Takip Edin

GÜNDEM

Kaçırılan Türk denizciler İstanbul’da!

Mozart gemisine düzenlenen baskından kurtulan gemiciler Furkan Yaren, İlhan Süha Tatlıgül ve Bahadır Yeşilalan’ın Gabon’dan Türkiye’ye geldi …

Yayınlanma tarihi

-

Mozart gemisine düzenlenen baskından kurtulan gemiciler Furkan Yaren, İlhan Süha Tatlıgül ve Bahadır Yeşilalan’ın Gabon’dan Türkiye’ye geldi.

Kanlı korsan baskınından kurtulan Türk denizciler İstanbul Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Geminin 4. Kaptanı Furkan Yaren yaptığı açıklamada: “Ben bu güne kadar sürekli takip eden, arayan, sevgili Cumhurbaşkanımıza, Dışişleri Bakanımıza, Ulaştırma Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Uydu telefonundan sürekli bizi aradılar.

Şirketimizin kaptanlarına çok teşekkür ediyoruz.  Aileme kavuşacağım inşallah. Türkiye’ye ayak bastım, Türk bayrağını gördüm. Mutluyum. İnşallah diğer arkadaşlar da en kısa zamanda ailelerine kavuşurlar.

İlk tehlike anlarını anlatan Yaren, “İlk alarm geldiği zaman apar topar geminin emniyetli bölgesine doğru inmeye başladık. Emniyet kapılarımızı kapattık. Orada yardım beklemeye başladık. Sayılarını veremiyorum çünkü hatırlamıyorum. Onlar arkadaşlarımızı götürdükten sonra biz ortaya çıktık. Biz de Emniyetli bir yere, en kısa sürede gemiyi götürmeye çalıştık. Allaha şükür de getirdik. Gemide ufak tefek hasarlar oluştu ama şu an teknik ekibimiz tarafından düzeltiliyor.”

“CUMHURBAŞKANI SÜREKLİ BİZİ ARADI”

“Allah Cumhurbaşkanımızdan razı olsun sürekli takip etti. Halimizi hatırımızı sordu. Arkadaşlarımızı geri getirmeye çalışacağını söyledi. Uydu telefonundan arayıp durumumu sordu. Gemiyi sordu. Nasıl olduğumuzu sordu. Kendisi çok ilgilendi bizimle. Allah ondan razı olsun. Çok teşekkür ediyorum kendisine.”

UZAK YOL BAŞ MÜHENDİSİ İLHAN SÜHA TATLIGÜL KORKU DOLU ANLARI ANLATTI

“42 yıldır bu işi yapıyorum. Bütün kadrom gidince mecburen iş başa düştü. Birkaç gün uyumadan gemiyi kurtarmaya çalıştık.

İlk saldırı başladığı uyarısı geldi tam yol verdik. 15 dakika sonra yakaladılar. Merdivenle güverteye çıkmaya başladılar. Hemen dümen dairesine kendimizi kilitledik. Yaklaşık 12 milimlik sacımızı var. Ama korku filmi gibiydi. Sürekli kapılara ateş ettiler, saatlerce balyozla vurdular. 6-7 saat uğraştılar. Ufak delik açınca bilinçsizce içeri ateş ettiler. Allah rahmet eylesin Azeri arkadaşımız o esnada vefat etti. Deliği büyüttüler. İçeri girmeye başladılar. Üstümü halatlarla kapadım göremediler beni. Diğer arkadaşları alıp gittikten sonra ben çıktım normal operasyonu yaptım. Bizi aradılar ama bulamadılar. İki kişi bıraktılar, zaten onlar da yaralıydı. Umarım rehin alınan arkadaşlarımız da en kısa sürede kurtulup ailelerine kavuşurlar.”

BAHADIR YEŞİLALAN: DESTEK OLAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM

“Hükümetimize, Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ederim. Dışişleri Bakanımıza; ayrıca Gabon’daki büyük elçimize ayrıca çok teşekkür ederim. Her dakika yanımızda oldu. 15 arkadaşımız esir çok detaya girip ailelerini üzmek istemiyorum; zaten 4. kaptanımız ve baş mühendisimiz her şeyi anlattı. Bize destek olan herkese teşekkür ederim.”

23 Ocak’ta Nijerya’nın Lagos kentinin yaklaşık 180 mil açığında deniz haydutlarının saldırısına uğramıştı. Lagos’dan Güney Afrika’nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 kişilik mürettebattan 15’i kaçırılmış, Azerbaycan uyruklu 1 kişi öldürülmüştü. Gemi, 3 personelle Gabon’un Port-Gentil Limanı’na hareket etmişti.

Kaynak: Haber7

GÜNDEM

NATO’dan ‘Mavi Bere’ paylaşımı

İzmir’de karargahı bulunan NATO Müttefik Kara Komutanlığı, sosyal medya hesabında, piyade komando ya da Türkiye’deki bilinen adıyla Mavi …

Yayınlanma tarihi

-

İzmir’de karargahı bulunan NATO Müttefik Kara Komutanlığı, sosyal medya hesabında, piyade komando ya da Türkiye’deki bilinen adıyla Mavi Bereliler konulu Türkçe ve İngilizce paylaşım yaptı.

“Mavi Bereliler, Türk müttefiklerimizin seçkin piyade sınıfıdır”

Ay yıldız, Mavi Bere ve NATO amblemlerinin de yer aldığı fotoğraflı paylaşımda, “Mavi Bereliler, Türk müttefiklerimizin seçkin piyade sınıfıdır” ifadesi kullanıldı.

Ayrıca, Mavi Bereli komandoların terörle mücadele, sınır güvenliği ve alan hakimiyeti harekatlarının icrasında yetkin kara birlikleri olduğu vurgulandı.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, merhum başbakanlardan Erbakan’ı andı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, merhum başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın vefatının 10. yılında anma mesajı paylaştı. Oktay, sosyal medya …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, merhum başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın vefatının 10. yılında anma mesajı paylaştı.

Oktay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türk siyasetinin hocası, Milli Görüş hareketinin kurucu lideri, merhum Başbakanımız Necmettin Erbakan’ı vefatının 10. yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyorum.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GÜNDEM

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Yunan askerlerine tepki: Bu sınır koruma değil insan hakları ihlalidir

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Yunanistan’ın göçmenlere uyguladığı insanlık dışı müdahaleye sert tepki …

Yayınlanma tarihi

-

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Yunanistan’ın göçmenlere uyguladığı insanlık dışı müdahaleye sert tepki gösterdi. Yunanistan unsurlarının, göçmenlere karşı insanlık dışı yaklaşımını sürdürdüğünü belirten Çelik, “Yunan askerlerinin Edirne sınırında göçmenleri darp etmesini, paralarına, pasaportlarına ve hatta ayakkabılarına el koyarak hudut hattından geri itmesini kınıyoruz.” dedi.

“AB, İNSANLIK DIŞI UYGULAMALARA MÜSAADE ETMEMELİDİR”

Avrupa Birliği’nin (AB), sınırlarında bu insanlık dışı uygulamalara müsaade etmemesi gerektiğini vurgulayan AK Parti Sözcüsü Çelik, şu ifadeleri kullandı: “Bu sınır koruma değil insan hakları ihlalidir. Böyle bir sınır koruma misyonu ile hudutları koruyup diğer yandan insan haklarından ve insani değerlerden söz etmek mümkün değildir.

Milletimiz her zaman mazlumların sığınağı olarak anılmıştır ve bu bizim en büyük gurur kaynaklarımızdan biridir. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 29 göçmeni kurtaran Mehmetçiğimizi tebrik ediyoruz.”

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR