Takip Edin

EKONOMİ

Piyasalarda ‘yeni dönem’ iştahı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı “ekonomideki yeni dönem …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı “ekonomideki yeni dönem” açıklamaları sonrası Türk lirası varlıklara olan talep hızla arttı.

 

Borsa İstanbul’da, günün ilk yarısında 1.258 puan seviyesine çıkan BIST 100 endeksi, Erdoğan’ın açıklamalarının ardından yükselişini hızlandırarak 1.277 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. BIST 100 endeksi banka hisseleri öncülüğünde yükselirken, bankacılık endeksindeki artış yüzde 7’yi geçti. BIST 100 endeksi şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 2,5 artışla 1.270 seviyelerinde bulunuyor.

DOLAR 7,87’LERE KADAR ÇEKİLDİ

Dolar/TL, bugün 8,20’nin üzerini test etse de açıklamaların ardından sert düşüşe geçti. Açıklamalar sonrası yüzde 3 değer kaybeden dolar/TL en düşük 7,8747’yi gördü. Dolar/TL, saat 15.50 itibarıyla önceki kapanışın 7,9380’den işlem gördü.

Euro/TL’de de düşüş sürerken, şu dakikalarda yüzde 3 değer kaybıyla 9,34’ten alıcı buluyor.

Dolar kurundaki sert düşüşe paralel gerileyen gram altın da yüzde 2,4’lük değer kaybıyla 479,5 liraya indi.

TÜRKİYE’NİN CDS’İ 406’YA KADAR GERİLEDİ

Ekonomi yönetiminde yaşanan değişimler ve değişimler sonrası piyasalara verilen mesajların olumlu karşılanması Türkiye’nin kredi risk primlerine de yansıdı. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 406 puana gerileyerek mart ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

“TÜRKİYE, YATIRIMCISINA CİDDİ FIRSATLAR SUNUYOR”

Virtus Glocal Yönetici Ortağı İnanç Sözer, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, ülke risk priminin birkaç günde 550 baz puandan 406 baz puana kadar gerilediğini belirterek, “Türkiye son üç yıldır böyle bir iyileşme döneminden geçmemişti. Cumhurbaşkanımızın attığı adımlar ve açıklamalarla birlikte aslında finansal piyasalarda kayda değer bir toparlanma dönemine girdiğimizi söyleyebiliriz. Ekim ayındaki Merkez Bankası kararlarından sonra olan tüm kötümserliği bugün itibarıyla atlatmış durumdayız. Hem kurda hem de faizde geldiğimiz seviye bunu teyit ediyor.” ifadelerini kullandı.

Üst üste atılan doğru adımlarla finansal piyasalarda daha iyimser tablolarla karşılaşılacağını söyleyen Sözer, Türkiye’nin uzun vadede yatırımcısına her zamana ciddi fırsatlar sunan bir ülke konumunda olduğunu vurguladı.

Sözer, kararlı olunması durumunda enflasyonun tek haneye indirilebileceğini ve bu yolla büyümenin de sağlanacağını bildirdi.

Son birkaç gündür alınan kararları ve atılan adımları doğru, yerinde ve rasyonel politikalara evrilme konusunda ümit var sinyaller olarak gördüğünü söyleyen Sözer, şunları kaydetti:

“Yatırımcı algısını iyileştirmek gerekir derken, aslında iletişimin ne kadar önemli olduğunu söylüyorduk. Cuma gününden bu yana faiz kararı gelmedi, aksiyon alınmadı. Ama döviz cinsi faizlerde 150 baz puan, TL faizlerde 80 baz puanlık bir iyileşme gördük. 19 Kasım’daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında gereken faiz artış miktarını bile iletişim politikasıyla azaltmış durumdayız. Devam eden dönemde faizden daha önemli olan kısım yatırımcı algısını düzeltmektir. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın ekonomi politikalarında doğru tercihleri yapacak, piyasanın ihtiyaç duyduğu iletişim politikası ve yatırımcı algısını iyileştirecek tercihleri yapacak önemli isimler olduğunu söyleyebilirim.”

“YABANCI YATIRIMCILARA YEŞİL IŞIK YAKILDI”

Econs Kurucu Ortağı Ferhat Yükseltürk de iletişim ve beklenti yönetiminin ne kadar başarılı olduğunun bugün bir kez daha görüldüğünü söyledi.

Ekonomi yönetiminin varmak istediği hedefi önceden şeffaflık ve öngörülebilirlik çerçevesinde piyasaya anlatması durumunda nelerin olabileceğini parametrelerde yaşanan iyileşme gözlendiğini ifade eden Yükseltürk, “Daha faiz artırımı olmadı ama dolar/TL, 8,50 seviyelerinden 7,87’ye geriledi. Bu durum bize iletişimin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ekonominin en önemli bacağı piyasaya doğru mesajlar verilmesidir. Bugün de bunu gördük. İletişim, önümüzdeki dönemde de en önemli politika aracı olacak. Bu iletişimi Cumhurbaşkanının haricinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ve Merkez Bankası’nın da çok etkin kullanması gerekir.” diye konuştu.

Yükseltürk, enflasyonla mücadelenin ön planda tutulacağının ifade edilmesinin yatırım, üretim ve işsizlik alanlarına olumlu yansıyacağını belirtti.

Enflasyonun oluşturduğu belirsizliğin, yatırım tercihleri ve yatırım kararlarını olumsuz etkilediğine dikkati çeken Yükseltürk, “Öncelikle enflasyondan kurtulmalıyız. Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadeleye odaklandığını göstermesi hem piyasa hem de yabancı yatırımcı açısından olumlu. Burada ne kadar olumlu ilerlersek ve ne kadar olumlu adım atarsak yabancı yatırımcıyı da o ölçüde çekebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Yükseltürk, yabancı yatırımcılara yönelik açıklamalar hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cumhurbaşkanının metninde yabancı yatırımcılara yeşil ışık yakan çokça ifade var. Belirsizlik oluşturan, öngörülebilirliği azaltan düzenlemelerde değişiklik olabilir. Sabah BDDK’nın swap hamlesi geldi. Önümüzdeki dönemde aktif rasyosunun da gündemimizden kalkacağını düşünüyorum. Şu an da ülkenin en önemli sorunu kredi büyümesinden ziyade enflasyonla mücadele. Aktif rasyosunun aslında enflasyonla mücadeleyi bozan bir etkisi var. Para politikasında aktarım mekanizmasının da ister istemez bozuyor. Daha enflasyonist baskı yaratıyor. Bu anlamda aktif rasyosunun bu hafta ya da önümüzdeki hafta ortadan kalkmasını bekliyorum. Çünkü kredilerin biraz hormonlu büyümesine neden oldu. Kredi kalitesinde bir miktar bozulmaya sebebiyet verdi. Kurdaki dengesizliklerinin en önemli sebeplerinden de birisi oldu. Cumhurbaşkanının mesajlarından da böyle bir sinyal aldım.”

“CDS’İN 350-400 BAZ PUAN ARASINA GELMESİ BEKLENEBİLİR”

Deniz Yatırım Strateji Bölüm Müdürü Orkun Gödek ise son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan ilk açıklamaların piyasada pozitif karşılık bulduğunu, şeffaflıktan ve iletişimden yana piyasa dostu bir tablo ortaya konulduğunu söyledi.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomi politikasına ilişkin açıklamalarının ve özellikle de atılacak adımların arkasında olunacağına yönelik mesajının, pozitif süreci desteklediğini anlatan Gödek, tüm bunların ülke risk primi göstergesi CDS’te düşüşü beraberinde getirdiğini ifade etti.

Gödek, CDS’in yoğun haber akışının yaşandığı bir dönemde gerilemesini çok önemsediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“CDS bugün de düşüşünü sürdürüyor. Şu anda piyasada çok ciddi bir beklenti var. Para politikasının sadeleşmesi, tek faize geçiş, para politikası faizi ile piyasa faizinin eşitlenmesi şeklinde… Bu da yüzde 14-15 aralığında bir politika faizine işaret ediyor. TCMB Başkanı Naci Ağbal çok disiplinli ve piyasayla iletişimi güçlü birisi. Ara toplantı beklentilerini pazartesi günü sabah erkenden yapılan açıklama ile masadan kaldırarak güçlü bir yönlendirme yaptı. Bunlar çok doğru ve pozitif adımlar. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da teknokrat olarak bilinmesinden ötürü piyasada çok ciddi kredibilitesi var. Eğer beklentiler 19 Kasım’daki Para Politikası Kurulu toplantısında karşılanacak olursa, ilk mesajlarında olduğu gibi daha piyasa dostu adımlar gelmeye devam ederse, CDS’in 350-400 baz puan arasına, yani pandemi öncesi seviyelere gelmesini beklerim.”

Kur ve borsadaki seviyelerden ziyade ülke risk priminin gerilemesinin daha önemli olduğuna dikkati çeken Gödek, CDS’teki düşüşün Türk varlıklarına yönelimi beraberinde getireceğini, borçlanma maliyetlerini azaltacağını ve ülke kredibilitesini yükselteceğini dile getirdi.

Gödek, bu yıl yerlilerin altın ve döviz alımı gerçekleştirdiklerine değinerek, “Eğer onlar da hisse senedi piyasasındaki iyileşmeye katılmak isterlerse, gecikmeli de olsa kurdaki geri çekilme 7,70-7,80 aralığına sürebilir.” dedi.

Bu kadar iyimserliğe ek olarak bu yıl bitmeden bir eurobond ihracının gündeme gelebileceği ihtimalini göz ardı etmediğini aktaran Gödek, “Dışarıda da dolar endeksindeki zayıflama, borçlanma maliyetlerindeki düşüş, ABD seçim belirsizliğinin ortadan kalkması, hiç aklında borçlanma olmayan ülkelerin bile bu yola yönlenmesini gündeme getirebilir. Hazır böyle uygun bir ortam varken, bunu gerçekleştirebilirler.” diye konuştu.

Kaynak: Haber7

EKONOMİ

Cumhurbaşkanlığı 2021 bütçesi 4 milyar lira

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı bütçesinin yüzde 28.1 oranında artışla 4 milyar 39 milyon lira olduğunu açıkladı …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı bütçesinin yüzde 28.1 oranında artışla 4 milyar 39 milyon lira olduğunu açıkladı. Oktay, 2020 başlangıç ödeneği 2 milyar 182 milyon lira olan Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’na gelecek yıl 446 milyon liralık artışla 2 milyar 628 milyon ödenek tahsisi öngörüldüğünü kaydetti. 2021 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na da 13 milyar lira ödenek verilecek. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşların 2021 yılı bütçeleri üzerinde sunum yapan Oktay, özetle şunları söyledi:

YÜZDE 28.1 ARTIŞ

“Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı ile ofislerin 2019 yılı kesin hesabına göre harcaması 3 milyar 920 milyon liradır. 2021 yılı bütçesinde ise bir önceki yılın başlangıç ödeneğine göre yüzde 28.1 oranında artışla 4 milyar 39 milyon lira tahsis edilmesi öngörüldü. Cumhurbaşkanlığı bütçesinin 1.5 milyar lirası İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığı’nca kullanılan barışı destekleme ve koruma hizmetlerine, 175 milyon lirası acil destek giderlerine ve 384 milyon lirası ise Cumhurbaşkanlığı Ofisleri bütçesine aktarımlar olmak üzere ayrıldı.

51.5 MİLYON KULLANICI

Dijital Türkiye Platformu üzerinde Kasım 2020 itibarıyla 51.5 milyon kullanıcı sayısına erişilmiş olup, 691 kurum ve kuruluşa ait toplam 5 bin 287 hizmet sunulmaktadır. 16-30 yaş arası nüfusumuzun yüzde 75’i -bu altı çizilmesi gereken bir husus- 30-45 yaş arası nüfusumuzun ise yüzde 91’i Dijital Türkiye Platformu’nu aktif olarak kullanmaktadır. 9 Haziran 2020 tarihinde sunulmaya başlanan ilk bütünleşik hizmet olan ‘Araçlarım’ bugüne kadar 57 milyondan fazla sayıda kullanılmıştır. Bu dijital kamu hizmetinden tüzel kişiler de yararlanabilmektedir. Bunun yanı sıra önümüzdeki dönemde tek ekranda topladığımız bütünleşik dijital hizmetleri çeşitlendirecek, ‘Çalışma Hayatım’ ve ‘İkametgahım’ ekranlarını da hayata geçireceğiz.

CİMER’E 5 MİLYON BAŞVURU

CİMER’e yapılan başvuru sayısı 2020 yılı Ekim ayı sonu itibariyle yaklaşık 5 milyon olarak gerçekleşmiştir. Başvuruların yüzde 90’ı cevaplanmış olup, bu süre zarfında kurumların ortalama işlem süresi 16 gün olarak gerçekleşmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 yılı kesin hesap gideri 10.2 milyar liradır. 2020 yılı ödeneği 11.6 milyar lira olup, 2021 yılı bütçesi için teklif edilen ödenek tutarı 13 milyar liradır. Başkanlığın bütçesinin yüzde 96’sı, personel maaş ve prim giderlerinden oluşmaktadır.Küresel ve bölgesel düzeyde etkili olan belli başlı aktörler, Türkiye’nin içeride istikrarsızlaştırılması, dışarıda da önünün kesilmesi amacıyla çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bu tehditler ve sınamalar karşısında, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığımızca gelişmelerin doğru ve anlık takibi ile ön alıcı istihbarat üretildiğini, zamanında ve etkili istihbarat çalışmaları yürütüldüğünü, yurt içinde ve yurt dışında başarılı ve sonuca ulaşan operasyonel faaliyetler gerçekleştirildiğini memnuniyetle müşahede etmekteyiz. Tüm bu çalışmaları için 2019 kesin hesap gideri 2.4 milyar lira olan Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’na 2020 başlangıç ödeneği olarak 2.2 milyar lira, 2021 bütçe teklifi olarak da 2.6 milyar lira ödenek tahsisi öngörülmüştür.”

Kaynak: Hürriyet

Devamını oku

EKONOMİ

TCMB’nin resmi rezerv varlıkları ekimde arttı

TCMB tarafından, Ekim 2020 dönemine ilişkin “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri” verileri yayımlandı. Buna göre, resmi rezerv …

Yayınlanma tarihi

-

TCMB tarafından, Ekim 2020 dönemine ilişkin “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri” verileri yayımlandı.

Buna göre, resmi rezerv varlıkları ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 6,1 artarak 84,5 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 12,4 artarak 40,8 milyar dolara, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 0,8 yükselerek 42,1 milyar dolara çıktı.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) ekimde yüzde 1,3 artarak 26 milyar dolara çıktı. Bu tutarın 20,7 milyar doları anapara, 5,3 milyar ABD doları faizden oluştu.

Bu dönemde, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 66,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, söz konusu tutarın 22,7 milyar dolar bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler ekimde bir önceki aya göre yüzde 3,2 azalarak 38,6 milyar dolar oldu. 

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

EKONOMİ

Bakan Elvan ile Bakan Gül, TÜSİAD üyeleriyle bir araya geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, iş dünyası ile görüşmelerine bugün başladı. İki bakan, Dolmabahçe’deki …

Yayınlanma tarihi

-

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, iş dünyası ile görüşmelerine bugün başladı. İki bakan, Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde TÜSİAD üyeleriyle bir araya geldi. 

YARIN DA TOBB İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRECEK 

TÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya gelen Bakan Elvan ve Bakan Gül, yarın ise  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile görüşme gerçekleştirilecek. TOBB ile yapılacak görüşmeye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katılacağı öğrenildi.

Toplantılar önümüzdeki günlerde iş dünyasının diğer temsilcileri ve STK’lar ile devam edecek.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR