Takip Edin

GENEL

“Libya’da yeni yönetimle birlikte ihracatımız hızla artacak”

Libya’nın yeni seçilen Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’yi uzun yıllardır tanıyan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Libya İş Konseyi …

Yayınlanma tarihi

-

Libya’nın yeni seçilen Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’yi uzun yıllardır tanıyan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, yeni Başbakan’ın kuracağı hükümetin Libya’da istikrarın yolunu aydınlatan ciddi adımlardan birisi olacağını söyledi.

Karanfil, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde kurulan ve 24 Aralık 2021’de yapılması planlanan seçimlere kadar ülkeyi yönetecek geçici yönetimin Başbakanlığına Abdulhamid Dibeybe’nin seçilmesinin yansımalarını ve Libya-Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin seyrini değerlendirdi.

Libyalı Başbakan’ın uzun yıllardan beri Türkiye ile iyi ilişkisi olduğunu belirten Karanfil, şöyle devam etti:

“Dibeyde, Libya’nın gelişmesinde katkısı bulunan bir iş insanı olarak görülüyor. Bu açıdan özellikle Doğu ve Batı arasında bir müşterek hükümetin kurulması, Libya’da istikrarın yolunu aydınlatan ciddi adımlardan birisi olacak.”

İş temasları kapsamında başkent Trablus’ta bulunan Karanfil, aynı zamanda Dibeybe 5 Şubat’ta Başbakan seçildiğinde onunla özel konutunda bir arada olan ve yeni Başbakan’ı ilk tebrik edenlerden biriydi.

Dibeybe yönetiminde Libya’nın geleceği için 24 Aralık seçimlerine kadar istikrarlı bir gidişat öngördüklerini kaydeden Karanfil, “Kendisini ve ailesini şahsen uzun yıllardan beri tanıyorum ve Türkiye ile iyi ilişkileri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ufku açık bir iş insanı olması bizi sevindiriyor.” diye konuştu.

“YENİ YÖNETİMLE BİRLİKTE LİBYA’YA İHRACATIMIZ HIZLA ARTACAK”

Karanfil, yeni geçici yönetimle ilgili başta Türkiye, ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden olumlu tepkiler ve memnuniyet belirten yazılı açıklamalar geldiğine işaret etti.

“Yeni geçici yönetim üzerinde uzlaşı sağlanmasıyla 2021’den oldukça umutluyuz.” diyen Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı, “Libya’ya olan ihracatın hızla artacağını ve iki ülke arasındaki güçlü bağı daha da ileriye taşıyarak 2021’i çok daha iyi rakamlarla kapatacağımızı düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Karanfil, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İhracat konusunda önümüzdeki yıllarda 10 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşabilir, ayrıca Libya üzerinden Afrika pazarındaki etkinliğimizi de daha fazla artırabiliriz. Libya’nın Afrika’ya açılan kapı olması için yapacağımız destek, Libya’da ekonomiyi hareketlendireceği için Libyalı iş insanları tarafından da memnuniyetle karşılanacaktır.”

Karanfil, Türkiye ve Libya arasında son dönemde ikili siyasi ilişkilerde yaşanan olumlu gelişmelerin, Türk iş insanlarının bölgeye olan ticaretini yeniden hareketlendirdiğini ve 2020 yılında Türkiye’nin Libya’ya 1,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini aktardı.

VİZE UYGULAMALARI YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ

Karanfil, gelecek dönemde siyasi ilişkilerin gelişmesi ile birlikte ticari ilişkilerde yaşanması muhtemel sürece Türk iş insanlarının hazırlıklı olması için iki ülke arasındaki mevcut vize uygulamalarının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Karanfil, “Vize uygulamalarında iki ülke vatandaşlarına sağlanacak kolaylıklar hem ticaret hem de yatırım ilişkilerinde Türk şirketlerini güçlü ve avantajlı bir konuma getirecek” diye konuştu.

İki ülke arasında serbest ticaret anlaşması yapılmasının ticareti artıracak önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Karanfil, şunları kaydetti:

“Bu sayede yıllık ticaret hacmini kısa vadede 5 milyar dolar, uzun vadede ise 10 milyar dolar seviyelerine çıkartmak hedefi doğrultusunda Libya devleti ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanmasında fayda olacağını düşünüyoruz. Her iki ülke arasında STA yapılması, bu anlamıyla son derece önemli bir rol üstlenecek.”

Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı ayrıca, Libya ile ticari faaliyetlerin, proje ve yatırımların koruyucu anlaşmalarla güvence altına alınmasının Türk yatırımcılar için büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

“LİBYA, AFRİKA’YA TİCARETİN LOJİSTİK ÜSSÜ OLABİLİR”

DEİK Türkiye-Libya İş Konseyi olarak ilk yurt dışı lojistik merkezlerinden birisini Libya’da açmak için kolları sıvadıklarını kaydeden Karanfil, konuyla ilgili altyapı çalışmalarını yoğun şekilde sürdürdüklerini dile getirdi.

Karanfil, söz konusu lojistik merkezinin avantajlarını ise şöyle anlattı:

“Türkiye’den Libya’ya ürünler, deniz yolu aracılığıyla üç günde ulaşıyor. Bu doğrultuda Libya’dan Afrika’nın içine doğru açılacak güvenli bir ticaret yolu, ürünlerin iç kısımlara teslimini 1-2 haftaya indirecek. Deniz mutabakat anlaşması yaptığımız Libya’da kurulacak lojistik merkezde aynı zamanda e-ticarete imkan veren showroomların da bulunması Afrika kıtasına yaptığımız ihracata orta vadede 10 milyar dolarlık katkı sağlayabilir.

Afrika kıtasına Libya’dan kara yolu ve hava yoluyla ulaşım kolay şekilde gerçekleştiriliyor. Ürünler buradaki lojistik merkezden 53 Afrika ülkesine ve 1 milyarlık nüfusa çok kolay ulaştırılabilir. Tüm bu gelişmelerin ışığında Libya, Afrika’ya ürün ticaretinin önemli lojistik üssü olabilir.”

Kaynak: NTV

GENEL

Örgüte ağır darbe! Çok sayıda gözaltı kararı var

FETÖ’ye peş peşe yapılan operasyonlarla ağır darbe vuruluyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı mahrem hizmetler yapılanmasına yapılan operasyonla …

Yayınlanma tarihi

-

FETÖ’ye peş peşe yapılan operasyonlarla ağır darbe vuruluyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı mahrem hizmetler yapılanmasına yapılan operasyonla birlikte İstanbul merkezli bir operasyon daha düzenlendi.

İstanbul merkezli 7 ilde FETÖ’nün mali yapılanmasına yönelik operasyonda, haklarında gözaltı kararı verilen 40 kişiden 28’i yakalandı.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GENEL

Avrupa’da aşı pasaportu hazırlığı (‘Dijital Yeşil Geçiş Kartı’ nedir, nasıl uygulanacak)

Covid-19’a karşı geliştirilen aşılara erişim konusunda yaşanan ciddi sorunlar devam ederken Avrupa Birliği Komisyonu, seyahatleri …

Yayınlanma tarihi

-

Covid-19’a karşı geliştirilen aşılara erişim konusunda yaşanan ciddi sorunlar devam ederken Avrupa Birliği Komisyonu, seyahatleri kolaylaştırmak amacıyla corona virüs bağlantılı verilerin yer alacağı, ‘aşı pasaportu’ olarak da adlandırılan, Dijital Yeşil Geçiş Kartı uygulaması konusunda bu ay içinde yasal öneride bulunmaya hazırlanıyor. Bu kartla birlikte öncelikle üye ülkeler arasındaki salgın bağlantılı seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi sonrasında ise uygulamanın küresel boyuta taşınması hedefleniyor. Hürriyet gazetesinden Güven Özalp’in haberinde ‘aşı pasaportu’yla ilgili sorulara yanıt arandı.

DİJİTAL YEŞİL GEÇİŞ KARTI NEDİR?

Bu uygulama her AB ülkesinde mevcut olan aşı sertifikalarının geliştirilmiş versiyonu olacak. Aşı pasosu temel alınacak, dijital hale dönüştürülecek bu belgeye bazı veriler yüklenerek seyahatleri kolaylaştırıcı etki yaratması sağlanacak.

HANGİ VERİLER YÜKLENECEK?

Kart sahibinin CovId-19 aşısı olup olmadığı, PCR test sonucuna ya da antikor geliştirip geliştirmediğine ilişkin bilgiler yüklenecek.

NE ZAMAN HAZIR OLACAK?

Yasal ve teknik çalışmaların tamamlanmasının en az üç ay alabileceği belirtiliyor. Sertifikanın, üye ülkelerin sağlık ve sınır kontrol sistemlerinde birlikte kullanılabilirliğinin sağlanması gerekiyor. AB Komisyonu önerisini yaptıktan sonra AB ülkelerinin ve Avrupa Parlamentosu’nun da onayı gerekiyor. Hedef yaz tatili dönemine yetiştirmek.

NEDEN BAŞKA VERİLERE İHTİYAÇ VAR?

AB ülkelerinde coronaya karşı aşı olunması zorunlu değil. Aşı olmak istemeyenlere ya da aşıya erişimi olmayanlara ayrımcılık yapılmaması için tek veriyle yetinilmeyecek. Kartın, aşı olmayan birinin de, diğer verileri imkan veriyorsa, aşı olanların yararlandığı haklardan yararlanmasını sağlaması bekleniyor.

KÜRESEL KULLANIMI OLACAK MI?

Öncelik AB ülkeleri arasında kullanılması ancak sonraki aşamada küresel bir uygulamaya dönüştürülmesi hedefi var. Bunun sağlanması için Dünya Sağlık Örgütü nezdinde bir çalışma ve koordinasyon gerekecek.

TÜRKİYE NASIL ETKİLENECEK?

AB Komisyonu önerisini tamamlamadığı için bu konu tam olarak netlik kazanmadı. Bununla birlikte aşı pasaportunda yer alan unsurların AB ülkelerine girişte istenmesi yönünde bir gelişme olabilir. Aşı zorunlu olmadığı için AB ülkelerine girişte sadece aşıya bakılması ise pratikte mümkün gözükmüyor.

ÇİN AŞISI OLAN AB’YE ALINMAYACAK MI?

Bu yönde karar yok. AB hangi ülkeye hangi aşıyı yapacağını empoze etme yetkisine sahip değil. Buna ek olarak AB üyesi Macaristan, vatandaşlarına Avrupa İlaç Ajansı (EMA) onayı almayan Çin aşısı da (Sinopharm) yapmaya başladı. Üçüncü ülkelerde yaşayıp EMA onayı almayan aşılardan olan çok sayıda AB vatandaşı da var. Buna ek olarak bu yönde bir yasağa gidilmesinin turizm başta olmak üzere yaratacağı ekonomik kayıplar da uygulanmasını mümkün kılmıyor.

Kaynak: NTV

Devamını oku

GENEL

ABD basını: Rusya’ya bu hafta yaptırım açıklanacak

CNN’in, Biden yönetiminden iki üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Biden yönetimi, Navalnıy’ın zehirlenmesi ve daha sonra …

Yayınlanma tarihi

-

CNN’in, Biden yönetiminden iki üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Biden yönetimi, Navalnıy’ın zehirlenmesi ve daha sonra tutuklanması sebebiyle Rusya’ya yaptırım hazırlığında.

Yaptırımların, Avrupa Birliğiyle (AB) koordinasyon içinde bu hafta açıklanacağını bildiren yetkililer, Biden yönetiminin bu tavrının, Rusya politikasında da belirleyici rol oynayacağını kaydetti.

Yetkililer, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi ve Amerikan resmi kurumlarına yönelik “Solarwinds” siber saldırısı konusunda da adımlar atabileceğini ifade etti.

17 OCAK’TA TUTUKLANMIŞTI

Rus muhalif Navalnıy, zehirlendiği iddiasıyla Berlin’de tedavi gördükten sonra 17 Ocak’ta Moskova’ya dönüşünde havaalanında tutuklanmıştı.

Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine, 2 Şubat’ta Moskova Şehir Mahkemesinde, Navalnıy aleyhinde açılan dava sonuçlanmış, Navalnıy’ın geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrilmişti.

Mahkeme, önceden ev hapsinde geçirdiği 10 aylık süreyi hesaba katarak Navalnıy’ın kalan cezasını hapishanede geçirmesine karar vermişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 16 Şubat’ta Navalnıy’ın derhal serbest bırakılması için Rusya’ya geçici tedbir aldığını bildirmeye karar vermişti.

Kaynak: NTV

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR