Takip Edin

GÜNDEM

Mesaj yerine ulaştı: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Miçotakis’le ilgili sözleri Yunan basınında

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Yunanistan Başbakanı …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’e seslendi.

Yunan başbakana net mesajlar gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bana meydan okuma, haddini bil. Eğer bilmezsen demek ki masayı sen tekmeledin, kaçtın. Sen bazı dağlara güveniyorsun, o güvendiğin dağlara kar yağdı, hiçbirinden sana fayda gelmez.” dedi.

ERDOĞAN’IN ‘ÇILGIN TÜRKLER’ İFADESİ YUNAN BASININDA

Erdoğan, konuşmasının devamında Ama biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz, onun için çılgın Türkleri iyi tanıyacaksın. ifadesini kullandı.

ERDOĞAN İNANILMAZ BİR HAMLE BAŞLATTI

Bu açıklamalar, Yunan basınında geniş yankı uyandırdı. Çeşitli gazeteler, Erdoğan’ın sözlerini manşetlerine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Çılgın Türkler” ifadesine işaret edilerek, “Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden Yunanistan Başbakanı’na inanılmaz bir hamle başlattı.” denildi.

“İSTER KABUL EDERSİNİZ, İSTER ETMEZSİNİZ”

Başka bir haberde, Kiryakos Miçotakis’in, “İki devletli çözüm tartışma dışı” şeklindeki sözleri anımsatıldı.

Miçotakis, diğer taraftan “stratejik dış politika hedeflerinin adadaki ‘Türk işgalini’ sona erdirmek” olduğu yönünde skandal bir ifadeye imza atmıştı.

Yunan medyası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Miçotakis’e karşı atağa geçtiği belirtilerek, Kıbrıs meselesine ilişkin Erdoğan’ın, “Artık iki devletli çözümden başka Kıbrıs’ta çıkış yolu kalmamıştır. İster kabul edersiniz, ister etmezsiniz.” açıklamasına yer verildi.

“MİÇOTAKİS’E HADDİNİ BİL DEDİ”

Konuyla ilgili olarak haberlerde, Erdoğan’ın, Miçotakis’in kendine meydan okuduğunu söylediği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ayrıca Yunan başbakana yönelik “Haddini bil” sözleri, Yunanistan’da okurlara aktarıldı.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

GÜNDEM

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Şu ana kadar 80 bin öğretmen aşılandı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk pandemi döneminde eğitim ve öğretim hakkında merak edilen soruları yanıtlıyor. Bakan Selçuk, yüz yüz eğitimde ilk …

Yayınlanma tarihi

-

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk pandemi döneminde eğitim ve öğretim hakkında merak edilen soruları yanıtlıyor. Bakan Selçuk, yüz yüz eğitimde ilk ve ortaokullarda yüzde 80’in üzerinde katılım olduğunu belirtti.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları şöyle:

“İlk günden beri Türkiye’yi okul okul gezme fırsatım oldu. Bizzat görerek gözlem yapma fırsatım oluyor. Şehirleri dolaşmadığımız zaman bazen uzaktan gelen bilgileri çok iyi süzemiyoruz. Çocuklar o kadar mutlular ve gözleri parıldıyor ki okulu çok özlemişler. Bugün de Ankara’da bir ortaokula gittim. Çocuklar ortaokulda gerçekten bahçede zıplıyorlar. Öğretmen odasına gittiğimde sürekli teşekkür alıyorum öğretmenlerden. İlk ve ortaokullarda yüzde 80’in üzerinde katılım var. İlk haftayı çok olumlu geçirdiğimizi gördüm.

ŞEHİR BAZLI AÇILMA VE KAPANMA OLABİLİR

Duruma göre kısmı açılma, yerinde kararla şehir bazlı açılıp kapanma olabilir diye geçen sene Mart ayında 4 senaryo sunmuştuk. Okullar biraz geçişkenlik içeren kurumlar. Valilikler kendi şehirlerindeki duruma somut olarak bakıp biz bu süreci bir haftaya yayalım bunu idare edebiliriz gibi yerel kararlar alabilirler.

80 BİN ÖĞRETMEN AŞILANDI

Aşı konusunda şunu söylemek lazım. Sağlık Bakanlığımız dünyada gerçekten örnek gösterilecek bir aşı kampanyası düzenliyor. Aşı tedarikine bağlı olarak bazen aksamalar olabiliyor. Yine Sağlık Bakanlığımızın ön almasıyla yaptığımız görüşmeler neticesiyle açılan sınıfların öğretmenlerinden başlayarak öğretmenlerimiz peyderpey aşılanıyor. Şu ana kadar 80 bin öğretmen aşılandı.

KISMİ BİR ARTIŞ VAR

Benim telefonumda kişiye özel bir yazılım var. Bu yazılımla ben kaç çocuğumuzun ailesinde temaslı, pozitif var, bunları günlük olarak görebiliyorum. Bunların renk skalası da var. Son bir haftada gördüğümüz farklılık şu, kısmi olarak bir artış var. Aile bilgilendiriliyor, eğer o anda oluşan fiili bir durum söz konusuysa özel odaya alınıyor. Sonra sağlık kuruluşuna haber veriliyor, süreç başlatılıyor. Kişiye özel tedbir alınıyor. Genel bir tedbir elbette var. Böyle bir durum olursa kim 14 gün okula göndermemeli, kim gönderebilir, hepsinin haritası var.”

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GÜNDEM

Üçüncü reaktörün temeli yarın atılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in video konferans yöntemiyle Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in video konferans yöntemiyle Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu’da 3. reaktörün temelini atacak. Temel atma törenine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2018 yılında ilk temelin atıldığını belirterek, bu sürecin ardından sahada hızlı bir çalışmanın başladığını söyledi.

Fatih Dönmez

İLK ELEKTRİK 2023’TE

Söz konusu alanda 4 tane reaktör planlandığını vurgulayan Dönmez, şöyle konuştu: “Birinci ünite, şu anda reaktör kabı ve dört adet buhar üreticisi de sahaya indi. İkinci üniteyle ilgili olarak baktığımızda temeli tamamlandı. Kor tutucu dediğimiz, çekirdek tutucu bir kap var, onun da yine montajı tamamlandı. Üçüncü ünitenin lisansı alındı, burada inşallah Çarşamba günü Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin’in video konferans yöntemiyle katılarak üçüncü reaktörün temelini de atacağız. Sonra dördüncü reaktör gelecek. Hedef; ilk reaktörü 2023’de inşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında devreye almak, sonra da birer yıl arayla bu üniteleri devreye almak.”

NÜKLEER MÜHENDİS ORDUSU GÖREV ALACAK

Yurt dışında nükleer eğitimi alan gençlerle ilgili de bilgi veren Dönmez şöyle devam etti: “Daha önce yurt dışına öğrenci göndermiştik, bunlardan 186’sı Moskova’daki eğitimlerini tamamlayıp mezun oldular. Şu anda iş başı yaptılar. 60 öğrencinin de artık son yılları, onlar da mezun olup geldiğinde 246 mühendisimiz bu sahada çalışır hale gelecek. Ayrıca, yüksek lisans eğitimi için gönderdiğimiz üniversite mezunları da var. Tamamı eğitimi alıp döndüğünde önümüzdeki yıllarda 222 yüksek nükleer mühendisimizle toplamda 468 Türk gencimiz nükleer mühendis olarak görev alacak.”

ÖĞRENCİLERE DAVET

Lisans eğitimlerini Türkiye’de tamamlamış olan öğrencilerin konuyu sadece nükleer mühendislik olarak bakmamaları gerektiğini belirten Dönmez; “Elektrik, makine, endüstri gibi değişik alanlarda çalışanlar da nükleer alanda yüksek lisans yapmak üzere bizim alıp değerlendirdiğimiz, yurt dışına gönderdiğimiz öğrenci arkadaşlarımız var. Onlar da bizim duyurularımızı takip ederlerse, hangi şartlarda bize başvuracaklar, tabii yabancı dil şartı şüphesiz olacak. Onları biz anlaşmalı üniversitelerimize yurt dışına gönderiyoruz ya da kendileri üniversite seçiyorlar ve eğitimlerini yurt dışında biz yaptırmış oluyoruz” dedi.

16 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Akkuyu NGS sahasında 4 reaktörün inşaatına başladığında istihdamın 16 bin kişiye ulaşacağını belirten Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “İşletme döneminde, yani fiilen artık bu santrali çalıştırmaya başladığımızda da 4 bin kişiyi biz orada istihdam ediyor olacağız” diye konuştu.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GÜNDEM

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla istifa etti

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla kendi isteğiyle görevinden istifa etti. Atilla’nın istifası kabul edildi.Ayrıntılar geliyor… Kaynak …

Yayınlanma tarihi

-

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla kendi isteğiyle görevinden istifa etti. Atilla’nın istifası kabul edildi.

Ayrıntılar geliyor…

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR