Takip Edin

GENEL

PKK’yı titretecek sözler! Dev çıkarma ile ilgili son dakika açıklaması: Karlar eriyince…

Abdullah Ağar, “Türkiye’nin Güney Doğu bölgesinde, Pençe Harekat bölgesinde bir hareketlilik bekliyorum. Sincar’a bir harekat, ister birebir …

Yayınlanma tarihi

-

Abdullah Ağar, “Türkiye’nin Güney Doğu bölgesinde, Pençe Harekat bölgesinde bir hareketlilik bekliyorum. Sincar’a bir harekat, ister birebir, ister destek vererek buna da şaşırmayacağım.” dedi.

Türkiye, terörle mücadelede tarihi bir dönüm noktasında. Yurt içinde terörün beli kırılırken, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde de büyük etki yaratıldı. Kandil’de bozguna uğrayan PKK, ikinci merkezi olarak gösterilen Sincar’a çekildi. Irak hükümeti, polis ve askerleri ile PKK’yı Sincar’dan çıkarmak için harekete geçse de, çok da başarılı sonuçlar elde edemedi. Türkiye süreci dikkatle takip ederken dün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler Irak’ın Bağdat şehrine gitti. Irak Cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok kritik görüşme gerçekleştirilirken, akıllara Sincar harekatı geldi. ‘Türkiye Sincar harekatına başlamak için mi Bağdat çıkarmasını yaptı?’ sorusunu Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar’a sorduk. Ağar, bölgedeki zorlu denklemi ve kritik ziyaretin şifrelerini sabah.com.tr okuyucuları için değerlendirdi.

SİNCAR’DA KİM ETKİLİ?

Sincar’daki olası harekat durumunu değerlendiren Ağar, bölgedeki güçler dengesine dikkat çekti, şu ifadeleri kullandı:

Harekat ortaya koymuş olacağı etki ile pek çok jeopolitik denklemi değiştirir. Çünkü Sincar’daki denklem Türkiye’siz kuruldu. Ezidiler için kutsal bir şehir. Ezidi dramı herkes tarafından istismar edildi, orada fiili bir durum ortaya çıktı. Şimdi Sincar’da kim etkili? Irak Merkezi Hükümeti etkili gibi görünüyor ama orası tam bir kaynayan kazan. İran var, ABD var, PKK var, Haşdi Şabiler var, Irak ordusu var, Ezidiler var.

“TÜRKİYE ŞİMDİ BİR BASKI ORTAYA KOYACAKTIR”

Türkiye’nin baskılarını artırmasının ABD ve İran’ı rahatsız edeceğini belirten Ağar şu dikkat çeken ifadeleri kullandı:

Şimdi biz PKK üzerinden ortaya koyduğunuz hassasiyet üzerinden bir etki ortaya koymaya çalışmamız, oradaki İran ve ABD varlığını etkileyeceği için büyük bir hassasiyet taşıyor. Irak Merkezi Hükümeti, Türkiye ile bir Sincar operasyonuna yanaşır mı, bunu zaman içinde göreceğiz. Buna dair bir söylem var ama şu an için bir emare yok. Irak Merkezi Hükümeti ile Barzani anlaştı, orada kendi güçleri ile bir operasyon başlattılar. Ama bu istenilen sonuçları üretmedi, Türkiye şimdi bir baskı ortaya koyacaktır.

“TÜRKİYE BU TUZAĞA DÜŞMEYECEKTİR”

Ağar, Irak’ın kendi başına karar vermesinin çok zor olduğunu, kafa karışıklığı yaşadığını belirtti. Ağar, şöyle konuştu:

Bu Irak’ın lehine olan bir durum ama Irak o kadar prangaları olan bir ülke ki, kendi üniter yapısı için olacak bir harekata evet diyemiyor. Bu ziyaret son derece önem kazanıyor. Bu ziyarette ‘evet’ dedirtebilir mi Türkiye? Türkiye, ‘biz sizin PKK ile her türlü desteği veririz diyor. Ama burada bir hassasiyet daha var, PKK’nın tuzağına da düşmemek gerekiyor. Bizim buradaki niyet ve bakışımız PKK varlığı değil. PKK’ya entegre YPG/PYD varlığı. YPG/PYD ile ayrıştırılmaya çalışılan bir başka fotoğraf var. Türkiye’nin gücünü birileri kendi menfaatleri doğrultusunda kullanma eğiliminde, Türkiye bu tuzağa düşmeyecektir. Sembolik olarak PKK’yı Türkiye’nin kucağına atarak, PYD/YPG’yi meşrulaştıracaklar. Böyle büyük bir tuzak var. Buna çok dikkat edilmesi gerekiyor.

“BU ÇOK ZOR BİR DENKLEM”

PKK’nın yok edilmesinin elzem olduğunu ancak zorlu bir denklemle karşılaşılacağını ifade eden Ağar, “Türkiye için PKK’nın varlığının ortadan kaldırılması elzem mi? Evet elzem. Ama bu nasıl yapılacak? Bu çok zor bir denklem. Irak Merkezi Hükümeti ve peşmerge ile anlaşılırsa bu yapılacak. Türkiye oraya yapılacak müşterek bir harekata katılabilir, kendisi de harekat yapabilir. Nokta operasyonlar da yapılabilir.” dedi.

“IRAK MERKEZİ HÜKÜMETİ MANİPÜLASYONA ÇOK AÇIK”

Ağar, sözlerini şöyle sürdürdü:

Irak Merkezi Hükümeti, ‘Konuşalım bunu’ diyor. Bakın, ‘Destek verelim’ diyemiyor. ‘Türkiye, buradan çıkacak mı?’ diyor, Hulusi Akar en başında söyledi, ‘Biz Irak’ın toprak bütünlüğüne ve üniter yapısına saygılıyız. Bizim derdimiz PKK’ diye. Ama Irak Merkezi Hükümeti’nin aklı o kadar karışık ki, manipülasyona o kadar açık ki, ‘Türkiye bizim toprağımıza girer de çıkmaz ise…’

“KARLARIN ERİMESİ İLE BİR HAREKETLİLİK BEKLİYORUM”

Ağar, Pençe Harekat bölgesinde baharla birlikte bir hareketlilik beklediğini ifade etti, “Yani ben ilk baharla birlikte, karların erimesi ile birlikte Türkiye’nin Güney Doğu bölgesinde, Pençe Harekat bölgesinde bir hareketlilik bekliyorum. Sincar’a bir harekat, ister birebir, ister destek vererek buna da şaşırmayacağım. Sincar tarafına bir harekat söz konusu olabilir.” dedi.

PKK SİNCAR’DAN ÇEKİLİRSE NELERİ KAYBEDER?

Ağar’ın konuya ilişkin sözleri şöyle:

Sincar’da statüde bir değişiklik olmadı, Irak polisi ve askeri oraya girdi ama statüde değişme olmadı. PKK oradan çıkmadı.

Sincar, PKK için hala merkez önemde bir yer. Hem Suriye’yi, hem Mahmur’u tutması, hem Ezidi dramını istismar etmesi açısından son derece önemli bir yer.

Sincar’dan PKK çekilmek durumunda kalırsa, bağlantı hatlarında koğuş yaşanır. Sembol bir alanı kaybetmiş olabilir. Burada çok güçlü bir üstlenmesi var, kampları var. sözde drone akamesi falan denen yerler var. Etnik kimlik istismarı yaptığı bir alanı kaybeder. Orada sunmuş olduğu hizmetin karşılığında aldığı desteği kaybedebilir.

Kaynak: Haber7

GENEL

47 ilde FETÖ operasyonu: Çok sayıda şüpheli gözaltında

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ’ye yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, ankesörlü veya büfe telefonlarından örgütün “mahrem imamları …

Yayınlanma tarihi

-

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ’ye yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, ankesörlü veya büfe telefonlarından örgütün “mahrem imamları” olarak nitelendirilen terör örgütü yöneticileriyle görüştükleri ileri sürülen 148 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.

Bunun üzerine İzmir merkezli 47 ilde şüphelilerin yakalanması için eş zamanlı operasyon başlatıldı. Hakkında gözaltı kararı verilen kişilerin 103’ünün muvazzaf olmak üzere 134’ü asker ve 14’ü de askeri okuldan ilişkisi kesilmiş öğrenciler olduğu öğrenildi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin eş zamanlı yaptığı operasyonlarda, çok sayıda şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GENEL

Okullar açılıyor! Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tanson son dakika açıklama

Son dakika haberi: Okullarda yüz yüze eğitim için geri sayım devam ederken Bakan Ziya Selçuk’tan son dakika açıklaması geldi. PAZARTESİ YÜZ …

Yayınlanma tarihi

-

Son dakika haberi: Okullarda yüz yüze eğitim için geri sayım devam ederken Bakan Ziya Selçuk’tan son dakika açıklaması geldi.

PAZARTESİ YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR

Selçuk sosyal medya hesabından “Bizim için çok önemli iki haftanın ortasındayız. Geçen hafta köy okullarımızı açtık, Pazartesi günü de İlkokullarımız ile 8 ve 12. sınıflarımızda yüz yüze eğitime başlıyoruz. Bu sevinci tüm evlatlarımızla yaşamak hepimizin ortak çabası olmalı.” dedi.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GENEL

11 ilde operasyon: Çok sayıda gözaltı var

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullandığı ve …

Yayınlanma tarihi

-

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullandığı ve mahrem yapılanma içerisinde olduğu ve sözde mahrem imamlara ankesörlü telefonlardan ardışık arama yaptığı öne sürülen 13 muvazzaf astsubay ve uzman çavuş tespit edildi.

EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜLER

Şüpheliler hakkında yakalama kararının çıkartılmasının ardından Adana merkezli 11 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Adana’da gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.

Diğer illerde yakalanan şüpheliler ise işlemleri tamamlandıktan sonra Adana’ya getirileceği bildirildi.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR