Takip Edin

EKONOMİ

Güven TL’yi zirveye taşıdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yargıda ve ekonomide reform eksenli yeni dönem mesajları ile Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelede …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yargıda ve ekonomide reform eksenli yeni dönem mesajları ile Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelede kararlığını ortaya koyan hamleleri, Türkiye’ye yabancı ilgisini perçinledi. 6 Kasım’dan bu yana TL dolar karşı değer kazancında kendi liginde ilk sırada yer alırken, Türkiye bu süreçte risk primindeki düşüşle de en iyi performansa imza attı. Türkiye’ye 3 ayda rekor yabancı sermaye girişi oldu. Swaplar, sendikasyon kredileri, tahvil ihraçları ve hisse senedi ile tahvil-bono piyasasına gelen yatırımlar dikkate alınarak yapılan hesaplamalara göre son 3 ayda 28.2 milyar dolarlık yabancı girişi oldu.

DOLAR 4 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE İNDİ
6 Kasım’da 8.57 TL ile tarihi zirveyi gören dolar, 7 Kasım’da Merkez Bankası başkanlığı koltuğuna oturan Naci Ağbal’ın, her açıklamasında enflasyonla mücadeleye vurgu yapıp bunu iki Para Politikası Kurulu toplantısında 675 puanlık faiz artırımı ile perçinlemesi sayesinde düşüşe geçti.

Türk Lirası o tarihten bu yana dolar karşısında yüzde 15 değer kazandı. TL dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi oldu. Dolar 7.34 TL’nin altına inerek son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi.

RİSK PRİMİNDE SERT DÜŞÜŞ
Yatırımcıların Türkiye’ye bakış açılarının pozitife döndüğünün en belirgin etkisi risk priminde (CDS) görüldü. 5 yıllık risk primi 6 Kasım’dan bu yana yüzde 42.66 geriledi. Türkiye bu süreçte risk primim en fazla düşen oldu. 6 Kasım’da 530 puanın üstünde olan CDS, 310’nun altına inerek pandemi öncesi seviyeye düştü.

BORSAYA REKOR DAYANMIYOR
Ekim sonuna kadar Borsa İstanbul’da rekor satış yapan yabancı yatırımcılar, kasım ayıyla birlikte muhteşem bir dönüşe imza attılar. Yabancılar son 6 haftada 1.5 milyar dolarlık net hisse senedi alımı gerçekleştirdi. Borsa İstanbul, 6 Kasım’dan bu yana yaklaşık yüzde 25 ile dünyanın en fazla yükselen beşinci piyasası oldu. Borsadaki şirketlerin piyasa değeri 6 Kasım’dan bu yana 254 milyar lira artarak 1 trilyon 750 milyar TL ile tarihi zirveye ulaştı. Borsa İstanbul son 1 ayda ise yüzde 15 ile dünyanın en fazla yükselen piyasası olmayı başardı.

BU SÜREÇTEN GÜÇLENEREK ÇIKACAĞIZ
Yakın tarihin en büyük küresel sağlık krizinin tecrübe edildiği bir yıl olan 2020’nin geride bırakıldığına işaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının oluşturduğu olumsuz koşullar nedeniyle ekonomik aktivitenin zayıfladığı ve finansal piyasalarda belirsizliklerin arttığı bir döneme şahit olunduğunu bildirdi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, milletin yeni yılını kutlayan Elvan, “Salgın sonrası dönemde küresel ekonomide, güçlü ve rekabetçi ülke olma kararlılığımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda makroekonomik ve yapısal reformları hızla hayata geçirerek, uluslararası normlara uygun, şeffaf ve öngörülebilir politikalarla bu süreçten güçlenerek çıkacağız” dedi. Elvan, 2021’in önemli başarılara imza atıldığı bir yıl olması temennisinde bulundu.

İYİLEŞME DEVAM EDECEK
TERA Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, “Ekonomide yeni dönem ile beraber reform sürecinin ön plana alındığı, enflasyonla mücadelenin en başa konulduğu, maliye politikası ile para politikasının eş güdümlü ilerlemesine dair yönlendirmenin yapıldığı bir dönemde risk maliyetimiz azalırken, yabancı yatırımcının da ilgisi arttı” dedi. Merkez Bankası’nın hamlelerinin Türk varlıklarının konumunu güçlendirdiğine dikkat çeken Erkan, “CDS’ler düşüyor, bu dış borçlanma profili açısından olumlu. Kısa vadede sıcak para girişi ile beraber iyileşmenin sürdüğünü göreceğiz. Borsada pozitif trendin devamını, CDS’lerdeki iyileşmenin sürmesini ve TL’nin değer kazancı eğiliminin ön planda olmasını bekleriz. Politikalar bu doğrultuda ilerlediği sürece TL değer kazanmaya devam edecektir” diye konuştu.

SWAP İŞLEMLERİ AÇIKLANIYOR
Merkez Bankası’nın 2021 para ve politika hedeflerinden biri olan şeffaflık ilkesine yönelik swap bildirimlerine pazartesi günü itibarıyla başlıyor. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Merkez Bankası tarafından yurt içi piyasalarda bankalarla gerçekleştirilen swap işlemlerine ve BIST nezdindeki Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda gerçekleştirilen TL uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine ilişkin akım ve stok veriler 4 Ocak 2021 tarihinden itibaren günlük olarak yayımlanmaya başlanacak” denildi.

KAYNAK: SABAH

Kaynak: Haber7

EKONOMİ

IMF’den Türkiye açıklaması: Ekonomi 2021’de yüzde 6 büyüyecek

IMF Türkiye ekonomisinin 2021’de pozitif büyüyeceğini açıkladı. IMF’den yapılan açıklamada, salgınının diğer tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye …

Yayınlanma tarihi

-

IMF Türkiye ekonomisinin 2021’de pozitif büyüyeceğini açıkladı.

IMF’den yapılan açıklamada, salgınının diğer tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de sağlık ve ekonomiyi etkilediği aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, parasal ve kredi genişlemesine odaklanan politika müdahalesinin, ekonomik büyümeye güçlü bir ivme kattığı ifade edildi. Ancak aynı zamanda müdahalenin önceden var olan kırılganlıkları artırarak ekonomiyi iç ve dış risklere karşı daha duyarlı hale getirdiği ifade edildi.

 

 

Kaynak: NTV

Devamını oku

EKONOMİ

Dünya devleri sırada!

Sakarya’da 1999 yılında imalata başlayan tekstil firması, 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 2, Geyve ilçesinde 1 fabrika ile üretimini …

Yayınlanma tarihi

-

Sakarya’da 1999 yılında imalata başlayan tekstil firması, 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 2, Geyve ilçesinde 1 fabrika ile üretimini sürdürüyor.

En fazla ihracat Amerika’ya

Firma, 2020’de dünya markaları için ürettiği aralarında atlet, bluz, elbise, hırka, pantolon, şort, tayt ve tişörtün de bulunduğu 3 milyon 381 bin ürünün ihracatından 49 milyon 878 bin dolarlık gelir elde etti.

Firmanın hazır giyimde en fazla dış satım yaptığı ülke 30 milyon 84 bin dolarla Amerika oldu. Bu ülkeyi 16 milyon 688 bin dolarla Birleşik Krallık ve 2 milyon 312 bin dolarla Fransa izledi.

Firmanın yönetim kurulu başkanı Mustafa Gültepe, AA muhabirine, Sakarya’da 1999 yılında 1 kişiyle başladıkları üretimi 3 fabrikada sürdürdüklerini söyledi.

Gültepe, 3 fabrikada çalışan sayısının 1890 olduğunu belirterek, “Bunların yaklaşık yüzde 80 oranında kadın çalışan olması ve onlara istihdam sağlamak bana ayrı bir mutluluk veriyor.” dedi.

Firma olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hibe maske projesine destek olduklarını, kentin ve 1. OSB’nin maske ihtiyacını karşıladıklarını aktaran Gültepe, belediyelere de maske üretimine teknik olarak katkı verdiklerini anlattı.

Gültepe, Sakarya’da ortaya koydukları en önemli işlerden birinin istihdam olduğunu ifade ederek, “Firma olarak yaklaşık 100 milyon dolar ihracat yapıyoruz.

Bunun da yaklaşık 50 milyonu Sakarya’daki fabrikalarda üretilen ürünlerden oluşuyor. Sakarya ve bu bölgede olmaktan mutlu olan bir girişimciyiz. İnşallah çalışmalarımız, yatırımlarımız artarak devam eder.” diye konuştu.

Günde ortalama 25 bin seviyesinde üretim olduğunu, bu sayının döneme göre değiştiğini aktaran Gültepe, “Müşterilerimizin mağazaları dünyada yayıldığı için 150’ye yakın ülkeye ihracat yaptığımı biliyorum ama ağırlıklı olarak yüzde 80 oranında Avrupa Birliği ülkelerine gidiyor çünkü hazır giyim ihracatının zaten yüzde 70’i Avrupa’ya yapılıyor.

Avrupa’nın tedarik ettiği üçüncü ülkeyiz, 1’inci Çin, 2’nci Bangladeş, 3’üncü Türkiye. Dünyada 6’ncı sıradayız.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

EKONOMİ

Son dakika: Yeni kredi paketi açıklandı!

VakıfBank’tan yapılan açıklamaya göre, banka, Türkiye ekonomisine sağladığı katkılara “işletmelerimiz de ülkemiz de zaman kaybetmesin …

Yayınlanma tarihi

-

VakıfBank’tan yapılan açıklamaya göre, banka, Türkiye ekonomisine sağladığı katkılara “işletmelerimiz de ülkemiz de zaman kaybetmesin” anlayışıyla bir yenisini daha ekledi.

Üretim ve yatırım ortamını desteklemeyi ve istihdama katkı sağlamayı amaçlayan VakıfBank, imalat, ihracat ve ithal ikame amaçlı ürün üretmek amacıyla yatırım yapacak firmalar başta olmak üzere stratejik öneme sahip sektörlerde faaliyet gösteren firmalara yönelik yeni bir kredi paketi oluşturdu.

Sektörde bir ilk olarak, “TCMB politika faiz oranına endeksli” şekilde kullandırılacak “Çıpa Kredisi” faiz oranı, TCMB politika faiz oranına bağlı olarak aşağı yönlü değişecek. Ayrıca kredi vadesi boyunca yukarı yönlü bir faiz artışı da yapılmayacak.

“Üretim ve yatırımlara ara verilmesini istemiyoruz”

Açıklamada bankanın yeni ürününe ilişkin açıklamaları yer alan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, geçmişte olduğu gibi bugün de değer üreten her kesimin yanında olduklarını bildirdi.

Ülkesine inanan, yerli üretimden vazgeçmeyen, ihracat hedeflerine katkı sağlayan firmaların kendileri için özel bir önem taşıdığını vurgulayan Üstünsalih, “Özellikle salgın sürecinde üretime devam etmiş, tüm zorluklara rağmen istihdamdan vazgeçmemiş işletmelerimizin her daim yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.” ifadesini kullandı. 

Üstünsalih, yeni kredi paketiyle imalatçılara da ihracatçılara da omuz vermeyi amaçladıklarını, firmaların üretimlerine ve yatırımlarına faizlerin düşmesini bekleyerek ara vermesini ve ülkenin zaman kaybetmesini istemediklerini istediklerinin altını çizdi..

“Sektörde bir ilki gerçekleştiriyoruz”

VakıfBank Genel Müdürü Üstünsalih, yeni kredi paketinin TCMB politika faizine endeksli olarak kullandırılacağını ve TCMB politika faizi düştükçe, kredi faiz oranının da düşeceğini, kredinin bu yönüyle sektörde bir ilk olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Başta imalatçı ve ihracatçı firmalarımız olmak üzere işletmelerin kullanımına sunacağımız yeni kredi paketimiz, 2 milyar dolar ve 25 milyar TL olmak üzere toplam 40 milyar TL büyüklüğünde olacak. TCMB politika faizine endeksli kredimizin başlangıç faiz oranını yıllık yüzde 17,75 olarak belirledik. Paketimiz 12 aydan başlayarak 72 aya kadar vadeler içermekle birlikte firmalarımızın ihtiyaçları ve nakit akışına göre 1 yıla kadar ödemesiz dönem uygulanabilecek.”

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR