Takip Edin

GÜNDEM

Sigarasız mahalleye ‘tütün mamulleri kullanılmamaktadır’ tabelası asıldı

Pamukkale Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kaymakamlık Proje Ofisi tarafından 2017 yılından bu yana yürütülen “Tütün Bağımlılığı …

Yayınlanma tarihi

-

Pamukkale Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kaymakamlık Proje Ofisi tarafından 2017 yılından bu yana yürütülen “Tütün Bağımlılığı ile Mücadele” çalışmaları kapsamında, 25 Ekim 2019’da “Sigarasız Mahalle Güzelpınar” projesi başlatıldı.

Projeyle 540 nüfuslu mahallede son 7 ayda sigara içen sayısının 117’den 48’e düşmesi ve hedefin tutturulması üzerine Güzelpınar Mahallesi’nin girişine “Bu mahallede tütün mamulleri kullanılmamaktadır” yazılı tabela konuldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaymakam Hayrettin Balcıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hassasiyetle üzerinde durduğu tütün bağımlılığı ile mücadeleye ilçe genelinde devam ettiklerini belirtti.

Tütün mamüllerine karşı veliler, öğrenciler, Denizlispor taraftarları ve mahalle sakinlerinin katılımıyla farkındalık yaratmaya çalıştıklarını aktaran Balcıoğlu, şunları kaydetti:

‘7 ayda büyük mesafe aldık’

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ayşe Erdoğan da mahalle sakinlerinin çalışmalarında kendilerine çok destek verdiğini bildirerek, “Sigara içen vatandaşlarımıza devletin tüm imkanlarını seferber ederek hizmet veriyoruz. Vatandaşlarımızın gerekli tüm tetkik ve tedavileri yapılıyor. Kovid-19 salgını, sigarayı bırakmak için de büyük bir gerekçe. Sigarayı bırakmak isteyenlerle ilgili çalışmalarımız ve desteklerimiz artarak devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Güzelpınar Mahallesi Muhtarı Ergün Gürsoy da mahallesine örnek olmak için ilk önce kendisinin sigarayı bıraktığını belirterek, “Muhtarı, okul müdürü, cami imamları hepimiz sigara içiyorduk. Önce biz vatandaşımıza örnek olmak için sigarayı bırakmaya karar verdik. 540 nüfuslu mahallemizde 117 vatandaşımız sigara içiyordu. Şu anda 48 vatandaşımız sigara içmekte. Bu vatandaşlarımız da en kısa zamanda bırakmak için mücadele ediyorlar. Bu hedefi koyduk, 7 ayda büyük mesafe aldık. Devamını da getireceğiz.” açıklamasında bulundu.

Sigarayı bırakmak isteyenlere hizmet veren Pamukkale Kanser Erken Teşhis ve Tedavi Merkezinde (KETEM) görevli Dr. Mustafa Ali Ekiz de mahallede birçok vatandaşın kendi iradesi ile bırakmayı tercih ettiğini, kendilerine müracaat eden herkese ellerinden gelen desteğin fazlasını vermeye çalıştıklarını, mahalle sakinlerinin de büyük destek verdiğini kaydetti.

Kaynak: Sputnik TR   ©SputnikTR 

GÜNDEM

Sosyal medyada ‘İsimsizler Hareketi’ operasyonu: 24 gözaltı

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, internet ortamında 7/24 sanal devriye faaliyetleri yürüten Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı …

Yayınlanma tarihi

-

Anadolu Ajansı‘nın haberine göre, internet ortamında 7/24 sanal devriye faaliyetleri yürüten Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri, sosyal medyada ‘İsimsizler Hareketi’ adı altında örgütlenen grubun, provokatif paylaşımlarla halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiklerini, devlet büyüklerine hakarette bulunduklarını ve seçilmiş hükümeti yıpratmaya çalıştıklarını belirledi.

Söz konusu grubun yöneticiliğini sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle tutuklanan Taylan Kulaçoğlu‘nun yaptığı, etiket (hashtag) faaliyetlerini ise avukat Tamer Doğan‘ın sürdürdüğü ileri sürüldü.

​Grup üyelerinin kimliklerinin tespit edilmesinin ardından harekete geçen ekipler, 6 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, İstanbul’da 18,  Balıkesir’de 2, Aydın, Denizli, Diyarbakır ve Tekirdağ’da ise birer olmak üzere 24 kişi gözaltına alındı.

Gazeteci Hakan Gülseven de ‘İsimsizler Hareketi’ nedeniyle gözaltına alındı. Gülseven, “Yine gidiyoruz” diyerek sosyal medya hesabından gözaltına alındığını duyurdu.

.

Kaynak: Sputnik TR

Devamını oku

GÜNDEM

Kopya internet sitesiyle tatilcileri dolandıran 15 şüpheli yakalandı

Antalya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, açtıkları internet sitesiyle tatil yapmak isteyenleri dolandırdığı öne sürülen suç örgütüne yönelik …

Yayınlanma tarihi

-

Antalya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, açtıkları internet sitesiyle tatil yapmak isteyenleri dolandırdığı öne sürülen suç örgütüne yönelik çalışma başlattı.

Antalya ve Muğla‘nın Bodrum ilçesindeki otellerin sitelerinin kopyasını yaptıkları belirlenen şüphelilerin, bu şekilde yaklaşık bin 500 kişiyi, toplam 20 milyon lira dolandırdığı belirlendi. Belirlenen adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 15 şüpheli gözaltına alındı.

Antalya’nın Kemer ilçesine getirilen şüpheliler, jandarmadaki işlemlerinin ardından ‘Suç örgütü kurmak, üye olmak‘ ve ‘Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapmak‘ suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

Kaynak: Sputnik TR

Devamını oku

GÜNDEM

Sabiha Gökçen kazasında pilotun ev hapsi kaldırıldı

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 5 Şubat meydana gelen uçak kazasında 3 kişinin ölmüş 180 kişi de yaralanmıştı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Anadolu …

Yayınlanma tarihi

-

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 5 Şubat meydana gelen uçak kazasında 3 kişinin ölmüş 180 kişi de yaralanmıştı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 klasörden bir adet CD’den oluşan dosyalar ve eklerini 6 kişilik bilirkişi heyetine gönderdi. 

2 yüksek inşaat mühendisi, uçak mühendisi, meteoroloji mühendisi, bir pilot ve bir avukattan oluşan bilirkişi heyetinden; pilotların birbirleri ve kule ile yaptıkları konuşmaları, iniş pistinin zemin incelemesini, uçağın teknik donanımını, o günkü meteorolojik ölçümleri değerlendirerek rapor halinde başsavcılığa sunulması talep edildi. 

Kazanın oluşumunda kusurlu olanlara ilişkin bilgi verilmesi, pilotların iniş iradeleri konusunda da değerlendirme yapılması talep edildi. Bilirkişilere raporlarını sunmaları için üç aylık süre tanındı. 

Soruşturma kapsamında 24 Şubat 2020 tarihinde ifadesi alındıktan sonra tutuklanan ve 23 Mart tarihinde de ev hapsine alınarak tahliye edilen kaptan pilot Mahmut Arslan hakkındaki ev hapsinin avukatının itirazı üzerine, mahkeme tarafından kaldırıldığı öğrenildi.  

Kaptan pilot Mahmut Arslan ve Ferdinant Pondaag hakkındaki yurt dışı yasağı ise devam ediyor. 

Kaynak: Sputnik TR

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR