Takip Edin

GENEL

Korona savaşının ‘Nene Hatunları’ maske üretiyor

Bedir ALTUNOK/KARS, (DHA) – KARS’ta, çocuklarını evde bırakıp, koronavirüs salgınıyla mücadele veren sağlık çalışanları için Halk Eğitim Merkezi …

Yayınlanma tarihi

-

Bedir ALTUNOK/KARS, (DHA) – KARS’ta, çocuklarını evde bırakıp, koronavirüs salgınıyla mücadele veren sağlık çalışanları için Halk Eğitim Merkezi’nde gönüllü maske üreten kadınlar, sağlık savaşında olunduğunu belirtip, kendileri için ‘Nene Hatun’un torunlarıyız’ diyor. 
Kars Valiliği öncülüğünde başlayan koronavirüs tedbirleri kapsamındaki çalışmalar, ihtiyaç duyulan her noktada hizmet sunuyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Halk Eğitim Merkezi de maske üretimini gönüllü olarak yapan usta öğretici kadınları ağırlıyor. İl merkezi ve ilçelerde bulunan 63 kadından küçük çocuğu olanlar ve yaşlılar, evlerinde üretim yapıyor diğerleri de Halk Eğitim Müdürlüğü’nde bu hizmeti veriyor. Gün boyu maske üretimi yaparak, fedakarca çalışan kadınlar, yoğun mesaiyle sağlık sektörüne hizmet veriyor. Kadınların haftalık ürettiği 10 bin maske, Kars’taki hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarına dağıtılmak üzere İl Sağlık Müdürlüğü’ne teslim ediliyor.
‘BU SÜRECİ BİRLİKTE ATLATACAĞIZ’
Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Moda Tasarımı Öğretmenliği mezunu Neslihan Demirci, “Bu süreçte halkımıza, devletimize yardımda bulunmak için burada toplandık. Ben ve 8 arkadaşımla birlikte bu projeye adım attık. Allah utandırmasın. Devamını da getireceğiz inşallah. Haftada 10 bin maske teslim ediyoruz. İlk teslimatımızı da yaptık. Vatanımıza, milletimize, sağlıkçılarımıza yardımda bulunabiliyorsak ne mutlu bizlere. Eğer ki biz sağlıkçılarımızdan hizmet bekliyorsak bizler de onların ihtiyacı olan maskeyi onların hizmetine sunmak durumundayız. Mutluyuz ve inşallah bu süreci hep birlikte atlatacağız. Tüm çalışma arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. Nasıl ki sağlıkçılarımız büyük fedakarlıkla çalışıyorsa, evlerine gidemiyorlarsa bizim buradaki arkadaşlarımız ve evlerinde çalışan diğer kurumlardaki arkadaşlarımız da evlerini unutup buraya geliyorlar” diye konuştu.
‘GELEMEYENLER EVDE MASKE ÜRETİYOR’
Usta öğretici Aynur Altunbey ise “Bize ilk haber geldiğinde arkadaşlarımızla bu işe gönüllü başladık. Neslihan hocamız eşliğinde bizlerde gönüllü olarak bu işe başladık. Sağlık Müdürlüğü’ne maske temin ediyoruz. Hiç tereddüt etmeden bu sürece bizde yardımcı olmak istiyoruz. Devletimize, milletimize hizmet etmek istiyoruz. İnşallah bu virüs kısa zamanda gider ve herkes rahat bir nefes alır. Şu an biz Halk Eğitim Merkezi’nde 10 kişiyiz ama ilçelerde, evlerde çocukları küçük olan, yaşlı olduğundan buraya gelemeyenler de evlerinde maske üretiyor” dedi
‘BU BİR SAĞLIK SAVAŞI’
3 çocuk annesi, usta öğretici Nazlı Aydemir de “Maske üretimi için yardım istenince biz de evimizden çıkıp koşa koşa geldik. Bu bir sağlık savaşıdır. Nasıl ki eskiden savaşlarda Nene Hatun gibi kahraman kadınlar destek olmuşsa biz de sağlık savaşında elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Eğer devletimize, milletimize katkımız oluyorsa ne mutlu bize. Arkadaşlarımızla birlikte özverili olarak çalışıyoruz. Elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince yapabildiğimiz kadar maske yapacağız. Allah’ın izniyle bu virüs gidecek ve bizim de maske üretimimiz sona erecek” diye konuştu

GENEL

Biden’dan son dakika Filistin kararı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Birleşmiş Milletler (BM) elçisi, Joe Biden yönetiminin Trump döneminde askıya alınan Filistin’e olan …

Yayınlanma tarihi

-

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Birleşmiş Milletler (BM) elçisi, Joe Biden yönetiminin Trump döneminde askıya alınan Filistin’e olan yardımın geri getirileceğini ve iki devletli çözüm için çalışılacağını duyurdu.

Filistinliler, ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık yarışında kaybettiğinin ilan edilmesi sonrasında büyük bir rahatlama yaşadı.

(ABD), Birleşmiş Milletler (BM) elçisi, Joe Biden yönetiminin Trump döneminde kesilen Filistin’e olan yardımın geri getirileceğini ve iki devletli çözüm için çalışılacağını duyurdu.

Filistinliler, sert bir şekilde reddettikleri barış planı kapsamında 2018 yılında ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşımasının ardından Donald Trump yönetimiyle siyasi, ardından da güvenlik ilişkilerini kesmişti. Trump döneminde ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Gazze ve Batı Şeria’ya yapılan 200 milyon dolarlık ekonomik yardımın başka alanlara kaydırılmasını istediğini açıklamıştı. ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Batı Şeria’nın büyük bir bölümünü ilhak etmesini içeren Trump planına karşı çıkmış ve 1967 sınırlarında bir Filistin devletinin kurulmasını sağlamak için iki devletli çözüm ilkesine bağlılığını ilan etmişti.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GENEL

Tezkere kabul edildi! TBMM’den son dakika kararı

Tezkerede, Türk savaş gemilerinin, bölgede seyreden Türk ticari gemilerin emniyeti ile deniz korsanlarına karşı ortak mücadele harekatlarına …

Yayınlanma tarihi

-

Tezkerede, Türk savaş gemilerinin, bölgede seyreden Türk ticari gemilerin emniyeti ile deniz korsanlarına karşı ortak mücadele harekatlarına katılımda bulunulmasının sağlandığı belirtildi.

DENİZ HAYDUTLUĞUNA KARŞI MUHAFAZA

Tezkerede, Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurları konuşlandırılmak suretiyle bölgede seyreden Türk bayraklı ve Türkiye bağlantılı ticari gemilerin emniyetinin etkin şekilde muhafazasının, uluslararası toplumca yürütülen deniz haydutluğu, silahlı soygun eylemleri ve denizde terörizmle müşterek mücadele harekatlarına aktif katılımda bulunulmasının sağlandığı kaydedildi.

Bu alanda yapılan insani yardım faaliyetlerine destek verilmesinin, TSK deniz unsurlarının harekat etkinliğinin ve bölgeye ilişkin tecrübesinin artırılmasına katkıda bulunduğu belirtilen tezkerede, bu alanda ilgili ülkelerle iş birliğinin sürdürülmesine yönelik milli politikanın desteklenmesi ve Birleşmiş Milletler (BM) sistemi içinde, bölgesel ve küresel ölçekte oynanan rolün ve görünürlüğün pekiştirilmesinin temin edildiği vurgulandı.

Anılan bölgelerde meydana gelmeye devam eden deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemleriyle uluslararası toplumca mücadele edilebilmesine cevaz veren BM Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarının süresinin, son olarak 5 Şubat 2020 tarihinde alınan TBMM kararıyla bir yıl daha uzatıldığı anımsatılan tezkerede, TSK deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali kara suları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerdeki görev süresinin 10 Şubat 2021’den itibaren bir yıl daha uzatılması; ayrıca denizde terörizmle mücadele harekatlarına katkı sağlanabilmesi maksadıyla bölge ülkeleri kara suları dışında denizde terörizmle mücadele görevi için yetkilendirilmesi öngörülüyor.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GENEL

Erdoğan, Kazım Karabekir Paşa’yı unutmadı

Sosyal medya hesaplarından, merhum Kazım Karabekir Paşa’ya hediye edilen ve altında Osmanlıca ‘Yetimlerin Babası Kazım Karabekir Paşa Hazretleri …

Yayınlanma tarihi

-

Sosyal medya hesaplarından, merhum Kazım Karabekir Paşa’ya hediye edilen ve altında Osmanlıca ‘Yetimlerin Babası Kazım Karabekir Paşa Hazretleri… Trabzon Ermeni Yetimleri Tarafından… Rumi 9 Eylül 1337 (1921)’ yazılı Kazım Karabekir Paşa’nın portresini paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili kardeşlerim. Vefatının yıl dönümünde kendisini saygıyla, rahmetle yad ettiğimiz Kazım Karabekir Paşa’nın bu portresinin hikayesini biliyor musunuz?

İstiklal Harbi’mizin kahramanlarından Kazım Karabekir Paşa, çocuklara karşı muazzam bir muhabbet besleyen, ailesiz kalmış yavrulara kol kanat geren, çok şefkatli bir devlet adamıydı. Anadolu’da 6 bin çocuğu himaye etmiş, onların her türlü masrafını üstlenmişti. Karabekir Paşa ‘yetimlerin babası’ydı.

Bu portre de Karabekir Paşa’nın Trabzon’da himayesine alıp her türlü ihtiyaçlarını giderdiği yetimlerin ona bir hediyesi. Portrenin altında yazan not, ecdadımızın ne denli müşfik, ne denli yüce gönüllü olduğunu bizlere bir kez daha gösteriyor; ‘Yetimlerin Babası Kazım Karabekir Paşa Hazretleri… Trabzon Ermeni Yetimleri Tarafından… Rumi 9 Eylül 1337 (1921).”

Kaynak: Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR