Takip Edin

GENEL

‘Pul biber, bağışıklığı güçlendiriyor’

Tolga YANIK- Adem YILDIZ/KONYA, (DHA)- KONYA’da, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Mehmet Pıçak, pul bibere toplum olarak gereken değerin …

Yayınlanma tarihi

-

Tolga YANIK- Adem YILDIZ/KONYA, (DHA)- KONYA’da, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Mehmet Pıçak, pul bibere toplum olarak gereken değerin verilmediğini belirterek, kullanılacak pul biberin bağışıklığı güçlendirdiğini, sindirimi kolaylaştırdığını ve virüslere karşı insanları koruduğunu söyledi. Pıçak, içerisinde bolca C vitamini bulunan ve güneşten enerjisini alan bir baharat olması nedeniyle de pul biberin düzenli olarak kullanılmasını tavsiye etti.
Türkiye’de özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde üretilen ve yurt dışına da ihraç edilen pul biber, yemeklerde vazgeçilmez baharatlardan biri. İçerisindeki C vitamini ve mineraller bakımından zengin olan pul biberin, uzmanlarca özellikle ramazan ayında düzenli olarak kullanılması öneriliyor.
‘BU SADECE PUL BİBER DEĞİL’
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Mehmet Pıçak, pul biberin C vitamini ve mineral bakımından oldukça zengin olduğunu söyledi. Pıçak, “Bibere toplum olarak hak ettiği değeri vermemiz gerekiyor, ama burada zayıf kalıyoruz. Bu sadece pul biber değil. İçerisinde vitaminler, mineraller, içerisinde bolca C vitamini bulunan ve güneşle birlikte kızaran güneşten de enerjisini alan bir baharattan bahsediyoruz. Pul biber, Türkiye mutfağında kendi topraklarımızın içerisinde yetiştirdiğimiz hatta ihracata gönderdiğimiz çok özel bir ürün. Yemeklerde olması gerektiği için biz pul biber tüketmiyoruz. Sindirimi kolaylaştırdığı için pul biber tüketiyoruz. Sıcakta harareti kesmesi için soğukta vücut ısısını artırması için pul biber kullanıyoruz. Vitamin ve mineral bakımından vücudumuzu desteklemesi sebebiyle pul biber kullanıyoruz. Pul biber şifadır” diye konuştu.
‘DÜZENLİ KULLANIN’
Pul biberin metabolizmanın düzenli çalışmasını sağladığını ifade eden Pıçak, ”Pul biberi düzenli olarak kullanan bir kişide kabızlık göremezsiniz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek metabolizmamızın daha düzenli çalışmasını sağlayan bir baharattan bahsediyoruz. Ramazan ayında oruç tuttuğumuz şu günlerde bağışıklığımızın güçlendirilmesi adına ve virüslerle birlikte sindirimin daha düzgün çalışabilmesi adına lütfen pul biber kullanın. Kış mevsiminde kullandığımızda vücut ısısını artırıyor, dışarıdan gelen bakteri ve virüslere karşı bizi direnç olarak kuvvetlendiriyor. Yaz mevsiminde kullandığımızda ise var olan kabızlık durumunu gideriyor, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlıyor. Yaz mevsiminde gerçekleşen o virüs ve tozlu ortamda da hastalıklardan bizi koruyor” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GENEL

AB sözünü tutsun vize adımını atsın: Diyaloğun devamında hemfikiriz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB kurmayları ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile biraraya geldiği iki günlük Brüksel temaslarını …

Yayınlanma tarihi

-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB kurmayları ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile biraraya geldiği iki günlük Brüksel temaslarını değerlendirdi.

“Aynı kararlılığı uygulamada da görmek istiyoruz”

Çavuşoğlu, Çavuşoğlu, “Diyaloğu devam ettirme konusunda AB ile hemfikiriz. Somut atılabilecek adımları gözden geçirdik. Biz vize serbestisi konusunda bir adım bekliyoruz. Türkiye sözünü yerine getirir, Avrupa Birliği de verdiği sözleri tutmalı. Muhataplarımızda da aynı kararlılığı gördük, uygulamada da görmek istiyoruz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez-Amor ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile de görüştü.

“Gerilimi arttıracak adımlar atmamalı”

Çavuşoğlu, “(Türkiye-AB ilişkileri) Atılabilecek somut adımlar için bir yol haritası üzerinde çalışma konusunda mutabık kaldık” ifadelerini kullandı. Yunanistan ile başlayacak istikşafi görüşmeler ile ilgili açıklamada bulunan Çavuşoğlu, “Yunanistan başlayacak istikşafi görüşmeler öncesinde gerilimi arttıracak adımlar atmamalı” dedi.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Ağrı Dağı’nda Eren-3 operasyonu

Terör örgütü PKK/KCK’yı ülke gündeminden tamamen çıkarmak ve bölgede barındığı değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla ilki …

Yayınlanma tarihi

-

Terör örgütü PKK/KCK’yı ülke gündeminden tamamen çıkarmak ve bölgede barındığı değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla ilki 11 Ocak’ta başlatılan “Eren Operasyonları” sürüyor.

Bu kapsamda, Tendürek ve Lice’den sonra “Eren-3 Ağrı Dağı Operasyonu” başlatıldı.

Operasyonda, jandarma komando, jandarma özel harekat (JÖH), polis özel harekat (PÖH) ve güvenlik korucularından oluşan 59 operasyonel tim, 1040 personel görev alıyor.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Son dakika: Erdoğan ‘kimse kusura bakmasın’ diyerek açıkladı: Yüksek faizle kalkınacağımıza inanmıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: Aşılamanın artmasıyla beraber dünya genelinde salgın geriledikçe taşlar yerine oturacak …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Aşılamanın artmasıyla beraber dünya genelinde salgın geriledikçe taşlar yerine oturacak, ülkemizin yakaladığı ivme daha da artacaktır.

Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşmamızı güncelleme çalışmalarımız sürüyor.

2021 yılında tüm bu çalışmaları daha da ileriye taşıyarak devam ettireceğiz.

Her ne kadar bu salgın beraberinde çeşitli zorluklar, sıkıntılar getirse de iş dünyamızın önünde yeni fırsat pencereleri de açıyor

Amacımız Türkiye’nin salgın sonrası döneme güçlü, dayanıklı oyuncu olarak girmesini sağlamaktır.

2020 yılında kurulan şirket sayısı, salgına rağmen yüzde 20 artarak 101 bin 318’e ulaştı.

Serbest piyasa ekonomisi için attığımız adımların etkisi yansımaya başladı.

Ülkemizin küresel ihracattaki payı geçtiğimiz yılın ocak-ekim verileri itibarıyla ilk defa yüzde 1’i aşarak yüzde 1,03 seviyesine çıktı

Tüketici güven endeksi ocakta yüzde 4 artarak yükseldi.

Kur cephesi nispeten istikrar kazandı, yurt dışındaki yatırımcıların taleplerinin artmaya başladığını görüyoruz.

Ülkemizi bir yatırım, üretim, teknoloji üssü yapacağız.

Şöyle de bir planım var; Uluslararası gerek yatırımcı gerekse şirketleri biz senede bir, hatta iki kez ülkemize davet edip onlarla ülkemizde time-tablelar yapabiliriz, bazı görüşmelerimizi yaparız, hatta onlara ülkemizdeki yatırım imkanlarının neler olduğunu, ne gibi yatırımlar yapabileceklerini anlatmak suretiyle anlatmamızda fayda var. Bunları geçmişte çok yaptık ve çok da faydasını gördük.

Reform gündemimizle ilgili yoğun bir hazırlık dönemini geride bıraktık. Yakında kapsamlı reform paketimizi kamuoyuyla paylaşacağız.

Yüksek faize kesinlikle karşıyım. Yatırımcıların mesajları önem taşıyor. 

Yüksek faizle ülkemin kalkınacağına inanmıyorum, kimse kusura bakmasın ben bunu anlatmaya devam edeceğim.

 

 Kaynak: Milliyet

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR