Takip Edin

POLİTİKA

Tamir mesajına diyalog çağrısı

ABD’de yeni başkanın göreve başlamasıyla gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan ile Joe Biden arasında gerçekleşecek ilk temasa …

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de yeni başkanın göreve başlamasıyla gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan ile Joe Biden arasında gerçekleşecek ilk temasa çevrildi. Dış politikada küreselci yaklaşımı, Biden’ın ilk mesajlarına da yansıdı. Biden dış ilişkilere yönelik, “Müttefiklerimizle ilişkilerimizi tamir edeceğiz ve yeniden dünya ile iletişime geçeceğiz. Barış, ilerleme ve güvenlik için çok güçlü bir ortak olacağız” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE NOT ETTİ

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesinden, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG ile angajmanın sonlandırılmasına, CAATSA yaptırımlarından S-400 ve F-35 gerilimine kadar ABD-Türkiye ilişkilerinde masadaki pek çok sorunun çözümü için “diyalog” çağrısı yapan Türkiye, Biden’ın bu sözlerini not etti. Biden yönetimi ile Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği arasındaki temaslarda, yeni ABD yönetimi, görevi devralmadan hiç kimseyle görüşülmeyeceğini bildirmişti. Bu doğrultuda da yemin törenine kadar Türkiye ile Biden yönetimi arasında herhangi bir temas kurulmadı. İlk temas, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tebrik telefonuyla sağlanacak. Olası bir davet yahut görüşme planlamasının bu telefon görüşmesinde netleşmesi bekleniyor.

ENGELLER ÖNGÖRÜLEBİLİYOR

Türkiye, ABD ile yaşanan sorunların çözümünde “diyalog” mekanizmalarını önceliyor. 2021’de “yeni sayfa açalım” çağrısı ardından Türkiye-AB ilişkilerinde önemli yumuşama sinyalleri gelmeye başlamıştı. Aynı çağrı, ABD’nin yeni yönetimine de yapıldı. Ancak Ankara, ABD ile yaşanan sorunların Biden yönetimi ile bir anda aşılması beklentisinde değil. Biden başta olmak üzere yönetim kademelerine gelecek isimlerin büyük kısmı, Obama döneminde birlikte çalışılan isimlerden oluşuyor ve bu konuda çıkabilecek olası engeller öngörülebiliyor.

ÖN YARGI OLMADAN ÇABA GÖSTERİLECEK

Bununla birlikte ön yargılı olunmaksızın ilişkilerin tamiri için çaba sarf edileceği belirtiliyor. Dışişleri, yeni ABD dönemiyle ilişkilerin hangi alanda nasıl geliştirilebileceği doğrultusunda ilgili kurumlar ve bakanlıklarla bir yol haritası üzerinde çalışmalarını yaptı. Bu çalışmalar doğrultusunda ABD’li muhataplarla samimi ve sonuç alıcı diyalog mekanizmaları ve bunu sağlayacak sağlıklı bir zeminin tesisi amaçlanıyor.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

POLİTİKA

CHP’de muhalif avı

CHP’de başlayan istifa dalgası her geçen gün büyüyor. Bolu ve İzmir’in ardından Sakarya’dan da istifa haberi geldi. 120 CHP’li partisinden istifa …

Yayınlanma tarihi

-

CHP’de başlayan istifa dalgası her geçen gün büyüyor. Bolu ve İzmir’in ardından Sakarya’dan da istifa haberi geldi. 120 CHP’li partisinden istifa etti. İstifa eden isimlerin Muharrem İnce’nin partileştirme kararı aldığı Memleket Hareketi’ne katılması bekleniyor. CHP Antalya teşkilatından da bir grubun Ankara’da parti yönetimi ile görüştüğü, rahatsızlıklarını dile getirdiği belirtiliyor.

PARTİ YÖNETİMİ İKNA TURUNDA

Parti yönetimi ise Muharrem İnce’ye dahil olabilecek potansiyel isimleri iknaya yöneldi. İkna edilen ilk isim Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu oldu. 2019 yerel seçimlerinde İnce’ye yakınlığı dolayısıyla aday gösterilmeyen Kesimoğlu, bağımsız girdiği seçimlerde belediye başkanı seçilmişti.

İnce’nin partisine geçeceği konuşulan Kesimoğlu yakın takibe alınmıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından tekrar partiye davet edilen Kesimoğlu, dün CHP’ye üye oldu. Kesimoğlu’na CHP rozetini de grup toplantısında Kemal Kılıçdaroğlu taktı. Daha önce İnce’nin partisine geçmeyeceğini açıklayan 17 milletvekilinin içinde hala net olarak kararını vermiş olmayanlar da ikna edilmeye çalışılıyor. Parti yönetimi milletvekillerinin dışında örgütlerde de İnce’nin partisine geçişi engellemek için çalışmalar yürütüyor.

YENİŞAFAK

Kaynak: Haber7

Devamını oku

POLİTİKA

Yunanistan’ın korkulu rüyası: Lahey!

İki ülke arasında Ege’de çözülmeyi bekleyen ihtilaflı konuların başında adaların silahlandırılması, aidiyeti belirsiz adaların statüsü, hava …

Yayınlanma tarihi

-

İki ülke arasında Ege’de çözülmeyi bekleyen ihtilaflı konuların başında adaların silahlandırılması, aidiyeti belirsiz adaların statüsü, hava sahası, karasuları, FIR hattı (Uçuş Bilgi Bölgesi) gibi meseleler geliyor. Ankara uzun süredir bu sorunların “paket hâlinde” Lahey’de bulunan Uluslararası Adalet Divanına taşınması çağrısı yaparken bütün bu meselelerde haksız olduğunu bilen Atina ise Ankara’nın bu çağrısına kulak tıkayıp mahkemeye gitmek istemiyor. Atina, sadece Ege’deki kıta sahanlığı konusunun Lahey’e taşınmasını istiyor ve Türkiye’nin uluslararası hukuka uygun attığı adımların da tartışmaya açılmasını talep ediyor.

Yunanistan ile Lahey’e gidilmesi hâlinde, Uluslararası Adalet Divanının 1977’de İngiltere-Fransa, 1984’te Malta-Libya, 2012’de Nikaragua- Kolombiya arasındaki deniz yetkisi davalarında Türkiye’nin tezlerini destekler nitelikte içtihatları bulunuyor. Bu sebeple Atina’nın tezlerini kabul ettirebilmesi mümkün görünmüyor. Öte yandan son günlerde Ankara-Atina hattında üç koldan görüşmeler sürüyor. İlki NATO’nun ev sahipliğinde “ayrıştırma usulleri” görüşmeleri, ikincisi “istikşafi görüşmeler”, üçüncüsü ise Türk ve Yunan askerleri heyetleri arasında “güven artırıcı tedbirler” dâhilindeki temaslar. Güven artırıcı toplantıların dördüncüsünün yine önümüzdeki süreçte Ankara’da yapılması planlanıyor.

Türkiye Gazetesi

Devamını oku

POLİTİKA

NATO Gara katliamını kınadı: Türk halkına başsağlığı diliyoruz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Gara’da “13 Türk vatandaşının öldürülmesini kınadıklarını” belirterek, müttefiklerin Türk halkına başsağlığı …

Yayınlanma tarihi

-

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Gara’da “13 Türk vatandaşının öldürülmesini kınadıklarını” belirterek, müttefiklerin Türk halkına başsağlığı dilediğini söyledi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, video konferans yöntemiyle yapılan iki günlük NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ilk günkü oturumunun ardından basın toplantısı düzenledi.

Irak’ın kuzeyinde 13 Türk vatandaşının terör örgütü PKK tarafından şehit edilmesiyle ilgili soruyu yanıtlayan Stoltenberg, Türkiye’ye başsağlığı dileğini iletti. Stoltenberg, katliamın sorumlularını en güçlü şekilde kınadığını vurgulayarak, “Müttefikler, Savunma Bakanlarının bugünkü toplantısında başsağlığı dileklerini iletti. Müttefikler Türk halkıyla dayanışma içindedir” dedi.

NATO İÇİN DE TEHDİT

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, toplantıda PKK terör örgütünün, Irak’taki NATO misyonu önündeki en büyük engel olduğunu dile getirdiklerini söyledi. Akar, “Ortak bir tehdit olarak terörle mücadelede müttefiklerin birlik, beraberlik ve dayanışma içinde hareket etmesinin öneminin altını çizdik” dedi.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR