonlarda gece çalışması yapılmamalı.

Çay servisi kalksın

– TBMM’de kulisler dahil, yerleşke içindeki tüm çay ocakları kapatılmalı. Toplantılarda çay-kahve servisleri kaldırılmalı, sadece kapalı su ikramı ile yetinilmeli.

– Komisyon toplantılarına uzaktan katılımı sağlayacak teknolojik alt yapı önlemleri geliştirilmeli.

– Ziyaretçi yasağı uygulaması gevşetilmeden devam ettirilmeli. Milletvekillerinin kendi araçlarında Meclis’e ziyaretçi sokmalarının önüne geçilmeli. Bu konuda milletvekillerine uyarı yapılmalı.

– TBMM’deki milletvekili ve personel lokantalarına sınırlama getirilmeli, gerekirse lokantalar kapatılarak paket yemek uygulamasına geçilmeli.

Zorunlu test

– Kaliteli dezenfektan ve kolonya alımı yapılmalı ve bu konuda bilinçsiz tüketimin önüne geçilmeli.

– Kovid-19 belirtisi gösteren personelin test verdikten sonra çalışmasına izin verilmemeli. Derhal izole edilmeli, test sonucu çıktından sonra işe başlatılmalı.

– Bölgesinde çalışma yürüten milletvekillerine TBMM’ye geldiklerinde test yapılmalı, sonucun negatif çıkması halinde çalışmalara katılması sağlanmalı.

– Çalışanlara her pazartesi test yaptırma zorunluluğu getirilmeli.

– Çalışma alanlarında maskesiz dolaşılmasına izin verilmemeli.

– HES kaydı şartı milletvekilleri için de uygulanmalı.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR