Takip Edin

GÜNDEM

Koç Üniversitesi’nden koronavirüs anketi: Sağlık çalışanlarına güven 10 üzerinden 9.9

Koç Üniversitesi Saha Araştırmaları Merkezi, Kovid-19 salgın sürecinde vatandaşların uyguladığı izolasyon tedbirleriyle ilgili yapılan kapsamlı …

Yayınlanma tarihi

-

Koç Üniversitesi Saha Araştırmaları Merkezi, Kovid-19 salgın sürecinde vatandaşların uyguladığı izolasyon tedbirleriyle ilgili yapılan kapsamlı anketin sonuçlarını paylaştı. Kurumların her birinin süregelen koronavirüs salgınında görevlerini ne derece iyi bir şekilde yaptıklarına 10 üzerinden puan verilmesi istenen ankette, doktor, hemşire ve hasta bakıcılara 9.9 verilirken, eczacılara 9.5, Sağlık Bakanlığı’na 9.4, polise 8.8, Bilim Kurulu’na ise 8.6 puan verildi.

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Çarkoğlu tarafından yürütülen ve Frekans Araştırma Şirketi Genel Müdürü Çağlayan Işık’ın öncülüğünde koordine edilen akademik araştırma, 10-21 Nisan tarihleri arasında toplam bin 31 kişiyle telefonda görüşülerek yapıldı.

Yüzde 70 maskeli

Araştırmaya göre, evden maske takarak çıkanların oranı yüzde 70 olarak tespit edildi. Pandemi sürecinde kolonya ve dezenfektan kullanımının arttığını söyleyenler yüzde 68, ellerini daha çok yıkadığını belirtenler yüzde 59 olurken, vatandaşın yüzde 54’ü ise hiç evden çıkmadığını dile getirdi.

Katılımcıların yüzde 3.3’ü son iki günlük dilimde olağandışı yorgun hissettiğini, yüzde 3’ü kuru öksürük ve baş ağrısı, yüzde 2’lik dilim ise kırgınlık yaşadığını belirtti. Grip aşısı yaptıranlar yüzde 5, yaptırmayanlar yüzde 95 olurken, Kovid-19 pandemisinden çok kaygılı olanlar yüzde 43, hiç kaygılı olmayanlar yüzde 26, “Biraz kaygılıyım” diyenler ise yüzde 30 çıktı. Aynı evde yaşadığı kişinin sağlığından çok fazla kaygı duyanların oranı yüzde 60, hiç kaygılı olmayanlar yüzde 18, biraz kaygı duyanlar da yüzde 20 oldu. 

Kovid-19 aşısının bulunması durumunda aşı yaptırabileceğini söyleyenler yüzde 60, aşıdan uzak duracağını ifade edenler yüzde 32 olurken, kararsız olanlar yüzde 8 olarak anlaşıldı.

Araştırmadan ilginç veriler elde edilirken, “Korona virüs salgınının önüne sadece tıptaki ilerlemeyle geçilir” diyenler yüzde 36, “Sadece Allah’ın takdiri ve lütfuyla geçilebilir” diyenler yüzde 23 olurken, “Hem bilim, hem Allah’ın yardımıyla atlatılır” diyenler ise yüzde 38 oldu.

Kaynak: Sputnik TR   ©Sputnik TR den alıntı yapılmıştır.

GÜNDEM

Covid seyahat kartı geliyor

Bir mobil uygulama şeklinde olması planlanan kartta, uluslararası yolcuların COVID-19 test ve aşı bilgileri ile bunların yetkili kurumlar …

Yayınlanma tarihi

-

Bir mobil uygulama şeklinde olması planlanan kartta, uluslararası yolcuların COVID-19 test ve aşı bilgileri ile bunların yetkili kurumlar tarafından yapılıp yapılmadığı bilgisi yer alacak. Ülkelerin sağlık birimlerinin onayının da yer alacağı sistemde, bir yolcunun bir ülkeye girebilmesi için gerekli şartları taşıyıp taşımadığı uygulama üzerinden kontrol edilecek.

KİLİT KONU GÜVEN

IATA, dijital CovId Seyahat Kartı’nın uluslararası hava yolculukları için gerekli olduğunu düşündüklerini bildirdi. IATA Havalimanları ve Dış İlişkiler Bölge Müdürü Vinoop Goel, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Buradaki kilit nokta güven. Yolcuların, yaptıkları testlerin doğru olduğundan ve ülkeye girmelerine izin verileceğinden emin olmaları gerekir” diye konuştu.

DENEMELER SÜRÜYOR

Goel, dünyada bazı havayollarıyla pilot denemeler yaptıklarını belirterek, dijital kartın dünya genelindeki kullanımına mart ayında başlayabileceklerini belirtti. Söz konusu mobil uygulamanın gelişime açık olduğu ve dünya genelinde devreye sokulacak diğer dijital çözümlerle entegre bir şekilde çalışacağı da bildirildi. Uygulamanın iOS ve Android kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulacağı belirtilirken, uygulamanın denemelerine aralık ayında ilk olarak Singapur Havayolları başladı. Etihad, Emirates, Qatar Airways ve Air New Zealand da denemelere katılan diğer şirketler arasında.

TEK DOZ AŞI YOLDA

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ABD’li şirket Johnson&Johnson’ın COVID-19 aşısının tek dozunun yüzde 66 oranında koruyuculuğu bulunduğunu ve güvenilir olduğunu bildirdi. Hafta içinde ABD’de acil kullanım onayı alması beklenen aşının mutasyonlara karşı ne derece etkili olduğu ise henüz belli değil. 44 bin kişi üzerinde denenen aşının yan etkilerinin Pfizer ve Moderna aşılarıyla benzer olduğu da belirtildi. Tek doz uygulanmasının yanı sıra normal buzdolabında saklanabiliyor olması da yeni aşıyı öne çıkaran unsurlar.

MUTANT DAHA ÖLÜMCÜL

Alman bilim insanları, İngiltere’de ortaya çıkan COVID-19’un daha hızlı bulaşan mutasyonlu türünün (B117) daha ölümcül olduğunu da belirledi. Stuttgart Üniversitesi Matematik İstatistiği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Christian Hesse ve ekibinin araştırmasına göre, birçok ülkede görülen mutant ile enfekte olma durumunda 55 yaşındaki erkekler ile 35 yaşındaki kadınlar için ölüm riski iki kat artıyor. ‘B117’ ile enfekte olan 80 yaşındaki erkekler ve 60 yaşındaki kadınlarda ise ölüm riski üç kat daha fazla.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GÜNDEM

Bakan Koca açıkladı! 1811 kişi…

Bakan Koca: Sağlık çalışanına şiddetten 1811 kişi hapis cezası aldı Sağlık Bakanı Koca, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru …

Yayınlanma tarihi

-

Bakan Koca: Sağlık çalışanına şiddetten 1811 kişi hapis cezası aldı

Sağlık Bakanı Koca, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtladı. Gürer, son 5 yılda hastanelerde sağlık çalışanlarına yönelik meydana gelen şiddet olaylarının sayısı, bunun sonucunda ölen ve yaralanan sağlık çalışanı sayısı, saldırıların önlenmesi adına yapılan çalışmalar, tutuklananların sayısı ve aldıkları cezaları sordu. Önergeye yanıt veren Bakan Koca, “Aralık 2015- Eylül 2020 tarihleri arasında sağlık kurum ve kuruluşlarında, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet nedeni ile yapılan ‘Beyaz Kod’ başvurularının 18 bin 358’inin soruşturması devam etmekte olup, yargılaması sonuçlanan dosyalarda 3 bin 64 adli para cezası, 1811 kişiye hapis cezası verilmiştir” dedi.

Bakan Koca, ayrıca sağlık kuruluşlarında güvenlik tedbirlerinin arttırılmasıyla ilgili, çalışan güvenliği birimlerinin kurulması, hizmet sunumun iyileştirilmesi, fizik yapıların nitelikli hale getirilmesi, ‘Beyaz Kod’ birimlerinin kurulması, eğitim ve farkındalık oluşturulması gibi birçok önleyici tedbir alındığını belirtti. Bakan Koca, hukuki düzenlemelerle ilgili de, “Yapılan düzenlemelerle, sağlık çalışanına karşı işlenen suçların soruşturma aşamasının etkinliğinin arttırılması, sağlık çalışanlarına karşı suç işlenmesinde caydırıcılık sağlanması, sağlık çalışanı açısından alınan koruyucu tedbirler ile mağduriyetlerinin önlenmesi amaçlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GÜNDEM

Teslim olan terörist itiraf etti: Her operasyonu haber verdiler

1978 yılında Diyarbakır Lice’nin Fis köyünde bir grup cani tarafından kurulan terör örgütü PKK, 42 yıllık tarihinin en zorlu dönemini yaşıyor …

Yayınlanma tarihi

-

1978 yılında Diyarbakır Lice’nin Fis köyünde bir grup cani tarafından kurulan terör örgütü PKK, 42 yıllık tarihinin en zorlu dönemini yaşıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 2016 yılında konsept değiştirerek “savunma” pozisyonundan “taarruza” geçmesi, terörün sosyo/ekonomik ayaklarının kurutulması örgütü çöküşün eşiğine getirdi. Türkiye’den örgüte katılım neredeyse sıfırlanırken, kopuşlar da büyük hız kazandı. Çocuğu dağda olan annelerin Diyarbakır’da HDP il binası önünde başlattığı oturma eyleminin de etkisiyle, 2020 yılında tam 243 kişi güvenlik güçlerine teslim oldu. 2021’in ilk 2 ayında ise bu sayı 27’yi buldu. Güvenlik güçlerine teslim olarak yeni bir hayata merhaba diyen eski örgüt üyeleri, önemli bilgileri de beraberinde getirdi.

DIŞ DESTEĞİ ANLATTILAR

Kimi anlattıklarıyla HDP’nin PKK’ya terörist kazandırmadaki rolünü ortaya koydu, kimi de örgüt içinde patlak veren iç çekişmelere ışık tuttu. Başta ABD olmak üzere yabancı ülkelerin örgüte desteği ve örgüt içinde salgına dönüşen tecavüz ve infazlar, teslim olan teröristlerin verdiği önemli bilgiler arasında yer aldı. Terör örgütünün İslam’a bakış açısı, DEAŞ/PKK ve PKK/FETÖ ilişkileri, Libya’daki Hafter güçlerinin teröristlerle sır görüşmesi, yine örgütle bağını koparanların ifşaatlarıyla ortaya çıktı. Gara’da 13 vatandaşımızın vahşice infaz edilmesinin acısı sürerken teslim olan teröristler PKK’nın dış desteğini tek tek anlattı. Birinci bölümde terör örgütünün başta ABD, Fransa ve Rusya olmak üzere birçok ülkeyle girift ilişkilerini ortaya koyacağız.

Yenişafak

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR