Takip Edin

GENEL

PKK hamileri döndü

ABD’de Joe Biden yönetiminin geçen hafta resmen işbaşı yapmasıyla, Washington’da terör örgütü PKK/YPG destekçisi klik yeniden harekete geçti …

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de Joe Biden yönetiminin geçen hafta resmen işbaşı yapmasıyla, Washington’da terör örgütü PKK/YPG destekçisi klik yeniden harekete geçti. “Suriyeli Lawrence” olarak bilinen terör örgütü destekçisi, eski Başkan Obama döneminin DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilciliği görevi yürüten Brett McGurk’un, Türkiye’nin aleyhtarı duruşu ve adeta PKK sözcüsü gibi hareket ettiği bilinmesine rağmen, Biden ulusal güvenlik ekibinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörlüğüne getirilmesi dikkat çekti.

Blinken

Biden

Yine, Suriye’de terör örgütü PKK/YPG’nin silahlandırılması projesini destekleyen ve yöneten eski Merkez Kuvvetler Komutanı, emekli General Lloyd Austin’in Savunma Bakanlığı görevine atanması, terör örgütüne desteğin siyasi planlamasını yapan Antony Blinken’ın Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmesi, Biden yönetiminin Suriye’de Obama döneminde izlenen teröre destek politikasının benzer şekilde uygulamak isteneceğini gözler önüne serdi. Son olarak CENTCOM’un resmi hesabından terör örgütüne skandal kutlama mesajı göndermesi, ABD’nin Suriye’de Obama dönemi politikalarını devam ettirmekte ısrar edeceği görüşünü kuvvetlendirdi.

Sullivan

Austin

McGurk

RESMİ HESAPTAN KUTLAMA

Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), resmi Twitter hesabından terör örgütü DEAŞ’ın Ayn el Arab’tan (Kobani) çıkarılması dolayısıyla “Happy (Mutlu) Kobani Özgürlük Günü” diye mesaj paylaştı. CENTCOM, Irak ve Suriye’de DEAŞ’a karşı uluslararası koalisyonun oluşturduğu “Doğal Kararlılık Operasyonu”nun (Operation Inherent Resolve-OIR) Sözcüsü Albay Wayne Marotto’nun bu konu ile ilgili mesajını da paylaştı. Marotto salı günü Twitter’dan paylaştığı kutlama mesajında terör örgütü PKK/YPG’yi korumak için oluşturulan paravan yapılanma Suriye Demokratik Güçlerini (SDG) tebrik etti.

PROPAGANDAYI CLINTONLAR YÜRÜTECEK

CENTCOM’un teröre kutlama mesajından günler önce Obama döneminde Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan Hillary Clinton ve Chelsea Clinton’un, PKK/YPG terör örgütünü öven ve propagandasını yapacak bir dizinin yapımcılığını üstlendiği ortaya çıktı. Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile kızı Chelsea Clinton’ın ortağı olduğu HiddenLight Prodüksiyon şirketinin, yazar Gayle Tzemach Lemon’ın terör örgütü DEAŞ’a karşı Suriye’nin kuzeyinde YPG/PKK saflarında “savaşan” kadınları anlatan “Kobani’nin Kızları: İsyan, Cesaret ve Adaletin Hikayesi” kitabının TV program haklarını aldığı kaydedildi.

PKK’YI SİLAHLANDIRAN ADAM!

ABD’nin ilk siyahi savunma bakanı olan Lloyd Austin, Orta Doğu’yu yakından bilmesi ve terör örgütü PKK’yı silahlandırmasıyla tanınıyor. 2013’te CENTCOM’un başına atanan Austin, Suriye’deki iç savaş ve DEAŞ ile mücadelede büyük rol oynadı. “Eğit-donat” programını yöneten Austin, Suriye’de DEAŞ’la mücadele ettiği iddiasıyla terör örgütü PKK-PYD-YPG üyelerinin de silahlanmasına öncülük etti. Austin, aynı zamanda ABD’nin YPG’ye destek verdiğini kabul eden ilk askeri yetkili.

KÜSTAH BLINKEN

Yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken de, 2017 yılında New York Times’a yazdığı makalede, Trump yönetiminin Suriye’den çekilmesine karşı çıkmış, DEAŞ’ın yenilgiye uğratılabilmesi için ABD’nin Suriyeli Kürtleri silahlandırması gerektiğini savunmuştu. Blinken, 19 Ocak’taki Kongre konuşmasında, Türkiye’ye yönelik skandal “sözde müttefik” ifadesini kullanmaktan da geri durmamıştı.

TÜRKİYE’Yİ HEDEF ALDI

Biden tarafından, ‘Ulusal Güvenlik Danışmanlığı’ pozisyonuna atanan Jake Sullivan da 2018’de yayınlanan bir makalesinde, Trump yönetiminin, Suriye’de Türkiye tarafından gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonlarına engel olmasını istemiş ve yaptırım çağrısında bulunmuştu. Sullivan, terör örgütü PKK/YPG üzerinden yeni bir açılım politikası izlenmesini istemişti.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

GENEL

Beyaz Saray: Kaşıkçı cinayeti raporunu yakında yayınlayacağız

ABD’de Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nün Cemal Kaşıkçı cinayetine …

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nün Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin hazırladığı raporun yakında yayınlanmasının beklendiğini ifade etti.

“Net bir zaman veremiyoruz”

Psaki, “Bu raporun gizliliğinin kısa sürede kaldırılmasını ve yayımlanmasını bekliyoruz. Ancak şu anda net bir zaman yok” ifadelerini kullandı.

Biden, Selman ile görüşecek

Psaki, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Suudi Arabistan Kralı Salman ile telefonda görüşeceğini belirtti.

ABD Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA), daha önce Kaşıkçı cinayetini direkt olarak Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman ile ilişkilendirmişti.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Ekvador’da cezaevi isyanları: 75 mahkum öldü

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da, cezaevlerinde çıkan isyanlara polisin müdahalesi sonucu ölen mahkumların sayısı 75’e yükseldi. Ekvador basınına …

Yayınlanma tarihi

-

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da, cezaevlerinde çıkan isyanlara polisin müdahalesi sonucu ölen mahkumların sayısı 75’e yükseldi. Ekvador basınına konuşan yetkililer, cezaevlerinde çıkan isyanın çeteler arasındaki liderlik mücadelesinden kaynaklandığını ve önceki gün sabah saatlerinde 3 ayrı şehirde aynı anda başladığını açıkladı.

Amerikan basınındaki haberlere göre yetkililer, Guayaquil, Cuenca ve Latacunga kentlerindeki hapishanelerde dün sabah saatlerinde eş zamanlı başlayan ve çeteler arasındaki liderlik mücadelesinden kaynaklanan isyanlara polisin müdahalesi sonucu yaşamını yitiren mahkumların sayısının en az 75’e ulaştığını belirtti.

Bu arada, Devlet Başkanı Lenin Moreno da ulusal cezaevi sisteminde acil durum ilan etti ve güvenliğin artırılması talimatını verdi. Moreno, Ekvador Savunma Bakanlığına verdiği talimatta da cezaevlerinin çevresinde sıkı bir silah, cephane ve patlayıcı denetimi yapılmasını istedi. Yetkililer, cezaevlerine gönderilen 800 takviye güvenlik gücünün de desteğiyle kontrolün sağlandığını ifade etti.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Korona aşısında kriz üstüne kriz

Avrupa Birliği (AB) ile ilaç firması AstraZeneca arasında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının teslimat miktarları bir kez …

Yayınlanma tarihi

-

Avrupa Birliği (AB) ile ilaç firması AstraZeneca arasında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının teslimat miktarları bir kez daha tartışma konusu oldu. AB yetkililerine dayandırılan ve AstraZeneca’nın tedarik hedefine uyamayacağını savunan haberlerin medyaya yansıması üzerine ilaç üreticisinden yalanlama geldi.
 

AstraZeneca’nın bir sözcüsü, bazı basın kuruluşlarına yaptığı açıklamada, 2021’in ikinci çeyreği için taahhüt edilen miktar olan 180 milyon dozun teslimatının yapılacağını söyledi. Bazı medya kuruluşları, AB yetkililerine dayandırdıkları haberlerde, AstraZeneca’nın ikinci çeyrek için taahhüt miktarının yarısından daha azını yani 90 milyon dozdan daha az aşı temin edebileceğini iddia etmişti.

AstraZeneca’nın aşı tedarikiyle ilgili AB ile şirket arasında daha önce de gerilim ortaya çıkmıştı. Firma, ocak ayındaki açıklamasında, yılın ilk çeyreğinde teslimatın beklenenin çok altında olacağını açıklamıştı. AB ile şirket arasındaki görüşmelerde, AstraZeneca’nın yaklaşık yüzde 60 eksilterek 31 milyon doza düşürdüğü aşı miktarının ilk çeyrek için 40 milyon doz olması kararlaştırılmıştı. AB, yaz sonuna kadar yetişkin nüfusun yüzde 70’ini aşılamayı hedefliyor ve bunun için Avrupa’da onaylanan BioNTech-Pfizer, Moderna ve AstraZeneca’nın aşılarını kullanmayı planlıyor.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR