Takip Edin

GENEL

Trump’la müzakereye ‘boş iş’ diyen Tahran, Pompeo’nun İran’daki protestolarla ilgili açıklamasını aynen ABD’ye uyarladı

İran’da Devrim Muhafızları komutanlığından emniyet müdürlüğüne ve Tahran belediye başkanlığına uzanan kariyerinde üç cumhurbaşkanlığı adaylığı da …

Yayınlanma tarihi

-

İran’da Devrim Muhafızları komutanlığından emniyet müdürlüğüne ve Tahran belediye başkanlığına uzanan kariyerinde üç cumhurbaşkanlığı adaylığı da hüsranla sonuçlanmış Muhammad Bakır Kalibaf, Meclis Başkanı sıfatıyla açtığı ilk oturumda, “ABD ve İsrail rejimiyle ciddi mücadele, Meclis’in temel ilkelerinden biridir” dedi.

Trump’ın emriyle ocak ayında Irak’ta suikasta kurban gitmiş ‘Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin yolunu sürdürme, Filistin ile Yemen’e destek verme, Irak halkı, hükümeti ve dini mercilerinin yanında olma kararlılığını’ dile getiren Kalibaf, Trump yönetimine atıfla ’emperyalizmle mücadelenin hem inançsal bir ülkü ve hem stratejik bir çıkar olduğunu’ ifade etti.

‘Yeni seçilen meclisin küresel küstahlığın ekseni Amerika ile müzakere yapmayı, Amerika’yı teskin çabasını, nafile ve zararlı’ gördüğünü belirten Kalibaf, “Terörist ABD ile mücadelede stratejimiz Şehit General Süleymani’nin kanı için intikam zincirini tamamlamaktır” vurgusu yaparak ekledi:

“(Irak’taki) Ayn el-Esad üssüne eşi benzeri görülmemiş bir saldırıyla başlayan ve İslam Cumhuriyeti’nin eylemine yanıt veremeyen ABD’nin içi boş büyüklüğünün ortadan kalkmasıyla devam eden bu çalışma, ABD’nin terör ordusunun bölgeden tamamen uzaklaştırılmasıyla tamamlanacaktır.”

‘Meclisin dış ilişkileri bölge ülkelerine, özellikle de komşulara ve onlarla birlikte zorluklarla karşılaşıp İran’la önemli stratejik çıkarları olan büyük güçlere odaklamak istediğini, kara bir geçmişi olan hükümetlere duyulan güveni ise stratejik hata olarak gördüğünü’ söyleyen, ABD’deki George Floyd cinayetini de kınadı. 

Trump’ın ‘tarihteki en ağır’ yaptırımları dayattığı İran’daki protestoları malzeme olarak kullanma alışkanlığı varken, İran Meclis Başkanı, cumartesi Twitter’dan yaptığı açıklamada, ‘ABD’deki adaletsiz siyaset, yargı, ekonomik yapıya’ dikkat çekti. 

‘Bunun hen dünyaya savaş, darbe, keyfilik, işkence, kardeş katilliği, yoksulluk ve ahlaki yozlaşma pompaladığını hem de asırlardır kendi halkına ırkçılık, açlık, aşağılama ve diziyle bastırarak boğmayı reva gördüğünü’ belirten Kalibaf, İran yönetim sisteminin ABD için kullandığı basmakalıpla “Buna Büyük Şeytan demiyeceksiniz de ne diyeceksiniz” diye çıkıştı.

Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de Floyd cinayetiyle ilgili attığı tweette, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran’la ilgili açıklamasını kullandı.

Pompeo’nun 27 Haziran 2018 tarihli açıklamasınını içeren görüntüyü paylaşırken İran’daki son protestolar başlığında İran sözüne çarpı atıp ABD yazan Zarif, açıklamanın içindeki İran ve Suriye ile ilgili ifadelerin yerine de aynı şekilde ABD’yi koydu.

Pompeo’nun metnini “ABD hükümeti yurttaşlarının kaynaklarını çar çur ediyor. Amerika halkı ırkçılık, yolsuzluk, adaletsizlik ve liderlerinin beceriksizliğinden bıktı usandı. Dünya onların sesini duyuyor” diye değiştiren İran Dışişleri Bakanı, ABD’nin önce kendisine bakması gerektiğine işaret eden bu tweeti şu mesaj eşiliğinde yayımladı:

“Bazıları siyahların hayatlarının önemi olduğunu düşünmüyor. Siyahların hayatını önemli bulanların dikkatine: Tüm dünyanın ırkçılığa savaş açmasının zamanı çoktan gelmiştir. Irkçılığa Karşı Dünya Zamanıdır.”

ABD Dışişleri Bakanı da “Eşcinselleri asıyor, kadınları tşlıyor, Yahudileri yok ediyorsunuz” iddiasıyla yanıt verdi.

Kaynak: Sputnik TR   ©SputnikTR 

GENEL

MSB: SİHA’lar 7 teröristi etkisiz hale getirdi

MSB, “Terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarımız kararlılıkla sürüyor. Irak kuzeyindeki Haftanin bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla …

Yayınlanma tarihi

-

 MSB, “Terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarımız kararlılıkla sürüyor. Irak kuzeyindeki Haftanin bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen ve eylem hazırlığında olduğu belirlenen 7 PKK’lı terörist, SİHA’larımızla etkisiz hale getirildi.” Paylaşımımda bulundu. 

Ayrıntılar geliyor…

Devamını oku

GENEL

Bahçeli: Yegane gayesi Türk düşmanlığı olan Ermenistan’ın Türk milleti karşısında tutunma ihtimali yoktur

MHP lideri Bahçeli açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Ermenistan’ın bugün sabah saatlerinde dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın askeri birlik …

Yayınlanma tarihi

-

MHP lideri Bahçeli açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Ermenistan’ın bugün sabah saatlerinde dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın askeri birlik ve mevzilerine, sivil yerleşim birimlerine gerçekleştirdiği saldırılar düşmancadır, yeni bir kanlı sayfanın açılması demektir.

Karabağ Türk’ündür, Türk vatanıdır. Hiç kimse bu muhkem ve müstesna gerçeği değiştiremeyecektir. Yegâne gayesi Türk düşmanlığı olan Ermenistan’ın ve kiralık silahlı unsurlarının Türk milleti karşısında tutunma ihtimali yoktur. Kanımızla, canımızla, varlığımızla Azerbaycan’ın yanındayız.”

Kaynak: Sputnik TR

Devamını oku

GENEL

Ermenistan Azeri köylerini vurdu

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başladı. ”BÜYÜK …

Yayınlanma tarihi

-

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başladı.

”BÜYÜK ÇAPLI SİLAHLAR, TOP VE HAVANLARLA ATEŞ”

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

”SİVİL CAN KAYIPLARI VAR”

Açıklamada, Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

AZERBAYCAN, CEPHE HATTINDA KARŞI SALDIRI BAŞLATTI

Sivil ve askeri kayıpların netleştirildiği, Azerbaycan ordusunun da düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme tedbirlerinde bulunduğu bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan bir diğer açıklamada da, Azerbaycan ordusu komutanlığının sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği bildirildi.

”ERMENİSTAN’A AİT 12 UÇAKSAVAR FÜZE SİSTEMİ İMHA EDİLDİ”

“Kara birliklerinin, tank birimlerinin, füze ve topçu birliklerinin, insansız hava araçlarının desteğiyle cephede ve savunmanın derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askeri araçlarını tespit ederek imha ettiği” aktarılan açıklamada, cephe hattının farklı yönlerinde Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sisteminin de imha edildiği belirtildi.

”SAVAŞ HELİKOPTERİMİZ DÜŞÜRÜLDÜ, MÜRETTEBAT HAYATTA”

Açıklamada, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş helikopterinin Ermenistan ordusu tarafından Terter yönünde düşürüldüğü, mürettebatın hayatta olduğu bilgisine de yer verildi.

ERMENİSTAN TOPLARININ SALDIRISINDAN AA EKİBİ SON ANDA KURTULDU

Öte yandan Ermenistan ordusu, Azerbaycan’a yönelik yaptığı saldırılar esnasında bölgede görev yapan Anadolu Ajansı (AA) ekibini de hedef aldı.

AA ekibi, sabah erken saatlerde, Ermenistan’ın Azerbaycan sivil yerleşim yerlerine yaptığı saldırıları görüntülemek üzere ateş hattına gitti. 

Kapanlı köyü yakınında son duruma ilişkin çekimler yapan habercilerin çalıştığı bölgede önce havada iki insansız hava aracı görüldü.

Aynı anda bölgede TRT ekibi ile birlikte görev yapan AA ekibinin bulunduğu nokta hedef alınarak, Ermenistan tarafından havan topu atışları yapılmaya başladı. Birden fazla top atışının gerçekleştiği saldırıda habercilerin 100 metre yakınına da mermi düştü.

Kendilerini ekip aracının arkasına atan haberciler, saldırıdan son anda kurtuldu.

Top atışları sürerken, AA ve TRT ekipleri araca binerek olay yerinden hızla uzaklaştı. 

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN GERİLİMİ

Bölgede hafta başından beri tansiyon yüksek. Çatışmalar yeniden alevlenirken, Azerbaycan ordusu tatbikatları yoğunlaştırmıştı.

21 Eylül’de Tovuz bölgesinde Azerbaycan ordusundan bir asker şehit olmuş, bir asker de yaralanmıştı. Azerbaycan ordusu da keşif uçuşu yapan Ermenistan’a ait İHA’yı vurarak düşürmüştü.

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR