Takip Edin

GÜNDEM

Koca: Yeni vaka sayısı binin altına düştüğünde bu rakam nihai başarının işaret fişeği olacak

Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde: – Yeni vaka sayısı binin altına düştüğünde bu rakam nihai başarının işaret fişeği olacaktır …

Yayınlanma tarihi

-

Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

– Yeni vaka sayısı binin altına düştüğünde bu rakam nihai başarının işaret fişeği olacaktır. 

– Dünya virüsten tam olarak kurtulacağımız tarihi bilemiyor. Uzmanlar böyle bir varsayımda bulunamıyor. İnsan organizmasını istila eden son virüsün ne zaman etkisiz hale getirileceğini bilmek mümkün değildir. Hayatı yeniden planlıyoruz. 

– Kovid-19 salgına karşı aldığımız tedbirler toplum tarafından kabul gördü.

– Bayram günlerinde tedbirlere uyarsak sonrasında daha özgür olabiliriz, bayram günleri virüsün yeniden yayılma günleri olmamalı. Bayram kutlamalarını ziyaretlere giderek yapmayalım. 

– Kontrollü sosyal hayat herkesin katkısı ve çabasıyla kurulabilecek, bize serbestlik sağlayacaktır. 

– Erken umut tedbirleri önemsiz kılmasın. Hala binlerce sağlık personelimizin evlerine döndüklerinde çocuklarına sarılamadıklarını unutmayın. 

– Çilesiz tedbir olmaz, yeri geliyor çileye de katlanıyoruz. Ev hayattır; ev hastalığa karşı hayat olmaya devam edecektir.

– Risk hala dolaşımdadır. Yeni hasta sayısının azalması güvence değildir. Sokağa maskesiz çıkılmamalı, sosyal mesafe kuralına uyulmalıdır. 

– 20 Mayıs’tan sonra iş yerlerinin girişinde kuralları gösteren afişlerle karşılaşacaksınız. 

– Bilim Kurulumuz henüz kapalı olup ancak bu normalleşme süreci takvimi için de rehberler hazırlamaktadır. Geçen haftaki buluşmamızda kontrollü sosyal hayatı kolaylaştıracak mobil uygulamadan bahsetmiştim. Şimdiden kullanıcı sayısı 10 milyonu aşan uygulama, sizin rehberiniz olacak. Anında tedbir alabileceksiniz. Mobil uygulamanın çok önemli bir fonksiyonu da, bireyler risk taşıyıp taşımadığını da bu uygulamayla gösterebilecek. 

– Uçaklarda seyahat ederken bizlerden risk taşıyıp taşımadığımızı bildirmemiz istenecek. Bu uygulamaya önce şehirlerarası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. 

-Tüm ulaşım süreçlerinde Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu alınacak. HES kodları kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor. Kod sayesinde kimse TC numarası gibi kişisel verilerini paylaşmak zorunda kalmayacak. 

– Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek.

Soru-cevap

(Türkiye’de sağlık turizmi) Özellikle sağlık turizmini çok önemsediğimizi biliyorsunuz. Sağlık turizmini de kontrollü bir şekilde yapmayı amaçlıyoruz. O nedenle erken başlattık. Burada yapılan 31 ülkede pandemi açısından sorun daha minimal. Charter seferleri de düzenlenebilir olacak. Bugün mesela ben Libya Sağlık Bakanı ile görüştüm, çok memnun oldular. Ama biz bu sağlık turizmini yaparken bulundukları bölgede testlerini son 2 günde yapmış olmalarını ve Türkiye’de de bu testlerin yapılmasını şart koşuyoruz. 

– Yurt dışı hastaya hizmet edilebilecek ayrı ortamlar oluşturacağız. Çam ve Sakura Hastanesi ağırlıklı olarak sağlık turizmi için kullanabilecek. Acil durum hastanesi olarak adını koyduğumuz bu hastaneleri de sağlık turizminde kullanacağız. Bu hastanelerde 1000 yatağın 400’ü yoğun bakım yatağı olarak yapıldı. İstendiğinde de bu 1000 yatağın hepsi yoğun bakım olarak kullanılabilecek. İstanbul’da yoğun bakım ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Yeni hastaneler ciddi manada yoğun bakım sorununu çözecek. 

– (Türkiye’nin R0 değeri) Daha çok burada önemli olan hastalığın yayılım hızını gösteren bir katsayı. Burada kabaca R değeri olarak söylediğimizde, geçen bir oran vermiştim o özellikle bugüne kadar olan dönemin ortalamasıydı. Bugün itibariyle R0 değeri olarak söylediğimizde bu oranın 0.72 olduğunu söyleyebilirim. Virüsün bulaşma hızı 1.56’dan 0.72’ye düştü. 

– 

 

 

 

Ayrıntılar geliyor… 

Kaynak: Sputnik TR   ©SputnikTR 

GÜNDEM

Son dakika: Fahiş fiyat şikayeti iletildi! Erdoğan’dan net cevap

Koronavirüs nedeniyle işleri etkilenen esnaf olumsuz etkilerinin giderilmesi için 6 alanda düzenleme istedi. TESK Başkanı Bendevi Palandöken …

Yayınlanma tarihi

-

Koronavirüs nedeniyle işleri etkilenen esnaf olumsuz etkilerinin giderilmesi için 6 alanda düzenleme istedi. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la İstanbul’da yaptığı görüşmede talep ve önerilerini gündeme getirdi. Ayrıntıları CNNTÜRK Ankara muhabiri Gülşen Coşkun anlattı.

CNNTÜRK Ankara muhabiri Gülşen Coşkun’un gündeme ilişkin açıklamaları şu şekilde: Öncelikli talep kredi taksitlerinin bir yıl ertelenmesi, uzun süre kapalı kalan dükkanlar nedeniyle gelir elde edemiyoruz, krediler de ertelensin talebi var.

Doğrudan nakit desteği sürsün talebi var. Bunun dışında doğalgaz, elektrik, su ve SGK borçları 1 yıl ertelensin talebi var. Kafe ve restoranlar HES kodu ile açılsın önerisi geldi. Ticari araçlara indirimli akaryakıt sağlanması istendi. Prim borçlarının da görüşülmesi istenen talepler arasında. TESK Başkanı Palandöken bizzat kendisi iletti bu talepleri. Taleplerin kabinede ele alınacağı ifade edildi. İlgi bakanlıkların incelemelerde bulunacağı öğrenildi. Önümüzdeki hafta bir kabine toplantısı gerçekleşmesi beklentisi var.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARI

Özellikle son günlerde bazı ürünlere yönelik olarak misal zeytinyağı, ayçiçek yağı, bebek maması, yumurta gibi ürünlerde fahiş fiyat artışı vardı. Başka ürünlerde de var aslında bir taraftan denetimler sürüyor. Bu ürünlere ilişkin genel kapsamlı şikayet iletildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuyu mutlaka çözüme ulaştıracağız dediği öğrenildi. Bu konuyla başka ne gibi adımlar atılabilir, denetimlerin sıklaşması mı olacak yeni ek çareler gelecek mi bu konuda önemle takip ettiğimiz başlıklar arasında.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GÜNDEM

Bakan Karaismailoğlu: Saldırıya uğrayan gemimiz Gentil Limanı’na demirledi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Gine Körfezi’nde korsan …

Yayınlanma tarihi

-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Gine Körfezi’nde korsan saldırısına uğrayan gemimiz saat 11:00’de Gabon’un Gentil Limanı’na demirlemiştir. Olayda hayatını kaybeden Azerbaycanlı denizcimize Allah’tan rahmet diliyorum.

15 denizcimizin salimen Türkiye’ye dönmesi için tüm imkanlarımız seferber edilmektedir.”

Ne olmuştu?

Liberya bayraklı Mozart isimli gemi, dün Nijerya’nın Lagos kentinin yaklaşık 180 mil açığında deniz haydutları tarafından saldırıya uğramıştı. Deniz haydutları, 19 personelden 15 Türk personeli yanlarına rehin alarak gemiyi terk etmiş, arbede esnasında Azerbaycan uyruklu 1 personel öldürülmüştü. Gemi, 3 personelle Gabon’un Port-Gentil Limanı’na doğru hareket etmişti.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GÜNDEM

Kastamonu’da DEAŞ operasyonu: 6 tutuklama

Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Kastamonu Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi …

Yayınlanma tarihi

-

Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Kastamonu Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyon düzenledi. 4 gün önce kent merkezinde düzenlenen operasyonda Irak uyruklu 6 kişi gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerin ardından gece saatlerinde adliyeye sevk edilen 6 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR