Takip Edin

GÜNDEM

Halk Otobüsleri Odası Başkanı Ovacık: Dayanma gücümüz sıfır, kontak açamayacağız

Yeni tip koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerle İstanbul’da sosyal hareketlilik en aza indirilmeye çalışıldı. Evde kal çağrılarıyla …

Yayınlanma tarihi

-

Yeni tip koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerle İstanbul’da sosyal hareketlilik en aza indirilmeye çalışıldı. Evde kal çağrılarıyla sosyal hayatta ve trafikte gözle görülür oranda azalmalar yaşandı. Birçok iş kolunun olumsuz etkilendiği bu süreçten özel halk otobüsleri de etkilendi.

Seferlerine devam ettiklerini söyleyen İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnafı ve İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık, yardım edilmediği takdirde dayanma güçlerinin kalmadığını ve mazot alamayacaklarını belirtti.

‘Böyle giderse batacağız, böyle bir sektör kalmayacak’

Şu anda 3 bin tane halk otobüsünün çalıştığını ancak çalışırken zarar ettiğini belirten Ovacık, “Salgının başlamasıyla beraber ilk günden beri tüm seferlerimizi yapıyoruz. Tüm kapasitemizle çalışıyoruz. Fakat çalışırken de ciddi şekilde zarar ediyoruz. Yani her aracın şu anda 20-25 bin lira mazot gideri var. Personel gideri var, parça gideri, araç gideri var, esnafın kendi borçları var. İstanbul’da çalıştığınız sayı, ruhsatta yazılan sayının yüzde 50’sini çalışıyorduk. Daha sonra valilik kararıyla yüzde 25-20’lere düşürüldü. Bununla beraber zaten yolcu taşıma şansımız yok. Onun için mutlaka destek almamız lazım. Söylediğimiz gibi ÖTV’siz yakıt en büyük talebimiz bunu mutlaka almamız lazım, almazsak dönecek durumumuz yok. Araçlarımız yolda kalacak. Mazot alamayacaklar. Haliyle yolda kalacak, bu gidişle batacağız. Bir an önce bize bir çare bulunmasını istiyoruz. Devlet büyüklerimizden buradan ricamızdır. En büyük giderimiz olan yakıtımızı ÖTV’siz yakıt bu süreçte verilebilir. Biz kamu işini yapıyoruz, özel sektörüz, kendi giderimizi kendi cebimizden sağlıyoruz. Böyle giderse inanın batacağız, böyle bir sektör kalmayacak, sektör olarak bitecek” diye konuştu.

‘Dayanma gücümüz sıfır. Mazot alamayınca kontak açamayacağız’

“Biz bütün büyükşehirlerin, olmazsa olmazlarıyız, kamunun yükünü çekiyoruz” diyen Ovacık, eğer gereken destek sağlanmazsa mazot alamayacaklarını ve bu nedenle kontak açamayacaklarını söyledi: 

“Gerçekten kamudan daha fazla yolcu taşıyoruz. Dayanma gücümüz sıfır. Bunun bir an önce yapılması lazım. Mazot alamayacağız, mazot alamayınca da kontak açamayacağız. Mutlaka bir iyileştirme yapılması lazım. Her sektöre olduğu gibi bize de yardımcı olmalarını bekliyoruz. Bizim işimizi sürdürmemiz lazım. Biz sağlıkçıları taşımamız lazım emniyet görevlilerini taşımamız lazım, esnafı taşımamız lazım. Yani biz durursak zaten tüm Türkiye duracak. Bunun için bizi yaşatmaları, sürdürülebilir hale getirmeleri lazım. Bu çok zor bir şey değil. Bu bütçeye yük getirecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Biz desteklenmediği takdirde biz duracağız. Kontak kapatmayı hiç düşünmedik. Biz her zaman devletimizin milletimizin yanında olmuşuz, 15 Temmuz’da diğer zamanlarda 25 kalem ücretsiz taşımayla sosyal desteği sağlıyoruz. Hani biz kontağı kapatalım da yolcular mağdur olsun gibi bir derdimiz yok. İster istemez mazot alamayınca araçlarını servise çıkaramayacaklar, onun için acil çözüm istiyoruz.”

Kaynak: Sputnik TR   ©Sputnik TR den alıntı yapılmıştır.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: 28 Şubat bildirisi kara bir leke

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 28 Şubat’ın yıldönümü nedeniyle sosyal medya hesabı üzerinden mesaj yayımladı. 28 Şubat’ın Türkiye siyasi …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 28 Şubat’ın yıldönümü nedeniyle sosyal medya hesabı üzerinden mesaj yayımladı. 28 Şubat’ın Türkiye siyasi tarihi için bir kara leke olduğunu belirten Oktay, mesajında şu ifadeleri kullandı:

28 Şubat bildirisi yakın siyasi tarihimize düşürülmüş kara bir leke, temelinde yatan zihniyetle birlikte yok edilmesi gereken bir milli irade suikastıdır.

Demokrasiyi gerçek anlamda işler hale getiren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemimiz ve daha fazla demokrasi ve özgürlük hedefleyen sivil anayasa çalışmamız ile hiç bir vesayete geçit vermedik, vermeyeceğiz!

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GÜNDEM

İran’ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Ayrıntılar geliyor… Kaynak: Yeni ŞAFAK

Yayınlanma tarihi

-

Ayrıntılar geliyor…

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GÜNDEM

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan son dakika yüz yüze eğitim açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un açıklamaları şöyle; Okulların açılma takviminde yaşanan 1 günlük erteleme için tüm vatandaşlarımızdan özür …

Yayınlanma tarihi

-

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un açıklamaları şöyle;

Okulların açılma takviminde yaşanan 1 günlük erteleme için tüm vatandaşlarımızdan özür dilerim. Bazı illerimizde son birkaç günde tespit edilen hızlı vaka artışı yeniden değerlendirme zorunluluğunu doğurmuştur. Sağlık önceliğimiz. Sabrınız ve anlayışınız için teşekkür ederim.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR