Takip Edin

GENEL

Ortaokul ve Lise 6,7,10,11, sınıflar ne zaman okula başlıyor ? MEB sınav hazırlıkları!

MEB Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yüz yüze eğitime geçiş planlamasının 3 aşamasını tamamladıklarını ifade …

Yayınlanma tarihi

-

MEB Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada  yüz yüze eğitime geçiş planlamasının 3 aşamasını tamamladıklarını ifade etmişti. Açılmayan Ortaokul ve Lise kademeleriyle ilgili karar önümüzdeki haftalarda yapılacak değerlendirmenin ardından sonuca bağlanacak.  2 Kasım’da Okula başlayacak kademelerde ise yüz yüze eğitimin detayları belli oldu. 5 ve 9. sınıf öğrencileri haftada 2 okula giderken normal Ortaokullarda 6+6 saat eğitim verilecek, İmam Hatip Ortaokulunda ise bu ders saati 7+7 olarak uygulanacak.  Lise 9. sınıf öğrencileri ise haftada 2 gün 8+8 okula gidecek. Bütün bu gelişmeler yaşanırken yüz yüze eğitime başlayan ve eğitimlerini uzaktan sürdüren öğrenciler sınavların nasıl ve ne şekilde gerçekleştireceğini merak ediyordu. Milli Eğitim Bakanlığının  sınav hazırlıkları başladı. Peki Ortaokul 6,7. sınıf ve Lise 10,11. sınıflar ne zaman okula başlayacak?

OKULLAR (6,7, 10,11) NE ZAMAN OKULA BAŞLAYACAK?

2 Kasım Pazartesi günü 5 ve 9. sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak. Diğer kademe ve sınıflarla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. MEB Bakanlığı yapılacak değerlendirme ve vaka sayısındaki artışa göre bu kademelerin açılıp açılmayacağına karar verecek.

YÜZ YÜZE EĞİTİM DERS SAATLERİ AÇIKLANDI!

MEB Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre resmi ve özel Ortaokul 5. sınıflar haftada 2 gün okula gelecek.  6  ders saati okullarla kalacak öğrenciler toplam 12 saat  ders işleyecek. İmam Hatip Ortaokullarında ise haftada haftada 14 saat ders işleyecek ve 2 gün ( 7+7) sistemine göre hareket edecek. Lise 9. sınıflar haftada 2 gün toplam 16 saat ders görecek.

 

HAFTADA 5 GÜN YÜZ YÜZE EĞİTİM VERİLECEK!

Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin devam ettiği okullarda ve sınıflarda 26 Ekim itibarıyla 5 gün yüz yüze eğitime geçilmesini kararlaştırdı.

SINAVLAR OKULDA YÜZ YÜZE YAPILACAK!

Hürriyet Gazetesinden Nuran Çakmakçı’nın paylaştığı bilgilere göre yüz yüze eğitim başlamış olsada yüz yüze eğitime gitmeyen öğrenciler 2020-2021 eğitim yılında devamsız sayılmayacak. Bu yıl devamsızlık yüzünden öğrenciler sınıfta kalmayacak. Bakan Ziya Selçuk geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda sınavların yüz yüze yapılacağını ve randevulu sınav sisteminin gelebileceğini işaret etmişti. Gelen bilgilere göre bu yıl sınavlar yüz yüze olarak okullarda gerçekleştirilecek ve sınavlara girmeyen öğrenciler sınıfta kalacak. Salgın sebebiyle sınavların 20-25 gün içerisine yayılarak yapılması planlanıyor.  Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı çalışmalara göre sınavların uygulanmasında iki senaryo üzerinde duruluyor. Uygulamalı dersler müzik, beden eğitimi ve resim gibi derslerin notları ödev şeklinde olacak. Matematik, Fen Bilgisi, Türkçe gibi önemli derslerde sınavlar yüz yüze yapılacak.  Öğrenciler devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacak ve tüm konu ve kazanımlardan yapılacak ölçme ve değerlendirmelere katılacaklar.

ARA TATİL TARİHİ DEĞİŞMEYECEK!

Milli Eğitim Bakanlığı, salgın sebebiyle zorlu geçilen bu eğitim döneminde 2020-2021 çalışma takvimini uygulamaya devam etmek istiyor. Bu yılki MEB takvimine göre öğrenciler ilk ara tatili 16-20 Kasım 2020 tarihinde uygulayacak. Ancak ara tatil gelmeden bir değerlendirme süreci yapılacak. İşte MEB 2020-2021 eğitim öğretim yılı çalışma takvimi;

31 Ağustos EBA TV ile uzaktan eğitim başladı.

21 Eylül 1. sınıflar ve okul öncesi öğrencileri yüz yüze eğitime geçiş yaptı.

5 Ekim Uygulamalı eğitim veren Meslek Liseleri yüz yüze eğitime başladı.

12 Ekim İlkokul 2,3,4 sınıf ile Ortaokul 8. sınıf ve lise 12. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime başladı.

2 Kasım Ortaokul 5. sınıf ve Lise 9. sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak. 

16-20 Kasım tarihlerinde birinci dönem ara tatil uygulanacak.

22 Ocak Cuma Birinci dönem sona erecek.

25 Ocak Pazartesi günü yarıyıl tatili başlayacak 5 Şubat Cuma günü sona erecek.

8 Şubat Pazartesi günü İkinci dönem başlayacak.

12-16 Nisan ikinci dönem ara tatili uygulanacak.

2020-2021 eğitim öğretim yılı 18 Haziran Cuma günü sona erecek.

18 Haziran Cuma 2020-2021 eğitim öğretim yılı sona erecek.

YÜZ YÜZE İŞLENECEK DERSLER BELLİ OLDU!

Ortaokul 5. sınıflarda Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri; imam hatip ortaokul 5. sınıflarda ise Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,  Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.

9. sınıf öğrencileri de haftalık ders çizelgelerinde gösterilen ortak, seçmeli ve mesleki derslerin tümünden sorumlu olduklarından dolayı okul yönetimince belirlenen derslerin yüz yüze eğitim yoluyla, bunların dışında kalan derslerin ise uzaktan eğitim yoluyla tamamlamaları gerekiyor.

Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler okul yönetimlerince alınacak.  

Kaynak: Haber7

GENEL

12 FETÖ’cü askeri doktor ile Fetullah Gülen hakkında iddianame hazırlandı!

Ayrıntılar geliyor…
Kaynak: Milliyet

Yayınlanma tarihi

-

Ayrıntılar geliyor…

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GENEL

Bakan Koca: Fedakarlık sınavındayız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’daki hesabından, corona virüs tedbirlerine dikkat çekmek amacıyla paylaşımda bulundu.

Bakan Koca …

Yayınlanma tarihi

-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’daki hesabından, corona virüs tedbirlerine dikkat çekmek amacıyla paylaşımda bulundu.

Bakan Koca, paylaşımında “Bir fedakarlık sınavındayız. Mecburiyet yoksa evden çıkmayın” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: NTV

Devamını oku

GENEL

Dışişleri’nden Türk gemisinde hukuksuz aramaya tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türk bayraklı bir ticari geminin Irini Harekâtı kapsamında hukuk dışı aranmasına ilişkin açıklama yaptı …

Yayınlanma tarihi

-

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türk bayraklı bir ticari geminin Irini Harekâtı kapsamında hukuk dışı aranmasına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Irini Harekâtı, AB tarafından yürütülen; ancak amacı ve faydası tartışmaya açık bir harekâttır. Bu harekât çerçevesinde dün (22 Kasım) “Hamburg” isimli Alman savaş gemisi, Ambarlı Limanından Misurata’ya boya, boya malzemesi ve insani yardım malzemesi taşımakta olan “MV Roseline A” adlı Türk bayraklı ticaret gemisini sabah saatlerinde ayrıntılı şekilde sorgulamıştır. Kaptan işbirliği göstererek geminin yükü ve seferi hakkında ayrıntılı bilgi paylaşmıştır. Buna rağmen saat 17:45’te Irini Harekâtı silahlı unsurları tarafından gemiye çıkılarak uzun saatler süren bir “denetleme” yapılmıştır. Tüm personelin, Kaptan dâhil, zorla üstleri aranmış, bütün personel bir yerde toplanarak alıkonulmuş, Kaptanın başına silahlı asker dikilerek, zor kullanmak suretiyle konteynerler aranmıştır.

Söz konusu müdahale, ne bayrak devleti olarak ülkemizin, ne de gemi kaptanının rızası alınarak gerçekleştirilmiştir. Kaptanın taşınan kargonun niteliğine dair beyanlarına rağmen, muğlak bir şüphe üzerine başlatılan ve geceyarısı sonrasına kadar devam eden bu müdahale, ancak ülkemizin ısrarlı itirazları üzerine sonlandırılmıştır. Silahlı personel sabaha kadar ticaret gemisinde beklemiş, sabah saat 09:38’de gemiyi terk etmiştir.

“BU EYLEMİ PROTESTO EDİYORUZ”

Silah ambargosunu ihlal etmediği görülen gemimizin ağır hava şartları altında saatlerce güzergâhından alıkonulmasını, ayrıca denetleme sırasında personele adeta suçlu muamelesi yapılmış olmasını esefle karşılıyoruz. Yetkisiz ve güç kullanılarak yapılan bu eylemi protesto ediyoruz. Bundan doğabilecek zarar ve kayıplara karşı ilgili gerçek ve tüzel kişilerin her türlü tazminat hakkı tabiatıyla saklı olacaktır.

Uluslararası sularda ticari gemilere müdahale edilebilmesi için bayrak devletinin rızasının alınması esastır. Libya silah ambargosuna dair BMGK kararları bu yükümlülüğü ortadan kaldırmamaktadır.

“ÇİFTE STANDART ASLA KABUL EDİLEMEZ”

AB’nin ne meşru Libya Hükümetiyle, ne ülkemizle, ne de NATO’yla istişare etmeden başlattığı Irini Harekâtının tarafsızlığı hâlihazırda tartışmalıdır. Hal böyleyken, ülkemizden Libya’ya taşımacılık yapan gemilere uygulanan bu çifte standartlı ve hukuk dışı muamele asla kabul edilemez.

Daha önce de birçok kez belirttiğimiz gibi İrini operasyonu taraflı bir operasyondur. Darbeci Hafter’e gelen silah desteklerini denetlemeyen, keyfi uygulamalarda bulunulan, meşru Libya hükümetini cezalandırmaya yönelik bir harekattır.”

kaynak: NTV

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR