Takip Edin

GENEL

Mehmet Baransu’nun FETÖ ile iş birliği ve gizli belgeleri yayması gerekçeli kararda

Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 5’i tutuklu 10’u firari 77 sanığın yargılandığı ve 51’inin hapse mahkum edildiği FETÖ/PDY davasının gerekçeli …

Yayınlanma tarihi

-

Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 5’i tutuklu 10’u firari 77 sanığın yargılandığı ve 51’inin hapse mahkum edildiği FETÖ/PDY davasının gerekçeli kararı tamamlandı.

Baransu’nun da “gizliliği ihlal”den 2 yıl, “yasaklanan bilgileri açıklama”dan 4 yıl ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 13 yıl 6 ay olmak üzere 19 yıl 6 ay hapis cezası aldığı kararın gerekçesinde, sanığın örgütün gizli haberleşme programı ByLock kullandığı, ulaştığı istihbarat görevlilerince oluşturulan gizli belgeleri “örgütsel saiklerle” yaydığı anlatıldı.

Kararda, Baransu’nun firari eski Mersin İstihbarat Şube Müdürü Ali İhsan Kaya’dan harici bellek aldığı, aynı şubede büro amirliği yapan ve 35 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan İlyas Avcı ile görüştüğüne yönelik tanık ifadelerinin olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

“Sanık tarafından kullanıldığı anlaşılan Twitter hesabındaki içerikleri birlikte değerlendirildiğinde, sanığın yetkili makamların açıklanmasını yasakladığı bilgi ve belgeleri ele geçirip farklı yollarla açıkladığı anlaşılmıştır. Söz konusu bilgilerin İstihbarat Şube Müdürlüğünce hazırlanıp devam eden soruşturmalara ilişkin bilgiler içerdiği anlaşılmakla, niteliği bakımından da gizli kalması gerekli bilgi ve belgelerden oluştuğu değerlendirilmiştir. Ayrıntılı olarak terör örgütü üyeliği kısmında bahsedildiği şekilde sanığın bilgilere ulaşma şekli, bilgileri paylaşmasındaki amacı, elindeki belgelerin üzerinde açıkça istihbari bilgi olduğunun belirtilmesi, sanığın bilgileri verme şekli ve kullanmış olduğu dil dikkate alındığında, eylemlerinin basının haber verme hakkı sınırları içerisinde yer almadığı değerlendirilmiştir.”

GİZLİ BELGELER ÖRGÜTSEL SAİKLE BARANSU’YA ULAŞTIRILMIŞ

Baransu’nun, yaydığı belgelerin gizli kalması gereken istihbarat çalışması olduğunun, adli emanete alınan harici bellekte de bilgi notları ve belgelerin yer aldığının bildirildiği kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Belgelerin bir kısmının, Mersin İstihbarat Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalara ilişkin olup istihbarat görevlilerince oluşturulan belgelerle birebir aynı olduğu, yine istihbarat çalışmaların altına matbu not/ihtar olarak düşülen kanun hükmünü içerdiği, bir kısmının Mersin KOM Şube Müdürlüğünün bilgisayarında olan belgedeki konulardan oluştuğu, bazı evrakların da sunulan belgelerle bire bir aynı olduğu tespit edilmiştir.”

Gerekçeli kararda, belgelerin sanığa “örgütsel saiklerle” geçtiği ve bir kısmının örgütün amaçları doğrultusunda açıklandığı anlatılarak, Baransu’nun Taraf gazetesi ve Twitter hesabından kişilerin masumiyet karinesini çiğnediği, örgütsel amaçla ve kamuoyu oluşturmak için soruşturmadaki bilgileri açıkladığı, içeriği denetlenemeyecek şekilde iddialar ileri sürdüğü ifade edildi.

“GİZLİ BİLGİ VE BELGELERİ EMNİYET BİRİMLERİNDEN TESPİT EDİLEMEYEN ŞEKİLDE ALDI”

Kararda, sanığın “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan da 13 yıl 6 ay hapse çarptırıldığı anımsatılarak, bunun gerekçesiyle ilgili şunlar kaydedildi:

“Sanığın, birden fazla kez, devlet imkanlarıyla ulaşılabilen gizli bilgi ve belgeleri emniyet birimlerinden tespit edilemeyen şekilde aldığı, örgütün davranış planı doğrultusunda kamuoyu algısı oluşturmak üzere gerek gazetedeki yazılarıyla gerekse de Twitter üzerinden bunları paylaştığı, ByLock kullandığı, örgütle organik bağının bulunduğu kanaatine varılmıştır. Sanığın, süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk gösteren eylemleriyle birlikte değerlendirildiğinde ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan cezalandırılmasına karar verilmesi gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

Kaynak: Milliyet

GENEL

Son dakika… Yeni tavsiye kararları gelecek mi? Bilim Kurulu toplandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığı Bilim Kurulu toplantısı saat 17.00’de başladı. Bilim Kurulu toplantısına ilişkin Mustafa Şengül’ün CNN …

Yayınlanma tarihi

-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığı Bilim Kurulu toplantısı saat 17.00’de başladı. Bilim Kurulu toplantısına ilişkin Mustafa Şengül’ün CNN TÜRK’te yaptığı açıklamalar şöyle;

Hafta sonu alınan o önlemin ilk yansıması artık bu Bilim Kurulu’nda ele alınmasını beklemiyoruz. Zira aradan bir hafta geçmesi ve o vaka sayılarının alınan önlemlerin nasıl bir yansımaya neden olduğu gün yüzüne çıkmış olacak.

Ama şunu belirtelim her geçen gün vaka sayısı Türkiye’de artıyor. Bu nedenle de olası bir durumda yeni tedbirlerin alınması için neler yapılacak? Bu konunun masaya yatırılmasını bekliyoruz. Hiç şüphesiz ki Çin’den gelen ve3 faz uygulamasının gönüllüler üzerinde başlayan koronavirüs aşısı var. Bu aşıya ilişkin çalışmaların da yine Sağlık Bakanlığı’nda yine Bilim Kurulu üyeleri tarafından ele alınması bekleniyor.

O toplantı bugün. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında başladı. Toplantının ardından saat 19.00 gösterdiğinde de yine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kameralar karşısına geçerek merak edilen sorulara ilişkin yanıt vermesi, toplantıda nelerin ele alındığı açıklaması bekleniyor.

Hiç şüphesiz ki 2 aşama var. Bunlardan bir tanesi geçtiğimiz hafta sonu uygulanan kısıtlamaların kapsamı genişletilecek mi, yeni önlemler alınacak mı Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından?

Bir diğer önemli başlık ise koronavirüse karşı uygulanan aşı. Bugün yine Cumhurbaşkanı Erdoğan aşı ile ilgili çalışmalara ilişkin bilgi vermiş, aralık ayında yüklü bir miktarda aşının Türkiye’ye getirileceğini duyurmuştu.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GENEL

Katar Emiri yarın Türkiye’ye gelip Erdoğan’la görüşecek

Katar Emiri Şeyh Temim yarın Ankara’ya geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri başkanlığında Türkiye-Katar Yüksek …

Yayınlanma tarihi

-

Katar Emiri Şeyh Temim yarın Ankara’ya geliyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri başkanlığında Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 6. Toplantısı düzenlenecek.

Katar resmi haber ajansından yer alan habere göre; pek çok alanda yeni anlaşmaların imzalanması bekleniyor.

 
KAYNAK: HABER7

Devamını oku

GENEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli aşı için tarih verdi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisindeki AK Parti Grup Toplantısı’na katıldı. Erdoğan’ın …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisindeki AK Parti Grup Toplantısı’na katıldı.

Erdoğan’ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

“Salgının seyrini bir an önce aşağıya çekmemiz gerekiyor. Aldığımız tedbirlerin yol açtığı sıkıntıların farkındayız. Salgının seyrinin önüne geçemezsek daha can acıtı tedbirler uygulamak zorunda kalabiliriz. TMM diye ifade ettiğimiz tedbirlere ne kadar sıkı riayet edersek diğer tedbirlere o kadar az gerek olur.

YERLİ AŞI NİSAN’DA HAZIR

Kendi aşımızla ilgili de önemli bir yere geldik. En geç nisanda kendi geliştirdiğimiz aşıyı da uygulama seviyesine getirmiş olmayı planlıyoruz. Kendi geliştirdiğimiz aşıyı da en uygun şartlarda inşallah tüm insanlığın hizmetine sunmak düşüncesindeyiz.

Bizim kimsenin hiçbir ülkenin toprağında egemenliğinde gözümüz yoktur. terör tehdidinin bertaraf edilmesi bölgesel ihtilafların önlenmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. DEAŞ ile göğüs göğüse çarpışan tek NATO ülkesi biziz. Kahraman komandolarımız Barış Pınarı Harekat Bölgesinde 17 teröristi etkisiz hale getirdi.

TÜRK GEMİSİNDEKİ HUKUKSUZ ARAMA

En son bir sivil gemimize Libya’ya insani ihtiyaçları karşılayacak gemimize saldırı oldu. Bunun uluslararası hukukta yeri yok. Sivil mürettebatı taciz ettiler.”

Kaynak: NTV

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR