Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

Türkiye, Rus filmlerinin en çok gişe yaptığı ülkeler arasında

Rus film endüstrisinin 2019’daki durumuna ilişkin yapılan bir araştırmaya göre, Rus filmleri söz konusu dönemde yurtdışında 52.4 milyon dolar …

Yayınlanma tarihi

-

Rus film endüstrisinin 2019’daki durumuna ilişkin yapılan bir araştırmaya göre, Rus filmleri söz konusu dönemde yurtdışında 52.4 milyon dolar gişe yaptı. Bu miktar 2018’de elde edilen yurtdışı gişe hasılatından yüzde 27 daha fazla.

Yurtdışındaki sinema salonlarında 94 Rus filmi gösterildi, izleyici sayısı bir önceki yıla kıyasla yaklaşık bir buçuk kat artarak 12 milyona çıktı.

Türkiye, Rus filmlerinin en çok izlendiği ülkeler arasında dördüncü sırada yer aldı. Rus film endüstrisinin Türkiye’deki gişe hasılatı 2 milyon dolara ulaştı.

Listenin başını 10 Rus filminin oynatıldığı Çin çekti. Meksika (2.8 milyon dolar) ve Güney Kore (2.7 milyon dolar) ise Rus filmlerinin en çok izlediği ikinci ve üçüncü ülkeler oldu. En çok Rus filminin gösterildiği ülke de 24 filmle Almanya.

Yurtdışında en çok kazandıran Rus filmleri ise ‘Dvijenie Vverh’ (Going Vertical), ‘Snejnaya Koroleva: Zazerkale’ (Karlar Kraliçesi 4: Sihirli Ayna) ve ‘Bolşoye Puteşestviye’ (Büyük Macera) filmleriydi.

Rus filmlerini ithal eden ülkelerin sayısı 5 kat arttı

Öte yandan Rus filmlerini yurtdışına ithal eden ülkelerin sayısının da son 5 yılda 5 kat arttığı, bu sayının 23’ten 120’ye çıktığı kaydedildi. Rus film endüstrisinin iç pazarda elde ettiği gelir ise 188.5 milyon dolar oldu. Rus filmlerini 50.6 milyon yerli seyirci izledi. 

Kaynak: Sputnik TR   ©SputnikTR 

KÜLTÜR SANAT

25. İstanbul Tiyatro Festivali’nde proje başvuruları başladı

Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve bu yıl kasım ayında 25. kez seyirciyle buluşmaya hazırlanan İstanbul Tiyatro Festivali …

Yayınlanma tarihi

-

Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve bu yıl kasım ayında 25. kez seyirciyle buluşmaya hazırlanan İstanbul Tiyatro Festivali, Türkiye’den profesyonel topluluk ve sanatçıların festivalde prömiyer yapacak projelerini bekliyor.
15 Ocak–15 Mart 2021 tarihleri arasında sadece internet üzerinden yapılabilecek başvurularla ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru formu festivalin resmi internet sayfasında yer alıyor.

Festival başvurularında herhangi bir tema sınırlaması bulunmuyor. Ancak festival son yıllarda tüm dünyanın gündeminde olan “iklim krizi”, “kadın ve kadına şiddet” konularına da dikkat çekmeyi hedefliyor.

Kaynak: NTV

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

2021 Cannes Film Festivali yaza ertelenebilir

Tarihinde ilk kez geçen yıl ertelenen Cannes Film Festivali’nin yöneticileri bu yıl ne olursa olsun festivali düzenlemek istiyor. Beyazperde …

Yayınlanma tarihi

-

Tarihinde ilk kez geçen yıl ertelenen Cannes Film Festivali‘nin yöneticileri bu yıl ne olursa olsun festivali düzenlemek istiyor.

Beyazperde’nin France24’ten aktardığı habere göre, Cannes Film Festivali yetkilileri, prestijli etkinliğin 2021 baskısı hakkında ne yapacaklarına karar verirken birçok seçeneği değerlendirdiklerini söyledi. Bunların en yenisi, tarihi mayıs ortasından haziran ayı sonlarına, hatta temmuz başına kadar itme olasılığını da içeriyor. Bununla birlikte, organizatörler hayranlara etkinliğin “2021’de kesinlikle gerçekleşeceğine” dair güvence veriyor.

TARİH DEĞİŞİKLİĞİYLE İLGİLİ HENÜZ RESMİ DUYURU YAPILMADI

Geçen yıl, Covid, dünya çapındaki ölümcül yürüyüşüne başladığında, Cannes Film Festivali’ndeki organizatörler meydan okuyormuş gibi göründü ve film endüstrisi talep ettiği için olayın gerçekleşeceğini vaat ettiler. Tabii ki olmadı ve bahar şenliği iptal edildi. Şimdi, 2021’e gelindiğinde, organizatörler, Covid aşısı dağıtılmaya başladığından, ama vakalar da artmaya devam ettiğinden, bir gecikme gerekirse takvimde alternatif tarihler olduğunu söylediler. Şimdi, bu ihtimal giderek daha çok gerçekliğe dönüşüyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte, Cannes tarih değişikliğiyle ilgili resmi bir duyuru yapmaya hazır gibi görünmüyor. Sundance ve Berlin festivalleri, dijital gösterimler yapacaklar ve Berlin festivali ikiye bölüyor. Cannes organizatörleri, “yılın başında durumu değerlendireceklerini” ve ardından bir karar vereceklerini söylüyorlar. Ancak bu noktada, 2021 Cannes Film Festivali’nin planlanan 11 Mayıs başlangıç ​​tarihinin gerçekleşmesi pek olası görünmüyor.

Kaynak: NTV

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Tiyatroseverlere müjde: Devlet Tiyatroları’nın eserleri bakanlığın ‘YouTube’ kanalından yayınlanacak

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, koronavirüs salgını nedeniyle tiyatrolardan uzak kalan sanatseverler için ‘YouTube …

Yayınlanma tarihi

-

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, koronavirüs salgını nedeniyle tiyatrolardan uzak kalan sanatseverler için ‘YouTube’ kanalı üzerinden her hafta 1 oyun paylaşılacak. İlki bugün yayınlanan ve 6 hafta sürecek olan paylaşımlarda tiyatroseverler, okuma tiyatrosundan farklı olarak yapılan canlandırmaları da izleme imkanı bulacak.

Yerli klasik oyunların tercih edildiği Devlet Tiyatroları’nın ‘Okuma Gösterimleri’ projesiyle hayatında daha önce tiyatroya gitmemiş ve turnelerin de ulaşamadığı yerlerdeki kişiler, dijital ortamdan tiyatro izleyebilecek.

İlk eser ‘Kadın ve Kedi’

Bakanlık, ‘YouTube’ kanalı üzerinden bugün ilk eser olarak, Behçet Necatigil’in kaleme aldığı ‘Kadın ve Kedi’ adlı oyunu yayınladı. Her salı 1 oyunun yükleneceği kanalda tiyatroseverler, gelecek hafta da Bilge Karasu’nun ‘Sevilmek’ adlı eserini izleyebilecek.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR