Takip Edin

GENEL

Son dakika… Hesaplanmış saldırı! Yunan tehdidine ABD ve Almanya’dan tam destek

Olağan bakım-onarım faaliyeti için yaklaşık bir ay önce limana çekilen Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, tekrardan göreve başlaması …

Yayınlanma tarihi

-

Olağan bakım-onarım faaliyeti için yaklaşık bir ay önce limana çekilen Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, tekrardan göreve başlaması Yunanistan ile ilişkilerdeki tansiyonu bir kez daha yükseltti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın “Türkiye gemiyi çekene kadar görüşme yok” sözleriyle başlayan tehdidine, ABD “hesaplanmış provokasyon” nitelendirmesi ile, Almanya da Dışişleri Bakanı’nın Ankara programını iptal ederek arka çıktı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ise, AB Konseyi Başkanı Charles Michel’i aradı ve Türkiye’nin “hukuk dışı” olarak nitelendirdiği bu faaliyetlerinin bugün ve yarın yapılacak AB Zirvesi’nde görüşülmesini istedi.

‘Oyalayıcı tavır’

Milliyet’in diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre Ankara’nın gelen tepkiler karşısındaki değerlendirmesi ise “hesaplanmış saldırı” şeklinde. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Oruç Reis’in bakım süreci aslında Yunanistan’a görüşmelerin tekrar başlaması için verilmiş fırsattı. Ancak geminin sürekli bakımda kalamayacağı, görüşmelerin başlayıp başlamamasının Yunanistan’ın maksimalist tutumuna bağlı olduğu her platformda vurgulandı. 2016’da sonlandırılan istikşafi görüşmelerin ay sonunda İstanbul’da başlamasına karar verilip, detaylar üzerinde görüşmeler sürdürülürken Yunanistan’ın “oyalayıcı” bir tavır sergilemesi dikkat çekti. Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Yunan Dışişleri Bakanı Dendias ile 8 Ekim’de Küresel Güvenlik Forumu’nun yapıldığı Bratislava’da yaptığı görüşme dahil olmak üzere Türkiye ile görüşmelerine “ayaküstü görüşme” izlenimi vermeye çalışması ve kendi kamuoyundan gizlemesi, Ankara tarafından “müzakereden yana olmayan tutum” olarak değerlendirildi. Ankara, Yunanistan’ın kendi kamuoyunun tepkisiyle karşılaşmaktan çekindiği için görüşmeleri gizli tutmaya çalıştığı, açıktan kendisini ‘müzakere ve görüşme yanlısı olan taraf’, Türkiye’yi ise ‘provakatör’ olarak göstermeye çalıştığı görüşünde. Bununla birlikte, ABD ve Almanya’nın, Yunanistan yanında pozisyon alarak Türkiye’ye yönelik üst perdeden açıklamalar yapması bu nedenle diplomatik kaynaklarca “hesaplanmış saldırı” olarak nitelendirildi.

Türkiye tarih bildirecek

Tüm bunlara karşın Türkiye’nin ön koşulsuz diplomasi çağrısını sürdürdüğünü belirtiyor. Bu çerçevede, Türkiye’nin Yunanistan’la Ege’de başlıca kara suları, kıta sahanlığı, adaların silahsızlandırılması, coğrafi formasyonların yasal statüsü, ulusal hava sahasının genişliği ve arama kurtarma faaliyetleri konularının bir bütün olarak yer almasını istediği istikşafi görüşmeler için Yunanistan’a bir tarih önereceği belirtiliyor.  

GENEL

Bakan Dönmez’den önemli doğal gaz açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 3. Türkiye 2023 Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, “Karadeniz’deki sondaj …

Yayınlanma tarihi

-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 3. Türkiye 2023 Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, “Karadeniz’deki sondaj çalışmaları devam ediyor. Doğal gazın 8-9 yıllık tüketimi karşılayacak potansiyele sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bugünden gaz üretimi hayata geçmeyecek. Burada 3 yıllık çalışma süresi var. 25-30 yıllık bir üretim planı söz konusu olacak. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz buradan gelecek gaz Türkiye’deki konutların ihtiyacını neredeyse 25 yıl kadar karşılayacak.” diye konuştu.

 

TÜRKİYE ENERJİDE SESSİZ DEVRİM YAPTI

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için elektrik tarafında yerli ve yenilenebilir kaynaklar önem arz etmekte olduğunu belirten Dönmez, “YEKDEM mekanizmasına giriş tarihi 6 ay ertelendi. Türkiye aslında sessiz bir devrim yaşadı. Yenilenebilir enerji potansiyelimiz birçok Avrupa ülkesine göre çok hızlı bir şekilde gerçekleşmiş oldu” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez bor rezerviyle ilgili, “Borun bulaşık ürünü gelecek ay tüketiyle buluşacak.”

Devamını oku

GENEL

İran devlet kanalı Türkiye ve Erdoğan’ı hedef aldı: Sultan’ın hayalleri fiyaskoya dönüşüyor

İran Radyo Televizyon Kurumu’na bağlı ve farklı dillerde yayın yapan Press TV, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan bir …

Yayınlanma tarihi

-

İran Radyo Televizyon Kurumu’na bağlı ve farklı dillerde yayın yapan Press TV, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan bir haber yayınladı.

 

“İblib’ten Karabağ’a ‘Sultan’ın hayalleri fiyaskoya dönüşüyor” adlı başlıklı haberde, Türkiye’nin Suriye’deki bazı üslerden çekileceği iddia ediliyor ve Türkiye’ye “terörist kaçırıyorlar” iftirası atılıyor.

Kanalın Fransızca edisyonundaki haberde, Türkiye’nin Rusya, Çin ve İran’ı kendi sınırından uzak tutup Kafkasya’yı karıştıracağı belirtilerek, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ın “cihatçılar bölgeye sevk edildi” saçmalığına üstü kapalı destek veriliyor.

Haberde Sarkisyan’ın, “Türkiye’nin asıl amacı doğal gaz ve petrol alanlarını kontrol etmek. Çünkü Orta Asya ve Hazar Denizi çevresi büyük yataklara sahip” sözlerine yer veriliyor. Haberde Sarkisyan’ın sözlerini değerlendiren iki uzman ise, bu durumun tehlikeli olduğunu öne sürerek, “Türkiye bunu yaparken çok ileri gidiyor. Rusya ile olan diyaloğun riske girme durumu söz konusu” ifadelerini kullanıyor.

KAYNAK: HABER7

Devamını oku

GENEL

SON DAKİKA HABERİ: İstanbul’da eğitim uçağı düştü

Son dakika haberi! Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr’de…

Yayınlanma tarihi

-

Son dakika haberi! Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr’de…

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR