Takip Edin

BİLİM TEKNOLOJİ

Türk askerleri ve askeri teçhizat ortak tatbikat için Nahçıvan’a ulaştı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, Türk askeri nakliye uçağının indiği havaalanında Türk askerlerini karşılama töreni düzenlendi …

Yayınlanma tarihi

-

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, Türk askeri nakliye uçağının indiği havaalanında Türk askerlerini karşılama töreni düzenlendi. Tören sırasında Türkiye ve Azerbaycan marşları çalındı.

Törenin ardından Türk Hava Kuvvetleri’ne ait askeri nakliye ve savaş uçakları tatbikata hazır duruma getirildi.

Azerbaycan’da 29 Temmuz – 10 Ağustos döneminde Türk ve Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin geniş kapsamlı ortak tatbikatı gerçekleşecek.

 

Kaynak: Sputnik TR

BİLİM TEKNOLOJİ

Mars’ta Yaşam İzlerini Arayacak Perseverance Yola Çıktı

NASA, Perseverance isimli robotu bugün Kızıl Gezegen’e gönderiliyor. Perseverance, kurumuş bir krater gölünde yaşamın izlerini araştıracak …

Yayınlanma tarihi

-

NASA, Perseverance isimli robotu bugün Kızıl Gezegen’e gönderiliyor. Perseverance, kurumuş bir krater gölünde yaşamın izlerini araştıracak.

Geçtiğimiz haftalarda Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin, Mars’ta araştırma yapmak için uzay araçlarını yollamıştı.

Çok daha detaylı araştırma yapabilecek

Hürriyet’ten Selim Öztürk’ün haberine göre, sıra bugün ABD’de. NASA, Perseverance sayesinde Mars üzerinde çok daha detaylı araştırmalar yapabilecek.

Uzaktan kumandalı keşif helikopteri de Mars’a gidiyor

Araç, 23 kamera ve 2 mikrofon donanımının yanı sıra “Ingenuity” adı verilen uzaktan kumandalı keşif helikopterini de Mars’a götürüyor.

 

Devamını oku

BİLİM TEKNOLOJİ

NASA: 190 metre çapında asteroit Dünya’ya yaklaşıyor

Bilim insanları tarafından 14 Ağustos 2009’den bu yana takip edilen ‘2009 PQ1’ adlı göktaşı, 5 Ağustos’da Türkiye saatiyle 19.35’te Dünya ile en …

Yayınlanma tarihi

-

Bilim insanları tarafından 14 Ağustos 2009’den bu yana takip edilen ‘2009 PQ1′ adlı göktaşı, 5 Ağustos’da Türkiye saatiyle 19.35’te Dünya ile en yakın konuma gelecek.

NASA’nın öngörülerine göre, Dünya’ya yaklaşık 2,7 milyon km uzaklıkta geçecek.

Adı, Dünya’ya yakın asteroit grubu Apollo listesinde yer alan 2009 PQ1’ın Dünya ile çarpışabileceği öngörülmüyor.

2009 PQ1’in bir dahaki sefere 2137’de Dünya’ya yaklaşması bekleniyor.

Kaynak: Sputnik TR

Devamını oku

BİLİM TEKNOLOJİ

NASA, Ankara’nın uzaydan çekilmiş fotoğrafını paylaştı

NASA’nın Instagram hesabından yapılan paylaşımda, başkentin gece saatlerinde uzaydan çekilmiş görüntüsü ile ‘Ankara, Türkiye’nin kalbi, karanlık …

Yayınlanma tarihi

-

NASA‘nın Instagram hesabından yapılan paylaşımda, başkentin gece saatlerinde uzaydan çekilmiş görüntüsü ile ‘Ankara, Türkiye’nin kalbi, karanlık gece ve uzayda bir parıltı’ notu yer aldı.

Fotoğrafın açıklamasında ise “ISS’de görevli NASA astronotları tarafından çekilen bu fotoğrafta, elektrik ışıklarının ağ gibi ördüğü ve ip gibi uzanan otoyollarla birbirine bağladığı Türkiye’nin başkenti görülüyor. Işık renklerindeki farklılık, değişik ampül türlerinin kullanılmasından kaynaklanıyor ve sanayi bölgeleri ile yerleşim yerlerini birbirinden ayırıyor” ifadeleri kullanıldı.

NASA, ISS’den çekilen aynı fotoğrafı 28 Haziran’da Twitter hesabından da paylaşmıştı.

Kaynak: Sputnik TR

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR