Takip Edin

GENEL

Suriye’nin ilk solucan çiftçisi: Küba gibi ablukanın üstesinden gelebiliriz

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Halife, projeye nasıl başladığını anlattı. Halife, “Tarım alanında bir proje başlatmak istedim. Solucan …

Yayınlanma tarihi

-

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Halife, projeye nasıl başladığını anlattı.

Halife, “Tarım alanında bir proje başlatmak istedim. Solucan yetiştiriciliğine çok küçük sayılarla, 100 solucanla başlanabiliyor. Solucanların dünyadaki fiyatı kilo başına 125 dolar. Artık biz de solucan satıp iyi kâr elde edebiliyoruz. Solucanların sayısı arttığında projemizi genişlettik. Kompost ve organik gübre üretimine de başladık. Şimdi Suriye’de kendi işini yapmak için bu iyi bir imkan” ifadelerini kullandı.

Halife savaştan önce 2007 yılında Dera’da solucan yetiştiriyordu, ancak yaptığı işi ancak 2017 yılında çiftliğe dönüştürebildi.

Halife, “Her şey çok iyi gidiyordu. Solucanları satmaya başladım, arkadaşlarıma da ücretsiz dağıtıyordum. Savaşın başlamasıyla işi bırakıp köyden ayrılmam gerekti. Ancak 2017’de geri dönebildim, ama bu kez Doğu Guta’daydım. Birkaç solucan ve koza ile başladım. Şimdi üretim hacmimiz 4 ton organik gübreye kadar çıktı. Suriye’de kilosu 800 lira” dedi.

‘Kendi kendimize yetebiliriz’

Suriye’nin bir tarım ülkesi olduğunu belirten Halife, kendi kendilerine yetebileceklerini kaydetti.

Halife, “Gübre, ilaç ithal ediyoruz artık, savaştan önce bunları kendimiz üretirdik. Artık kendi rayımıza oturmanın vakti geldi, özellikle de ABD bizi abluka ile tehdit ederken. Ablukanın üstesinden ancak kendi üretimimizi yaparak gelebiliriz. Küba 1986’dan beri böyle. Onlar ablukanın üstesinden gelebildi, Suriye de yapabilir. Yeter ki Suriyeliler ülkeyi terk etmeyip işlerini burada arasınlar” ifadelerini kullandı.

‘Yerli üretim Suriye’nin geleceği’

Halife, yerli üretimin Suriye’nin geleceği olduğunu ifade etti.

Halife, “10 yıl önce 4 küçük kasa ile bu işe başlamıştım. Şimdi ise 100 bin ton organik gübre üretiyoruz. Bu miktar ülkede tarım için çok faydalı oldu. Diğer yandan kimyasal yerine organik gübrenin tercih edilmesi ile devlet insanları kanser riskinden kurtarıyor. Yani organik gübre üretimi birçok açıdan faydalı” dedi.

‘Organik gübre kimyasal gübreden daha kârlı’

Kimyasal gübrenin her yıl kullanılması gerekirken organik gübrenin kümülatif etki yarattığını belirten Halife, “Sözgelimi 4 yıl üst üste organik gübre kullanıldığında 5. ve 6. yılda gübre kullanmak gerekmeyecek. Zira toprak mikroorganizma bakımından zenginliğini koruyacaktır. Bu kârlı ve faydalı” ifadesini kullandı.

Kaynak: Sputnik TR   ©SputnikTR 

GENEL

Yerli İHA’lar dünyanın gündeminden düşmüyor! Bayraktar TB2 şimdi de Netflix dizisinde

Küresel dijital televizyon ağı Netflix’te “Casusluk Sanatı” adlı bir belgesel dizi yayımlandı. Kullanıcıların yoğun ilgi gösterdiği “Gözetim …

Yayınlanma tarihi

-

Küresel dijital televizyon ağı Netflix’te “Casusluk Sanatı” adlı bir belgesel dizi yayımlandı. Kullanıcıların yoğun ilgi gösterdiği “Gözetim Teknolojileri ve Gökteki Göz” mottosuyla ekrana gelen dizide casusluktaki farklı teknikler ele alınıyor.

Yeni istihbarat teknolojilerinin anlatıldığı, göklerden izlemenin önemine dikkat çekilen dizinin ilk bölümünde izleyicilerin karşısına bir sürpriz çıkıyor. Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2 kuyruğunda Türk bayrağıyla izleyiciyi selamlıyor.

200 milyona yakın kayıtlı kullanıcısı bulunan NETFLIX, dünyanın en yaygın ve etkili dijital platformlarının başında geliyor.

Türk İHA’larının gelişmiş istihbarat teknolojilerini anlattığı bir dizide yer alması Türk savunma sanayiinin geldiği aşamayı ortaya koyuyor.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GENEL

Nijerya açıkları 2020’de korsanların ‘en çok gemi mürettebatı kaçırdığı bölge’ oldu

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansına (UNCTAD) göre, dünya ticaretinin miktar bazında yüzde 80, değer bazında yüzde 70’i deniz …

Yayınlanma tarihi

-

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansına (UNCTAD) göre, dünya ticaretinin miktar bazında yüzde 80, değer bazında yüzde 70’i deniz taşımacılığı yoluyla gerçekleştirilirken korsan saldırıları ciddi tehdit oluşturuyor.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) verilerine göre, yalnızca Nijerya açıklarındaki korsan saldırılarının ekonomiye etkisi 818,1 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Dünya Bankası raporundan derlenen bilgilere göre, gemi korsanlarının saldırılarında 2019’da “1994’ten bu yana erişilen en düşük seviye” kaydedildi.

Kaçırılan gemi sayıları 2010’da zirveye ulaştı, 2019’da ise “son 10 yılın en düşük seviyesine” geriledi.

Buna karşın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkileriyle hükümetler, korsanlıkla savaşmak için daha az kaynak ayırmak durumunda kaldı. Bu nedenle 2020’de küresel korsan saldırıları ve saldırı girişimlerinin sayısında bir önceki yıla göre yüzde 24 artış yaşandı.

Güney Amerika ve Batı Afrika, saldırılardaki artışlarda öne çıkarken Somali’de de korsan saldırıları 2017’de zirveye çıkmasının ardından önemli ölçüde azaldı.

Nijerya açıklarındaki saldırılarda artış

Uluslararası Ticaret Odasının (ICC) Uluslararası Denizcilik Bürosu (IMB) tarafından yayımlanan rapordan derlenen bilgilere göre, geçen yıl dünya genelinde gemilere yönelik 195 korsan saldırısı ve silahlı soygun olayı gerçekleşti. 2019’da ise 162 olay yaşandığı kayıtlara geçti.

Olaylarda Nijerya açıklarında ve Singapur’da belirgin artış kaydedildi.

Mürettebat kaçırma olayları en çok Nijerya açıklarında

2020’de dünya genelinde 135 personel gemilerinden kaçırıldı, söz konusu rakamın yüzde 95’inden fazlasının Nijerya açıklarında gerçekleşmesi dikkati çekti. Bu bölgede yaşanan 22 ayrı olayda 130 gemi personeli kaçırıldı ve bu, tüm zamanların en yüksek seviyesi oldu.

Nijerya açıklarındaki saldırıların yüzde 80’inden fazlası silahlı gerçekleştirildi, geçen yıl kaçırılan 3 gemi ve ateş açılan 11 gemi de bu bölgede saldırıya uğradı. Açıklardaki gemi saldırılarının yüzde 25’inde mürettebat kaçırma olayları bildirildi.

Korsan saldırılarının genelinde mürettebat, gemiden kaçırılarak tahliyeleri müzakere edilene kadar kıyıda tutuldu. 2020’de kıyıdan en uzakta mürettebat kaçırma olayı karaya 200 deniz mili mesafede gerçekleşti.

Bu nedenle IMB, “bölgedeki gemilerin güvenli demirlemede kargo operasyonlarını başlatana kadar kıyıdan en az 250 deniz mili uzakta kalması” tavsiyesinde bulunuyor.

Saldırılara en fazla maruz kalan ülkeler

Geçen yıl 45 gemiyle en fazla korsan saldırılarına maruz kalan ülke Yunanistan olurken bu ülkeyi 30 gemiyle Singapur, 18 gemiyle Almanya, 13 gemiyle Hong Kong ve 9 gemiyle Danimarka ve Birleşik Arap Emirlikleri takip etti.

Bu dönemde saldırıya uğrayan Türk gemilerinin sayısı 5 olarak kayıtlara geçti.

Saldırıların yaklaşık yüzde 50’si Nijerya, Endonezya, Singapur ve Benin’de gerçekleşti. Nijerya’da geçen yıl 35, Endonezya’da 26, Singapur’da 23 ve Benin’de 11 gemi korsan saldırısı veya saldırı girişimine uğradı.

Türk konteyner gemisinin 15 personeli kaçırıldı
Dün Nijerya açıklarındaki seyir halinde bulunan “Mozart” isimli Türk konteyner gemisi, Sao Tome’nin 100 deniz mili açığında saldırıya uğradı.
Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 kişilik mürettebattan 15’i kaçırıldı.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Meslekten ihraç edilip gözaltına alınan 2 hakimden biri tutuklandı

Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) meslekten ihraç edilen 9 hakim ve savcı arasında yer alan ve gözaltına alınan 2 hakimden biri tutuklandı …

Yayınlanma tarihi

-

Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) meslekten ihraç edilen 9 hakim ve savcı arasında yer alan ve gözaltına alınan 2 hakimden biri tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibat ve iltisaklı oldukları gerekçesiyle HSK tarafından ihraç edilen 2 tetkik hakimi, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen F.A.E, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak ceza evine gönderildi, C.E. ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR