Takip Edin

GENEL

Koronavirüs meslek seçimlerini de etkiledi

Koronavirüs salgınının öğrencilerin meslek seçimlerini de etkilediğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir …

Yayınlanma tarihi

-

Koronavirüs salgınının öğrencilerin meslek seçimlerini de etkilediğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, “Üniversite tanıtım günleriyle aday öğrenciler tercihlerini de belirmeye başladı. Öğrenciler daha çok sağlık ve mühendislik bölümlerini tercih etmek istiyor” dedi.Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihinin 27 – 28 Haziran 2020 olarak güncellenmesinin ardından üniversiteler de aday öğrenciler için tanıtım günlerine başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle tanıtımlar üniversite ziyaretlerinin yanı sıra bu yıl online olarak da gerçekleştiriliyor. Online görüşmelerde bölüm tercihlerinde koronavirüs salgınının etkili olduğunu ifade eden Gayretli, “Tüm sağlık programları, bilgisayar, elektrik – elektronik, mekatronik, inşaat mühendisliği bölümleri ve mimarlık bölümü yoğun ilgili görüyor” diye konuştu.

“SALGIN BÜYÜK BİR DEĞİŞİME SEBEP OLDU”
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın yükseköğretimde sessiz devrim niteliğinde uyguladığı politikaların sıçramaya sebep olduğu vurgusunu yapan Gayretli, salgın sürecinin çok iyi yönetildiğini belirterek, “Salgın bize dijitalleşmenin ve teknolojinin hayatımızın her alanını etkisi altına aldığını gösterdi. Hazır altyapılarımızla, eğitimde teknolojiyle dönüşüm geçirdik. Bu dönüşüm aday öğrencilerin tercihlerine etki edecek kadar büyük bir değişime sebep oldu” dedi.   
“ÖRNEK MİMARİ PROJELERE İMZA ATABİLİRİZ”
Salgının müstakil konut projelerine ve akıllı ev teknolojilerine ihtiyaç doğurduğunu belirten Gayretli, “Yüksek katlı binaların balkonsuz dairelerinde mahsur kaldık. Dışarıya adım atamaz olduk. Türk mühendislerinin ve mimarların zekasıyla yapılan çalışmalar dünyaya değer katacak. Geçmişten günümüze kadar uzanan mimari bir kültüre sahibiz. Bu kültür bu sayede yeniden canlanacaktır” dedi.
“KENDİNİZİ NE KADAR TANIYORSUNUZ?”
Rehberlik uzmanlarının ve danışmanlarının YKS öncesi de öğrencilerin yanında olduğunu hatırlatan Gayretli, “ Bu sınav bilginin yanı sıra, psikolojik olarak hazır olmanın da gerekli olduğu bir sınav. Her zaman da öyleydi. Bilgi eksiklerinizi tamamladınız, denemelerinizi çözdünüz; peki stratejiniz hazır mı? Psikolojiniz ne durumda? Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz? Öğrencilerin başarılı olmasını sağlayacak şey yüzde 50 olarak bu zamana kadar yaptıkları çalışmalar ise; yüzde 50 de iyi bir sınav stratejisinden, güçlü psikolojiden ve kendini tanımaktan geçiyor” diye konuştu.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GENEL

19 ilde FETÖ’nün avukat yapılanmasına operasyon: 55 gözaltı

İzmir merkezli 19 ilde, FETÖ’nün “avukat yapılanmasına” yönelik düzenlenen operasyonda 27’si avukat 55 şüpheli gözaltına alındı. İzmir …

Yayınlanma tarihi

-

İzmir merkezli 19 ilde, FETÖ’nün “avukat yapılanmasına” yönelik düzenlenen operasyonda 27’si avukat 55 şüpheli gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, daha önce gözaltına alınan “mahrem abilerin” ifadeleri doğrultusunda FETÖ’nün avukat yapılanmasına yönelik operasyon düzenledi.

İzmir merkezli 19 ilde düzenlenen operasyonda, örgüt evlerinde kalan ve mahrem imamlarla irtibatlı olan 66 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Operasyonda 27’si avukat, 1’i teğmen olmak üzere 55 şüpheli gözaltına alındı. 

Gözaltı kararı verilen zanlılardan 5’inin yurt dışında olduğu tespit edildi.

KAYNAK: AA

Devamını oku

GENEL

Yunanistan Cumhurbaşkanının işgalci sözlerine Türkiye’den sert tepki

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın ‘işgalci’ sözlerine tepki gösterdi. Oktay, “Söyledikleri …

Yayınlanma tarihi

-

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın ‘işgalci’ sözlerine tepki gösterdi. Oktay, “Söyledikleri komik ve nafile bir propaganda çabası ve provokasyondur” dedi.

“BARIŞ SÖYLEMİ TÜM BÖLGENİN ÇIKARINA”

Doğu Akdeniz geriliminde diyalog seçeneğine de değinen Oktay, “Rum-Yunan ikilisi gerçekleri görür, iki egemen devletli çözüm için yeniden görüşmelere hazır noktaya gelinirse Türkiye bunu destekleyecektir. Yunan Cumhurbaşkanının savaş yerine barış ve uzlaşı söylemini samimiyetle benimsemesi ülkesi, Rum yönetimi ve tüm bölgenin çıkarına olacaktır” ifadelerini kullandı. 

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, dün Güney Kıbrıs’ı ziyaretinde Türkiye’ye yönelik tepki çeken ifadeler kullanmıştı. Ege ve Doğu Akdeniz’deki çalışmaları nedeniyle Türkiye’yi ‘yasadışı eylemde’ bulunmakla suçlayan Sakelaropulu, Kuzey Kıbrıs’ın ‘işgal altında’ olduğunu öne sürdü. Sakelaropulu şunları söyledi: 

“Hrisostomos, işgal (sözde) altındaki bölgelerdeki Yunan ve Ortodoks mirasın kurtarma adına yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kıbrıs Helenizm’inin (Yunanlaştırma) kimliğinin korunmasında kilisenin rolü çok önemlidir.”

KAYNAK: AA, HABER7

Devamını oku

GENEL

Son dakika: Erdoğan, Merkel ve Michel ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile saat 14.00’te video konferans gerçekleştirecek.    Görüşmede Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile saat 14.00’te video konferans gerçekleştirecek. 

 

Görüşmede Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Akar, MİT Başkanı Fidan, İletişim Başkanı Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın da bulunacak.

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR