Takip Edin

SAĞLIK KORONAVİRÜS

Türk hekimlerin ‘kalp yolcuğu’: Türkiye’ye gelemeyen minik bebekler için Irak’a gittiler

Koronavirüs salgını nedeniyle tedavi için Irak’tan Türkiye’ye gelemeyen ailelere yardım eli uzandı. Doğumsal kalp rahatsızlığı bulunan 7 bebek …

Yayınlanma tarihi

-

Koronavirüs salgını nedeniyle tedavi için Irak’tan Türkiye’ye gelemeyen ailelere yardım eli uzandı. Doğumsal kalp rahatsızlığı bulunan 7 bebek, İstanbul’dan Bağdat’a giden 8 kişilik ekip tarafından ameliyat edildi. “Yaşadığımız çok özel bir duyguydu, ailelerin gözündeki mutluluk her şeye değerdi” diyen Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Arda Özyüksel, gerçekleştirdikleri tedavi süreci hakkında önemli bilgiler verdi.

7 ameliyat yaptılar

Yurt dışındaki hastaların pandemi nedeniyle İstanbul’a kolay ulaşamadıklarını anlatan Doç. Dr. Arda Özyüksel, “8 kişilik ekip Irak’ın başkenti Bağdat’a gittik. Burada 1 hafta kaldık. Orada çalışan hekim arkadaşlarımız bizi çok iyi ağırladılar ve 7 bebeğimizi orada ameliyat ettik. Uluslararası anlamda bu tür iş birlikleri bizi çok mutlu ediyor. Irak’a gitmeden hastaların planlamalarını yaptık. Gitmeden önce tüm hastaların verileri bize ulaştı, anjiyografi ve ekokardiyografileri isteklerimiz doğrultusunda orada yapıldı. Biz gitmeden koronavirüs testleri gerçekleştirildi. Hastalarımız yatırılarak tüm ameliyat hazırlıkları tamamlandı, ardından biz gittik. Toplamda 7 ameliyat yaptık ve Türkiye’ye döndük” dedi.

“Ameliyat öncesi ve sonrası değerlendirmelerini yaptık”

Yardıma ihtiyacı olan minik kalpler için ekipçe her zaman ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını ifade eden Doç. Dr. Arda Özyüksel, “Bizim için her zaman bebeklerimizin sağlığı ön planda. Tabi ki bu evrensel düzeyde bir iş sonuçta yardıma ihtiyacı olan minik kalplerimize destek olmak için her zaman elimizden geleni yapıyoruz. Tabi ki gittiğimiz bölgede şartlar kolay değildi. İstanbul’dan Bağdat’a giderken birtakım ekipman ve tıbbi cihazlar da götürmemiz gerekti. Gerekli izinler alınmasına karşın onları havayoluyla götürüp hastaneye ulaştırma süreci bizim açımızdan da maceralı oldu. Gittiğimiz hastanenin kalp ve damar cerrahisindeki bütün işleyişi biz ele aldık, bu süreçte oradaki erişkin ameliyatlar da durduruldu.

Gece nöbetleri dahil kaldığımız süre boyuca 24 saatlik vardiyalarla çalıştık. Orada çocuk kalp cerrahisi ameliyatları yapılmıyor. Bu sebeple çocukların ameliyat öncesi ve sonrası değerlendirmelerini ve takiplerini de Türk hekimler olarak biz yaptık ve sonrasında ülkemize döndük” değerlendirmesinde bulundu.

“Hastaların çoğu 2 yaşın altındaydı”

Bebeklerin doğumsal kalp hastası olduklarını anlatan Doç. Dr. Özyüksel, “Çocuk kalp hastalıkları, 16 yaş altında kalp rahatsızlığı olan tüm hastalarımızı kapsar. Fakat Irak, Ortadoğu, Afrika gibi bölgelerde çevresel faktörler, akraba evlilikleri gibi etkenler de söz konusu olduğu için bu tip hastalıkları daha sık görüyoruz. Irak’taki hastalarımızın büyük çoğunluğu da 2 yaş altındaydı. 2 yaş üstü sadece bir hastamız vardı. Bizim kalp hastalıklarında en sevmediğimiz şey hastaların bize gelişindeki gecikme oluyor. Özellikle bazı bebeklerimizin doğduktan sonra vakit kaybetmeden ameliyat edilmesi gerekiyor.

Maalesef 2020 yılındaki pandemi sürecinde bu bebeklerin bir kısmında, tedavi açısından çok değerli olan 7-8 ay kaybedilmek üzereydi. Bu sebeple bu süreç bebeklerimize olumsuz yansımasın diye onların bize gelmelerini beklemeden ve daha fazla vakit kaybetmeden biz oraya giderek ameliyat etme yolunu seçtik. Durumu beklemeye daha uygun olan hastalarımızın da ön tanısal çalışmalarını yaptık ve gruplar halinde ülkemize getirerek ileriye dönük tedavi süreçlerini planladık.

“Bize Türkçe teşekkür ettiler”

Ailelerin Türk hekimlerine minnettar olduklarını aktaran Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Arda Özyüksel şunları söyledi: “Burada ameliyat ettiğimiz aileler bize her zaman minnet ve teşekkür duygularını ifade ettiler. Hatta birkaç tanesi Türkçe öğrenerek bize “teşekkür ettiö. Aileler onlar için orada olduğumuzun farkındaydı ve o açıdan da bizi gayet iyi karşıladılar. Çoğu Bağdat civarından gelen hastalardı. Onlarla güzel bir iletişimimiz oldu. Ameliyat sonrası takiplerini hekim arkadaşlarımızla görüşerek sürdürüyoruz. Bundan sonrası için de takiplerini yapacağız. Bize sosyal medya kanalıyla ulaşacaklar, biz de teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak ameliyat sonrası süreçte de oradaki ailelerimizi yalnız bırakmayacağız. Orada ameliyat sonrası kontrollerde yapılan tetkiklerden kan sonuçlarına, ilaç listelerinden ameliyat yaralarının durumuna kadar her türlü detayı bize iletiyorlar. Bir hekim olarak şunu söylemek isterim ki bu hakikaten özel bir duyguydu. Yurt dışında da ameliyat ihtiyacı olan, yardıma muhtaç çok sayıda hasta var. Biz hastane olarak Kosova, Balkanlar, Orta Doğu, orta ve kuzey Afrika ülkelerinden birçok çocuk ve erişkin hasta kabul ediyoruz, ama gidip yerinde çocuk kalp ameliyatı yapmak apayrı bir tecrübeydi. Gittiğimiz hastanede beni en çok şaşırtan, erişkin kalp ameliyatlarında kullanılan teknik altyapının ve tıbbi cihazların fazlasıyla gelişmiş olmasıydı. Çok önemli yatırım yapılmış ancak çocuk kalp ameliyatlarının yapılabilmesi için maalesef sadece yatırım yapılması yeterli olmuyor. Biz uzun dönemde oradaki meslektaşlarımızı da İstanbul’da hastanemize davet ederek çocuk kalp cerrahisi işleyişini görmelerine imkan tanımak istiyoruz, hatta bunun için ilk adımları da attık. Bundan sonra iletişimimizi devam ettireceğiz. Ekibimizle beraber bu zor dönemde oraya giderek ameliyat gerçekleştirmemizin kendimiz ve ülkemiz adına gurur verici olduğunu düşünüyorum.”

Kaynak: Yeni ŞAFAK

SAĞLIK KORONAVİRÜS

Covid-19’dan taburcu edilenlerin yüzde 30’u yeniden hastanelik oldu

İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu’nun, University College London ve Leicester Üniversitesi ile yürüttüğü çalışma çerçevesinde Covid-19’u …

Yayınlanma tarihi

-

İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu’nun, University College London ve Leicester Üniversitesi ile yürüttüğü çalışma çerçevesinde Covid-19’u atlatan 47 bin 780 kişi takip edildi.

Çalışmada hastaların yaklaşık yüzde 30’unun (14 bin 140 kişi), Covid-19’u atlattıktan sonraki 140 gün içinde kardiyovasküler sorunlarda artış, solunum güçlüğü ve yüksek şeker şikayetleriyle tekrar hastaneye kaldırıldığı, bu kişilerin yüzde 12,3’ünün hayatını kaybettiği gözlendi.

Covid-19’u atlattıktan sonraki ilk 5 ayda solunum güçlüğü gelişenlerin sayısının 6 bin 85 olduğu, bunlar arasında tekrar hastaneye kaldırılma riski en yüksek grubu, yaşlılar ile Afrika-Asya kökenlilerin oluşturduğuna dikkat çekildi.

Araştırmanın bulguları henüz hakemli dergide yayınlanmazken, incelenen hastaların yaş ortalamasının 65 olduğu, 2020’nin ilk 8 ayında Covid-19 tanısıyla hastaneye kaldırıldıkları ve iyileşmelerinin ardından taburcu edildikleri belirtildi.

University College London’ın İngiltere’deki nöroloji dergisi Brain’de yayımlanan araştırması da Covid-19 ile deliryum, beyin iltihabı, felç ve sinir hasarı gibi nörolojik komplikasyonlar arasında ilişki olduğunu ortaya koymuştu.

Kaynak: NTV

Devamını oku

SAĞLIK KORONAVİRÜS

Son dakika: Koronavirüste korkutan gelişme! Kabus dinmek bilmiyor, haber geldi…

Ohio Üniversitesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, tespit edilen yeni koronavirüs türünden ilkinin ‘İngiliz’ varyantına benzemekle …

Yayınlanma tarihi

-

Ohio Üniversitesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, tespit edilen yeni koronavirüs türünden ilkinin ‘İngiliz’ varyantına benzemekle birlikte ABD’de ortaya çıkmış olabileceği, ikinci varyantın ise daha önce SARS-Cov-2’de birlikte görülmeyen üç genetik mutasyona sahip olduğu kaydedildi.

 

Bilim insanlarının yaygınlığıyla ilgili henüz yeteri kadar veriye sahip olmadığı suşlardan ilkinin yakın zamanda Ohio’da bir hastada tespit edildiği, ikinci varyantın ise 2020’nin sonları ile 2021’in başlarında Columbus şehrinde yayılmaya başladığı ifade edildi.  

Daha önce, bazı ajanslar Kovid-19 sorunuyla ilgilenen Beyaz Saray çalışma grubunun hazırladığı bir rapora dayanarak, ABD’de orijinal versiyondan bir buçuk kat daha hızlı yayılan yeni ve daha bulaşıcı bir koronavirüs türünün ortaya çıkmış olabileceğini aktarmıştı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) bu bilgiyi yalanlamıştı.  

 

 İkinci suştaki mutasyonların virüsü daha bulaşıcı hale getirmesi ve dolayısıyla hastalığın kişiden kişiye bulaşmasını artırmasının ihtimal dahilinde olduğuna vurgu yapan bilim insanlarına göre, bu durumun aşıların etkinliğini etkileyeceğini söylemek için henüz bir neden bulunmuyor.

Aralık ortalarında yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2) İngiltere’de yeni bir mutasyonunun tespit edildiği öğrenilmişti. Uzmanlar, İngiltere’de tespit edilen yeni koronavirüs mutasyonunun daha kolay bulaşabildiğini teyit etmiş ve halka yeni türe karşı daha temkinli olmaya çağırmıştı.

Koronavirüsün yeni varyantının normalden yüzde 70 daha bulaşıcı olabileceği yönündeki tahminlere rağmen, bu türün daha yüksek bir ölüm oranına veya hastalığın daha şiddetli seyrine neden olduğunu doğrulayan herhangi bir bilgi yok.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

SAĞLIK KORONAVİRÜS

Korkulan oldu! Türkiye dahil 45 ülkeye sıçradı

Yeni tip koronavirüsün İngiltere’de mutasyona uğraması sonrası çoğu ülke Ada ile bağlantısını keserek, uçuşları askıya aldı. MUTASYONUN …

Yayınlanma tarihi

-

Yeni tip koronavirüsün İngiltere’de mutasyona uğraması sonrası çoğu ülke Ada ile bağlantısını keserek, uçuşları askıya aldı.

 

MUTASYONUN GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKELER

Ancak mutasyona uğramış Kovid-19 virüsünün yayılması durdurulabilmiş değil. Yeni varyant şu ana kadar 45 ülkeye yayıldı:

“Türkiye, İran, ABD, Slovakya, Pakistan, İngiltere, Danimarka, Hollanda, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, İsveç, Şili, Finlandiya, İrlanda, Norveç, Meksika, Rusya, Japonya, Gürcistan, Almanya, İzlanda, Malta, Belçika, Güney Kore, İzlanda, Singapur, Japonya, Tayvan, Brezilya, Avustralya, Vietnam, Hindistan, Kanada, İsrail, Yunanistan, BAE, Zambiya, Lübnan, Portekiz, Ürdün, Nijerya, Günay Afrika, Çin ve Çin’e bağlı özerk bölge Hong Kong…”

 

MUTASYON TÜRKİYE’DE

Virüsün daha hızlı yayılan bu yeni varyantı Türkiye’de de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiş ve kontrol altına alınmıştır. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR