Takip Edin

GENEL

Türkiye için tarihi gün! Artık saatler kaldı…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yarın sabah 04.28 itibarıyla Türksat 5A’nın hizmet vereceği yörüngesine fırlatacağını belirterek …

Yayınlanma tarihi

-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yarın sabah 04.28 itibarıyla Türksat 5A’nın hizmet vereceği yörüngesine fırlatacağını belirterek, “Türksat 5A ile yeni Ku bandını kullanan öncü ülkelerden birisi olacağız.” dedi.

 

Bakan Karaismailoğlu, Türksat AŞ’nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlediği basın toplantısında, bugünün herkes için son derece gurur verici ve mutlu bir gün olduğunu, Türkiye’nin beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5A’nın uzaya gönderilmek üzere fırlatılacağını söyledi.

Fırlatmaya saatlerin kaldığını belirten Karaismailoğlu, fırlatmanın özel yayınla yarın sabaha karşı canlı olarak dünyayla bu heyecana ortak olunacağını ifade etti.

‘ÇOK BÜYÜK HAYALLERİN GERÇEĞE DÖNÜŞTÜĞÜ YIL OLACAK’

 

 

Türksat 5A’nın fırlatma hazırlıkları gibi önemli çalışmaların tamamladığını ve dev projelere imza atılan bir yılın geride kaldığını dile getiren Karaismailoğlu, geçen yılın Kovid-19 salgınına rağmen milletin geleceğine ışık tutacak, ülkeyi yarınlara taşıyacak çok büyük hayallerin gerçeğe dönüştüğü bir yıl olduğunu kaydetti.

Gerekli tüm sağlık tedbirlerini alarak milletin özlemle beklediği hizmet ve projelere hız kesmeden devam ettiklerini anlatan Karaismailoğlu, hizmete alınan projeler hakkında bilgi verdi.

‘KENDİ TEKNOLOJİSİ ÜRETEN TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Karaismailoğlu, yapılan çalışmalarla kendi teknolojisini üreten Türkiye ve gelecek nesillerin üretkenliğini harekete geçiren inovasyon iklimi yaratmanın amaçlandığını, yapılan çalışmaların gelecek nesillere ilham kaynağı olmasını istediklerini vurguladı.

Yarın sabah Türksat 5A’nın ABD’nin Florida Eyaleti’ndeki Cape Canaveral Üssü’nden fırlatılacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan geniş coğrafyada, TV yayıncılığı ve veri haberleşme hizmetleri sunacak Türksat 5A ile yeni Ku bandını kullanan öncü ülkelerden birisi olacağız. 12 kilovat güçle çok daha kaliteli TV yayıncılığı ve haberleşme hizmeti sağlayacağız. 30 yıl süreyle uzayda hizmet verecek Türksat 5A’nın manevra ve hizmet ömrü, diğer uydularımıza kıyasla çok daha uzun olacak. Türksat filosunun en güçlü uydusu olacak 5A’daki diğer bir yenilik de ‘elektrikli itki sistemi’dir. Kimyasal itki sistemine kıyasla daha az kütle oluşturan elektrikli itki sistemi sayesinde, uydumuza daha fazla haberleşme sistemi yükleme imkanı bulduk.”

TESTLER BİR AY SÜRECEK

Karaismailoğlu, uydunun yörüngesine fırlatılacağı bu önemli anları canlı yayınlarla Türksat tesisine kurdukları uzay küresi vasıtasıyla paylaşacaklarını belirterek, “Fırlatmadan yarım saat sonra Türksat 5A, roketin ikinci katından ayrılacak. Ayrılmadan 35 dakika sonra da ilk sinyali almayı bekliyoruz. Fırlatmanın ardından yaklaşık 4 ay 20 gün sonra uydu, 31 derece doğu boylamındaki yörüngesine ulaşacak. 1 ay sürecek testlerin ardından da faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberleşme alanında güce güç katacak uydu ve uzay teknolojisi çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade eden Karaismailoğlu, yörüngesine fırlatacak Türksat 5A’nın hizmete girmesiyle uzaydaki aktif haberleşme uydu sayının 4’e çıkacağını kaydetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre de Türksat 5A, Türkiye saatine göre 8 Ocak Cuma günü saat 04.28’de SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden fırlatılacak. Uydu, 31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek.

TÜKSAT 5B’DE SONA YAKLAŞILDI

Türksat 5B’nin yapım çalışmaların da sona yaklaşıldığı müjdesini de veren Karaismailoğlu, 42 derece doğu yörüngesine gönderecek Türksat 5B ile de Türkiye’nin Ka-bant kapasitesini artıracaklarını söyledi.

Karaismailoğlu, Türksat 5A ve 5B’nin hizmete girmesiyle Türkiye’nin frekans hakları korunurken, gelecek yeni nesil haberleşme uyduları için yeni frekans hakları elde edileceğini bildirdi.

Yerli ve milli uydu 6A’nın da uzay vatanında yerini alacağı günlerin yakın olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, “Medarıiftiharımız Türksat 6A’yı 2022’de tamamlayarak uzaya göndermeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türksat 6A’nın üretiminin, mühendislik modeliyle uçuş modelinin entegrasyon faaliyetlerinin eş zamanlı olarak devam ettiği bilgisini veren Karaismailoğlu, “Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde, kendi uydusunu yapabilen dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerimizi alacağız.” dedi.

Karaismailoğlu, tüm ulaşım ve iletişim yatırımlarında dünyanın nabzını tutarak, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ve daima entegrasyonu merkeze koyarak, ülkenin ve milletin layık olduğu, refah ve huzur içindeki yarınları inşa edeceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber7

GENEL

ABD’de tutuklama dalgası

ABD’de seçilmiş başkan Joe Biden’ın 20 Ocak’taki yemin töreni yaklaşırken, güvenlik tedbirleri de artırılıyor. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence …

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de seçilmiş başkan Joe Biden’ın 20 Ocak’taki yemin töreni yaklaşırken, güvenlik tedbirleri de artırılıyor. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, töreni için alınan güvenlik tedbirlerini denetlemek için perşembe akşamı başkent Washington’daki Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) merkezini ziyaret etti. Pence, ziyaret esnasında, alınan önlemleri yerinde denetlerken yetkililerden de bilgi aldı. ABD Ulusal Muhafızlar Komutanı Daniel Hokanson ise toplantıda yaptığı açıklamada, şu anda sahada silahlı 7 bin muhafızın görev yaptığını kaydetti. Yemin töreni için Washington’daki tedbirlere tüm güçleriyle destek olduklarının altını çizen Hokanson, “Yemin töreni günü Washington’daki Ulusal Muhafız sayımızı 21 bine çıkaracağız” bilgisini paylaştı.


200 KİŞİ TESPİT EDİLDİ

Öte yandan ülkede geçen hafta yaşanan Kongre baskınına ilişkin gözaltılar da sürüyor. FBI Başkanı Christopher Wray, Pence’e verdiği özel brifingde 6 Ocak’taki Kongre olaylarından bu yana 200 şüphelinin kimliğinin tespit edildiğini kaydetti. Wray, “Kim olduğunuzu biliyoruz, eğer oradaysanız, FBI ajanları sizi bulacak” dedi.

Ülke genelinde baskına katılmadığı halde sosyal medya üzerinden destek veren kamu ve özel şirket çalışanlarının da disiplin cezası aldıkları ya da işten atıldıkları belirtiliyor. Associated Press haber ajansı ise, ABD ordusunun veya kolluk kuvvetlerinin mevcut veya eski üyelerinin de baskına katıldığını ya da baskın sırasında Kongre binası yakınlarında olduğunu belirtti. AP’nin haberinde, kamu kayıtları, sosyal medya gönderileeri ve videolarının incelenerek 21 ordu görevlisi ya da eski üyesinin tespit edildiği ifade edildi.

100’DEN FAZLA TUTUKLAMA

FBI, geçen hafta yaşanan Kongre olaylarının ardından 100’den fazla kişiyi tutukladı. Kongre olayları nedeniyle tutuklananların kimlikleri de açıklanmaya başlandı. Federal güvenlik güçleri geçen hafta yaşanan Kongre saldırısı sırasında bina içinde Konfederasyon bayrağı taşırken fotoğraflanan bir kişinin tutuklandığını bildirdi. FBI ve Adalet Bakanlığı yetkilileri Kevin Seefried ve oğlu Hunter’ın Delaware eyaletinin Wilmington kentinde polise teslim olduklarını doğruladı. Polis belgelerinde baba oğul Seefried’lere “izinsiz girme” ve “mülke zarar verme” gibi kabahat suçları yöneltileceği belirtildi.

FEDERAL SAVCILARDAN SUİKAST İDDİASI

Federal savcılar ise, Kongre baskınıyla ilgili mahkemeye sundukları değerlendirmede, isyancıların “seçilmiş yetkilileri yakalamak ve suikast yapmak” niyetinde olduklarını ileri sürdü. Savcıların bu iddiayı, Kongre binasına girdiği “boynuzlu kostümü”yle akıllarda kalan Jacob Anthony’ye ilişkin yakalama talebinde bulundukları dosyada sunduğu belirtildi. Reuters’ın haberine göre savcılar, “Chansley’in Kongre Binası’ndaki kendi sözleri ve eylemleri de dahil olmak üzere güçlü kanıtlar, Kongre isyancılarının niyetinin Birleşik Devletler hükümetinde seçilmiş yetkilileri yakalamak ve suikast yapmak olduğunu destekliyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Macron’dan Erdoğan’a mektup

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan dönüşünde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu, Türkiye olarak şu ana …

Yayınlanma tarihi

-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan dönüşünde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, Türkiye olarak şu ana kadar yeni ABD yönetimiyle hiçbir temasta bulunmadıklarını, Joe Biden göreve geldikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tebrik etmek için aramasının ardından olası bir görüşmenin gündeme gelebileceğini kaydetti. Türkiye’nin ABD’nin yeni yönetimi ile çalışmaya hazır olup olmadığı sorusuna Çavuşoğlu, “Biz hazırız. Her gelen yönetimle çalışırız. Ön yargılı da değiliz ama aynı zamanda gerçekleri de biliyoruz” dedi. Biden yönetiminde görev alan insanlarla Obama döneminde çalıştıklarını anımsatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

YÜZDE 90’INI TANIYORUZ

“Yüzde 90’ını tanıyoruz ve birlikte çalıştık. Bildiğimiz insanlar olduğu için ilişkiler tamamen birden düzelecek dersek o zaman gerçekçi olmayız. İlişkileri hangi alanda nasıl geliştiririz bu konuda da kendi aramızda biz yol haritası içinde ilgili bakanlıklar kurumlarla çalışıyoruz. İlişkilerimizde iyi günler kötü günler olabilir ama biz ilişkilerimizin iyileşmesi konusunda samimi çaba sarf edeceğiz. Aynı yaklaşımı Biden yönetiminden de bekliyoruz. Jeostratejik bakımdan da Türkiye’nin önemi, rolü ve konumu her zamankinden daha fazla kritik ve önemli. Yeni yönetimin bunun farkında olduğunu düşünüyoruz.”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, muhabirimiz Kıymet Sezer’e açıklamalarda bulundu.

TÜM DOSYALAR MASADA

Yunanistan ile 25 Ocak’ta İstanbul’da düzenlenecek istikşafi görüşmelere ilişkin Çavuşoğlu, “60 görüşmede ne görüşüldüyse 61’incisinde de bunlar görüşülecek. Burada sadece deniz yetki alanları yok. Deniz yetki alanları için ayrı bir görüşme deseler, istikşafi yapmayalım deseler, o zaman evet ya da hayır deriz. O ayrı bir şey” karşılığını verdi. Görüşmelerde tüm ihtilaflı meselelerin ele alınacağını belirten Çavuoğlu, “Kafa bulandırıcı açıklamalar yapmaya gerek yok. Bu, müzakerelerden kaçmak anlamına da gelebilir. Biz Türkiye olarak uzun zaman aradan sonra İstanbul’da 25’inde yapılacak ilk toplantıda, tüm dosyaları açacağız. Onlar, biz bunları konuşmak istemiyoruz derse, o zaman istikşafi görüşmenin bir anlamı yok” şeklinde konuştu.

MACRON’DAN TÜRKÇE HİTAP

Türkiye-Fransa ilişkilerindeki normalleşme çalışmaları konusunda Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile yaptığı son görüşmede bir yol haritası üzerinde mutabık kaldıklarını ve bir çalışma başlatıldığını anımsattı. Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımız Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a bir geçmiş olsun mektubu gönderdi ve yeni yılını tebrik etti. Ve arkasından Fransızlar 4 alanda istişarelere başlayalım diye bize geri döndüler, biz de tamam dedik. İki gün önce de Cumhurbaşkanımız’ın mektubuna cevaben Macron’un mektubunu aldık. Gayet olumlu, ilişkileri geliştirmek isteğini, Türkiye’ye atfettikleri önemi, Avrupa için özellikle ve önümüzdeki süreçte Cumhurbaşkanımız’la görüşmeyi de arzu ettiğini vurgulayan, güzel pozitif, hitabın da Türkçe olduğu (Mektup, el yazısı ile ‘Değerli Tayyip’ diye başlıyor) bir mektup aldık. Cumhurbaşkanımız da memnuniyetle görüşürüz dedi” şeklinde konuştu. İki liderin görüşmelerine ilişkin video konferans ve telefon görüşmesinden bahsedildiğini anlatan Çavuşoğlu, istişare edilecek 4 alanı ise; ikili düzeydeki istişareler, terörle mücadele, Suriye ve Libya dahil görüş ayrılığına düşülen bölgesel konular ile eğitim işbirliği olarak sıraladı.

BRÜKSEL’DE HAZIRLIK TOPLANTISI

21 Ocak’ta gerçekleştireceği Brüksel temasları konusunda Çavuşoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell ile yapacağı görüşmelerin Ursula von der Leyen ile Charles Michel’in ziyaretlerinde yapılacak toplantıya hazırlık niteliğinde olacağını anımsattı.

Çin’e Uygur heyeti

Çin ile yapılan suçluların iadesi anlaşmasını Uygur Türklerine bağlamanın haksızlık olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Bizim Uygur Türklerini iade edeceğimiz gibi bir konu hiç olmadığı gibi, şu ana kadar Çin’le yaşadığımız sorunların temelinde Uygur Türkleri hakkında çok talepleri oldu, biz vermedik. Uygur Türklerinin meselelerine duyarsız kaldığımız söylemleri doğru değildir. O gün Çin büyükelçisiyle aşı konusunun yanısıra Çin’e göndereceğimiz heyeti de konuştuk. Heyetimizi göndereceğiz” dedi. Çavuşoğlu, Çin aşısı ile herhangi bir sorun olmadığını, ikinci aşamanın da siparişinin verildiğini, aşıların bundan sonra daha düzenli geleceğini kaydetti.

KKTC olmazsa Rumlar da olmaz

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz sorununu çözmek için Türkiye’nin önerdiği konferansın gerçekleşmesi konusunda en büyük sıkıntının KKTC’nin katılması olabileceğini belirterek, “Kıbrıs’la hakça paylaşım olacağı için ya iki lider de katılır, siz KKTC’yi kabul etmiyorsanız biz de Rum tarafını tanımıyoruz, o zaman biz de onların katılmasına izin vermeyiz, dedik. Onlar için sanırım en büyük tereddüt sebebi o olabilir. Bu konuları 21 Ocak’ta Brüksel’de görüşeceğiz” diye konuştu. Çavuşoğlu, bu konuda KKTC’nin gözlemci olarak katılması gibi farklı formüllere de kapalı olduklarını vurgularken, “Burada gözlemcinin olmasını kabul etmemiz mümkün değil. Çünkü iki tarafın arasında da gelir paylaşımı görüşülecek” dedi.

Somut adımları görmek istiyoruz

Körfez-Katar ilişkilerinin yumuşamasının ardından Türkiye’ye yönelik sıcak mesajlar geldiğinin anımsatılması üzerine Çavuşoğlu, “Körfez’deki normalleşmeden memnunuz, bizler de destekledik. Bunun bölgeye de ilişkilerin gelişmesine olumlu etkisi olacaktır. Suudi Arabistan ile daha da pozitif bir atmosfer yaratılmasına katkısı sağlayacaktır. BAE’den de pozitif mesajlar geliyor. Ama biz somut şeyler de görmek istiyoruz. Eğer arzu ederlerse ve samimilerse biz de BAE ile ilişkilerimizi düzeltiriz. Aynı şekilde Mısır ile de ilişkilerimizi yoluna koyma konusunda olumlu adımlar atılırsa biz de aynı şekilde karşılık veririz” dedi.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

‘Vatandaşlarımızın hepsi aşılanacak’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam AK Parti MKYK üyeleri ile Ankara Şehir Hastanesi’ne giderek Çin üretimi Kovid-19 aşısı CoronaVac’ın …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam AK Parti MKYK üyeleri ile Ankara Şehir Hastanesi’ne giderek Çin üretimi Kovid-19 aşısı CoronaVac’ın ilk dozunu oldu. MKYK üyeleri de Erdoğan ile birlikte aşı oldular.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’ndeki Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından Ankara Şehir Hastanesine geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın eşlik ettiği Erdoğan, aşı olduktan sonra Telegram hesabından “Ben de aşı oldum” mesajını paylaştı.

Erdoğan’ın Twitter’dan da aşı olurken fotoğrafları yayımlanırken, “Başarıyla devam eden aşı programımız dahilinde şu ana kadar 254 bin sağlık çalışanımız ilk doz aşılarını oldu. Ben de onlara katılarak aşılandım. İnşallah çok kısa süre içinde tüm vatandaşlarımızı aşılamayı hedefliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” mesajı da yer aldı. Erdoğan hastane çıkışında basın mensuplarına açıklama yaptı. Erdoğan şunları söyledi:

“Öncelikle Ankara Şehir Hastanesi olarak tüm personeliyle baş hekimiyle, doktorlarıyla, hemşireleriyle burada çok büyük bir mücadele koronavirüs süresi içerisinde sürdürdüler. Aşılarımız gelir gelmez Bakanımız dün ilk aşıyı yaptırdı, Bilim Kurulu üyelerimiz hakeza yaptırdılar. Ben de bu akşam Merkez Karar’daki milletvekili arkadaşlarım ve diğer arkadaşlarım da burada aşıları yaptırdık, yaptırıyoruz. Benim şöyle bir istirhamım var, başta siyasi liderler olmak üzere tüm milletvekillerimiz olmak üzere, lider kadrolar olmak üzere, bu kampanyayı güçlü kılma noktasında onların da belirlenmiş olan aşılanma noktalarında bu aşıyı teşvik ederlerse çok çok isabetli olacağına inanıyorum. Bilim Kurulu’nun belirlediği bir takvim, bir süreç var. Bu sürece göre de yaş gruplarına varıncaya kadar bunlar da bu sürecin içerisinde. İlk etapta malum gelen aşı miktarı belli. Ardından yaklaşık 25-30 milyon doz aşı daha gelecek. Süratle bunu sürdürelim istiyoruz. Nerelerde, bu kampanyayı nasıl sürdüreceğimizi de Sağlık Bakanlığımız belirlemiş vaziyette. Süreç dün itibariyle de başladı yoğun bir şekilde devam ediyor, devam edecek. Bütün sağlık çalışanlarına, bu süreçte ortaya koydukları performans sebebiyle de şahsım milletim adına teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde ortaya konan bu gayretin karşılığı ne bizler nezdinde ne de Rabbimin nezdinde karşılıksız kalmayacaktır.

2. doz 28 gün sonra

256 bin kişi şu ana kadar aşı olmuştur. Şu tabii ortada, demek ki müracaatlar iyi ve hastanelerimizdeki performans da bayağı iyi. Bütün doktorlarımız, hemşirelerimiz hakikaten yoğun bir performans koyuyorlar. Bayağı seri oluyor demek ki. 5 dakika aşı, 15 dakika da bekleme, istirahat. Ondan sonra zaten serbest oluyor. Onun için de bu süreç içerisinde İhsan hocama da çok çok teşekkür ediyorum. Onun ve ekibinin gayretleri var. Allah kendilerinden razı olsun. Şu anda bunlar Çin aşısı. Bunun dışında çalışmalar var. Almanya ile olan irtibatlarımız var. Bunun yanında bizim kendi çalışmalarımız var. Onlar da Mayıs civarında devreye girecek. İkinci doz aşıyı 28 gün sonra olacağım.” 

‘Milletim fırsat vermeyecektir’Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastanede aşı olurken yaptığı açıklamada da hayırlı olmasını dileyerek şöyle dedi:

“Bu kampanyayla birlikte süratle inşallah bir taraftan aşılarımız gelsin, bir taraftan da tüm hastanelerimizdeki aşı odalarında bunu süratle yaygınlaştırarak bitirelim. Bir de tabii maalesef olumsuz kampanya sürdürenler var. Ama ben inanıyorum ki aklı selim sahibi olan milletim bunlara hiçbir zaman fırsat vermeyecektir. Ve bilimin, irfanın ışığında benim milletim özellikle şu koronavirüs belasının olduğu dönemde aşıyla bunlara en güzel cevabını verecektir. Rabbim sağlık, sıhhat, afiyet içerisinde milletimi sağlıklı bir geleceğe kavuştursun diyorum.

‘50 milyon doz olacak’

Biz de devlet olarak elimizden gelen her şeyi yapacağız, ne imkan varsa seferber etmiş durumdayız. İnşallah bu 3 milyonun arkasından zaten bir 30 milyon daha geliyor. Çin’den gelen aşıları 50 milyona tamamlayacağız. Ve böylece ihtiyacımız neyse bu ihtiyacı süratle gidermek suretiyle de bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunların hiç birinde zorunlu bir adım yoktur hepsi gönüllülük esasına dayalıdır. Ve Bilim Kurulumuzun da yapmış olduğu çalışmalar ışığında bu sürdürülmektedir. Tüm sağlık elamanlarımıza teşekkür ediyorum.”

Koca: Tüm siyasileri aşı olmaya davet ettim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Kovid-19 aşısı yaptırdığı Ankara Şehir Hastanesi’nde eşlik eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastaneden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulundu. Koca, “Bu salgından kurtulabilmenin en önemli yolunun aşı olduğunu biliyoruz. Bilim insanlarımız bu noktada hemfikir. O nedenle vatandaşlarımızın sırası geldikçe; gönüllü olarak ama herkesin mutlak olması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu. Koca, şunları kaydetti: “Dünyada ilk gün bu kadar yoğun aşı yapabilmiş ve canlı gösterebilmiş bir başka ülke var mı bilmiyorum. Bundan sonraki süreçte de bu aşı çalışmasını, programını anlık, canlı ve şeffaf bir şekilde götüreceğimizi söylemek istiyorum. Hatta iller bazında gerektiğinde anlık yapılabilen aşıları da göstermek istiyoruz. Onun için vatandaşımız müsterih olsun, özellikle aşı sırası geldiğinde ihmal etmeden yaptırması son derece önemli.” Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise “Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı aşı olmayı teşvik programı kapsamında Meclis’te temsil edilen tüm siyasi parti genel başkanlarını, Anayasa Mahkemesi Başkanımızı ve Meclis Başkanımızı arayarak aşı olmaya davet ettim. Kendilerine gösterdikleri nezaket için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR