Takip Edin

GENEL

George Floyd cinayeti zanlısı polis hakkında 13 yıl önce şikayette bulunan kadın konuştu

LA Times’ın haberine göre, Minneapolis’te yaşayan Melissa Borton, George Floyd’un ensesine dizini dayayarak ölümüne yol açmakla suçlanarak …

Yayınlanma tarihi

-

LA Times’ın haberine göre, Minneapolis’te yaşayan Melissa Borton, George Floyd‘un ensesine dizini dayayarak ölümüne yol açmakla suçlanarak tutuklanan polis Derek Chauvin‘i 13 yıl önce “kötü muamele” suçlamasıyla Emniyet Müdürlüğü’ne şikayet etmiş.

Melissa Borton, 2007 yılının Ağustos ayında, Minneapolis’de, 2 aylık bebeği ve Alman kurdu köpeğiyle alışverişten dönüyordu. BBC Türkçe’nin aktardığına göre o sırada 30 yaşında olan Borton, yeşil minibüsüyle bir kavşağı geçtiği sırada arkasından yanıp sönen ışıklarıyla bir polis aracının geldiğini gördü. Herhangi bir kuralı ihlal ettiğini düşünmediğinden şaşırmıştı.

Minibüsünü kenara çekip, yaklaşan iki polisle konuşabilmek için camını indirdi. 

Polislerden biri George Floyd’un ABD’yi sarsan ölümüyle ilgili olarak ikinci derece cinayet suçlamasıyla yargılanacağı açıklanan Derek Chauvin’di.

Borton’un Los Angeles Times’da anlattığına göre Chauvin ve adı verilmeyen diğer polis hiç bir şey söylemeden arabanın içine uzandılar kapının kilidini açıp, kemer takmış olduğu halde kadını dışarı çekmeye çalıştılar.

‘Bebeğim ağlıyor, köpeğim havlıyordu’

Sonunda polislerin kemerini de açıp onu aracının dışına sürüklediklerini söyleyen Borton, “Bütün bunlar olurken benimle hiç konuşmadılar” diyor.

Borton, arabadan sürüklenerek çıkarılırken iki aylık bebeğinin “deli gibi ağladığını” ve köpeğinin havladığını hatırlıyor.

Polis aracının arka koltuğuna oturtulan Borton, polislere neden gözaltına alındığını sorduğunda polislerden biri “verilen bir eşkale uyduğu” yolunda bir şeyler söylemiş.

Borton 15 dakika sonra başka bir açıklama yapılmadan bırakıldığını anlatıyor.

Ertesi gün Minneapolis Emniyet Müdürlüğü’ne giderek şikayetçi olmuş. Fakat aylarca kendisine herhangi bir şekilde ulaşılmamış.

Altı ayı aşkın bir süre sonra kendisi yeniden Emniyet Müdürlüğü’ne giderek şikayeti hakkında hangi işlemlerin yapıldığını sormuş. Bir memura disiplin cezası verildiği söylenmiş ama başka ayrıntı verilmemiş.

LA Times, Chauvin’in avukatının bu haberle ilgili soruları yanıtlamadığını, Minneapolis Emniyet Müdürlüğü’nün de bu olaya karışan ikinci polisin adını açıklamadığını bildiriyor.

Kaynak: Sputnik TR   ©SputnikTR 

GENEL

Son dakika: Erdoğan ‘kimse kusura bakmasın’ diyerek açıkladı: Yüksek faizle kalkınacağımıza inanmıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: Aşılamanın artmasıyla beraber dünya genelinde salgın geriledikçe taşlar yerine oturacak …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Aşılamanın artmasıyla beraber dünya genelinde salgın geriledikçe taşlar yerine oturacak, ülkemizin yakaladığı ivme daha da artacaktır.

Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşmamızı güncelleme çalışmalarımız sürüyor.

2021 yılında tüm bu çalışmaları daha da ileriye taşıyarak devam ettireceğiz.

Her ne kadar bu salgın beraberinde çeşitli zorluklar, sıkıntılar getirse de iş dünyamızın önünde yeni fırsat pencereleri de açıyor

Amacımız Türkiye’nin salgın sonrası döneme güçlü, dayanıklı oyuncu olarak girmesini sağlamaktır.

2020 yılında kurulan şirket sayısı, salgına rağmen yüzde 20 artarak 101 bin 318’e ulaştı.

Serbest piyasa ekonomisi için attığımız adımların etkisi yansımaya başladı.

Ülkemizin küresel ihracattaki payı geçtiğimiz yılın ocak-ekim verileri itibarıyla ilk defa yüzde 1’i aşarak yüzde 1,03 seviyesine çıktı

Tüketici güven endeksi ocakta yüzde 4 artarak yükseldi.

Kur cephesi nispeten istikrar kazandı, yurt dışındaki yatırımcıların taleplerinin artmaya başladığını görüyoruz.

Ülkemizi bir yatırım, üretim, teknoloji üssü yapacağız.

Şöyle de bir planım var; Uluslararası gerek yatırımcı gerekse şirketleri biz senede bir, hatta iki kez ülkemize davet edip onlarla ülkemizde time-tablelar yapabiliriz, bazı görüşmelerimizi yaparız, hatta onlara ülkemizdeki yatırım imkanlarının neler olduğunu, ne gibi yatırımlar yapabileceklerini anlatmak suretiyle anlatmamızda fayda var. Bunları geçmişte çok yaptık ve çok da faydasını gördük.

Reform gündemimizle ilgili yoğun bir hazırlık dönemini geride bıraktık. Yakında kapsamlı reform paketimizi kamuoyuyla paylaşacağız.

Yüksek faize kesinlikle karşıyım. Yatırımcıların mesajları önem taşıyor. 

Yüksek faizle ülkemin kalkınacağına inanmıyorum, kimse kusura bakmasın ben bunu anlatmaya devam edeceğim.

 

 Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GENEL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan öğrencilere mesaj: Bir sonraki zil okullarda çalacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, koronavirüs tedbirleri kapsamında uzaktan eğitim gören ve bugün itibarı ile 3 haftalık yarıyıl tatiline …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, koronavirüs tedbirleri kapsamında uzaktan eğitim gören ve bugün itibarı ile 3 haftalık yarıyıl tatiline giren öğrenciler için Twitter hesabından açıklama yaptı.

Oktay mesajında bir sonraki zilin okullarda çalacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili çocuklar, salgın nedeniyle bu yarıyıl tatil zili ekranlarda çaldı; ama inşallah bir sonraki zil sizleri sabırsızlıkla bekleyen okullarınızda çalacak. Hepinize keyifle; ama ne olursa olsun her dakikasını tedbirlere dikkat ederek geçireceğiniz bir yarıyıl tatili diliyorum.”

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

HSK’dan Danıştay’a 3 yeni üye

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulunca, Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Nafiz Acar, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi …

Yayınlanma tarihi

-

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulunca, Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Nafiz Acar, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Yüksel Navdar ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanı Fatih Zencirci, Danıştay üyeliğine seçildi.

HSK Genel Kurulu, gerçekleştirilen toplantıda boş bulunan 3 Danıştay üyeliği için seçim yaptı.

Buna göre, Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Acar, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Navdar ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanı Zencirci, Danıştay’ın yeni üyeleri oldu.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR