Takip Edin

GENEL

Sıra Hocalı’da!

Şuşa zaferi, Azerbaycan’ın Karabağ ile İran’ın kara bağlantısını kesmesiyle geldi. Azerbaycan ordusu, Ermenistan’ın hiç beklemediği şekilde …

Yayınlanma tarihi

-

Şuşa zaferi, Azerbaycan’ın Karabağ ile İran’ın kara bağlantısını kesmesiyle geldi. Azerbaycan ordusu, Ermenistan’ın hiç beklemediği şekilde güneyden Fuzuli, Cebrayil, Zengilan istikametinden ilerleyerek İran bağlantısını kesti. Azerbaycan’ın kuzey sektörü Talış ve Murovdağ bölgesi ile Terter istikametinde Ermenistan kuvvetlerini oyaladı, Kerbecer bölgesinden gelecek olası takviyelerin önü kesildi. Azerbaycan ordusu, asıl harekatı güney sektöründe Fuzuli ve Şuşa istikametinde yoğunlaştırdı. Güneydeki coğrafyanın zırhlı birlik harekatına uygun olmasından dolayı zırhlı gücü de arkasına alan Azerbaycan kuvvetleri Şuşa’yı kurtardı.

ERMENİSTAN KAYBETTİ

Kuşatma Ermenistan’ın beklemediği yer, zaman ve istikamette geldi. Azerbaycan’ın önce Laçin koridorunu kesmek isteyeceğini düşünen Ermenistan, yığınaklanmasını bu noktaya yapmıştı. Şuşa’daki Ermeni savunmasına ilişkin gerekli istihbaratın toplanmasının ardından Azerbaycan ordusu, Ermenistan’ı şaşırtarak ilk hedef olarak bu bölgeyi belirledi. Azerbaycan ordusu özel kuvvetleri, keskin kayalık bölgeden Şuşa’ya sızdı. Bölge savunmasını PKK’lı teröristlerin çizdiği strateji üzerine kuran Ermenistan, ormanları ateşe verip tuzaklar kursa da zaferin önünde duramadı. Uygulanan taktik ve stratejik şaşırtma ile Karabağ’ın tümünden görülebilecek bir noktaya Azerbaycan bayrağı dikildi. Bu gelişme Karabağ zaferi ve Ermenistan’ın mağlubiyetinin ilanı oldu.

YOL HARİTASI ÇİZİLDİ

Azerbaycan ordusunun Şuşa’dan sonraki yeni hedefi doğuda hayli yaklaşılan Hocalı üzerinden Hankendi, batıda ise Laçin koridoru. Doğu-batı yönlü genişletilecek harekatta, ilk olarak 28 yıl önce Ermenistan’ın işgal ettiği Hocalı işgalden kurtarılacak. Şuşa’ya hayli yakın olan Hocalı’da elde edilecek zafer, Azerbaycan ordusu açısından manevi bir hedef olarak öne çıkıyor. Orduların bir kısmı Hocalı’dan Hankendi bölgesine, bir kısmı ise Ermenistan’ın yoğun yığınak yaptığı Laçin koridoruna ilerleyecek. Laçin koridoru sadece doğudan değil, güneyden de kıskaca alınacak.

DİRENİŞ BEKLENMİYOR

Şuşa zaferinin ardından bu bölgelerde de güçlü bir direniş beklenmiyor. Ermenistan ordusuna Karabağ’dan çekilmeleri çağrısı yapılıyor. Askeri kaynaklar, bu andan itibaren Ermenistan’ın bölgede düzenli birlik harekatı yapamayacağı, PKK ile birlikte uzaktan taciz, topçu ve füze atışları ötesinde bir varlık gösteremeyeceğine işaret ediyor. Azerbaycan bir yandan Karabağ içlerindeki teröristleri temizlemek için yoğun mücadele verirken, kuzeyde devam eden harekatlarda ise Ağdam bölgesinden güzel haberler gelmesinin yakın olduğu belirtiliyor.

Yenişafak

Kaynak: Haber7

GENEL

Son dakika… Yeni tavsiye kararları gelecek mi? Bilim Kurulu toplandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığı Bilim Kurulu toplantısı saat 17.00’de başladı. Bilim Kurulu toplantısına ilişkin Mustafa Şengül’ün CNN …

Yayınlanma tarihi

-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığı Bilim Kurulu toplantısı saat 17.00’de başladı. Bilim Kurulu toplantısına ilişkin Mustafa Şengül’ün CNN TÜRK’te yaptığı açıklamalar şöyle;

Hafta sonu alınan o önlemin ilk yansıması artık bu Bilim Kurulu’nda ele alınmasını beklemiyoruz. Zira aradan bir hafta geçmesi ve o vaka sayılarının alınan önlemlerin nasıl bir yansımaya neden olduğu gün yüzüne çıkmış olacak.

Ama şunu belirtelim her geçen gün vaka sayısı Türkiye’de artıyor. Bu nedenle de olası bir durumda yeni tedbirlerin alınması için neler yapılacak? Bu konunun masaya yatırılmasını bekliyoruz. Hiç şüphesiz ki Çin’den gelen ve3 faz uygulamasının gönüllüler üzerinde başlayan koronavirüs aşısı var. Bu aşıya ilişkin çalışmaların da yine Sağlık Bakanlığı’nda yine Bilim Kurulu üyeleri tarafından ele alınması bekleniyor.

O toplantı bugün. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında başladı. Toplantının ardından saat 19.00 gösterdiğinde de yine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kameralar karşısına geçerek merak edilen sorulara ilişkin yanıt vermesi, toplantıda nelerin ele alındığı açıklaması bekleniyor.

Hiç şüphesiz ki 2 aşama var. Bunlardan bir tanesi geçtiğimiz hafta sonu uygulanan kısıtlamaların kapsamı genişletilecek mi, yeni önlemler alınacak mı Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından?

Bir diğer önemli başlık ise koronavirüse karşı uygulanan aşı. Bugün yine Cumhurbaşkanı Erdoğan aşı ile ilgili çalışmalara ilişkin bilgi vermiş, aralık ayında yüklü bir miktarda aşının Türkiye’ye getirileceğini duyurmuştu.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GENEL

Katar Emiri yarın Türkiye’ye gelip Erdoğan’la görüşecek

Katar Emiri Şeyh Temim yarın Ankara’ya geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri başkanlığında Türkiye-Katar Yüksek …

Yayınlanma tarihi

-

Katar Emiri Şeyh Temim yarın Ankara’ya geliyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri başkanlığında Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 6. Toplantısı düzenlenecek.

Katar resmi haber ajansından yer alan habere göre; pek çok alanda yeni anlaşmaların imzalanması bekleniyor.

 
KAYNAK: HABER7

Devamını oku

GENEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli aşı için tarih verdi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisindeki AK Parti Grup Toplantısı’na katıldı. Erdoğan’ın …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisindeki AK Parti Grup Toplantısı’na katıldı.

Erdoğan’ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

“Salgının seyrini bir an önce aşağıya çekmemiz gerekiyor. Aldığımız tedbirlerin yol açtığı sıkıntıların farkındayız. Salgının seyrinin önüne geçemezsek daha can acıtı tedbirler uygulamak zorunda kalabiliriz. TMM diye ifade ettiğimiz tedbirlere ne kadar sıkı riayet edersek diğer tedbirlere o kadar az gerek olur.

YERLİ AŞI NİSAN’DA HAZIR

Kendi aşımızla ilgili de önemli bir yere geldik. En geç nisanda kendi geliştirdiğimiz aşıyı da uygulama seviyesine getirmiş olmayı planlıyoruz. Kendi geliştirdiğimiz aşıyı da en uygun şartlarda inşallah tüm insanlığın hizmetine sunmak düşüncesindeyiz.

Bizim kimsenin hiçbir ülkenin toprağında egemenliğinde gözümüz yoktur. terör tehdidinin bertaraf edilmesi bölgesel ihtilafların önlenmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. DEAŞ ile göğüs göğüse çarpışan tek NATO ülkesi biziz. Kahraman komandolarımız Barış Pınarı Harekat Bölgesinde 17 teröristi etkisiz hale getirdi.

TÜRK GEMİSİNDEKİ HUKUKSUZ ARAMA

En son bir sivil gemimize Libya’ya insani ihtiyaçları karşılayacak gemimize saldırı oldu. Bunun uluslararası hukukta yeri yok. Sivil mürettebatı taciz ettiler.”

Kaynak: NTV

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR