Takip Edin

GÜNDEM

Milli Uzay Programı’nı yorumlayan Selçuk Bayraktar: İki kesim var; sevinenler ve gizli gizli sevinenler

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar,Milli Uzay Programı’yla ilgili edindiği bir izlenimi …

Yayınlanma tarihi

-

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar,Milli Uzay Programı’yla ilgili edindiği bir izlenimi sosyal medya hesabından paylaştı.

“KUTUPLAŞILACAK BİR KONU DEĞİL”

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Selçuk Bayraktar, “Arkadaşlar derin bir nefes alalım ve sakin olup serinkanlı bir şekilde düşünelim; Milli Uzay Programı kutuplaşılacak bir konu değil. Benim gördüğüm iki kesim var; birincisi sevinenler, ikincisi gizli gizli sevinenler” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN UZAY YOLCULUĞUNDAKİ 10 HEDEF

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce müjdesini verdiği “Milli Uzay Programı”nı dün Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde tanıttı.

İşte Erdoğan’ın tek tek saydığı 10 hedef;

  • Cumhuriyetin 100’üncü yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmek.
  • Yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari marka ortaya çıkarmak.
  • Türkiye’ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek.
  • Uzaya erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmak.
  • Uzay havası ya da meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yaparak, uzaydaki yetkinliğimizi artırmak.
  • Türkiye’yi astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi konularında daha ileri bir seviyeye ulaştırmak.
  • Ülkemizde uzay sanayii ekonomi sistemini daha da geliştirmek.
  • Bir uzay teknolojisi geliştirme bölgesi kurmak.
  • Uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağımızı geliştirmek.
  • Uzay Programı’ndaki onuncu ve son hedef, bir Türk vatandaşını uzaya göndermek.

GÜNDEM

Doğalgaz fiyatlarına yüzde 1 zam

Doğalgazda mart ayında geçerli olacak fiyat tarifelerinde konut, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone gruplarında yüzde 1 …

Yayınlanma tarihi

-

Doğalgazda mart ayında geçerli olacak fiyat tarifelerinde konut, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone gruplarında yüzde 1 zam yapıldı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, mart ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı.

Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, şubatta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla bin metreküp doğalgaz için bin 289 lira, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için ise bin 442 lira olarak belirlendi.

Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

Kaynak: NTV

Devamını oku

GÜNDEM

Suudi Arabistan’dan S-400 ve SU-35 hamlesi!

Suudi Arabistan en son 3 yıl önce S-400’ler için Rusya ile temas kurdu. İki ülke arasında S-400 ve SU-35 alımları için görüşüldüğü açıklandı …

Yayınlanma tarihi

-

Suudi Arabistan en son 3 yıl önce S-400’ler için Rusya ile temas kurdu. İki ülke arasında S-400 ve SU-35 alımları için görüşüldüğü açıklandı.

Rostec CEO’su Sergei Chemezov, bir sözleşme imzalanana kadar bu konuda açıklama yapamayacağını söyledi.

Suudi Arabistan Askeri Sanayii (SAAS) 2030 yılına kadar savunma teçhizatının yüzde 50’sini üretmek istiyor. Suudi Arabistan Rusya ile S-400 konusunda teknoloji transferinde bulunmak istiyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, S-400’ün rakibi olan Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAAD) füze sistemlerinin Suudi Arabistan’a satışını onaylamıştı. Ancak yeni Biden yönetiminin Suudi Arabistan’a silah satışını durduduğu biliniyor.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: 28 Şubat bildirisi kara bir leke

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 28 Şubat’ın yıldönümü nedeniyle sosyal medya hesabı üzerinden mesaj yayımladı. 28 Şubat’ın Türkiye siyasi …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 28 Şubat’ın yıldönümü nedeniyle sosyal medya hesabı üzerinden mesaj yayımladı. 28 Şubat’ın Türkiye siyasi tarihi için bir kara leke olduğunu belirten Oktay, mesajında şu ifadeleri kullandı:

28 Şubat bildirisi yakın siyasi tarihimize düşürülmüş kara bir leke, temelinde yatan zihniyetle birlikte yok edilmesi gereken bir milli irade suikastıdır.

Demokrasiyi gerçek anlamda işler hale getiren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemimiz ve daha fazla demokrasi ve özgürlük hedefleyen sivil anayasa çalışmamız ile hiç bir vesayete geçit vermedik, vermeyeceğiz!

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR