Takip Edin

GÜNDEM

Rektör Adayı Prof. Dr. Galip Bakır; Nurettin Topçu’dan İlham Alıyorum!

Yayınlanma tarihi

-

Siirt Üniversitesi Rektörünün geçtiğimiz günlerde istifa etmesiyle birlikte boşalan rektörlük koltuğu için aday başvuruları 14 Ağustosta sona erecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın yapacağı atama kararı merakla beklenirken rektör adaylarından Prof. Dr. Galip Bakır sitemize açıklamalarda bulundu.

“Bu ülke maariften yıkıldı, maariften ayağa kalkacak”

Prof. Dr. Bakır; Ülkemizin en büyük probleminin, vatanına sadık ve milletine hizmet edecek insan yetiştirilmesi, kısacası kahtı rical olduğunu düşünmekteyim, dedi. Bu amaçla eğitimci kimliğim ile Ülkemizin yetiştirdiği ünlü düşünürümüz Nurettin Topçu’nun “Bu ülke maariften yıkıldı, maariften ayağa kalkacak” sözünden ilham alarak, lise ve üniversite öğrencilerine başta Siirt olmak üzere, bir çok ilde İlim yayma yurtları ve okullarda eğitim ve motivasyon seminerleri tarafımdan verilmiştir.

“Geleceğin inşasında öğretmenin rolü”

Bakır;  öğretmenlerimizin gelecek neslin yetiştirilmesindeki rollerinin büyük olduğunu düşünerek, “Geleceğin inşasında öğretmenin rolü” isimli seminerlerin yine birçok ilde tarafından verildiğini, toplumun yetiştirdiği her bireyin bir değer olup, bu değerlerden topluma katma değer üretilmesinin yöneticilerin birinci görevi olduğunu. Bu bağlamda fakültemizde çalışan akademisyenlerin her birinin bir değer olduğunu hatırlatılarak, hem fakültenin gelişmesi hem de topluma katma değer sağlanması noktasında birçok proje hazırladıklarını ve bu projelerin başarıyla uygulandığını sözlerine ekledi.

Prof.Dr Galip Bakır Kimdir?

1985 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi  Zootekni  Bölümünden 1989 yılında mezun oldu. 1991 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi  Ziraat  Fakültesi  Zootekni Ana  Bilim  Dalında  araştırma görevlisi odu. Siyah alaca sığırların süt ve döl verim özelliklerinin  tespiti  üzerine  yaptığı tezini 1992 yılında tamamladı. 1992 yılında doktora eğitimine başladı.  Ankara  Üniversitesi Ziraat  Fakültesi  Zootekni  Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. S. Metin  Yener  danışmanlığında Kültür Irkı Sığırlarda Seleksiyon konusunda doktora tezini başarıyla tamamlayarak 1995’te doktor unvanını aldı. 1996 yılında yardımcı doçent, 2004 yılında doçent unvanı aldı. 2010 yılında  Hayvan  Yetiştirme  ve Islahı  Bilim  Dalına  profesör olarak atandı. Yüzüncü Yıl Üniversitesinde  uzun  yıllar  görev  yaptığı sırada,  Doğu Anadolu  Bölgesinde yürütülmekte olan birçok projede, süt sığırcılığı işletmelerinin planlanması ve işletmelerin  projelendirilmesi  konularında çalıştı. Ayrıca, Avrupa Birliği  Projelerinde  eğitimci, koordinatör ve proje uygulayıcı olarak birçok görevler aldı.2012 yılında Kahramanmaraş  Sütçü  İmam  Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Ana Bilim  Dalında  öğretim  üyesi olarak göreve başladı. 2013 yılında  Siirt  Üniversitesi  Ziraat Fakültesi kurucu dekanı olarak atandı. Aynı yıl Siirt Üniversitesi Rektör yardımcılığı görevine atandı. Halen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde öğretim  üyesi olarak görev yapmaktadır.

GÜNDEM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Biz aynı ülkenin evlatları değil miyiz?ü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bolu’da “Terörle Mücadele Şube Müdürleri Değerlendirme Çalıştayı”nda konuştu.Soylu, HDP Esenyurt ilçe …

Yayınlanma tarihi

-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bolu’da “Terörle Mücadele Şube Müdürleri Değerlendirme Çalıştayı”nda konuştu.

Soylu, HDP Esenyurt ilçe başkanlığında terör örgütü posterleri ve afişleri bulunması hakkında, “İçişleri Bakanı olarak sormak istiyorum, daha ne kadar görmezden gelecekler? Bir siyasi partinin ilçe binası duvarında terör örgütü PKK’nın sözde liderinin posterinin olması sorun değil mi? O fotoğrafı neden yok sayıyorlar? PKK’ya, terör örgütüne deva bulmaya çalışanlar, niye sesiniz çıkmıyor?” dedi.

“20 BİNE YAKIN TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU VAR”

Avrupa’ya ve ABD’ye terör örgütüne yönelik destekleri konusunda eleştiren Soylu, “Güç veremedikleri PKK terör örgütünü Irak’ın kuzeyi ve Suriye’de güç verdirmeye çalışıyorlar. Arkasında ABD’nin, Avrupa’nın olduğunu iyi biliyoruz. Terör kamplarını Suriye’de kurduklarını biliyoruz. Fransa’nın, Avrupa’nın, ABD’nin çok akıllıları oradaki terör örgütü mensuplarını eğittiklerini biliyoruz. Bizim bildiğimiz toplam 20 bine yakın terör örgütü mensubu var” dedi.

“Meseleyi içeride, büyük mesafe aldık” diyen Soylu, “Uluslararası bir sistemin yanı başımızda kuzu postuna büründürmeye çalıştıkları, kendi tüm karakterleri barındıran bir canavarı besleyen bir alan oluşturmaya çalıştıklarını biliyoruz. Tel Abyad, Resulayn, Afrin’de bulunmamızın bir sebebi var” ifadelerini kullandı.

ESENYURT HDP İLÇE BAŞKANLIĞI VE MİLİTAN TARTIŞMASI

Bakan Soylu, HDP Esenyurt ilçe başkanlığında terör örgütünün afiş ve posterlerinin bulunması sonrası muhalefet partilerine seslendi. Militan tartışmasına da değinen İçişleri Bakanı şunları söyledi:

“Esenyurtta karışlaştığımız manzarayı hepimiz gördük. Birileri sabahtan akşama konuşuyor, hiç Esenyurt’taki terör manzaralarından bahsettiler mi? Bir cümle… Benim valime, kaymakamıma, yargıcıma ‘militan’ diyenler, Allah rızası için tek cümle söylemiyor. HDP binasında, Diyarbakır HDP binasında çıkan manzaralara ses çıkarmıyorlar. Biz aynı milletin insan değil miyiz? Sizin kulaklarınız mı kapalı? Aynı okullarda okumadık mı? Ne çabuk sizi kandırdılar, aklınızı çeldiler? Devletinize saldırmayı maharet sayıyorsunuz. Sadece o kayıtları izlesek meramımızı anlatmak için yeterlidir. Terör örgütüne en fazla militanın devşirildiği yer Esenyurt demiştim, 2 yıl önce. Bir kere sordunuz mu? Bunları bildiğimiz için terör örgütüne katılım 53’e düştü. Sızmaların, katılımların nereden olduğunu bildiğimiz için. Son yerel seçimlerden sonra görevlendirme yaptığımız partiye geçmiş olsuna gidenler Esenyurt’a giderler mi bilmiyorum, geç kaldılar. Ayıp ediyorlar. Bu kadar zor zamanda yalnız bırakılır mı, gitsinler çay içsinler. Vali ve kaymakamlarımıza, jandarmamıza, polisimize ‘militan’ diyenlerin ne diyeceğini duymak hakkımızdır. İçişleri Bakanı olarak sormak istiyorum, daha ne kadar görmezden gelecekler? Bir siyasi partinin ilçe binası duvarında terör örgütü PKK’nın sözde liderinin posterinin olması sorun değil mi? O fotoğrafı neden yok sayıyorlar? PKK’ya, terör örgütüne deva bulmaya çalışanlar, niye sesiniz çıkmıyor?”

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GÜNDEM

Bu yıl 60 bin öğretmen ataması yapılacak mı? MEB hangi branşlarda ne kadar alım yapacak?

Öğretmen atama takvimi ve hangi branşlarda alım yapılacağı öğretmen adaylarının gündeminde ilk sırada yer alıyor. Bakan Ziya Selçuk, geçtiğimiz …

Yayınlanma tarihi

-

Öğretmen atama takvimi ve hangi branşlarda alım yapılacağı öğretmen adaylarının gündeminde ilk sırada yer alıyor. Bakan Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde  kamu kurumlarında en çok alımın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapıldığını hatırlatan bir açıklama yaptı. Konuyla ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibat halinde olduklarını yineleyen MEB Bakanı yakın zamanda çözüm üretmeyi hedeflediklerini paylaştı. 2020 yılında toplam 40 bin öğretmen alımı gerçekleştirildi. 60 ayrı branştan yapılan atamaların sonucunda en fazla  sınıf öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce öğretmenliği, okul öncesi ve İlköğretim Matematik öğretmeni ataması yapıldı.  2021 yılında öğretmen alımı için belirlenecek kontenjan araştırılıyor. Peki 60 bin öğretmen ataması yapılacak mı? İşte öğretmen atamasıyla ilgili yaşanan son gelişmeler…

2021 YILINDA KAÇ BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK?

Öğretmen adayları,  2021 yılında yapılacak atama sayısının 60 bin seviyesinde olması için sosyal medyadan ve birçok platformdan görüş bildiriyor.  meb.personel internet sitesinde yer alan bilgiye göre öğretmen atama kontenjan ve branşları önümüzdeki hafta içerisinde açıklanacak.

MEB tarafından yapılacak duyuruda toplam ataması gerçekleştirilecek öğretmen sayısının açıklanması beklenirken branş bazında kontenjanların daha sonra açıklanması öngörülüyor. Atama sayısının 20 bin ila 25 bin arasında olduğu iddia ediliyor. Takvim ve kontenjanlarla ilgili kesin bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak açıklamayla belirlenecek.

2020 YILINDA EN ÇOK HANGİ BRANŞLARA ALIM YAPILDI?

Ocak ayının gelmesiyle birlikte geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen alımlarda en çok hangi branşlardan atama yapıldığı merak ediliyor. 2020 yılında 60 ayrı branştan öğretmen alımı gerçekleştirildi. İşte en çok atama yapılan branşlar ve kontenjanları;

Sınıf Öğretmenliği – 2831

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği – 1801

İngilizce Öğretmenliği – 1739,

Okul Öncesi Öğretmenliği – 1518

İlköğretim Matematik Öğretmenliği – 1701

Özel Eğitim- 1118

Sosyal Bilgiler- 665

Türkçe- 1300

Rehberlik – 1373

Görsel Sanatlar – 443

Müzik – 347

MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK’UN ÖĞRETMEN ATAMASI AÇIKLAMASI!

Milli Eğitim  Bakanı Ziya Selçuk konuk olduğu programda öğretmen atamasıyla ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Kısa süre içerisinde takvimin belirleneceğine dikkat çeken Bakan “ Çok net bir tarih vermek mümkün değil ama çok uzun süreceğini sanmıyorum” dedi. Öğretmen ataması dağılımlarının ihtiyaçlara göre şekillendirildiğine dikkat çeken MEB Bakanı “ Milli Eğitim Bakanlığı, kendi ihtiyaçlarını istatistiksel olarak ortaya koyduktan sonra bunu Maliye Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarla görüşüyoruz” dedi. İşte yapılan  açıklama ;

“Bizim ihtiyaçlarımızın ne kadar olduğuyla toplam kadro ihtiyacı belirleniyor. Daha sonra toplam kadronun ne şekilde dağıtılacağı görüşülüyor. Tabi bunun için bütçenin netleşmesi lazım. Şimdiye kadar Milli Eğitim Bakanlığı en yüksek kadroyu aldı. Yine öyle olacağı umudundayım. Bütçeyle ilgili bazı netleşmeler ortaya çıktığında bunu hangi branşta ne kadar atama olacağıyla ilgili görüşeceğiz. Önce toplam ne kadar atama olacağını sonra branş dağılımını açıklayacağız. Eğer bugün bu net olsa paylaşırdık.”

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GÜNDEM

Bakan Selçuk’tan velilere yarıyıl tatili mesajı

Bakan Selçuk, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Sevgili velilerimiz yarıyıl tatilini geçirdiğimiz şu günlerde sizlerden birkaç ricam var. Lütfen …

Yayınlanma tarihi

-

Bakan Selçuk, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Sevgili velilerimiz yarıyıl tatilini geçirdiğimiz şu günlerde sizlerden birkaç ricam var. Lütfen, çocuklarınızın ekranlardan uzak olmasını sağlayın. Mümkünse ev işlerinde size destek olsunlar. Birlikte geçirdiğiniz vakitlerde kitap okuyun. Dinlenmeleri için bunlar çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR