Takip Edin

GENEL

Kaset kumpasında mütalaa açıklandı: Hedef siyasi mühendislikti

FETÖ’nün Türk siyasetini örgütsel amaçları ve hedefleri doğrultusunda dizayn etmek için CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı MHP’lilere …

Yayınlanma tarihi

-

FETÖ’nün Türk siyasetini örgütsel amaçları ve hedefleri doğrultusunda dizayn etmek için CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı MHP’lilere yönelik kurulan kaset kumpasına ilişkin elebaşı Fetullah Gülen ve firari emniyet imamı “Kozanlı Ömer” kod adlı Osman Hilmi Özdil’in de aralarında bulunduğu 170 sanıklı davada mütalaa açıklandı.

ÖNCE DİNLEME SONRA KAMERA

Mütalaada, önce telefonları dinlenen Baykal’ın Angora Evleri’ndeki konutuna, kapıyı çilingire açtıran eski istihbaratçı polislerin 28 Ağustos 2008’de görüntü ve ses aktarma cihazı yerleştirdikleri ifade edildi. Ancak cihazdan ne tür ses ve görüntü elde edildiğinin belirlenemediği anlatıldı. Baykal ve Nesrin Baytok’a ait olduğu iddia edilen görüntülerin ise Baytok’un evine yerleştirilen cihazlar aracılığıyla 30 Nisan 2010 tarihinde temin edildiği kaydedildi. Cihazların aynı gün söküldüğü de aktarıldı.

TELEFON SİNYALİ ELE VERDİ

Mütalaada, Baykal’a yönelik eyleme katıldığı belirlenen sanıkların cep telefonlarının, dairenin anahtarının kopyalandığı, gizli kameranın yerleştirildiği veya görüntülerin elde edilmesinin ardından gizli kameranın daireden alındığı tarihlerde, evin bulunduğu yerin civarından sinyal verdiklerine dikkat çekildi.

FETÖ’NÜN SİYASİ HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA

Mütalaada, Baykal ve bazı MHP’lilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin FETÖ’nün faaliyeti kapsamında teknik takip ve izleme çalışmalarıyla elde edildiği, daha sonra siyasi sonuçlar kazanma amacıyla internette yayınlandığı belirtildi. Mütalaada, devlet yönetimini ele geçirme amaç ve hedefi bulunan FETÖ’nün, buna yönelik olarak siyasi hayatı dizayn etmek için emniyet istihbaratta birimlerinde bulunan örgüt mensuplarının etkin katılımı ve çalışmaları ile kaset kumpasları denilen operasyonları gerçekleştirdiği vurgulandı. Ayrıca kaset kumpaslarının elebaşı Fetullah Gülen’in emniyet istihbarattaki mensuplarına doğrudan ve dolaylı talimatları ile hayata geçirildiği vurgulandı.

Hedef Bahçeli’ydi

MHP’li siyasetçilere yönelik kaset kumpasının ayrıntılarına yer verildiği mütalaada, örgütün hedefindeki asıl ismin MHP lideri Devlet Bahçeli olduğuna dikkat çekildi. FETÖ’nün, en yakınındaki isimlerin dinlenmesine rağmen Bahçeli’nin özel hayatına ilişkin aleyhe kullanılabilecek bir veri elde edemediği ifade edilirken, “Genel başkan yardımcılarına yönelik kaset komplosu olarak adlandırılan bu operasyonun asıl hedefinin MHP Genel Başkanı’nı değiştirmek olduğu anlaşılmıştır” denildi.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

GENEL

AB sözünü tutsun vize adımını atsın: Diyaloğun devamında hemfikiriz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB kurmayları ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile biraraya geldiği iki günlük Brüksel temaslarını …

Yayınlanma tarihi

-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB kurmayları ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile biraraya geldiği iki günlük Brüksel temaslarını değerlendirdi.

“Aynı kararlılığı uygulamada da görmek istiyoruz”

Çavuşoğlu, Çavuşoğlu, “Diyaloğu devam ettirme konusunda AB ile hemfikiriz. Somut atılabilecek adımları gözden geçirdik. Biz vize serbestisi konusunda bir adım bekliyoruz. Türkiye sözünü yerine getirir, Avrupa Birliği de verdiği sözleri tutmalı. Muhataplarımızda da aynı kararlılığı gördük, uygulamada da görmek istiyoruz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez-Amor ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile de görüştü.

“Gerilimi arttıracak adımlar atmamalı”

Çavuşoğlu, “(Türkiye-AB ilişkileri) Atılabilecek somut adımlar için bir yol haritası üzerinde çalışma konusunda mutabık kaldık” ifadelerini kullandı. Yunanistan ile başlayacak istikşafi görüşmeler ile ilgili açıklamada bulunan Çavuşoğlu, “Yunanistan başlayacak istikşafi görüşmeler öncesinde gerilimi arttıracak adımlar atmamalı” dedi.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Ağrı Dağı’nda Eren-3 operasyonu

Terör örgütü PKK/KCK’yı ülke gündeminden tamamen çıkarmak ve bölgede barındığı değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla ilki …

Yayınlanma tarihi

-

Terör örgütü PKK/KCK’yı ülke gündeminden tamamen çıkarmak ve bölgede barındığı değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla ilki 11 Ocak’ta başlatılan “Eren Operasyonları” sürüyor.

Bu kapsamda, Tendürek ve Lice’den sonra “Eren-3 Ağrı Dağı Operasyonu” başlatıldı.

Operasyonda, jandarma komando, jandarma özel harekat (JÖH), polis özel harekat (PÖH) ve güvenlik korucularından oluşan 59 operasyonel tim, 1040 personel görev alıyor.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Son dakika: Erdoğan ‘kimse kusura bakmasın’ diyerek açıkladı: Yüksek faizle kalkınacağımıza inanmıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: Aşılamanın artmasıyla beraber dünya genelinde salgın geriledikçe taşlar yerine oturacak …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Aşılamanın artmasıyla beraber dünya genelinde salgın geriledikçe taşlar yerine oturacak, ülkemizin yakaladığı ivme daha da artacaktır.

Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşmamızı güncelleme çalışmalarımız sürüyor.

2021 yılında tüm bu çalışmaları daha da ileriye taşıyarak devam ettireceğiz.

Her ne kadar bu salgın beraberinde çeşitli zorluklar, sıkıntılar getirse de iş dünyamızın önünde yeni fırsat pencereleri de açıyor

Amacımız Türkiye’nin salgın sonrası döneme güçlü, dayanıklı oyuncu olarak girmesini sağlamaktır.

2020 yılında kurulan şirket sayısı, salgına rağmen yüzde 20 artarak 101 bin 318’e ulaştı.

Serbest piyasa ekonomisi için attığımız adımların etkisi yansımaya başladı.

Ülkemizin küresel ihracattaki payı geçtiğimiz yılın ocak-ekim verileri itibarıyla ilk defa yüzde 1’i aşarak yüzde 1,03 seviyesine çıktı

Tüketici güven endeksi ocakta yüzde 4 artarak yükseldi.

Kur cephesi nispeten istikrar kazandı, yurt dışındaki yatırımcıların taleplerinin artmaya başladığını görüyoruz.

Ülkemizi bir yatırım, üretim, teknoloji üssü yapacağız.

Şöyle de bir planım var; Uluslararası gerek yatırımcı gerekse şirketleri biz senede bir, hatta iki kez ülkemize davet edip onlarla ülkemizde time-tablelar yapabiliriz, bazı görüşmelerimizi yaparız, hatta onlara ülkemizdeki yatırım imkanlarının neler olduğunu, ne gibi yatırımlar yapabileceklerini anlatmak suretiyle anlatmamızda fayda var. Bunları geçmişte çok yaptık ve çok da faydasını gördük.

Reform gündemimizle ilgili yoğun bir hazırlık dönemini geride bıraktık. Yakında kapsamlı reform paketimizi kamuoyuyla paylaşacağız.

Yüksek faize kesinlikle karşıyım. Yatırımcıların mesajları önem taşıyor. 

Yüksek faizle ülkemin kalkınacağına inanmıyorum, kimse kusura bakmasın ben bunu anlatmaya devam edeceğim.

 

 Kaynak: Milliyet

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR