Takip Edin

EKONOMİ

Merkez Bankası’ndan dolar ve enflasyon açıklaması!

Merkez Bankası, kasım ayı beklenti anketi sonuçlarını duyurdu. Açıklanan anket verilerine göre, yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi 7,8867’ye …

Yayınlanma tarihi

-

Merkez Bankası, kasım ayı beklenti anketi sonuçlarını duyurdu. Açıklanan anket verilerine göre, yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi 7,8867’ye geriledi. Bir önceki anket döneminde dolar beklenti dolar/TL’nin yıl sonunda 7,8979 olacağı yönündeydi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,31 TL iken, bu anket döneminde 8,41 TL olarak gerçekleşti.

 

ENFLASYON BEKLENTİLERİ YÜKSELDİ

Merkez Bankası Beklenti Anketinde cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,76 iken, bu anket döneminde yüzde 12,47 oldu. 12 sonrası için enflasyon beklentisi yüzde 10,53’ten yüzde 10,77; 24 ay sonrası için ise yüzde 9,05’ten yüzde 9,2’ye çıktı.

AYRINTILAR GELİYOR…

Kaynak: Haber7

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EKONOMİ

Katar’ın Londra Borsası’nda yüzde 10.3 payı var

Oktay, yaklaşık 295 milyar dolar değerinde varlığa sahip olan Katar Yatırım Otoritesi’nin (QIA) dünyanın en büyük ulusal varlık fonlarından biri …

Yayınlanma tarihi

-

Oktay, yaklaşık 295 milyar dolar değerinde varlığa sahip olan Katar Yatırım Otoritesi’nin (QIA) dünyanın en büyük ulusal varlık fonlarından biri olduğunu hatırlatarak, “Fintek konusunda dünya çapında yatırımlar yapan fonların başında gelen QIA’nın halihazırda Londra borsasında da yüzde 10.3’lük payı var. Borsa İstanbul’un gelecek potansiyeline duyduğu güveni yaptığı yatırımla gösteren QIA, yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olan İstanbul Finans Merkezi’nin gelişimine ve finans piyasalarının derinleşmesine de katkıda bulunacaktır” dedi.

Katar, Yatırım Otoritesi aracılığıyla yurtdışında 400 milyar doları aşkın yatırım gerçekleştirdi. En çok yatırım yapılan ülke ise Fransa. Almanya’da son 30 yılda Volkswagen, Deutsche Bank, Siemens, Hochtief ve SolarWorld gibi şirketlere 20 milyar eurodan fazla yatırım yaptı. QIA’nın yan kuruluşu Qatar Holding de Alman otomobil üreticisi Volkswagen AG’de yüzde 14.6’lık pay ile en büyük hissedarlar arasında. 2011’de Fransa takımı Paris Saint Germain’i satın alan QIA, İtalyan markası Valentino’yı da Mayhoola for Investments SPC adlı bir yatırım şirketi aracıyla yaklaşık 700 milyon euroya satın aldı. Yatırım konusunda daha çok Batı Avrupa’ya yönelen Katar’ın İngiltere’de de 40 milyar sterlinden fazla yatırımı olduğu hesaplanıyor. Bunların arasında HSBC kulesi, Shard Gökdeleni, Olimpiyat Köyü, Harrods mağazası, Savoy Oteli, Heathrow Havaalanı Londra Borsası bulunuyor.
 

Kaynak: Haber7

Devamını oku

EKONOMİ

Cumhurbaşkanlığı 2021 bütçesi 4 milyar lira

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı bütçesinin yüzde 28.1 oranında artışla 4 milyar 39 milyon lira olduğunu açıkladı …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı bütçesinin yüzde 28.1 oranında artışla 4 milyar 39 milyon lira olduğunu açıkladı. Oktay, 2020 başlangıç ödeneği 2 milyar 182 milyon lira olan Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’na gelecek yıl 446 milyon liralık artışla 2 milyar 628 milyon ödenek tahsisi öngörüldüğünü kaydetti. 2021 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na da 13 milyar lira ödenek verilecek. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşların 2021 yılı bütçeleri üzerinde sunum yapan Oktay, özetle şunları söyledi:

YÜZDE 28.1 ARTIŞ

“Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı ile ofislerin 2019 yılı kesin hesabına göre harcaması 3 milyar 920 milyon liradır. 2021 yılı bütçesinde ise bir önceki yılın başlangıç ödeneğine göre yüzde 28.1 oranında artışla 4 milyar 39 milyon lira tahsis edilmesi öngörüldü. Cumhurbaşkanlığı bütçesinin 1.5 milyar lirası İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığı’nca kullanılan barışı destekleme ve koruma hizmetlerine, 175 milyon lirası acil destek giderlerine ve 384 milyon lirası ise Cumhurbaşkanlığı Ofisleri bütçesine aktarımlar olmak üzere ayrıldı.

51.5 MİLYON KULLANICI

Dijital Türkiye Platformu üzerinde Kasım 2020 itibarıyla 51.5 milyon kullanıcı sayısına erişilmiş olup, 691 kurum ve kuruluşa ait toplam 5 bin 287 hizmet sunulmaktadır. 16-30 yaş arası nüfusumuzun yüzde 75’i -bu altı çizilmesi gereken bir husus- 30-45 yaş arası nüfusumuzun ise yüzde 91’i Dijital Türkiye Platformu’nu aktif olarak kullanmaktadır. 9 Haziran 2020 tarihinde sunulmaya başlanan ilk bütünleşik hizmet olan ‘Araçlarım’ bugüne kadar 57 milyondan fazla sayıda kullanılmıştır. Bu dijital kamu hizmetinden tüzel kişiler de yararlanabilmektedir. Bunun yanı sıra önümüzdeki dönemde tek ekranda topladığımız bütünleşik dijital hizmetleri çeşitlendirecek, ‘Çalışma Hayatım’ ve ‘İkametgahım’ ekranlarını da hayata geçireceğiz.

CİMER’E 5 MİLYON BAŞVURU

CİMER’e yapılan başvuru sayısı 2020 yılı Ekim ayı sonu itibariyle yaklaşık 5 milyon olarak gerçekleşmiştir. Başvuruların yüzde 90’ı cevaplanmış olup, bu süre zarfında kurumların ortalama işlem süresi 16 gün olarak gerçekleşmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 yılı kesin hesap gideri 10.2 milyar liradır. 2020 yılı ödeneği 11.6 milyar lira olup, 2021 yılı bütçesi için teklif edilen ödenek tutarı 13 milyar liradır. Başkanlığın bütçesinin yüzde 96’sı, personel maaş ve prim giderlerinden oluşmaktadır.Küresel ve bölgesel düzeyde etkili olan belli başlı aktörler, Türkiye’nin içeride istikrarsızlaştırılması, dışarıda da önünün kesilmesi amacıyla çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bu tehditler ve sınamalar karşısında, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığımızca gelişmelerin doğru ve anlık takibi ile ön alıcı istihbarat üretildiğini, zamanında ve etkili istihbarat çalışmaları yürütüldüğünü, yurt içinde ve yurt dışında başarılı ve sonuca ulaşan operasyonel faaliyetler gerçekleştirildiğini memnuniyetle müşahede etmekteyiz. Tüm bu çalışmaları için 2019 kesin hesap gideri 2.4 milyar lira olan Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’na 2020 başlangıç ödeneği olarak 2.2 milyar lira, 2021 bütçe teklifi olarak da 2.6 milyar lira ödenek tahsisi öngörülmüştür.”

Kaynak: Hürriyet

Devamını oku

EKONOMİ

TCMB’nin resmi rezerv varlıkları ekimde arttı

TCMB tarafından, Ekim 2020 dönemine ilişkin “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri” verileri yayımlandı. Buna göre, resmi rezerv …

Yayınlanma tarihi

-

TCMB tarafından, Ekim 2020 dönemine ilişkin “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri” verileri yayımlandı.

Buna göre, resmi rezerv varlıkları ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 6,1 artarak 84,5 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 12,4 artarak 40,8 milyar dolara, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 0,8 yükselerek 42,1 milyar dolara çıktı.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) ekimde yüzde 1,3 artarak 26 milyar dolara çıktı. Bu tutarın 20,7 milyar doları anapara, 5,3 milyar ABD doları faizden oluştu.

Bu dönemde, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 66,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, söz konusu tutarın 22,7 milyar dolar bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler ekimde bir önceki aya göre yüzde 3,2 azalarak 38,6 milyar dolar oldu. 

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR