Takip Edin

GENEL

Trump’tan Çin’e: Birkaç gün içinde açıklayacağım

ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada, Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi için çıkaracağı yeni güvenlik yasa tasarısına karşı güçlü …

Yayınlanma tarihi

-

ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada, Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi için çıkaracağı yeni güvenlik yasa tasarısına karşı güçlü bir yanıt üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Hong Kong meselesi nedeniyle Çin’e yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı, Çin’den öğrenci ve araştırmacıların vizelerine kısıtlama getirilip getirilmeyeceği sorusunu yanıtlayan Trump, “Şu an bir şeyler yapıyoruz. Bence çok ilginç bulacaksınız. Birkaç gün içinde konuyla ilgili konuşacağım” dedi.

Planın yaptırımları içerip içermeyeceği ilgili soruyu yanıtsız bırakan Trump daha fazla detay vermedi.

Ulusal Halk Kongresi’ne Hong Kong’da ‘vatana ihanet, ayrılıkçılık, kargaşa çıkarmak, devleti yıkmak, hükümeti devirmek gibi yıkıcı faaliyetlere girişmek, dış müdahale’ yasağı getiren yasa tasarısı sunulmuştu.

Çin: İç meselemiz

Öte yandan, Trump’ın açıklamalarının ardından Çin’den yanıt gecikmedi.

Misilleme uyarısında bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, “Herhangi bir yabancı müdahaleyi veya dış güçlerin Hong Kong’a yönelik yanlış eylemlerini kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sözcü, sorunun Çin’in bir iç meselesi olduğunu vurguladı.

Beyaz Saray: Hong Kong’un geleceğini görmekte zorlanıyoruz

Daha önce Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Çin’in teklif ettiği tasarından hoşnut olmadıklarını söyleyerek, ‘Çin’in bölgede kontrolü ele aldığında, Hong Kong’un nasıl bir mali merkez haline geleceğini görmekte zorlandıklarını’ ifade etmişti.

Sözcü, tasarının onaylanması durumunda, ABD’nin Hong Kong’a sağladığı özel ekonomik uygulamanın sonu olup olmadığıyla ilgili soruya, ‘Kesin yanıtla ilgili ekleyecek daha fazla bir şeyinin olmadığını’söyleyerek, yanıt vermişti.

Trump’ın ekonomik danışmanı: Çin büyük bir hata yapıyor

Trump’ın ekonomik danışmanı Larry Kudlow ise, Pekin’in eylemini ‘çok rahatsız edici’ olarak nitelendirmişti. Kudlow, “Açıkçası Çin büyük bir hata yapıyor” ifadelerini kullandı.

Washington’un Çin anakarasından veya Hong Kong’dan dönecek herhangi bir ABD şirketini karşılayacaklarını belirten Kudlow, “Tüm harcamalar için elimizden geleni yapacağız ve eğer tedarik zincirlerini ve üretimini ABD’ye geri getirirlerse, taşıma maliyetini karşılayacağız” dedi.

Koronavirüs pandemisinden dolayı iki ülke arasında kötüleşen ilişkiler ve karşılıklı suçlamaların ardından Trump yönetimindeki yetkililer ve senatörler, ABD şirketlerini ülkeye geri getirmek için teşvik etme yollarını aramaya başlamıştı.

Hong Kong’un yeterince ekonomik özerkliğe sahip olup olmadığını değerlendiren bir raporu yayınlamaya hazırlanan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yasanın bölge özerkliğinin ‘ölümü’ anlamına geleceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, bölgeyi iptal etmesi halinde, Hong Kong’un şu anda sahip olduğu ayrıcalıkların bir kısmını, tümünü veya hiçbirini sona erdirme karar Trump’a kalacak.

Trump daha önce sert bir tepki verme uyarısında bulunmuştu. Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ise, yasanın yaptırımlara neden olabileceğini ve Hong Kong’un statüsünü tehdit edebileceğini söylemişti.

 

Kaynak: Sputnik TR   ©SputnikTR 

GENEL

Ermenistan kendisi açıkladı: Azerbaycan’dan büyük darbe! Paşinyan’dan da Türkiye’ye suçlama

27 Eylül Pazar sabahı Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar …

Yayınlanma tarihi

-

27 Eylül Pazar sabahı Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başlamıştı. Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlatmış ve bazı yerleşim birimlerini işgalden kurtarmıştı. Her iki ülkede savaşa hazırlık için seferberlik ilan ederken, karşılıklı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

 

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gelişmeleri gün boyunca bu haberimizden takip edebilirsiniz.

ERMENİSTAN’DAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

 

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile barış görüşmelerine hazır olmadıklarını açıkladı. Washington Post yazarı David Ignatius’a röportaj veren Paşinyan, Türkiye ve Azerbaycan’a suçlamalar yöneltti. Ermeni lider, Ankara’nın Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’yu istikrarsızlaştırdığını iddia ederek, Türkiye’nin yeni hedefinin Kafkasya olduğunu söyledi.

ERMENİSTAN: AZERBAYCAN BİZİ UZAKTAN VURUYOR

Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın Sekreteri Shushan Stepanyan ise, Azerbaycan’ın Türk İHA’larını kullanarak, hava savunma sistemlerine yaklaşmadan uzaktan operasyonlar yaptığını söyledi. Stepanyan, Azeri Ordusu’nun havadan karaya uzun menzilli füzeler kullandığını belirtti.

2 BİN 300 ERMENİ ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ, S-300 İMHA EDİLDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, gece boyunca şiddetli çatışmaların devam ettiği aktarıldı. Açıklamada, “27-30 Eylül tarihlerinde 2 bin 300 Ermenistan askerinin öldüğü ve yaralandığı, yaklaşık 130 tank ve zırhlı aracın, 200’den fazla top ve füze sisteminin, yaklaşık 25 hava savunma sisteminin, 6 komuta yönetim ve komuta gözlem mıntıkasının, 5 mühimmat deposunun, yaklaşık 50 tanksavar silahının ve 55 otomobilin imha edildiği” bildirildi. Açıklamada, dünkü çatışmalarda, işgal altındaki Hocavend ilinin Şuşakend bölgesinde Ermenistan’a ait 1 S-300 sisteminin de etkisiz hale getirildiği belirtildi.

KAYNAK: HABER7

Devamını oku

GENEL

Azerbaycan Savunma Bakanlığı: Ermenistan, Terter kentine saldırıyor

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, gece boyunca şiddetli çatışmaların devam ettiği aktarıldı.   2 BİN 300 ERMENİ ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ …

Yayınlanma tarihi

-

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, gece boyunca şiddetli çatışmaların devam ettiği aktarıldı.

 

2 BİN 300 ERMENİ ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Açıklamada, “27-30 Eylül tarihlerinde 2 bin 300 Ermenistan askerinin öldüğü ve yaralandığı, yaklaşık 130 tank ve zırhlı aracın, 200’den fazla top ve füze sisteminin, yaklaşık 25 hava savunma sisteminin, 6 komuta yönetim ve komuta gözlem mıntıkasının, 5 mühimmat deposunun, yaklaşık 50 tanksavar silahının ve 55 otomobilin imha edildiği” bildirildi.

 

BİR S-300 İMHA EDİLDİ

Dünkü çatışmalarda, işgal altındaki Hocavend ilinin Şuşakend bölgesinde Ermenistan’a ait 1 S-300 sisteminin de etkisiz hale getirildiği belirtilen açıklamada, kaybettikleri mevzileri geri almak için Madagiz yönünde toplanan Ermenistan güçlerinin, bu sabah saatlerinde gerçekleştirdiği saldırının önlendiği ifade edildi.

Açıklamada, tüm cephe hattında askeri operasyonların devam ettiği kaydedildi.

KAYNAK: AA

Devamını oku

GENEL

Borsa, günü yükselişle tamamladı

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 2,08 puan artarken, toplam işlem hacmi 22,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi …

Yayınlanma tarihi

-

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 2,08 puan artarken, toplam işlem hacmi 22,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,69 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,10 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,89 ile orman, kağıt, basım, en çok kaybettiren ise yüzde 2,11 ile turizm oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Yeni Dengelenme, Yeni Normal, Yeni Ekonomi” ana temasıyla hazırlanan Yeni Ekonomi Programı’nı (2021-2023) açıklaması sonrası alıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi, 1.120-1.125 bandında dengelendi.

Analistler, yarın yurt içinde dış ticaret istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de büyüme ve Çin’de Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.130 ve 1.155 seviyelerinin direnç, 1.110 ve 1.090’ın destek konumuna geldiğini kaydetti.

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR