Takip Edin

FETÖ/PDY

FETÖ’de çatışma bölünmeye dönüştü! Daha ölmeden ortalık karıştı

Nedim Şener yazısında “FETÖ içinde çatışma ve bölünmeler ileriki günlerde daha da belirginleşecek. Asıl büyük kopuşlar FETÖ elebaşı ölümü sonrası …

Yayınlanma tarihi

-

Nedim Şener yazısında “FETÖ içinde çatışma ve bölünmeler ileriki günlerde daha da belirginleşecek. Asıl büyük kopuşlar FETÖ elebaşı ölümü sonrası bekleniyor. O zamana kadar, bu tür kararlar ve tarafların birbirlerine tam da FETÖ’cülere yakışacak küfürlerle hakaretlerini göreceğiz, hatta görüyoruz. Onları da daha sonra yazarım artık.” ifadelerini kullandı.

İşte Nedim Şener’in “FETÖ’de ‘çatışma’, ‘bölünmeye’ dönüştü” başlıklı o yazısı;

FETÖ elebaşı Gülen’in sağlık durumundaki olumsuz gidişat ile örgütte baş gösteren “çatışma”, Gülen’in ölümü dahi beklenmeden “bölünmeye” doğru gidiyor.

Bunun ilk somut adımları atıldı. Örgütün Avustralya’nın Queensland eyaletindeki yapılanmasındaki çatı kuruluşlarından QECF (Queensland Education Cultural Foundation) Pensilvanya’dan alınan atama kararlarını tanımayacağını açıkladı.

Hatırlayacaksınız, 2 Ekim 2020 tarihinde bu köşede yayınlanan yazımda, FETÖ içindeki bölünmeyi anlatmış, çoğu 17-25 Aralık 2013 sonrası yurtdışına kaçan örgüt üst düzey yöneticisi 150’ye yakın ismin, “Gelenekçiler”, “Yenilikçiler”, “MÖZ (Mustafa Özcan Grubu)” ve “Barbarosçular (Barbaros Kocakurt Grubu)” şeklinde bölünmeye başladığını aktarmıştım.

TACİZ, TECAVÜZ, YOLSUZLUK

Esas olarak FETÖ elebaşının ölümü sonrasına hazırlanırken birbiriyle kıyasıya savaşan grupların, Gülen’in ölümü sonrası yerine geçmesi beklenen İsmail Büyükçelebi’nin başında olduğu “Gelenekçileri” hedef alarak, yolsuzluk ve dolandırıcılık hatta örgüt içi taciz ve tecavüzlere yol açmak ve gizlemek ile suçladıkları görülüyordu.

Türkiye’deki binlerce itirafçı ifadesiyle, askeri ve polis okulları ile üniversite sınav sorularının çalınması, Ergenekon ve Balyoz operasyonlarında sahte deliller ve kumpas boyutunun ortaya çıkması, 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’nün rolünün kabul edilmesi örgütü zor durumda bıraktı.

‘İLLİMÜNATİ’DEN DAHA TEHLİKELİ’

Gerek yurtiçinde gerek yurtdışında maddi olarak zor duruma düşen örgütün, Almanya başta olmak üzere çeşitli ülkelerde “İllimünati’den daha tehlikeli” benzetmelerinin yapıldığı bir süreçte, kendilerine “Yenilikçiler” adını veren grup, örgütün bir kısmını temize çıkarma ve kurtarma çabası içine girdi.

Bu grup içinde yer alan firari FETÖ üyesi Bülent Keneş ve bir grup örgüt üyesi, Pensilvanya’ya başkaldırı olarak nitelendirilebilecek ‘Yeni Bir Hizmet Mümkün mü?’ başlıklı bir bildiri yayınlamıştı.

Bu bildiriye paralel bir açıklama ise geçen hafta FETÖ’nün Avustralya’daki bir vakfından yapıldı. 27 Ocak 2021 tarihinde FETÖ’ye bağlı Avustralya’da faaliyet gösteren Queensland Education Cultural Foundation (QECF) isimli vakfın Twitter hesabından ‘Kamuoyuna Duyuru’ başlıklı bir bildiri yayınlandı.

FETÖ’NÜN FRANSIZ DEVRİMİ’YMİŞ!

Bildiride, Avustralya yapılanmasındaki eğitim kurumlarına, “eyalet abisi”, “öğretmen” ve “idare kadronun” örgütün merkezi bürokrasisi tarafından atanmasına itiraz edildi. Ayrıca Pensilvanya’daki örgüt merkezinden alınan kararların tanınmayacağı ifade edildi. Nitekim firari FETÖ üyelerinden Önder Aytaç, Twitter hesabından örgütün “Avustralya yapılanması” tarafından yayınlanan bu bildiri için, “Bu onurlu başkaldırı, kötü hizmet yönetiminin olduğu her ülkede 1 emsal, 1 Fransız devrimi halk hareketi olabilir” yorumunu yaptı.

FETÖ’nün Avustralya yapılanmasında çatı kuruluşu QECF tarafından 27 Ocak 2021 günü yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“QECF mütevelli heyeti, Hizmet Kurumu adına tek yetkili birimdir ve QECF mütevelli heyeti tarafından görevlendirilmemiş hiçbir kişi ve kurum bu yetkiyi kullanma hakkına sahip değildir.

QECF üyeleri eyaletimiz dışında alınan ve tarafımıza iletilen kararları anlamakta zorlanmaktadır.

Geçmiş olumsuz tecrübelerde ortaya çıkmış birçok mağduriyetlerin tekrar yaşanmaması adına, tekrar edecek bu tarz uygulamalar üyelerimiz tarafından kabul edilmeyecektir.

Ülke ve eyalet istişarelerinin ve Hizmete bağlı olan insanları bir araya getiren diğer platformların çok önemli olduğu kanaatindeyiz. Fakat bu heyetlerin oluşturulmasında, karar alma ve denetleme süreçlerinde kurumsal ve etik kuralların yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

BÖLÜNMELER ARTACAK

Ülke ve eyalet çapında karar alma süreçlerinde görev ve yetki kapsamı dışına çıkılmamalı, istişare heyetlerinin birbirine tavsiye dışında bir üstünlüğü olmamalı. İstişare heyetleri arasında bir hiyerarşi kurulacaksa da, ülke düzeyindeki heyette eşit temsil hakkı olmalıdır.

Eyaletimiz adına dışarıdan karar alınmaması, tüm QECF üyelerine ve onların düşüncelerine duyulan saygının bir gereğidir.

Eyaletimizdeki kurumlarda görevlendirilmesi düşünülen, hangi pozisyon olursa olsun (öğretmen, eyalet abisi,  idari personel) ister Türk olsun ister yabancı, iş tanımlarının, ilgili görevden beklentilerin ve çalışma koşullarının şeffaf bir şekilde belirli olması kanaatindeyiz. Bu konuda gerekli süreçlerin ilgililer tarafından takibi QECF Board’u ve mütevelli heyeti tarafından yapılacaktır.”

FETÖ içinde çatışma ve bölünmeler ileriki günlerde daha da belirginleşecek. Asıl büyük kopuşlar FETÖ elebaşı ölümü sonrası bekleniyor.

O zamana kadar, bu tür kararlar ve tarafların birbirlerine tam da FETÖ’cülere yakışacak küfürlerle hakaretlerini göreceğiz, hatta görüyoruz. Onları da daha sonra yazarım artık.

Kaynak: Haber7

FETÖ/PDY

Son dakika: 47 ilde operasyon! 130 kişi yakalandı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, FETÖ’nün TSK içerisindeki yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, örgütsel irtibat tarzına …

Yayınlanma tarihi

-

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, FETÖ’nün TSK içerisindeki yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, örgütsel irtibat tarzına uygun olarak (asker şahıs veya terör örgütünden işlem gören sivil şahıslarla ardışık, periyodik, kısa süreli aranmalar) ankesörlü/ kontörlü sabit hat irtibatı olan, ayrıca bir kısmı hakkında örgüt mensubiyetlerine dair itirafçı ifadesi gibi başka deliller bulunduğu belirtilen 103’ü muvazzaf 148 şüpheliyi yakalamak amacıyla polis ve jandarma ekiplerince çalışma başlatıldı.

Ekiplerce İzmir merkezli 47 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 130 şüpheli gözaltına alındı.

Şüphelilerin 12’sinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 47’sinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 18’inin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 38’inin Jandarma Genel Komutanlığına, 19’unun Sahil Güvenlik Komutanlığına mensup olduğu öğrenildi. Şüphelilerin 14’ünün darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi olduğu belirtildi.

Şüpheliler arasında 1 albay, 3 binbaşı, 8 yüzbaşı, 31 üsteğmen, 66 astsubay, 25 uzman çavuş rütbesinde kişi olduğu belirtildi.

Ayrıca İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün Silahlı Kuvvetler içerisine sızdırdığı mensuplarının deşifre edilmesi amacıyla kuvvet komutanlıklarıyla “ortak veri paylaşımına” dayalı çalışma yapıldığı belirtildi.

Bu yöntem yoluyla 13 Ekim 2020 ve 19 Ocak 2021 tarihleri aralığında gerçekleştirilen 3 eş zamanlı yakalama, gözaltı işlemi sonucunda Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na mensup 618’i muvazzaf 652 asker şüpheli hakkında işlem yapıldığı belirtildi.

İdari yönden değerlendirilmesi amacıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca delillerin birleştirilmesi suretiyle Hava Kuvvetleri Komutanlığına gönderilen 2 bin 432 delil dosyasının incelenmesi sonucunda bu tarih itibariyle güncel sayı olarak 623 terör örgütü iltisaklı personelin ihracı sağlandığı ifade edildi.

Diğer dosyaların incelenmesine devam ediliyor.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

FETÖ/PDY

Planı deşifre oldu: FETÖ’den hamile oyunu

FETÖ terör örgütünün son günlerde cezaevindeki hamile örgüt üyeleri, çocuklar ve çıplak arama iddialarını kullanarak propaganda yaptığı ve bu …

Yayınlanma tarihi

-

FETÖ terör örgütünün son günlerde cezaevindeki hamile örgüt üyeleri, çocuklar ve çıplak arama iddialarını kullanarak propaganda yaptığı ve bu kampanyanın bazı eski ve yeni milletvekilleri tarafından Meclis gündemine getirilerek, kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığı belirtildi.  

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, bazı eski ve yeni milletvekillerinin, cezaevindeki terör örgütü mensuplarına mektup kampanyası başlatılması için aracılık ettiklerine yönelik açıklamasından sonra, FETÖ’nün cezaevlerindeki yeni planı da ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in cezaevindeki kadın FETÖ’cüleri harekete geçirmek için talimat verdiği, hamile kalmalarını ve bu durumlarını propaganda için kullanmalarını istediği belirtildi. Özellikle son bir yıldır, cezaevinde bulunan FETÖ’cü kadınlarda, diğer mahkûmlara oranla dört kat fazla hamilelik görüldüğüne dikkat çekilirken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de geçen yıl “Cezaevindeki kadınlar, örgüt talimatıyla hamile kalıyorlar, insanlar ‘İşkence var’ diyorlar, ancak soruyoruz, kimse, ‘Bana işkence yapıldı’ demiyor” açıklamasını yapmıştı. 

ÖRGÜT ELEBAŞINDAN TEBRİK MESAJI

AK Parti kaynakları da FETÖ’nün son dönemde hamile kadınlar, çocuklar ve çıplak arama iddialarını kullanarak kara propagandaya başladığını, bu kampanyanın cezaevinden yazılan mektupları soru önergesine dönüştüren milletvekilleri tarafından Meclis gündemine de taşındığını dile getirdi. Kaynaklar, cezaevlerinde son dönemde hareketlilik yaşandığını, çıplak arama iddiaları başta olmak üzere birçok konuda kamuoyu oluşturma çabalarının bulunduğunu belirterek “Cezaevlerinde yazılan bazı mektuplar, yazılı soru önergesi gibi yöntemler ile TBMM gündemine de taşınıyor. Adalet Bakanlığının yaptığı çalışmada da bazı eski ve mevcut milletvekillerinin cezaevindeki FETÖ’cülere yüklü miktarda pul vererek, mektuplarına aracılık ettikleri tespit edildi. Tüm bu faaliyetleri nedeniyle örgütün başı Gülen, cezaevinde bulunan kadın FETÖ’cülere çalışma ve gayretleri nedeniyle, ‘tebrik ediyorum’ mesajı gönderiyor. Gülen, ‘Aynı başarılı çalışmaları erkek mahkûmlardan da bekliyorum’ uyarısında bulunuyor” bilgisini verdi.
FETÖ’nün son dönemde propaganda çalışmalarını cezaevleri üzerinden yoğunlaştırmaya başladığı belirtilirken, bu kampanyayı da özellikle başörtülü kadınlara eziyet edildiği iddiaları, hamile kadınlar, çocuklar ve çıplak arama iddialarını gündemde tutarak yaptığı ifade edildi.

FETÖ’CÜLERİN SÖZCÜSÜ HDP’Lİ VEKİL

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun FETÖ’cülerin cezaevinden yazdığı mektuplarda yer alan iddiaları soru önergesine dönüştürerek Meclis gündemine getirdiği belirtildi. Gergerlioğlu’nun cezaevinden FETÖ’cülerin yazdığı birçok mektuba atıf yaparak, TBMM Başkanlığına verdiği çok sayıda soru önergesi bulunuyor.

Türkiye Gazetesi

Devamını oku

FETÖ/PDY

FETÖ’nün ‘mahrem’ yapılanmasına yönelik Edirne merkezli operasyon

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün “mahrem” yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 20 kişi için yakalama kararı çıkarıldı …

Yayınlanma tarihi

-

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün “mahrem” yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 20 kişi için yakalama kararı çıkarıldı. Zanlılar arasında ihraç edilen akademisyen, doktor, askeri personel ile avukatların yanı sıra görevde olan 2 komiserin de bulunduğu öğrenildi.

Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince şüphelilere yönelik İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Erzincan, Samsun, Düzce, Aydın, Çanakkale, Ağrı ve Adıyaman’da başlatılan operasyon sürüyor.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR