Takip Edin

GENEL

TRT World Forum 2020 Gündem Oluşturan Açıklamalarla Sona Erdi

Türkiye’de ilk kez TRT tarafından kullanılan yerli yazılım ile iki gün boyunca katılımcılara eşsiz bir deneyim sunan ve tartışılan konularla bu …

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’de ilk kez TRT tarafından kullanılan yerli yazılım ile iki gün boyunca katılımcılara eşsiz bir deneyim sunan ve tartışılan konularla bu yıl da dünya basınında yoğun ilgi gören TRT World Forum 2020, “Pandemi Sonrası Dünya’da Uluslararası Düzen ve Değişen Dinamikler” başlığı altında gerçekleşti. Yüksek teknoloji ile dünyayı bir araya getiren etkinlikte, 9 açık oturum, 8 uzmanlarla yuvarlak masa toplantısı, 4 özel söyleşi ve ünlü sanatçılar tarafından icra edilen canlı performanslar düzenlendi. Dünyanın dört bir yanından ulusal ve uluslararası 150’nin üzerinde uzman üst düzey konuşmacının katıldığı forumda, dünya gündemi masaya yatırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: TRT adaletin sesi olmuştur

Çevrim içi düzenlenen TRT World Forum 2020’nin açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı medyasının üç maymunu oynadığına dikkat çekerek, “Medya organlarının İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığına bayraktarlık yapması gerçekten utanç vericidir. Basın özgürlüğü kılıfı altında sergilenen çirkeflikler, farklı din ve kültüre mensup insanların bir arada yaşama iradesini zehirlemektedir.” dedi

Erdoğan, bu konuda “özü, sözü insan” felsefesiyle Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olan TRT’ye, özellikle de TRT World’e önemli sorumluluklar düştüğünü vurguladı.

TRT World’ün “yeni bir dil ile hikayeyi yeniden anlatmak, mikrofonu konuşturulmayanlara uzatmak, kamerayı görülmeyenlere çevirmek” hedefini, son derece kıymetli bulduğuna işaret eden Erdoğan, “Uluslararası medyanın tekdüzeleştiği günümüzde, TRT World haksızlıklara karşı haklının, zalimlere karşı mazlumun, adaletsizliklere karşı adaletin sesi oluyor. Kuruluşundan bu yana geçen 4 yıllık sürede TRT World’ün, aralarında dünya çapında üne sahip gazetecilerin yer aldığı nitelikli kadrosuyla, önemli bir boşluğu doldurduğuna inanıyorum. Kendilerine üstlendikleri ağır ama onurlu görevde başarılar diliyorum. Genel Müdüründen muhabirine, teknik elemanlarına kadar tüm TRT çalışanlarını can-ı gönülden tebrik ediyorum.” ifadesini kullandı.

İletişim Başkanı Altun: AB ile yakın ilişki kurmak istiyoruz

Forum’un açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve TRT Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eren’de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Fahrettin Altun konuşmasında AB ve ABD’nin Türkiye olan ilişkisine değinerek, “Avrupa Birliği ile daha yakın bir ilişki kurmak istiyor ve buna gayret ediyoruz. Birliğin, dünyadaki Müslümanlarla bir sorunu olmadığını kanıtlamasının tek yolu, Türkiye’ye saygılı davranmasıdır. Türkiye’nin ‘taviz vererek Avrupa’nın dostluğunu kazanması gerektiği’ fikri hem haksızdır hem de gerçeklikten uzaktır” diye konuştu. Altun, NATO müttefiki Türkiye’nin son yıllarda Washington’da benzeri görülmemiş hasmane bir muamele gördüğüne vurgu yaparak, “ABD’nin, yeni yönetimle birlikte, geleneksel müttefikleriyle gerilen ilişkilerini onarma ve onların hayati çıkarlarına gereken saygıyı gösterme yoluna gideceğini temenni ediyoruz” dedi.

İbrahim Eren: Sessizlerin sesi olmak, TRT’nin düsturudur

Açılışta konuşan TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, “Bütün meselelerde yıllardır görmezden gelineni ve duyulmayanı duyurmak için çok çabaladık. Kısık seslere ses olduk,” vurgusunu yaparak, “TRT’nin uluslararası etkisinin altında yatan ana felsefenin bu olduğuna işaret ederek “Sessizlerin sesi olmak, bir değer olarak TRT’nin düsturudur. İşte TRT World Forum’u da bu hassasiyetle oluşturduk.” ifadelerini kullandı.

Eren, bu yıl ortaya çıkan küresel salgının, dünyanın nasıl ayrılamaz bir şekilde bağlantılı olduğunu bir kez daha ortaya koyduğuna dikkati çekerek, “Bu bizi daha da fazla çalışmaya ve daha yüksek sesle ifade etmeye teşvik etti. Bu durum, hoşumuza gitsin ya da gitmesin ‘aslında hepimiz aynı gemideyiz’ inancımızı yinelemiştir. Bunu, önümüzdeki yıllarda daha birçok TRT World Forum’da daha da vurgulamayı umuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Aynı zamanda Asya-Pasifik Yayın Birliği’nin (ABU) fiilen başkanlığını yürüten İbrahim Eren, uluslararası medyanın; toplumun koronavirüs hakkındaki görüşlerini nasıl etkilediği ve benzer krizlerin etkilerini hafifletmek için nasıl yapıcı bir rol izleyebileceği “Pandemi Döneminde Yayıncılık ve Medyanın Rolü” başlıklı oturuma da katıldı.

TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, Dünyanın en büyük medya organizasyonlarının yöneticilerinden; Avrupa Yayın Birliği (EBU) Genel Müdürü Noel Curran, Asya-Pasifik Yayın Birliği (ABU) Genel Sekreteri Javad Mottaghi, Afrika Yayın Birliği (AUB) Yönetim Kurulu Başkanı Gregoire Ndjaka, İtalyan Radyo Televizyonu (RAI) Başkanı Marcello Foa’nın da katıldığı oturumda yaptığı konuşmada pandemi sürecinin yayıncılara olan etkilerini anlattı.

“Kovid-19 sürecinde insanlar televizyona daha çok ilgi gösterdi”

Salgın sürecinde dünya genelinde sahte ve yalan haberlerin yayılmasına ilişkin Eren, bunun habercilikte en çok karşılaştıkları sorunlardan biri olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Örneğin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres şöyle demişti; ‘Evet, Kovid-19 bizim ortak düşmanımız ama ‘infodemik’ dediğimiz bilgi salgını da bu noktada bizim ortak düşmanımız. Biz, bu süreçte kamu hizmeti sağlayan haber kaynaklarına baktık.”

Eren, salgın günlerinde televizyonun rolünün tekrar önem kazandığına dikkati çekerek “Saha araştırmalarımız oldu. Doğru bilginin verilmesi noktasında, reytingler konusunda televizyonlarda haber kanallarında en yüksek reytingleri gördük çünkü insanlar televizyona daha çok ilgi gösterdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Komisyonu Başkan Vekili: Göç konusunda Türkiye’nin rolünün farkındayız

TRT World Forum 2020’de “Pandemi Döneminde Çok Kutuplu Dünya: Küresel İşbirliğinin Geleceği” başlıklı oturuma katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, tek bir olayın her şeyi değiştirmesini ilk kez yaşadıklarını ve bunun da ciddi sonuçları olacağını söyledi. Konuşmasında zengin ülkelerin mülteci konusunda başarısız olduğunu vurgulayan Kalın, “30 yıl içerisinde özellikle son 6 yıl içerisinde Suriye’den çok yüksek sayıda sığınmacı aldık ve dünyada 4 milyon sığınmacıyı barındırıyoruz. Özellikle bazı zengin ülkeler mülteci krizini ele almada gerçekten başarısız oldu. En zengin ülkeler sadece göçmenleri sınırlarının dışında tutmakla yetindiler” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkan Vekili Margaritis Schinas, Bosna Hersek Dış İşleri Bakanı Bisera Turković, Harvard Üniversitesi Kennedy Kamu Politikası Okulu Eski Dekanı, Ordinaryüs Profesör Joseph S. Nye ve FutureMap Stratejik Danışmanlık Kurucu Ortağı Parag Khanna’nın da katıldığı oturumda Joseph S. Nye, “Bu son salgın değil. Bu bizim birbirimize bağlı olduğumuzu gösterdi” dedi.

Prag Khanna ise virüsün Çin’in imajını negatif şekilde etkilediğini söylerken, Margaritis Schinas da Avrupa’daki orantısız göç yüküyle ilgili Türkiye’nin rolünün çok farkında olduklarını belirtti.

DSÖ Genel Direktörü: Aşıya eşit erişim hakkı her bir ülkenin ulusal çıkarının ötesindedir

“Pandemi Döneminde Küresel Sağlık Sorunlarına Ortak Çözümler” konulu oturum ise alanında uzman isimleri ağırladı. Cerrahi Profesörü ve Emmy Ödüllü Dr. Oz Show Sunucusu Mehmet Öz, Malezya Başbakanı’nın Kamu Sağlığı Özel Danışmanı Jemilah Mahmood, İngiltere Ulusal Sağlık Servisi Küresel Sağlık Direktörü Neil Squires, Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Derneği Yeni Çıkan Enfeksiyonlar Çalışma Kolu Eşbaşkanı Eskild Petersen ve New South Wales Üniversitesi Epidemiyoloji Profesörü Marylouise McLaws yer aldı. Oturuma geçilmeden önce Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da bir konuşma gerçekleştirdi. Aşıya karşı duyulan şüphelere ilişkin açıklamalarda bulunan Mehmet Öz, “Ben ilk aşıyı tabii ki rahatlıkla yaptırırım. ilk aşamada yeterince aşı yok, şüpheleriniz varsa olmayın. Etrafınızda aşı olmuş kişilerin sonuçlarını görün ve ona göre değerlendirme yapın. Herkes değil ama yeterli kişi aşı olduğunda salgının hızı önemli ölçüde kesilecektir” ifadelerini kullanıdı.

Oturumda, aşıya erişimin salgının süresini kısaltacağını söyleyen Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Aşıya eşit erişim hakkı her bir ülkenin ulusal çıkarının ötesindedir” dedi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı: Müslümanların da hakları olduğunu söylemek istiyorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da TRT World Forum 2020’de, “Kovid-19 Sonrası Dış İlişkiler ve Devletlerarası İlişkilerde Yeni Gerçekler” oturumunda konuştu. Avrupa Birliği (AB) dayanışmasının sıklıkla suistimal edildiğini belirten Çavuşoğlu, “Son zamanlarda İrini Operasyonu, Türkiye’ye karşı bir araç olarak kullanıldı. 22 Kasım’daki operasyon, bizim ön iznimiz olmadan Türk bayraklı bir ticari gemiye çıkma emri verdi. Bu, uluslararası hukukun açık bir ihlaliydi.” dedi. Oturuma, Çavuşoğlu’nun yanı sıra Pakistan Dışişleri Bakanı Shah Mahmood Qureshi ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto da katıldı.

Dünyanın korumacılığa geçtiğini ve tek taraflılığın arttığına değinen Pakistan Dışişleri Bakanı Shah Mahmood Qureshi, “İhtiyacımız olan şey; çok taraflı, bütüncül bir tavır” dedi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ise, “Şu anda foruma katılırken ofisimde olmak yerine İstanbul’da olmak isterdim. Pandemi ve aşılanma sonrasında küresel meseleler önemini koruyacak, barış ve güvenlik, artan mülteci sorunu gibi önemli konularla mücadele etmek gerekecek” dedi.

Avrupa’nın işbirliği konusundaki tutumuna yönelik sorulara ise; “Ben Avrupa’yı başka ülkelerden, başka çatışmalardan kaçan çok sayıda mülteciyi kabul etmiş bir kıta olarak görüyorum. O mültecilerin hakkını korumak için çok gayret etmiştir. Fakat aynı zamanda teröristlere karşı da mücadele etmiştir. Terörist saldırılara uğrayan ülkeleri desteklemiş ve onları korumuştur. Yani Müslümanların da hakları olduğunu söylemek istiyorum ama unutmayalım ki aynı zamanda sinagoglara ve kiliselere de saldırılar oldu. Demek ki bu ortak bir sorun. Sosyal haklardan bahsediyoruz, kadın haklarından, siyahilerin haklarından… Bütün bunlar dünyayı çok değiştiriyor” şeklinde cevap verdi.

TRT World Forum 2020 yüksek teknoloji ile dünyayı bir araya getirdi

TRT World Forum 2020’de bu yıl sıra dışı birçok yeni teknoloji kullanıldı. İki gün boyunca tamamen dijital ortamda düzenlenen etkinlikteki artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde katılımcılara, benzer çevrimiçi organizasyonlardan çok daha farklı bir deneyim yaşatıldı. Bir Türk yazılım firması tarafından yeni geliştirilen ve Türkiye’de ilk kez TRT tarafından kullanılan sistem, geleneksel yeşil ekran teknolojisini dünyanın en yaygın oyun motoruyla entegre etti. Bu teknoloji sayesinde TRT World Forum 2020’de dünyanın dört bir yanından moderatörler sanal stüdyoda bir araya geldi. Ziyaretçiler hem sanal bir fuaye alanını ziyaret etti hem de istedikleri panel ve söyleşilere katıldı. Simultane Türkçe tercüme ile yayımlanan forumda ayrıca sanal sergi alanları ve film gösterimlerine katılan katılımcılara gerçek bir etkinlik deneyimi yaşatıldı.

Kaynak: NTV

GENEL

‘Vatandaşlarımızın hepsi aşılanacak’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam AK Parti MKYK üyeleri ile Ankara Şehir Hastanesi’ne giderek Çin üretimi Kovid-19 aşısı CoronaVac’ın …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam AK Parti MKYK üyeleri ile Ankara Şehir Hastanesi’ne giderek Çin üretimi Kovid-19 aşısı CoronaVac’ın ilk dozunu oldu. MKYK üyeleri de Erdoğan ile birlikte aşı oldular.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’ndeki Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından Ankara Şehir Hastanesine geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın eşlik ettiği Erdoğan, aşı olduktan sonra Telegram hesabından “Ben de aşı oldum” mesajını paylaştı.

Erdoğan’ın Twitter’dan da aşı olurken fotoğrafları yayımlanırken, “Başarıyla devam eden aşı programımız dahilinde şu ana kadar 254 bin sağlık çalışanımız ilk doz aşılarını oldu. Ben de onlara katılarak aşılandım. İnşallah çok kısa süre içinde tüm vatandaşlarımızı aşılamayı hedefliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” mesajı da yer aldı. Erdoğan hastane çıkışında basın mensuplarına açıklama yaptı. Erdoğan şunları söyledi:

“Öncelikle Ankara Şehir Hastanesi olarak tüm personeliyle baş hekimiyle, doktorlarıyla, hemşireleriyle burada çok büyük bir mücadele koronavirüs süresi içerisinde sürdürdüler. Aşılarımız gelir gelmez Bakanımız dün ilk aşıyı yaptırdı, Bilim Kurulu üyelerimiz hakeza yaptırdılar. Ben de bu akşam Merkez Karar’daki milletvekili arkadaşlarım ve diğer arkadaşlarım da burada aşıları yaptırdık, yaptırıyoruz. Benim şöyle bir istirhamım var, başta siyasi liderler olmak üzere tüm milletvekillerimiz olmak üzere, lider kadrolar olmak üzere, bu kampanyayı güçlü kılma noktasında onların da belirlenmiş olan aşılanma noktalarında bu aşıyı teşvik ederlerse çok çok isabetli olacağına inanıyorum. Bilim Kurulu’nun belirlediği bir takvim, bir süreç var. Bu sürece göre de yaş gruplarına varıncaya kadar bunlar da bu sürecin içerisinde. İlk etapta malum gelen aşı miktarı belli. Ardından yaklaşık 25-30 milyon doz aşı daha gelecek. Süratle bunu sürdürelim istiyoruz. Nerelerde, bu kampanyayı nasıl sürdüreceğimizi de Sağlık Bakanlığımız belirlemiş vaziyette. Süreç dün itibariyle de başladı yoğun bir şekilde devam ediyor, devam edecek. Bütün sağlık çalışanlarına, bu süreçte ortaya koydukları performans sebebiyle de şahsım milletim adına teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde ortaya konan bu gayretin karşılığı ne bizler nezdinde ne de Rabbimin nezdinde karşılıksız kalmayacaktır.

2. doz 28 gün sonra

256 bin kişi şu ana kadar aşı olmuştur. Şu tabii ortada, demek ki müracaatlar iyi ve hastanelerimizdeki performans da bayağı iyi. Bütün doktorlarımız, hemşirelerimiz hakikaten yoğun bir performans koyuyorlar. Bayağı seri oluyor demek ki. 5 dakika aşı, 15 dakika da bekleme, istirahat. Ondan sonra zaten serbest oluyor. Onun için de bu süreç içerisinde İhsan hocama da çok çok teşekkür ediyorum. Onun ve ekibinin gayretleri var. Allah kendilerinden razı olsun. Şu anda bunlar Çin aşısı. Bunun dışında çalışmalar var. Almanya ile olan irtibatlarımız var. Bunun yanında bizim kendi çalışmalarımız var. Onlar da Mayıs civarında devreye girecek. İkinci doz aşıyı 28 gün sonra olacağım.” 

‘Milletim fırsat vermeyecektir’Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastanede aşı olurken yaptığı açıklamada da hayırlı olmasını dileyerek şöyle dedi:

“Bu kampanyayla birlikte süratle inşallah bir taraftan aşılarımız gelsin, bir taraftan da tüm hastanelerimizdeki aşı odalarında bunu süratle yaygınlaştırarak bitirelim. Bir de tabii maalesef olumsuz kampanya sürdürenler var. Ama ben inanıyorum ki aklı selim sahibi olan milletim bunlara hiçbir zaman fırsat vermeyecektir. Ve bilimin, irfanın ışığında benim milletim özellikle şu koronavirüs belasının olduğu dönemde aşıyla bunlara en güzel cevabını verecektir. Rabbim sağlık, sıhhat, afiyet içerisinde milletimi sağlıklı bir geleceğe kavuştursun diyorum.

‘50 milyon doz olacak’

Biz de devlet olarak elimizden gelen her şeyi yapacağız, ne imkan varsa seferber etmiş durumdayız. İnşallah bu 3 milyonun arkasından zaten bir 30 milyon daha geliyor. Çin’den gelen aşıları 50 milyona tamamlayacağız. Ve böylece ihtiyacımız neyse bu ihtiyacı süratle gidermek suretiyle de bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunların hiç birinde zorunlu bir adım yoktur hepsi gönüllülük esasına dayalıdır. Ve Bilim Kurulumuzun da yapmış olduğu çalışmalar ışığında bu sürdürülmektedir. Tüm sağlık elamanlarımıza teşekkür ediyorum.”

Koca: Tüm siyasileri aşı olmaya davet ettim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Kovid-19 aşısı yaptırdığı Ankara Şehir Hastanesi’nde eşlik eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastaneden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulundu. Koca, “Bu salgından kurtulabilmenin en önemli yolunun aşı olduğunu biliyoruz. Bilim insanlarımız bu noktada hemfikir. O nedenle vatandaşlarımızın sırası geldikçe; gönüllü olarak ama herkesin mutlak olması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu. Koca, şunları kaydetti: “Dünyada ilk gün bu kadar yoğun aşı yapabilmiş ve canlı gösterebilmiş bir başka ülke var mı bilmiyorum. Bundan sonraki süreçte de bu aşı çalışmasını, programını anlık, canlı ve şeffaf bir şekilde götüreceğimizi söylemek istiyorum. Hatta iller bazında gerektiğinde anlık yapılabilen aşıları da göstermek istiyoruz. Onun için vatandaşımız müsterih olsun, özellikle aşı sırası geldiğinde ihmal etmeden yaptırması son derece önemli.” Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise “Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı aşı olmayı teşvik programı kapsamında Meclis’te temsil edilen tüm siyasi parti genel başkanlarını, Anayasa Mahkemesi Başkanımızı ve Meclis Başkanımızı arayarak aşı olmaya davet ettim. Kendilerine gösterdikleri nezaket için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GENEL

İstanbul merkezli 8 ilde FETÖ operasyonu! Çok sayıda gözaltı…

Operasyon kapsamında, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, silahlı terör örgütü FETÖ’ye yönelik operasyon …

Yayınlanma tarihi

-

Operasyon kapsamında, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, silahlı terör örgütü FETÖ’ye yönelik operasyon düzenledi.

İstanbul merkezli 8 ilde eş zamanlı olarak yapılan operasyonlarda çok sayıda örgüt üyesinin yakalanarak gözaltına alındığı öğrenildi.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GENEL

Bakan Koca’dan devlet büyüklerine çağrı!

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı aşı olmayı teşvik programına değinerek tüm …

Yayınlanma tarihi

-

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı aşı olmayı teşvik programına değinerek tüm siyasi parti genel başkanlarını, Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı ve TBMM Başkanı’nı arayarak aşı olma çağrısında bulunduğunu bildirdi.

Koca, paylaşımında aşı davetinde bulunduğu isimlere gösterdikleri nezaket dolayısıyla teşekkürlerini iletti.

Bakan Koca, Türkiye İlaç ve Cihaz Kurumu’nun onayladığı aşıyı ilk yaptıran isim oldu. Koca’nın ardından Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri de aşı yaptırdı.

Bugün sağlık çalışanları için aşılama süreci başlamış, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan da koronavirüs aşısı yaptırmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs aşısı yaptırmasının ardından Koca tüm vatandaşların aşı olmasının gerekliliğine bir kez daha dikkat çekerek koronavirüs ve aşılama süreciyle ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR