Takip Edin

GÜNDEM

Rusya’nın ABD Büyükelçiliği, Washington’u ‘dış düşman’ aramakla suçladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, 21 Mayıs’ta “Rusya’nın sağlık alanındaki dezenformasyonunu ifşa edecek” kişilere 250 bin dolar ödül verileceğini duyurdu …

Yayınlanma tarihi

-

ABD Dışişleri Bakanlığı, 21 Mayıs’ta “Rusya’nın sağlık alanındaki dezenformasyonunu ifşa edecek” kişilere 250 bin dolar ödül verileceğini duyurdu.

Rusya’nın ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Bu tür ödüller, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki partnerlerin gerçek duygularını, niyetlerini ve düşünce tarzını ortaya çıkarıyor. Hem Rusya hem ABD’nin binlerce vatandaşını kaybettiği ve tüm ülkelerin birleşmesi gerektiği çok ağır küresel salgının yaşandığı bir dönemde bile çabalar dış düşman aramalara yönlendiriliyor. Kendi yönetiminin kusurlarından tamamen veya kısmen bu düşman suçlanacak” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, “ABD Kongresi ve Dışişleri Bakanlığı’ndaki etkili Rusya karşıtı güçler bir an olsun bile yıkıcı faaliyetlerine ara vermiyor, programlarına göre çalışıyorlar, kendi ülke liderinden gelen sinyalleri bile dikkate almıyorlar” dendi.

İki ülke liderinin son telefon görüşmelerinde, koronavirüse karşı ortaklaşa mücadele edilmesi gerektiğini kaydettiğini hatırlatan Rusya Büyükelçiliği, “Eller yıkanarak koronavirüsten temizlenebilirken Rusya karşıtlığından temizlenemiyor” dedi.

ABD okurlarının, Rus medyasının elleri yıkamama çağrısında bulunduğu yönünde yanıltıldığını hatırlatılan açıklamada, “Retorik bir soru sormak istiyoruz. Bu 250 bin doları, muhtaç ülkelere yardıma, birilerinin hayatını kurtarmaya yönlendirmek daha yararlı olmaz mıydı?” ifadesine yer verildi.

Kaynak: Sputnik TR   ©SputnikTR 

GÜNDEM

Uluslararası bilimsel sitelerde makale yayınlama vaadiyle 1 milyon TL’lik vurgun: Çoğu akademisyen 50 kişi dolandırıldı

Edinilen bilgiye göre, Van Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince Uluslararası alanda bilimsel içerikli yayın yapan …

Yayınlanma tarihi

-

Edinilen bilgiye göre, Van Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince Uluslararası alanda bilimsel içerikli yayın yapan internet sitelerinin kaynak kodlarının kopyalanarak phishing / oltalama yöntemiyle sahte internet siteleri oluşturulduğu belirlendi

Sabah’tan Emir Somer’in haberine göre, internet siteleri aracılığıyla Türkiye ve yurtdışında yaşayan genellikle akademik unvan sahibi olan şahıslardan makalelerinin yayınlanması vaadiyle para talep edildiği, bu yöntemi kullanmak suretiyle 50 şahıstan yaklaşık 1 Milyon TL haksız kazanç sağladığı (phishing / oltalama yöntemiyle nitelikli dolandırıcılık) tespit edilen şüphelilere operasyon için düğmeye basıldı.

Yönetici konumunda bulunan İran Uyruklu Y.E., K.A., M.G. ve H.A. isimli 4 şüpheliye yönelik olarak yapılan eş zamanlı operasyonda, 4 şüpheli de yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin ikamet, iş yeri ve üst aramalarında; 3.350 $, Çeşitli Ülke Konsoloslukları ve Konsolosluk Çalışanları Adına Düzenlenmiş Sahte Kaşeler, Sahte Bandroller, Sahte Mühürler, Suçun İşlenmesinde Kullanılan Çok Sayıda Dijital Materyaller ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edileceği öğrenildi.

Kaynak: Sputnik TR

Devamını oku

GÜNDEM

İstanbul’da darp ettikleri adamı 7 metre yükseklikten attılar: Saldırganlar hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Olay, İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde meydana geldi. İddiaya göre 4 kişi, bir restoran sahibini araba alım satımı bahanesi ile dışarı çıkardı …

Yayınlanma tarihi

-

Olay, İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde meydana geldi. İddiaya göre 4 kişi, bir restoran sahibini araba alım satımı bahanesi ile dışarı çıkardı. Dışarı çıkardıkları restoran sahibinden para isteyen 4 kişi, daha sonra darp etmeye başladı.

Restoran sahibini darp eden saldırganlar daha sonra yaklaşık 7 metre yükseklikten dere yatağına attı. Ağır şekilde yaralanan restoran sahibi çevredekiler tarafından çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırıldı. 

Restoran sahibine dehşeti yaşatan 4 saldırgandan ikisi gözaltına alındı. Emniyetteki işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilen saldırganlar, çıkartıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

İhlas Haber Ajansı (İHA), Bakırköy 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin itirazı üzerine serbest bırakılan şüpheliler için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldığını ve şahıslardan birinin askerde olduğunu, üçünün ise arandığını aktardı.

Kaynak: Sputnik TR

Devamını oku

GÜNDEM

Emekli savcıya 380 bin liralık FETÖ dolandırıcılığı

Muğla’nın Datça ilçesinde yaşayan ve ismi açıklanmayan emekli savcıyı telefonla arayıp kendisini polis olarak tanıtan zanlılar, bu kişiye …

Yayınlanma tarihi

-

Muğla’nın Datça ilçesinde yaşayan ve ismi açıklanmayan emekli savcıyı telefonla arayıp kendisini polis olarak tanıtan zanlılar, bu kişiye isminin FETÖ bağlantılı bir olayda geçtiğini, devam eden soruşturma için kendilerine yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Kendisini yaklaşık bir hafta arayan şüphelilerin isteği doğrultusunda hesabındaki 380 bin lirayı hazırlayan emekli savcı, yönlendirilen kişiye parayı teslim etti.

Yaşadıklarını eşine anlatınca dolandırıldığını anlayan kişi, durumu polise bildirdi.

PARA DOLU ÇANTAYLA YAKALANDI

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, eşkal doğrultusunda yaptıkları çalışmada, otogardan Şanlıurfa’ya gitmek için bilet alan A.U’yu içi para dolu çantayla yakaladı.

Ele geçirilen 380 bin liranın emekli savcıya teslim edildiği öğrenildi.

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR