Takip Edin

EKONOMİ

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisi geriledi, dolar/TL beklentisi 7 lirayı aştı

Merkez Bankası mayıs ayı beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket …

Yayınlanma tarihi

-

Merkez Bankası mayıs ayı beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9.76 iken, bu anket döneminde yüzde 9.38’e geriledi.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9.70 iken, bu anket döneminde yüzde 9.20 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 8.62 ve yüzde 8.30 olarak gerçekleşti.

Dolar/TL beklentisi 7 liranın üzerine çıktı

Cari yıl sonu döviz kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 6.93 TL iken, bu anket döneminde 7.02 TL’ye yükseldi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 7.11 TL ve 7.22 TL olarak gerçekleşti.

Küçülme beklentisi yüzde 0.6’dan yüzde 1.3’e yükseldi

GSYH 2020 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde -0.6 iken, bu anket döneminde yüzde -1.3 oldu. 2021 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket dönemine göre değişmeyerek yüzde 4.6 olarak gerçekleşti.

Kaynak: Sputnik TR   ©SputnikTR 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EKONOMİ

Doğu’daki ihracatçılar 2,5 milyar dolarlık ihracat hedefliyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Denetim Kurulu Üyesi de olan Tanrıver, kentteki bir otelin toplantı salonunda düzenlenen “2020 Yılı …

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Denetim Kurulu Üyesi de olan Tanrıver, kentteki bir otelin toplantı salonunda düzenlenen “2020 Yılı Değerlendirme Toplantısı”nda, Birliğin ihracatıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

DAİB’in Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 4 Mart 1937’de “Canlı Hayvan İhracatçılar Birliği Türk Anonim Şirketi” adı altında kurulduğunu anımsatan Tanrıver, toplam üye sayılarının 27 bin 983 olduğunu, bunlardan 8 bin 477’sinin aktif üye olduğunu söyledi.

Yeni yılın ülke ve bölge adına hayırlı olmasını dileyen Tanrıver, “2020 ihracatımız yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ve ekonomik sıkıntılara rağmen güzel geçti. 2020 yılı hedefimiz tuttu, bu yıl hedefimiz ise 2,5 milyar dolarlık ihracat. Bu rakamı tutturmak için gece gündüz demeden elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Tanrıver, DAİB’e 385 yeni üye olduğunu ve geçen yıl 2 bin 615 firmanın ihracat yaptığını belirterek bu üyelerin 27’sinin Erzurum’da bulunduğunu, bunların da ihracat yaptığını ifade etti.

Salgına rağmen DAİB’in 2020 ihracatı güzel sonuçlandı

DAİB’e bağlı üye firmalardan 155’ine, geçen yıl yeşil pasaport verildiğini kaydeden Tanrıver, şu değerlendirmede bulundu:

“İhracatçılar olarak son yılarda büyük ve güzel ivme kazandık. Pandemiye, krizlere ve olumsuzluklara rağmen geçen yılki artışımız yüzde 12 oldu. TİM verilerine göre ihracatımız büyüdü. Geçen yıl ocak, şubat ve mart aylarında ihracatta düşüş yaşadık. Haziran itibarıyla kesintisiz her ay yüzde 30 civarında artış yaşadık. İhracatçı firmaların her problemiyle ilgilenip bunlara çözüm bulma ve bu firmalara rehberlik yapma yoluyla bölge genelinde ihracatın yüksek seviyeye ulaşmasını hedefliyoruz.”

Tanrıver, DAİB olarak 2020 yılında sektör bazında en çok ihracatı 250 milyon 715 bin dolar ile kimya sektöründen yaptıklarını belirterek bu sektörü 229 milyon 473 bin dolar ile makine, 218 milyon 644 bin dolar ile hazır giyim sektörünün izlediğini dile getirdi.

Genellikle Asya, Orta Doğu ve bazı Avrupa ülkelerine ihracat yaptıklarını ifade eden Tanrıver, birlik üyelerinin geçen yıl en yoğun ihracatını 516 milyon 131 milyon 920 bin dolar ile Irak’a yaptığını aktardı.

Tanrıver, 2020 yılında eğitim ve DAİB Akademi gibi seminerler ile DAİB-TİM istişare toplantıları düzenlediklerini belirterek şunları kaydetti:

“Türk Eximbank desteklerinden firmalarımız faydalandı. Salgın sürecinde sanal fuarlara ve e-ticaret ile ihracat gerçekleştirdik. Bundan sonra sanal hayat her alanda olacak, ticaret dünyası da bunu kabul etti ve sanal ticarete doğru ihracatçı firmalarımızın daha aktif olması gerekiyor. İhracatı artırmak için bölgeyi yakından takip ediyoruz. İpek yolu güzergahında olmamız, tren yollarının açılması, özellikle Karabağ sorunun çözülmesi bizi avantajlı kılıyor. Bu imkanlardan daha çok yararlanmak istiyoruz. Üretim olmadan ihracat olmaz. Bütün firmalarımız yeter ki üretim yapsın biz ve ekibimiz bunları satacak ve yönlendirecek güce sahibiz.”

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

EKONOMİ

OECD’nin raporunda Türkiye ekonomisine ilişkin güzel haber

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye ekonomisine ilişkin 2020 daralma beklentisini yüzde 1,3’ten yüzde 0,2’ye revize etti.OECD …

Yayınlanma tarihi

-

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye ekonomisine ilişkin 2020 daralma beklentisini yüzde 1,3’ten yüzde 0,2’ye revize etti.

OECD’nin Türkiye hakkında her iki yılda bir hazırlanan “Ekonomik İnceleme Raporu” yayınlandı.

Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ilk dalgasının ardından yaşanan toparlanmanın güçlü olduğuna ancak ekonominin ters rüzgarlarla karşı karşıya olduğuna işaret edilen raporda, salgının ekonomik faaliyet üzerindeki etkisinin bölgedeki diğer ülkelere göre daha sonra ortaya çıktığı ancak keskin olduğu aktarıldı.

Sağlık altyapısına övgü

Raporda, Türkiye’nin güçlü sağlık altyapısı ve hedefli kısıtlamalar sayesinde Kovid-19 salgınının ilk dalgasında vaka sayılarını etkili bir şekilde kontrol altına almayı başardığı kaydedildi.

Yetkililerin kurumsal likiditeyi, istihdamı ve hane halklarının gelirlerini korumak için bol miktarda mali destek sağladığının hatırlatıldığı raporda, mali politikaların büyük bir kredi genişlemesini teşvik ettiği ifade edildi.

Raporda, Türkiye’nin nispeten mütevazi sosyal güvenlik ağları ve artan kurumsal borçları göz önüne alındığında, Kovid-19 krizinden tam bir toparlanmanın sağlanmasının zaman alacağının beklendiği belirtildi.

Türkiye’nin Kovid-19 krizine sağlam kamu maliyesiyle girdiğine işaret edilen raporda, salgının para politikası zorluklarını artırdığı aktarıldı. Raporda, “Ekonominin girişimci gücü, zorlu makro ekonomik koşullar ve bölgesel jeopolitik gerilimler altında bile dikkati çekicidir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Salgının üretken sektörlerdeki finansal baskıları artırdığının altı çizilen raporda, Türk firmalarının ileri dijital teknolojileri benimsemede geride kaldığı uyarısında da bulunuldu.

Büyüme tahmini, 2021 için aşağı, 2022 için yukarı yönlü revize edildi

Raporda, Türk ekonomisine ilişkin beklentilere de yer verildi.

Buna göre, Türkiye ekonomisinin 2020’de yüzde 0,2 küçüleceği, 2021’de yüzde 2,6 ve 2022’de ise yüzde 3,5 büyüyeceği öngörüldü.

OECD, 1 Aralık’ta yayımlanan Geçici Dönem Ekonomik Görünüm Raporu’nda, Türk ekonomisinin 2020’de yüzde 1,3 daralacağını, 2021’de yüzde 2,9 ve 2022’de 3,2 büyüyeceği tahmininde bulunmuştu. Ülkedeki ortalama enflasyonun 2021’de yüzde 12 ve 2022’de ise yüzde 10 olacağı tahmin edildi.

Türkiye’deki işsizlik oranının da 2020’de yüzde 13,2, 2021’de yüzde 13,7 ve 2022’de yüzde 14,5 olacağı öngörüldü.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

EKONOMİ

Birlikte fiyat artırıyorlardı! Tek tek tespit edildiler

Rekabet Kurumu, buğday unu pazarında faaliyet gösteren şirketlere ‘birlikte fiyat artırdıkları’ gerekçesiyle yürütülen soruşturmada toplam 25 …

Yayınlanma tarihi

-

Rekabet Kurumu, buğday unu pazarında faaliyet gösteren şirketlere ‘birlikte fiyat artırdıkları’ gerekçesiyle yürütülen soruşturmada toplam 25 milyon liralık ceza kesti.

2019 yılında başlatılan soruşturmada toplanan delil ve savunmalar sonucu 34 firmanın, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ‘rekabeti engelleme ya da bozma amacını taşıyan teşebbüsler arası anlaşmalar ve uyumlu eylemler’ içerikli maddesini ihlal ettiği belirlendi.

BİRÇOK UN FİRMASINA CEZA

 

 

Oybirliği ile alınan kararla, kanunun idari para cezalarını belirleyen 16. maddesi uyarınca 1.240 liradan 8 milyon 256 bin liraya kadar cezalar verildi. Buna göre en yüksek ceza 8 milyon 256 bin 092 lira ile Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret AŞ’ye kesildi. Ardından en yüksek cezalar Kozlu Gıda İmalat Sanayi AŞ’ye 5 milyon 629 bin 374 lira, Pak Petrol Ürünleri Gıda ve İnşaat’a 1 milyon 494 bin 48 lira, Unsan Un Sanayi ve Ticaret AŞ’ye 1 milyon 329 bin 406 lira ve Usta Un Gıda Motorlu Araçlar AŞ’ye 835 bin 62 lira olarak verildi.

Gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara idare mahkemelerinde yargı yolu açık olan karara, Ulusoy Un önceki gün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklama ile karşı dava açacağını da açıkladı. 2019 yılında yapılan açıklamalar ve fiyat verilerine göre ekmeklik buğday ununda yüzde 25 – 40 arasında fiyat artışı olduğu görülmüştü.

KAYNAK: SABAH

Kaynak: Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR