Takip Edin

GENEL

Prof. Dr. Sait Yılmaz: Amerika’da sisteme inanç kaybolmuş

İSTANBUL, (DHA)- AMERİKA’DA haftalardır devam eden gösteriler ülke geneline yayıldı. Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri …

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)- AMERİKA’DA haftalardır devam eden gösteriler ülke geneline yayıldı. Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Amerika’da siyahi George Floyd'un polis memuru tarafından öldürülmesinin ardından ırkçılık karşıtı protestolar hızla büyümeye başladı. Yaşanan süreci değerlendiren Esenyurt Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Sait Yılmaz, “Amerika’da sisteme inanç kaybolmuş. Önümüzdeki süreçte bu çıkmaz, sadece ABD’de değil, tüm dünyada yaşanan sorunlar ile birlikte, 2040 yılına kadar çok önemli gelişmelerin habercisi” dedi.Siyahi George Floyd’un (46) polis tarafından öldürülmesiyle ABD’yi etkisi altına alan ırkçılık karşıtı gösteriler günden güne artıyor. Ülke geneline yayılan protestolar 16’ncı gününe girdi. Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen Amerika’da yaşanan protestoları değerlendiren Esenyurt Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Sait Yılmaz, artık finansal kapitalizmin başarısız olduğunun iyice ortaya çıktığını söyledi.

“KAPİTALİZM ARTIK BAŞARISIZ”

Dünyanın büyük bunalım içinde olduğunu belirten Prof. Dr. Sait Yılmaz, “En önemli dönüm noktası 1989’du. Sovyetler Birliği’nin çöküşü ile birlikte 21. yüzyıl başlamış oldu. Aynı zamanda internet ve haberleşme teknolojisiyle bilgi çağı  devrimi yaşandı. Amerika’da yaşanan olaylarla bir ilişki kuracak olursak şu anda dünyanın büyük bir bunalımın içinde olduğunu söyleyebiliriz. Bunalımın temelinde devletlerin başarısız olması yani halkın ihtiyaçlarını, beklentilerini karşılayamaması var. Dünyanın birçok bölgesi ayaklanmalara gebe, yönetilemeyen ülkeler artıyor, demokrasi ve kapitalizme dayanan modern düzen artık yürümüyor. Yeni bir dünya düzenine, devlet, aile, toplum, ekonomik düzen, kadın-erkek ilişkileri gibi modern ütopyanın başarısız olduğu kurumları yeniden düşünmek zamanı. Amerika’da yaşananalar aslında ırkçılıktan öte yoksulluk ve eşitsizlik içinde bunalmış, çıkış arayan insanların isyanı. Salgın hastalık sonrası Fransa’da olduğu gibi Avrupa’nın diğer ülkelerinde de insanlar eyleme geçmek için bekliyor” diye konuştu.

“İNSAN 2.0 İLE BEYİNLERİMİZ İNTERNET SİSTEMİNE BAĞLI OLACAK”

Amerika’da sisteme inancın kaybolduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yılmaz, “İnsanların çıkmazı, haksızlıklar, 2040 yılına kadar çok önemli gelişmelerin habercisi olabilir. 2040 yılına kadar pek çok salgın insanlığı tehdit etmeye devam edecek ama asıl büyük güçler arasında savaş olasılıkları ile karşı karşıyayız. 2040 yılına kadar yaşanacak savaşlar sonrası yen bir düzen kurulacak ve eğer tek dünya hükümetini savunanlar kazanırsa ulus-devletler ortadan kalkacak. Bu dönemden sonra dünya savaşları bitecek ve 2070 yılına kadar olan bir geçiş dönemine geçeceğiz. Bu dönemde geliştirilmekte olan yapay zeka teknolojileri, robotlar hayatımıza girecek ve insanların beynine çip takılacak. Şu anda yaşayan nesil dünyanın en son özgür düşünen neslidir. Çip takıldıktan sonra artık özgür düşünemeyeceğiz. Düşüncelerimiz kontrol altına alınacak. Bu takibin sonucunda özgürlüklerimiz kaybolacak. Bütün dünyanın beyni internet sistemine bağlı olacak, internetten çıkmak yasak olacak. 2070 yılında yeni insan olan İnsan 2.0 ile bu düzen kurulduktan sonra yeni bir dünya ve insan hayatı başlayacak” değerlendirmesinde bulundu.

“GELECEĞİ KİMİN YAZACAĞI BİLİM ADAMLARINA BAĞLI”

Gelecekte insanların gerçek dünyadan kopacağını ve sanal bir dünyada yaşayacağını söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, “Geleceğe doğru hızla gidiyoruz ve bu geleceğe gidebilmemiz için bir yeni bir hikaye yazmamız lazım. Modern dünya bir ütopya üzerine kurulmuştur, buradan elimizde distopya kaldı. Yani ütopyanın gerçekleşmemiş kötü hali. Biz şimdi modern ütopyadan geri kalanları yaşıyoruz. Yeni bir ütopyaya ihtiyacımız var. Dünyaya yön verecek olanlar bunu yazacak olanlardır. Bilim insanlarına düşen görev budur. İnsanlara yeni hayatın nasıl olacağını yazacak; ailenin ve kadın erkek ilişkilerinin nasıl olacağı, kapitalizmin yerine ne geleceğini, insanların robotlar ile nasıl yaşayacağını yazacak.  Geleceği kimin yazacağı bilim adamlarına bağlı. Örneğin yapay zekayı Amerikalılar yeni bir silah üretimi için, Almanlar yeni bir işçi modeli için, Japonlar ise hizmetçi rolünde düşünüyorlar. Geleceği öngörmenin yolu artık kendinizin yazmasıdır, bu konuda geç kalmamalıyız ” ifadelerini kullandı.

“KENDİ TEKNOLOJİMİZİ ÜRETMELİYİZ”

Yenilenen dünyada insanların evlerine kapanacağına dikkat çeken Prof. Dr. Yılmaz, şunları söyledi:

“19. yüzyılı düşünürsek o zamanlar İngilizlerin akıl adamları modern dünyayı yazdılar. İngilizler kendi düzenlerini bütün dünyaya yansıttılar.  Özgür yaşayan son insan nesliyiz. 5G insanın kontrolünü sağlayacak. 6G ile de bütün bu teknolojileri tek dünya hükümetinin kontrolü altına alacaklar. Ya insanlık uyanacak ve kendi kontrolünü başkasına bırakmayacak ya da büyük savaşlardan sonra ortaya çıkacak dünyayı kontrol altına alanlar kendi dünya hükümetini kuracak. İnsanlık kendi geleceğine sahip çıkmalıdır. Türkiye’nin yaşadığı problemler de dünyadakinden farklı değil. Türkiye’nin ekonomide üreterek kalkınması gerekiyor. Eğitimin ise işsiz değil, sanayinin ve diğer kurumların ihtiyacı olan elemanı yetiştirmesi gerekir. Kendi teknolojimizi üretmeliyiz, milli teknolojiye sahip olmazsak hep başkalarına bağımlı hale geliriz. Bu yüzden, teknolojinin kaynağı olan temel bilimlere çok önem verilmelidir.”

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GENEL

SON DAKİKA: İzmir Seferihisar açıklarında 6,6 büyüklüğünde deprem: 6 can kaybı, 202 yaralı

İzmir ve çevresi bugün saat 14.51’de 6,6’lık depremle sallandı.

Vatandaşlar, panik içerisinde ev ve iş yerlerinden dışarı çıkarken, bir süre …

Yayınlanma tarihi

-

İzmir ve çevresi bugün saat 14.51’de 6,6’lık depremle sallandı.

Vatandaşlar, panik içerisinde ev ve iş yerlerinden dışarı çıkarken, bir süre sonra Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremin merkez üssünü Ege Denizi’nde İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17,26 kilometre açığı olarak açıkladı.

16,54 kilometre derinlikte oluşan deprem, Seferihisar’ın yanı sıra kent merkezi ve çevre ilçelerde yoğun olarak hissedildi. İzmir’de bazı binaların yıkıldığı, çok sayıda binada da hasar oluştuğu belirtildi.

BİRÇOK İLDE HİSSEDİLDİ

Deprem İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi. Depremle birlikte vatandaşlar yakınlarına bilgi vermek isteyince, operatörlerde yoğunluk oluştu. Hastaneler, itfaiye, polis ve sağlık ekipleri, alarm durumuna geçti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü, 6,8 olarak açıkladı.

DEPREM KAÇ SANİYE SÜRDÜ?

Depremin 15 saniye sürdüğü belirtiliyor. Depremde can ve mal kaybının olup olmadığının belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

33 ARTÇI SARSINTI

Deprem sonrasında 13’ü 4’ün üzerinde olmak üzere toplam 33 artçı sarsıntı meydana geldi.

AFAD’DAN UYARI

AFAD’dan yapılan uyarıda, “İzmir açıklarında meydana gelen deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir” denildi.

”6 CAN KAYBI, 202 YARALI”

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, 1’i boğulma olmak üzere 6 kişi hayatını kaybetti, 202 kişi de yaralandı.

12 BİNADA ARAMA KURTARMA

Yıkılan ve hasar gören 12 binada arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

SEFERİHİSAR’DA TSUNAMİ: SOKAKLARI DENİZ SUYU BASTI

Depremin Ege Denizi’nde yarattığı tsunami sonrasında ise Seferihisar Sığacık’ta sokakları yaklaşık 1 metre deniz suyu bastı. Deniz seviyesinin yükselmesi sonucu cadde ve sokaklar su altında kaldı.

İZMİR VALİSİ: 4 BİNA TAMAMEN YIKILDI, 70 KİŞİ KURTARILDI

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, 6,6 büyüklüğündeki depremde enkaz altından şu ana kadar 70 civarında kişinin kurtarıldığını bildirdi.

Vali Köşger şöyle konuştu:

”Devlet tüm gücüyle seferber olmuş durumda. Ekiplerimizin ulaşmadığı bir bina yok. Bütün binalara ulaşılmış durumda. 4 bina tamamen yıkıldı. İşinin ehli olmayanlar binaların üzerine çıkmasın. Bütün binalarda canlı ve vefat etmiş vatandaşlarımız da var. İlçelerimizden sıkıntı intikal etmedi, Seferihisar’da kısmi bir tsunami oldu. Orada bir vatandaşımızın yaralandığı bilgisi var. Enkaz altından şu ana kadar 70 civarında kişi kurtarıldı. Şu ana kadar tespitlerimiz 4 binanın tam olarak yıkılmış olduğu. 10’un üzerinde de yan yatmış bina var. Çok hasarlı binalar da var.”

İSTANBUL VALİSİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da, ”İstanbul’da da hissedilen depremle ilgili olarak herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: BORNOVA VE BAYRAKLI’DA 6 BİNANIN YIKILDIĞI İHBARI VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, ”Şu ana kadar İzmir Bornova ve Bayraklı’da 6 binanın yıkıldığı ihbarı geldi. Uşak, Denizli, Manisa, Balıkesir, Aydın ve Muğla’da binalarda ufak çatlaklar dışında ve can kaybı ile ilgili herhangi bir ihbar gelmemiştir” açıklamasını yaptı.

”BAZI BİNALARIN YIKILDIĞI İHBARINI ALDIK”

NTV canlı yayınına telefonla bağlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, ”Buca ve Bayraklı’da bazı binaların yıkıldığı ihbarını aldık” dedi.

”BORNOVA’DA SIKINTI YOK, BAYRAKLI’DA YIKILAN BİNALAR VAR”

NTV yayınına bağlanan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ise, ”Bayraklı tarafında yıkık bina sayısı fazla. 4 katlı binanın yıkıldığını biliyoruz. Yıkılan bina için sahaya çıkıyoruz. Bornova’nın merkezinde sıkıntı yok” diye konuştu.

BAYRAKLI’DA ARAMA KURTARMA

Bayraklı ilçesinde deprem nedeniyle çöken bir binada arama kurtarma çalışması başlatıldı.

YIKILAN 7 KATLI BİNADAN 4 KİŞİ KURTARILDI

Bayraklı ilçesi Manavkuyu Mahallesi 1593 Sokak’ta yıkılan 7 katlı binanın enkazında, çevre sakinlerinin yanı sıra AFAD ve diğer kurtarma ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

Çalışmalar sonucu enkazdan 4 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Yaralılar, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKANI: 10’A YAKIN YIKILMIŞ BİNA İHBARI VAR

NTV yayınında konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, ”Şu an hasar gören binalarımız çöken binalarımızdan söz ediliyor. Çok sayıda hasarlı binamız var. 10’a yakın ihbarını aldığımız binamız var. Birçok binamızda çatlama hasar var” ifadelerini kullandı.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ise “Bazı binalarda hasar var ama çökme yok” açıklaması yaptı.

BAKAN KURUM: ENKAZ ALTINDA VATANDAŞLARIMIZ VAR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ”Bornova ve Bayraklı’da 5 binanın yıkıldığı bilgisini aldık. Enkaz altında da vatandaşlarımız var. Afet Koordinasyon Merkezi valilik bünyesinde oluşturuldu. Tüm bakanlıklarımız, AFAD’ımız İzmir ve ilçelerine yönlendirilmiş durumda. Tüm ekiplerimizi seferber etme suretiyle vatandaşlarımızın yaralarını hızlı şekilde saracağız. AFAD, Kızılay ve ilgili bakanlıklarımızın ekipleri İzmir’e intikal ediyor. Bölgede arama kurtarma ve enkaz kaldırma faaliyetleri yürütülüyor” dedi.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SOYER’DEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, 20’ye yakın binada yıkım ihbarı olduğunu açıkladı. Soyer ”Ağırlıklı olarak Bornova ve Bayraklı bölgesinde yıkılan binalar var” dedi.

”AÇIKTA OLAN BALIKÇILARDAN HABER ALINAMIYOR”

NTV yayınına telefonla bağlanan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ”Deniz taştı. Büyük bir ihtimalle can kaybı var. Açıkta olan balıkçılar varmış onlardan haber alınamıyor. Denizde balıkta olan balıkçılarımıza ulaşılamıyor” şeklinde konuştu.

5 MİLYON LİRA ACİL YARDIM

Öte yandan deprem bölgesine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 5 milyon lira acil yardım ödeneği gönderildi.

CAMİLER DEPREMZEDELER İÇİN AÇIK OLACAK

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da, İzmir’de yaşanan deprem nedeniyle evlerine giremeyen vatandaşların uygun olan camilerde kalabileceğini bildirdi.

Erbaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İzmir’de yaşanan deprem nedeniyle evlerine giremeyen vatandaşlarımız, arzu etmeleri halinde din görevlilerimizin rehberliğinde uygun olan camilerimizde diledikleri kadar kalabilirler” ifadelerini kullandı.

Kaynak: NTV

Devamını oku

GENEL

İzmir’de Büyük Deprem

Yayınlanma tarihi

-

Devamını oku

GENEL

İstanbul’dan da Hissedildi: Ege Açıklarında 6,6 Şiddetinde Bir Deprem Meydana Geldi

İzmir ve çevre illerde hissedilen deprem meydana geldi. AFAD büyüklüğünü 6,6 olarak açıkladı Ayrıntılar geliyor…

Yayınlanma tarihi

-

İzmir ve çevre illerde hissedilen deprem meydana geldi.

AFAD büyüklüğünü 6,6 olarak açıkladı

Ayrıntılar geliyor…

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR