Takip Edin

GENEL

Kabine Toplantısı saat kaçta? Yasaklar kalkıyor mu? Kafe ve restoranları açılması için karar…

Normalleştirme adımları için vatandaşın gözü kulağı bugün gerçekleştirilecek Kabine Toplantısında. Hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla  ülke …

Yayınlanma tarihi

-

Normalleştirme adımları için vatandaşın gözü kulağı bugün gerçekleştirilecek Kabine Toplantısında. Hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla  ülke genelinde hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı, kafe, restoran gibi işyerlerinin faaliyetlerine ara vermesi ve uzaktan eğitim gibi tedbirler alındı. Aşılama çalışmalarının başlamasıyla normalleştirme takvimi de şekillenmeye başladı. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu önerileriyle bu hassas süreçte yeni kararlar alınmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönemde atılacak adımlarla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu öneri ve görüşlerini Kabine Toplantısında gündeme taşıyacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde  yapılacak toplantıda restoran ve kafelere HES kodu ile müşteri kabul edilmesi, kapalı ve açık mekanlar için farklı uygulamaların hayata geçirilmesi tartışılacak. Peki Kabine toplantısı bugün saat kaçta başlayacak? İşte kafe ve restoranlar için uygulamaya konması beklenen 30-45-50 kuralının detayları…

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN SAAT KAÇTA?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkanlığında gerçekleştirilecek toplantı bugün (17 Şubat) saat 15.30’da yapılacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilecek toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere diğer bakanlar katılacak. Kabine toplantısında kısıtlamaların yanı sıra masada Gara Operasyonu, yeni anayasa çalışmaları da olacak.

Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yapan Fahrettin Koca tedbirlerle ilgili “ Yerinde Karar Dönemi” vurgusu yaptı. Kabine toplantısının sona ermesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alınan karar ve gündem değerlendirmesi için açıklama yapması bekleniyor.

KAFE VE RESTORANLAR İÇİN HES KODU VE 30-45-50 KURALI!

Türkiye’de, salgın hastalığın görülmesinin ardından ilk olarak sosyal mesafenin korunmasının zor olduğu kafe ve restoranların faaliyetlerine ara vermişti. Burada çalışan ve işleten insanların mağduriyetlerini gidermek için yetkililer çalışma yaparken son olarak vaka sayılarının tekrar  artışa geçmesiyle birlikte kafe ve restoranlar kapatılarak sadece paket servis olarak hizmet vermeye başladı.

Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda yeme-içme yerlerinin tekrar açılabilmesi için çalışmalar yapılıyor. Toplu taşıma araçları ve AVM’lerde olduğu gibi kafe ve restoranlara HES kodu ile müşteri kabul edilmesi gündemde. Kapalı ortamda virüsün yayılma hızını kesebilmek için bu işyerlerinin kısmi kapasite ile açılması öngörülüyor. Kapalı alanlarda yüzde 30, açık alanlarda ise yüzde 50 doluluk oranı ile 45 dakikayı geçmeyecek şekilde müşteri kabul edilebilmesi görüşü öne çıkıyor. Bu işyerlerinin tekrar açılmasıyla ilgili karar bugün gerçekleştirilecek Kabine Toplantısında verilecek.

HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU KISITLAMALARI KALDIRILACAK MI?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta içi 5 gün, saat 21.00’dan sonra sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Hafta sonu Cumartesi, Pazar günlerinde ise tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Normalleştirme çalışmalarıyla birlikte bu yasaklarda esnetilme yapılması tartışılıyor.  Yaşanacak hareketliliği engellemek amacıyla uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında şu an için bir karar alınması beklenmiyor. Ancak hafta içi uygulanan yasağın saatinde bir düzenleme yapılması gündemde olan konulardan birisi. 

TEDBİRLERLE İLGİLİ YERİNDE KARAR DÖNEMİ!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı sonrası sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yaptı. Koronavirüs Bilim Kurulu ile bir araya gelerek salgınla mücadele mevcut durumu ve çalışmaları değerlendirdiklerini belirten Bakan, vaka sayılarına göre yerinde karar dönemine geçtiklerini ifade etti. Tedbir ve kısıtlamaları uyumun etkisini gördüklerine vurgu yapan Bakan Koca “ Normal hayatımıza dönmek için vaka sayılarını önemli ölçüde azaltmak mecburiyetindeyiz” dedi. İşte Bakan Koca’nın yaptığı o yazılı açıklama;

Kaynak: Haber7

GENEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM Başkanı Şentop’u ağırladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi.Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan görüşme basına kapalı gerçekleştirildi. Görüşmenin ardından Şentop ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafı servis edildi. Görüşmenin içeriğine dair açıklama yapılmadı.

AA

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Filistin topraklarında savaş suçu işlenmesi ile ilgili soruşturma başlatıldı

Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı, işgal altındaki Filistin topraklarında savaş suçu işlenmesi ile ilgili soruşturmanın başladığını açıkladı …

Yayınlanma tarihi

-

Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı, işgal altındaki Filistin topraklarında savaş suçu işlenmesi ile ilgili soruşturmanın başladığını açıkladı.

Ayrıntılar geliyor…

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Adalet Bakanı Gül’den önemli açıklamalar

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı hakkında konuştu. Anadolu Ajansı …

Yayınlanma tarihi

-

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı hakkında konuştu.

Anadolu Ajansı Editör Masası’nda soruları yanıtlayan Adalet Bakanı Gül, önemli mesajlar verdi.

İnsan Hakları Eylem Planı’nı değerlendiren Bakan Gül şunları söyledi:

“Toplumun her kesimiyle 1,5 yıldır bu çalışmalar yapıldı. Türkiye’de yaşayan kim olursa olsun hakkıyla doğmuştur, hakkıyla yaşayacaktır. Bu hakları geliştirmeye yönelik bir taahhüttür. Bu bir lütuf da değildir, bu bir görevdir. Bu hakları hatırlatan bir belge. AK Parti’nin sürekli ve kesintisiz sürdürdüğü reformların bir adımı. Daha çıkılacak birkaç merdiven var.”

İnsan Hakları Eylem Planı’nın yeni Anayasa konusunda taşıdığı öneme değinen Bakan Gül, “Hayatın değişimini, vatandaşın beklentilerini ıskalamamanız gerekiyor. Demokrasi açığı varsa, ekonomi açığı da var demektir. Hukuk varsa ekonomik istikrar vardır. Bizim buradaki tüm çalışmalarımızda, bir ülkede yatırımcı, işçi ülkesinin geleceğinden hukuk varsa emin olur. Hukuk güvenliği en temel unsurdur. İnsan Hakları Eylem Planı’nda en önemli başlık hukuk güvenliği derim. 19 yılda önemli adımlar atıldı ama bu konuda daha fazlasını yapma irademiz var. Dünyada her ülkenin anayasası vardır. Anayasa ile ilgili konularda irtibatı bu çerçevede görüyoruz. Bu uygulandıkça bunun meyveleri vatandaşlarımız tarafından hissedilmeye devam edilecektir” ifadelerini kullandı.

YENİ ANAYASA MESAJI

Yeni Anayasa konusunu değerlendiren Abdülhamit Gül, “Anayasa ile ilgili 19 defa değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler de önemli değişiklikler. Bundan sonraki süreç inşa süreci. Demokrasiyi, insan özgürlüklerini artırma dönemi. Bunu yapacak irade de yeni anayasadır. Nasıl bir anayasa yapalım diye müzakereci bir şekilde düşünüyoruz. Herkesin bir arada yaşama iradesi belgesi temeli anayasadır. Türkiye anayasasını değiştirebilir ama demokratik unsurların bir araya gelerek bir anayasa olsun istiyoruz. Türkiye bu demokrasi ayıbından kurtulsun. Darbecilerin değil, siyasi partilerin milletle yaptığı bir anayasa olsun istiyoruz. Siviller anayasa yapmaktan aciz mi? Türkiye buna layık, bu anayasanın da yapılacağına inanıyorum” diye konuştu.

YAPILAN ELEŞTİRİLER

Yapılan eleştirilere yanıt veren Bakan Gül, “Eleştiriler çok değerlidir. Eleştirileri titizlikle inceleyeceğiz, bunları dikkate alacağız. Bu bir iyi niyet belgesi. Felsefesi ve ruhu bilinçli bir tercihtir, insan haklarına dayalı… Hukuk toplumun gerisinde kalmaması lazım. Buradaki tüm faaliyetler 2 yıl içinde tamamlanmış olacak” dedi.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR