Takip Edin

GÜNDEM

Kulis: Yeni taslağa göre şehirlerde birden fazla baro kurulabilecek, bunlar da TBB’ye delege verebilecek

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun’un haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatının ardından üzerinde çalışılmaya başlanan …

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun‘un haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatının ardından üzerinde çalışılmaya başlanan avukatlık kanun taslağında, Türkiye Barolar Birliği‘nin seçim sistemiyle ilgili önemli değişiklikler yer alıyor.

Buna göre büyükşehir ve illerde belirlenen kriter ve üye sayılarını tamamlayanların, alternatif baro kurması planlanıyor. Kriterlere uygun olan şehirlerde birden fazla barolar olabilecek. Örneğin, Ceza, Ticaret veya Aile Hukukçuları Barosu gibi çeşitli barolar kurulabilecek. Yapılacak düzenlemeyle bu baroların da TBB’ye delege vermesi sağlanacak. Böylelikle alternatif barolarla, delege sayısı fazla olan İstanbul, Ankara ve İzmir’in delege sayısının düşürülerek, TBB’de bir dengenin sağlanması hedefleniyor.

Delege sayısında düzenleme

Ayrıca düzenlemeyle, nispi seçim sistemine gidilecek olan Türkiye Barolar Birliğinde Ankara, İstanbul ve İzmir gibi üyesi fazla olan yerlerin delege sayısının düşürülerek, diğer il baroların temsiliyetinin artırılmasının hedeflendiği öğrenildi. Buna göre artık avukat sayısı 100’den fazla olan barolar, 100’den sonra her 300 üye için bir delege seçemeyecek. Yeni düzenlemeyle, 100’den sonra her 1.000 üye için birer delege seçilecek. TBB’nin 477 delegesinin 137’si İstanbul, 53’ü Ankara, 30’u da İzmir’den oluşuyor. Yeni düzenlemeyle, İstanbul’un TBB’deki delege sayısının 30’lara kadar düşeceği ifade ediliyor.

Sarı: Böyle devam edemezdi

Ekim ayına kadar tamamlanması planlanan düzenlemeyle ilgili derneklerin görüşleri de alınıyor. Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi Başkanı (TÜRKAD) Dr. Mehmet Sarı “Artık barolar, mensubu bulunan avukatlarının tamamının duygu ve düşüncelerini dile getirmeyi, hukuku ve mesleki ilkeleri ön planda tutmayı bir kenara bırakmış, bunun yerine doğrudan doğruya millet iradesiyle vücut bulunan seçilmişlere yönelik bir had bildirme siyasetine soyunmuşlardır. Bu sürecin bu şekilde devam edemeyeceği aşikârdır” dedi.

‘Önemli kriter çoğulculuktur’

AK Parti Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, baroların seçim sisteminde yapılacak düzenlemeyle ilgili konuştu. Yazıcı, “Baroların, tabip odalarının yönetim kurulları ‘çoğunluk’ esasına göre değil, ‘nispi esasa’ göre belirlenmeli. Demokrasinin herkes tarafından kabul görmüş en önemli kriterleri katılımcılık ve çoğulculuktur. Çoğunlukçuluk değil. Odaların oluşumuna ilişkin önereceğimiz düzenleme metodu, demokrasinin katılımcılık ve çoğulculuk ilkelerine uygundur, bu ilkelerin gereğidir” ifadesini kullandı.

Kaynak: Sputnik TR   ©Sputnik TR den alıntı yapılmıştır.

GÜNDEM

AA ekibi ve aracı Kudüs’te Ultra-Ortodoks Yahudilerin saldırısına uğradı

AA Orta Doğu Haberleri Editörü Turgut Alp Boyraz ile foto muhabiri Mustafa Haruf ve kameraman Fayiz Ebu Rumeyle’den oluşan AA ekibi …

Yayınlanma tarihi

-

 AA Orta Doğu Haberleri Editörü Turgut Alp Boyraz ile foto muhabiri Mustafa Haruf ve kameraman Fayiz Ebu Rumeyle’den oluşan AA ekibi, Haredilerin yoğun olarak yaşadığı Batı Kudüs’teki Mea Şearim Mahallesi’nde haber çekimi esnasında saldırıya uğradı.

Sokak röportajı sırasında araçlarına saldırı olduğunu öğrenen AA ekibi, derhal aracın yanına gitti. Aracın ön camları, ön kısmı ve plakasının kırıldığını, aracın içine taş ve pisliklerin atıldığını gören gazeteciler polisi aradı.

Polisin geldiği olay yerinde toplanan bir grup Haredi, o sırada ellerindeki taş ve sopalarla AA ekibine saldırmaya çalıştı. Olaydan zarar görmeden kurtulan AA ekibi, saldırganlar hakkında şikayette bulundu.

Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

– İSRAİL POLİSİNDEN AÇIKLAMA

İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamada, Mea Şearim Mahallesi’nde Türk habercilerin saldırıya uğradığı belirtildi.

Açıklamada, AA ekibine ait aracın camlarının kırıldığı ve araca hayvan pislikleri atıldığı kaydedildi.

Polisin olay yerine gelerek habercilerin saldırıdan kurtarıldığı ifade edilen açıklamada, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bilgisine yer verildi.

FİLİSTİN GAZETECİLER SENDİKASI, SALDIRIYI KINADI

Filistin Gazeteciler Sendikası Başkanı Nasır Ebubekir, Ultra-Ortodoks Yahudilerin (Harediler) Batı Kudüs’te Anadolu Ajansı (AA) haber ekibine saldırmasını kınadı.

Sendika Başkanı Ebubekir, Haredilerin bu saldırısından İsrail hükümetinin sorumlu olduğunu vurgulayarak, polis ile saldırganların koordinasyon içinde olduğunu söyledi.

Saldırıyı basını susturmanın bir yöntemi olarak değerlendiren Ebubekir, İsrail’in kutsal şehri Yahudileştirmesi gerçeğinin üstünü örtmeye çalıştığını belirtti.

DAHA ÖNCE DE KUDÜS’TE TİKA BAYRAĞI SÖKÜLMÜŞTÜ

Yapımı ve onarımı TİKA’nın sağladığı fonla, Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin izniyle ve İsrail makamlarının bilgisi dahilinde 2010’da tamamlanan Yusufiye Mezarlığı’nın duvarında yer alan ve üstünde Türk bayrağının da bulunduğu TİKA tabelaları, İsrail polisinin eşlik ettiği belediye ekipleri tarafından sökülmüştü.

KAYNAK: AA

Devamını oku

GÜNDEM

İçişleri Bakanı Soylu açıkladı: Kontrollü Normalleşme döneminde ‘Dinamik Denetim Modeli’ne geçiyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kontrollü normalleşme döneminde ‘dinamik denetim modeli’ne geçiyoruz. Yarın 260 bin personelle denetim …

Yayınlanma tarihi

-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kontrollü normalleşme döneminde ‘dinamik denetim modeli’ne geçiyoruz. Yarın 260 bin personelle denetim gerçekleştireceğiz” dedi.

Bakan Soylu, kontrollü normalleşme sürecinin başlaması ardından 81 il valisi ile bakanlıkta video konferans toplantısında bir araya geldi. Toplantıya valilerin yanında il emniyet müdürleri, il jandarma komutanları ve sahil güvenlik komutanları da katıldı.

Bakan Soylu, kontrollü normalleşme dönemine ilişkin yapılacak denetimlerin ele alındığı toplantının ardından Twitter hesabından açıklama yaptı.

Bakan Soylu, “Valilerimiz, emniyet müdürlerimiz, jandarma komutanlarımız ve sahil güvenlik komutanlarımız ile kontrollü normalleşme dönemini değerlendirdik. Salgınla mücadelede, ‘dinamik denetim modeli’ne geçiyoruz. İllerimize uygulama genelgesi gönderildi. Perşembe günü 260 bin personel ile denetim gerçekleştireceğiz. Temizlik, maske, mesafe ve tüm kurallara uyarak inşallah hep birlikte tam normalleşmeye geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GÜNDEM

THY 554 uçuşla Avrupa’daki liderliğini sürdürdü

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’nın (EUROCONTROL) dünkü uçuş trafiği raporunu göre THY, günlük ortalama 554 uçuşla Avrupalı rakiplerini …

Yayınlanma tarihi

-

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’nın (EUROCONTROL) dünkü uçuş trafiği raporunu göre THY, günlük ortalama 554 uçuşla Avrupalı rakiplerini geride bıraktı. Listenin ilk sırasındaki THY’yi, 330 günlük uçuşla Wideroe takip etti.

Listenin 3. sırasında 322 uçuşla Air France, 4. sırasında 271 uçuşla DHL, 5. sırasında 239 uçuşla Pegasus Hava Yolları, 6. sırasında ise 230 uçuşla KLM yer aldı.

Raporda günlük uçuş sayılarında genel olarak net bir artış gözlemlendiği ancak uçuşların 2019 yılına göre yüzde 54,6 azaldığı ve Ryanair, Wizz Air, Easy Jet gibi iddialı hava yolarının listede ilk 10’a giremediği kaydedildi.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR