Takip Edin

EKONOMİ

TİM Başkanı Gülle’den ihracat açıklaması

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla gerçekleştirilen ocak ayı dış ticaret verilerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan TİM …

Yayınlanma tarihi

-

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla gerçekleştirilen ocak ayı dış ticaret verilerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan TİM Başkanı Gülle, geçen hafta içerisinde yürürlüğe giren “Mal İhracatına Yönelik Desteklerde Hedef Ülke ve sektörlerde ilave desteklerin sağlanması” kararı için teşekkürlerini iletti.

Bu ilave destekle beraber, hedef ülkelerde pazar paylarını artırırken, katma değerli sektörlerde yeni rekorlar kırılacağına inandığını ifade eden Gülle, 2021 yılına, tüm dünyada hızla başlanan aşılama çalışmalarıyla, umutla başlandığını, ancak bu ay, salgınla mücadelede küresel ölçekte sınırlamalar artarken, önemli ihracat pazarlarında da olumsuz gelişmelerin yaşandığını gözlemlediklerini söyledi.

Gülle, bu anlamda, ocak ayı ihracat performansının ayrı bir önem arz ettiğine işaret ederek, “Diğer yandan ABD’de yeni dönemle beraber küresel ticarette korumacılığın azalacağına dair sinyaller artıyor. Ocak ayında, küresel sanayi PMI verileri, sanayide ve ihracatta beklentileri aşmış durumda. Bu anlamda, sanayi üretimindeki artış eğilimi ve ihracat siparişlerindeki yüksek seyrin, yılın diğer aylarına da tesir edeceğini görüyoruz.” diye konuştu.

“Navlun fiyatlarında normalleşmenin başlamasını bekliyoruz”

Gülle, son dönemde ihracat ailesinin gündeminde olan navlun fiyatlarına da değinerek, şunları kaydetti:

“Taşımacılıkta ve teslimatta gecikmeler, yeterli konteyner bulunamaması ve artan navlun fiyatları küresel ticareti zorlamaktadır. Bu sıkıntılı koşulları yakından izlemekte ve riskleri takip etmekteyiz. 11 Şubat’ta başlayacak Çin yılbaşı tatili sonrası navlun fiyatlarında normalleşmenin başlayacağına inanıyoruz. Diğer bir önemli husus da iklim değişikliği. Küresel ölçekte yaşanan en sıcak ocak ayı ve birçok coğrafyada yaşanan kuraklık, sürdürülebilirliğin önemini hatırlatırken tarım ürünleri giderek daha kritik hale gelmektedir. 2021 yılında ihracatçılarımızın sürdürülebilirlik koşullarına uyum sağlamaları adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”

“2021’e büyük umutlarla ve yüksek hedeflerle başladık”

İsmail Gülle, 2020 yılında ihracat ailesinin gösterdiği performansla, 2021’e büyük umutlarla ve yüksek hedeflerle başladıklarını vurgulayarak, “İhracatın ülkemizin güvencesi olduğunun bilinciyle, son aylarda ihracatta kazandığımız ivmeyi koruyarak, hedeflerimize, kararlılıkla yürümeye devam ediyoruz. Öyle ki 2020 yılının son çeyreğinde, ihracatımızın 50 milyar doların üzerine çıkması, bize artık ihracatta yıllık 200 milyar dolar seviyesini aşmanın, yakalamanın zamanının geldiğini gösteriyor.” dedi.

İhracat ailesinin sahadaki neferleri olarak, bu hedefe ulaşmak adına gece gündüz demeden çalışmayı sürdürdüklerini anlatan Gülle, dijital platformda gerçekleştirdikleri etkinlikleri, salgının geleceğinden bağımsız olarak yapmaya, ihracatçıları dünyanın dört bir köşesindeki alıcılarla buluşturmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Gülle, 2021 yılı ocak ayında Gana Sanal Ticaret Heyeti ve Özbekistan Sanal Sektörel İklimlendirme Ticaret Heyetlerini gerçekleştirdiklerini, dün de Katar-Umman Sanal Genel Ticaret Heyeti’nin açılışını yaptıklarını anımsatarak, Bakan Pekcan’ın destekleriyle şu ana kadar 48 ticaret heyeti gerçekleştirdiklerini, buna devam edeceklerini söyledi.

Bugün atılan adımların, yapılan çalışmaların “İhracatla Yükselen Türkiye”nin inşasına hizmet ettiğine dikkati çeken Gülle, bu yolda, 100 bin ihracatçının temsilcisi olarak, çalışmalara durmaksızın devam edeceklerini vurguladı.

“Emtia fiyatlarındaki artış da 2021’de ihracatımızı destekleyecek faktör”

TİM Başkanı Gülle, son dönemde küresel ticarette bölgesel iş birliklerinin öneminin artmış durumda olduğunu belirterek, Türkiye’nin de bölgesel iş birliklerine yönelmesinin, küresel tedarik zincirlerindeki değişimle, küresel ticaretten alacağı payın artmasına önemli katkı sağlayacağına inandıklarını kaydetti.

Küresel ekonomi tarafında ise 2020’nin, tüm ekonomiler açısından zorlu bir yıl olduğunu anımsatan Gülle, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2021 itibariyle artık tüm dünya, ekonomik toparlanmayı konuşmaya başladı. IMF, ülkemiz ekonomisinin gösterdiği başarılı performans neticesinde ilgili verilerini revize etti. Buna göre, 2021’de dünya ekonomisinin yüzde 5,5, Türkiye ekonomisinin yüzde 6 büyümesi bekleniyor. 2020’yi büyümeyle kapatması beklenen sayılı ülke arasına girmeyi başaran ülkemizin 2021’de ciddi bir büyüme oranıyla gelişmekte olan ülkeler arasında öne çıkması gurur verici. Küresel ekonomide toparlanmanın yanında, emtia fiyatlarındaki artış da 2021’de ihracatımızı destekleyecek bir faktör gibi ortaya çıkıyor. Ocak ayı içerisinde Londra Metal Borsası’nda emtia talebinin artmasıyla birlikte, Metal Endeksi son 8 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bunun yanında petrol fiyatlarında artış yaşanmaması da neticede maliyet açısından avantaj sağlamaktadır.”

“Her bir sektörde ihraç mallarına talebin arttığını, Türkiye markasının güç kazandığını gözlemliyoruz”

Gülle, ocak ayında ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 2,5’lik artışla 15 milyar 48 milyon dolar olduğunu belirterek, “2020 yılı ocak ayında, iyi bir başlangıç yaparak ocak ayı ihracat rekoruna imza atmıştık. 2021’e başlarken yine ocak ayının rekorunu tazelemenin gururunu yaşıyoruz. Bu yıl, ihracatçımızın bu tempoyu koruyacağına ve hatta aylık ihracatta yeni rekorlar kıracağına yürekten inanıyorum. Yıllık ihracat hedefimiz olan 184 milyar dolardan çok daha yüksek rakamlara ulaşacak güce, altyapıya ve enerjiye sahibiz.” şeklinde konuştu.

Küresel tedarik zincirlerinde salgın ile hızlanan yeniden yapılanma sürecinin faydalarını şimdiden görmeye başladıklarını vurgulayan Gülle, her bir sektörde ihraç mallarına talebin arttığını, Türkiye markasının güç kazandığını gözlemlediklerini söyledi.

Gülle, Sanal Ticaret Diplomasisi faaliyetleriyle, hükümetle ve birçok kurum ve kuruluşlarla iş birlikleriyle ve istişareleriyle, ihracatçılarla gerçekleştirdikleri buluşmalarla, inovasyon ve girişimcilik kültürünü geliştirmek adına yaptıkları çalışmalarla, “İhracatla Yükselen Türkiye”nin hep birlikte inşa edildiğini dile getirdi.

“Ocak ayında 1.457 firma ilk kez ihracat yaptı”

Gülle, ocak ayında 1.457 firmanın ilk kez ihracat yaparak, 75 milyon 447 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini bildirerek, genel tabloya bakıldığında ise, ocak ayı içerisinde toplam 39 bin 184 firmanın ihracat yaptığını kaydetti.

Bu yılın ocak ayında sektörlerin performansı incelendiğinde ise önceki yılın aynı ayına göre 17 sektörün ihracatını artırdığını ifade eden Gülle, şunları aktardı:

“Sektörel anlamda ocak ayında 2 milyar 267 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörümüz liderliğini korurken, 1 milyar 648 milyon dolara ulaşan kimyevi maddeler sektörümüz ikinci, 1 milyar 523 milyon dolara ulaşan hazır giyim sektörümüz ise üçüncü oldu. Ocak ayının en güçlü performansına imza atan sektörler, yüzde 13 artışla 331 milyon dolara ulaşan mücevher, yüzde 11 artışla 401 milyon dolara ulaşan iklimlendirme, yüzde 9 artışla 279 milyon dolara ulaşan yaş meyve sebze sektörleri oldu.

Ocak ayında sektörlerimizdeki çarpıcı artışlara bakacak olursak; mücevher sektörümüz İsviçre’ye ihracatını yüzde 282, ABD’ye ihracatını ise yüzde 78 artırdı. Kimyevi maddeler sektörümüz ocak ayında Lübnan’a ihracatını yüzde 101, ABD’ye ihracatını ise yüzde 78 artırdı. Elektrik-elektronik sektörü ihracatımız Çin’e yüzde 187, Belçika’ya yüzde 96 artış gösterdi.”

“İhracatçılarımız, ülkemizin bayrağını 215 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardı”

Gülle, ocak ayında ihracatçıların, Türk bayrağını 215 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardığını hatırlatarak, “Ocak ayında ihracatçılarımızın en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 5 ülke 1 milyar 455 milyon dolarla Almanya, 933 milyon dolarla ABD, 864 milyon dolarla İtalya, 814 milyon dolarla Birleşik Krallık, 737 milyon dolarla Fransa oldu. Ocak ayında en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz, 10 ülkenin 6’sına ihracatımızı artırdık.” dedi.

Ocak ayında ülke gruplarına göre ihracata bakıldığında ise en büyük pazar olan Avrupa Birliği’ne (AB-27) ihracatın binde 4 artışla, 6,5 milyar dolarlık bir hacme ulaşarak yüzde 42,9 pay aldığını ifade eden Gülle, AB haricindeki diğer Avrupa ülkeleri de toplandığında Avrupa Kıtası’nın, ocak ayı ihracatındaki payının ise yüzde 55,5 olduğunu kaydetti.

Gülle, söz konusu dönemde diğer ülke gruplarında, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine 2 milyar 798 milyon dolar, Afrika Kıtasına 1 milyar 301 milyon dolar, Uzak Doğu ülkelerine 1 milyar 115 milyon dolar, Kuzey Amerika’ya ise 1 milyar 11 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

“52 il ihracatını artırmayı başardı”

Gülle, ocak ayında 52 ilin ihracatını artırmayı başardığını belirterek, “En çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 ilimiz sırasıyla 5 milyar 740 milyon dolarla İstanbul, 1 milyar 142 milyon dolarla Bursa, 1 milyar 104 milyon dolarla Kocaeli, 794 milyon dolarla İzmir, 671 milyon dolarla Gaziantep oldu.” dedi.

En dikkat çekici ihracat artışlarının ise yüzde 268 artışla Kastamonu, yüzde 170 yükselişle Adıyaman, yüzde 96 artışla Şırnak’ta olduğunu aktaran Gülle, Konya’da savunma ve havacılık sektörünün ihracatını 6 katına çıkardığını, Şırnak’ta yaş meyve sebze sektörünün ihracatını yüzde 356 artırdığını, Ankara’da hazır giyim sektörünün ihracatının yüzde 259 yükseldiğini kaydetti.

“Ocak ayında, Kovid-19 ürünleri ihracatı, yüzde 22 artışla 34,8 milyon dolar olarak gerçekleşti.” diyen Gülle, miktar bazında ihracatın ise ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre binde 3 artarak, 12,9 milyon tona ulaştığını bildirdi.

“6 bin 235 firma ihracat işlemlerinde Türk lirasını tercih etti, trend devam ediyor”

Gülle, son dönemde avro/dolar paritesindeki artışın ihracata pozitif yansıdığına işaret ederek, “Ocak ayında paritedeki artışın pozitif etkisinin 586 milyon dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Avro/dolar paritesindeki pozitif görünümün, önümüzdeki aylarda da devam etmesini öngörüyoruz.” yorumunu yaptı.

Söz konusu ayda, 169 ülkeye toplam 5 milyar 215 milyon TL tutarında Türk lirası ile ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Gülle, 6 bin 235 firmanın ihracat işlemlerinde Türk lirasını tercih ettiğini, son aylarda TL ile ihracatta artış trendinin devam ettiğini söyledi.

Konuşmasının ardından Gülle, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a çiçek takdim ederek, doğum gününü kutladı.

Kaynak: Milliyet

EKONOMİ

Pandemide sadece Türkiye ve Çin büyüdü

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük ekonomik sarsıntıyı yaşayan dünya ekonomisi, koronavirüs salgını nedeniyle 2020’ye büyük bir küçülmeyle …

Yayınlanma tarihi

-

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük ekonomik sarsıntıyı yaşayan dünya ekonomisi, koronavirüs salgını nedeniyle 2020’ye büyük bir küçülmeyle geride bıraktı. Kovid-19 salgını küresel büyüme tahmininin ters yüz etti. Salgına karşı alınan kısıtlayıcı tedbirler, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde derin ekonomik yaralar açtı. Yüzde 3,5 ve yüzde 4 arasında büyümesi beklenen küresel ekonomi yüzde 4,3 oranında küçüldü.

Büyük tecrit yılında büyüme başarısı gösteren Türkiye ve Çin’in dışında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin büyüme hayallerine adeta virüs bulaştı. 2020’nin başında Çin’de ortaya çıkan, ardından da ABD ve Avrupa ülkelerine sıçrayan kovid-19 virüsü aylar içinde dünyanın tamamına yayıldı.

DESTEK VE TEŞVİKLER KÜÇÜLMEYİ ÖNLEYEMEDİ

Türkiye’de 11 Mart 2020’de ilk vakasına rastlanan koronavirüs salgını küresel bir etki alanına ulaşınca, ülkeler içlerine kapandı. Havacılık, turizm ve lojistik başta olmak üzere birçok sektörde adeta yaprak kımıldayamaz hale gelince, şirketler büyük zararlar yazdı. Hükümetlerin devreye aldığı destek ve teşvik paketleri ile merkez bankalarının yaptığı karşılıksız para basmalar, küresel ekonomiyi küçülmekten kurtaramadı.

ÇİN YÜZDE 2,3 BÜYÜDÜ

Dünyanın tamamına yakını pandemi yılını küçülerek kapattı. Çin ve Türkiye’nin de aralarında olduğu birkaç ülke hariç, dünyanın geri kalanı daraldı. ABD, Japonya, İngiltere, Almanya gibi gelişmiş ülke ekonomileri büyük daralmalarla sarsıldı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve öldürücü hastalığın ilk görüldüğü Çin, geçen yılı yüzde 2,3’yük büyümeyle kapatmayı başardı. İlk çeyrekte sarsılsa da ardından gösterdiği hızlı toparlanmayla Çin, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek büyüyen ekonomi oldu.

TÜRKİYE DESTAN YAZDI

G20 ülkeleri arasında Türkiye, Çin’in ardından en büyük büyümeyi yakalayan ikinci ülke oldu. Yarın açıklanması beklenen Türkiye’nin 2020 dördüncü çeyrek ve yılın tamamına ilişkin veriler yarın TÜİK tarafından açıklanacak. Türkiye’nin 2020 büyümesinin yüzde 2 civarında olması bekleniyor. Geçen yılın birinci çeyrekte yüzde 4,5 büyüyen Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte yüzde 9,9 küçülmenin ardından üçüncü çeyrekte yüzde 6,7 büyüme kaydetmişti. Yılın son çeyreğinde de kapasite kullanım oranları, sanayi üretim endeksi gibi önemli verilerin güçlü gelmesi, Türkiye’nin büyümeyi yüzde 2 civarında büyümesine kesin gözüyle bakılıyor.

DEV EKONOMİLER DARALDI

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD bile, Kovid-19 salgınının yıkıcı etkisinden kurtulamadı ve geçen yıl yüzde 3,6 küçüldü. Japonya tarihinin ikinci büyük daralmasını yaşandı. Japonya’nın geçen yıl yaşadığı yüzde 4,8’lik küçülme, 1955’ten beri en büyük daralma olarak kayda geçti. Benzer bir yıkıcı tablo İngiltere’de yaşandı. 311 yılın en sert daralmasını yaşayan İngiltere ekonomisi, 1709’dan bu yana en sert daralmayı yaşayarak yüzde 9,9 küçüldü. Yüzde 2 küçülen Endonezya ve yüzde 5,6 küçülen Malezya ekonomileri 1998’den bu yana ilk kez daraldı.

KRİZİN EN DERİN HALİNİ AVRUPA YAŞADI

Son yıllarda ekonomik performansı iyice zayıflayan Avrupa ülkeleri, salgında kötü sınav verenlerin başında geldi. Sağlık alt yapılarının yetersizliği, Avrupa’ya pahalıya mal oldu. AB ekonomisi 2020’de yüzde 6,4, Avro Bölgesi ise yüzde 6,8 küçüldü. Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’da ekonomi yüzde 5 küçülerek, 10 yıldır aralıksız büyümeye son verdi. Fransa ekonomisi yüzde 9,8 civarında küçülürken; İspanya yüzde 11, İtalya yüzde 8,8 daraldı.

G20 ÜLKELERİNİN 2020 PERFORMANSI

Çin + 2,3

Türkiye + 2*

Güney Kore – 1,2

Avustralya – 3

Rusya – 3,1

ABD – 3,6

Suudi Arabistan – 4,1

Brezilya – 4,5

Japonya – 4,8

Almanya – 5

Endonezya – 5,6

Kanada – 7,1

Güney Afrika – 7,2

Meksika – 9

İngiltere – 9,9

Hindistan – 9,6

Fransa – 9,8

İtalya – 8,8

İspanya – 11

Arjantin – 11

Avrupa Birliği – 6,4

Gelişen ülkeler – 2,6

BRİCS – 1,1

Dünya – 4,3

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

EKONOMİ

Altına yeni düzenleme: Bakanlıktan 6 önemli karar

Hazine ve Maliye Bakanlığı, altın ithalatında “güvenirlilik ve şeffaflığın” artırılması amacıyla 6 önemli karara imza attı. İthal altında …

Yayınlanma tarihi

-

Hazine ve Maliye Bakanlığı, altın ithalatında “güvenirlilik ve şeffaflığın” artırılması amacıyla 6 önemli karara imza attı. İthal altında gümrükte verilmesi zorunlu olan ayar raporu Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nce düzenlenecek. Yolcular işlenmemiş altın getiremeyecek. İşte altınla ilgili alınan son dakika kararları

Borsa İstanbul listesindeki rafinerilerde üretilmesi ve oranın mührü, amblemini taşıması zorunlu olacak. Rafineriler, aracı kuruluşlar 1 Temmuz’a kadar uyum sağlayacak. “Bedelsiz” ödemede halleri sınırlandırılırken, bankalarla mahsuplaşmada yetki bakanlıkta olacak.Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Kararı Tebliği ve kıymetli madenler borsası aracı kuruluşlarının faaliyetlerini düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gidildi. Buna göre, ithal edilen altının niteliğinin önemini göz önünde bulundurularak standart dışı işlenmemiş kıymetli maden ithalinde gümrük idarelerine “ayar raporu” verilmesi zorunlu olacak. Söz konusu ithalat işlemlerinde şeffaflığın artırılması amacıyla ayar raporlarını yalnızca Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü düzenleyecek.

YOLCU GETİREMEYECEK

Tebliğde, tüm standart işlenmemiş kıymetli maden ithalat işlemleri için Borsa İstanbul A.Ş. tarafından yayımlanan Rafineriler Listesi’nde yer alan rafinerilerce üretilmiş olma zorunluluğu getirildi. Geçen yıl yolcuların beraberinde en fazla 5 kilograma kadar standart işlenmemiş altını yurda getirmesine izin verilmişti. Tebliğle standart işlenmemiş altının yolcu beraberinde yurda getirilmesi uygulamasına son verildi. Faaliyette bulunan kıymetli madenler aracı kuruluşları ile rafineriler durumlarını 1 Temmuz’a kadar yeni hükümlere uygun hale getirecek.

YENİ DÜZENLEME NE GETİRİYOR

 İthal altında ayar raporunu Darphane verecek

 Yolcular işlenmemiş altın getiremeyecek

 Borsa İstanbul listesindeki rafineri mührü, amblemi zorunlu  Rafineriler, aracı kuruluşlar 1 Temmuz’a kadar uyum sağlayacak

 “Bedelsiz” ödeme halleri sınırlandırıldı

 Bankalarla mahsuplaşmada yetki Hazine’nin

KAYNAK: SABAH

Kaynak: Haber7

Devamını oku

EKONOMİ

Son dakika: Fitch, Türkiye’nin kredi notunu duyurdu!

Son dakika: Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit ederken, görünümünü “negatif”ten “durağan”a çevirdi. FİTCH’TEN TÜRKİYE …

Yayınlanma tarihi

-

Son dakika: Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit ederken, görünümünü “negatif”ten “durağan”a çevirdi.

FİTCH’TEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’ye ilişkin değerlendirmesini açıkladı.

Buna göre Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-‘ olarak teyit etti, kredi not görünümünü ‘negatif’ten ‘durağan’a revize etti.

Beklenti kredi not ve görünümünde değişiklik yapılmacağı yönündeydi.

KAYNAK: AA

Kaynak: Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR