Takip Edin

GENEL

Karlov suikastı sanığı Kötüce, kullandığını inkar ettiği ByLock’u başka mahkemede itiraf etmiş

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fethullah Gülen’in de arasında bulunduğu 28 …

Yayınlanma tarihi

-

Rusya‘nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fethullah Gülen’in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davaya devam edildi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Tutuklu sanıklarla cezaevlerinden video konferans yöntemiyle bağlantı kuruldu.

Sanık eski istihbarat görevlisi Vehbi Kürşad Akalın, Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan yargılandığını ve dosyasının bu mahkeme dosyasıyla birleştirildiğini belirtti.

Koronavirüs salgını sebebiyle avukatıyla görüşemediklerini ifade eden Akalın, “Mahkemece makul süre verilirse, esasa ilişkin savunmamızı daha sonra yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Sanık Ramazan Yücel de salgından dolayı avukat görüşmesi yapamadığını belirterek, bu sebeple esasa ilişkin savunmasını hazırlaması için süre talep etti. Yücel, 46 aydır tutuklu olduğunu gerekçe göstererek tahliyesini istedi.

‘Türk milleti adına karar vermiyorsunuz, bunların hepsinin hesabı sorulur’

Esasa ilişkin savunma yapması için söz verilen sanık Hayreddin Aydınbaş da daha önce 7 sayfalık bir savunma verdiğini, bunun dışında bir şey söylemeyeceğini belirtti.

Savunmasında, üzerine atılı suçlamalara değinmeyen Aydınbaş, iddianameye, soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı ve mahkemeye yönelik eleştirilerde bulundu.

“Türk milleti adına karar vermiyorsunuz. Bunların hepsinin hesabı sorulur. Yapılan bir kötülük varsa bunun hesabı mutlaka verilir. Hükümleriniz beni bağlamayacak” ifadelerini kullanan Aydınbaş, “Sizi hukuka davet ediyorum. Bu hukuksuzluğun neresinden dönerseniz kârdır” şeklinde konuştu.

Aydınbaş, mütalaada geçen “Büyükelçi Karlov’a suikast kararının alınmasından sonra örgüt yöneticisi Şerif Ali Tekalan’ın talimatı doğrultusunda sergi organizasyonu konusunda çalıştığı, ByLock kullandığı, FETÖ içerisinde ‘Selim’ kod ismiyle faaliyet yürüttüğü” şeklindeki isnatlara da değinmedi.

Sanıklar Ahmet Kılıçarslan, Salih Yılmaz, Şahin Söğüt, Ayşe Söğüt de esasa ilişkin savunmalarını hazırlamak için ek süre talebinde bulundu.

‘Bu beyanla eşiniz beraat etmiş, yalan tanıklık mı yaptınız?’

Sanık Hüseyin Kötüce de celse arasında avukatıyla görüşme imkanının olmadığını bu yüzden savunmasını ileri bir tarihte yapmak istediğini dile getirdi.

Mahkeme Başkanı, Kötüce’nin 14 Haziran 2017’de eşi Halide Gül Kötüce’nin yargılandığı Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde tanık sıfatıyla verdiği, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) 2013’te işe başladım. O dönem FETÖ bağlantım vardı. Eşim üzerine görünen telefonu ben kullanıyordum. Abiler ByLock programını telefonuma yüklediler. 1-2 ay kullandım. Eşim ByLock kullanmamıştır. O telefon bana aittir” beyanını hatırlattı.

Kötüce, beyanı şu an kabul etmediğini, avukatıyla esasa ilişkin savunma yaptığı sırada açıklayacağını söylemesi üzerine mahkeme başkanı, “Bu beyanla eşiniz beraat etmiş. Yalan tanıklık mı yaptınız?” karşılığını verdi.

FETÖ’nün MİT mahrem yapılanmasında yer aldığı ve ‘Yusuf’ kod adını kullandığı iddia edilen Kötüce, önceki savunmalarında cinayetle bir ilgisinin bulunmadığını söylemişti.

Kötüce, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullanmadığını, iddianamede geçen IP adresinin ‘mor beyin’ IP’si olduğunu ileri sürmüştü. ByLock programını cezaevine girdikten sonra duyduğunu savunan Kötüce, FETÖ üyesi olmadığını söylemişti. Gözaltındayken Karlov suikastına ilişkin bilgi veren Kötüce, mahkeme huzurunda bilgileri inkar edip, sorgu sırasında kendisine ezberletilen bir senaryoyu uydurduğunu öne sürmüştü.

Sanıklara savunmalarını hazırlamaları için süre tanıyan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Hüseyin Kötüce, Ramazan Yücel, Vehbi Kürşad Akalın, Şahin Söğüt, Ahmet Kılınçarslan, Hayreddin Aydınbaş ve Salih Yılmaz’ın tahliye taleplerini reddederek mevcut hallerinin devamına hükmetti. Duruşmaya 4 Eylül’de devam edilecek.

Kaynak: Sputnik TR

GENEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Aliyev’le görüştüm, topraklarını geri alıyorlar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadir Has Stadyumu’nda AK Parti Kayseri 7. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Erdoğan, “Bu sabah …

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadir Has Stadyumu’nda AK Parti Kayseri 7. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. 

Erdoğan, “Bu sabah Aliyev’le görüştük. Şu anda Azerbaycanlı kardeşlerimiz işgal altındaki topraklara doğru yürüyorlar. Geri almaya başladılar.  ” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları; 

Suriye’nin Irak tarafı sınırında bir terör devleti kurma kayreti var. Türkiye buna asla izin vermeyecektir. 

Bugüne kadar söylediğimiz her şeyi yaptığımızın da unutulmamasını istiyorum…

Doğu Akdeniz’de hakkın, hukukun yanında yer alınması gerekiyor. O zamana dek kendi kararlarımızı hayata geçiririz.

Bu Macron denilen zatın İslam ile Müslümanlar ile derdi ne? Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyaç var. 

Almanya’da camiye yapılan baskının adı düpedüz İslam düşmanlığıdır. Avrupa’daki her İslam düşmanlığının aynı zamanda Türk düşmanlığı olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.  

Minsk üçlüsü bugüne kadar ne yaptı? Sadece Ermenilere silah gönderip barış tesis edeceğinizi söylüyorsunuz.. İnanıyorum ki Azeri kardeşlerimiz bu mücadeleden galip çıkacak. Çatışmalar dursun açıklaması riyakarlığın dik alasıdır.

Karadeniz’de bulduğumuz 405 milyar metreküplük doğalgaz kaynağı Akdeniz’deki sondajlarımızla ilgili ümitlerimizi artırmıştır

kaynak: NTV

Devamını oku

GENEL

Macron’dan Erdoğan’ın tepkisi sonrası sürpriz hamle!

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamanın ardından Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa’yı bakanlığa …

Yayınlanma tarihi

-

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamanın ardından Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa’yı bakanlığa çağırdı.

 

Açıklamada, Erdoğan’ın ‘aşağılayıcı’ yorumları nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi.


FRANSA, BÜYÜKELÇİYİ PARİS’E ÇAĞIRDI

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Barış Pınarı Harekatı’na istinaden söylediği “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” ifadesine yanıt vererek “Önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir” demişti. 

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkında yaptığı açıklamanın kabul edilemez olduğu belirtildi.

Açıklamada, Fransa’nın Türkiye’deki Büyükelçisi Herve Magro’yu istişarelerde bulunmak üzere ülkeye çağırdığı bildirildi. 

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GENEL

Ekrem İmamoğlu corona virüse yakalandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, yeni tip corona virüse (Covid-19) yakalandı.
HASTANEDEN VİDEO PAYLAŞTI İBB Başkanı …

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, yeni tip corona virüse (Covid-19) yakalandı. 

HASTANEDEN VİDEO PAYLAŞTI

İBB Başkanı İmamoğlu tedavi gördüğü hastaneden video paylaştı. İmamoğlu “Covid 19 testim pozitif çıktı, tedavi sürecim başladı. Sağlık durumum şu an iyi, ilgi gösteren herkese teşekkürler. Sağlığınıza ve önlemlere mutlaka dikkat edin, hepinizi seviyorum” dedi.

İBB’DEN AÇIKLAMA

Açıklamayı İBB Sözcüsü Murat Ongun yaptı. Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun Covid-19 testi pozitif çıkmıştır. Hastanede tedavi süreci başlayan Başkanımızın sağlık durumu iyidir. Kamuoyunun bilgisine sunarız”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önümüzdeki İstanbul ziyaretinde bulunacak ve Ekrem İmamoğlu’nun katılacağı bir toplantı düzenleyecekti. 

VALİ’DEN GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da Twitter hesabından, “Kovid-19 test sonucu pozitif çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu‘nu arayarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Allah’tan acil şifalar dilerim.” paylaşımında bulundu.

Kaynak: NTV

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR