Takip Edin

GENEL

FETÖ’cü tuğgeneralden itiraf: Tek yıldızımı Fetullah Gülen taktı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün TSK’daki kripto yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, mahrem imamlarıyla sabit hat ve …

Yayınlanma tarihi

-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün TSK’daki kripto yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, mahrem imamlarıyla sabit hat ve operasyonel hat üzerinden haberleştikleri tespit edilen emekli tuğgeneraller Serdar Atasoy, Celalettin Çoban, Nuri Cankıymaz ile mahrem imam Yaşar Özdemir hakkında 27 Ocak’ta gözaltı kararı verilmişti. Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde 6 gün sorgulanan emekli tuğgeneral Serdar Atasoy, itirafçı olduğu gerekçesiyle adli kontrol kararıyla serbest kaldı. Atasoy’un ifadesine ulaşıldı.

SERVET KOD ADINI KULLANDIM

Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini belirten Atasoy, FETÖ ile İzmir’de lisede okuduğu 1988’de tanıştığını, “Servet” kod ismini kullandığını anlattı. İlk FETÖ abisinin ilahiyat fakültesinde okuyan “Yavuz” kod adlı kişi olduğunu söyleyen Atasoy, “Askeri sınavları kazanabilecek kişileri Yavuz belirlerdi. Yavuz bize sorulabilecek soruların bulunduğu testleri getirirdi. Mülakatta bizlere sorabilecekleri soruları sorardı. Bu dönemde Yavuz bizleri cemaat ile bağlantısı olmayan dershaneye kayıt yaptırmıştı. 1991’da ben, İskender ve Erdal, Harp Okulu’nu kazandık” dedi.

KURMAYLIK SINAV SORULARI VERİLDİ

Kara Harp Okuluna başladıktan sonra da Yavuz’un kendisiyle ilgilendiğini, ayda ya da iki ayda bir İzmir’den Ankara’ya geldiğini belirten Atasoy, 1996’da teğmen olduğunu söyledi. Rütbesini elebaşı Fetullah Gülen’in taktığını belirten Atasoy, “Yavuz beni Altunizade’de bulunan FEM Dershanesinin en üst katına götürdü. Burada beni Fetullah Gülen’in yanına götürdü. İlk başta büyük bir salonda namaz kılındı ve akabinde beni küçük bir odaya götürdüler. Daha sonra Fetullah Gülen bana o dönem rütbem olan teğmen yani tek yıldızı taktı ve elini öpüp ayrıldım” dedi. Şüpheli Atasoy, kurmaylık sınav sorularının da kendisine verildiğini itiraf etti.

15 TEMMUZ’DAN HABERİ YOKMUŞ!

Mahrem imamlarla ankesörlü telefon ile operasyonel hat üzerinden irtibat kurduğunu vurgulayan Atasoy, 2014’te Bagladeş Dakka’ya askeri ataşe olarak görevlendirildiğini, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından görev süresinin sonlandırılmasıyla Türkiye’ye döndüğünü aktardı. Darbe girişiminden önceden haberinin olmadığını ileri süren Atasoy, “Saat.02.30 sıralarında İdare Ataşem Denizci Başçavuş Yasin Özçam’ın telefonuyla uyandım. İdare Ataşem darbe olduğunu söyledi, ben Bangladeş’te darbe olduğunu zannettim. Fakat konuşmamızdan sonra darbe girişiminin Türkiye’de olduğunu anladım” iddiasında bulundu.

Bu adamı kim korudu?

Şüpheli Atasoy’un, 2017 yılında FETÖ soruşturması kapsamında Erzincan’da gözaltına alındığı ortaya çıktı. Darbeci Cemil Turhan’dan ele geçirilen 139 kişilik Cumhurbaşkanlığı yaver adayı listesinde 10. sırada yer alan Atasoy, savcılık sorgusunun ardından serbest kaldı. 2019’da da hakkındaki soruşturma takipsizlikle sonuçlanan Atasoy, 2020 YAŞ kararıyla tuğgeneralliğe terfi ettirildi. Öte yandan, şüpheli Atasoy, darbe girişiminin ardından Dakka’daki askeri ataşelik görevi sonlandırıldı ve 2016 Kasım’da Türkiye’ye döndü. Kısa süre Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığında bekleyen Atasoy’un, Erzincan’da bulunan 3. Ordu Komutanlığına tayini çıktı. 2017 Ağustos atamalarında 2. Ordu Komutanlığı Harekat Başkanı olan Atasoy, 2020 Ağustos’a kadar da bu görevi sürdürdü. Atasoy, geçtiğimiz 2 Kasım’da da emekli oldu.

Yaver listesinde adı var

Şüpheli Atasoy’un isminin, sözde darbe bildirisinde imzası bulunan Cemil Turhan’dan ele geçirilen Cumhurbaşkanı yaver adayı listesinde yer aldığı tespit edildi. Atasoy, buna ilişkin, “Kara Kuvvetleri Karargahında yapılan bir listedir. Benim böyle bir talebim olmadı. Listenin kim tarafından yapıldığı hakkında bilgim yoktur” savunmasını yaptı.

DARBE TALİMATINA “EMREDERSİNİZ ”

Atasoy’un, darbeci general Sinan Sürer tarafından oluşturulan “Ataşeler” isimli WhatsApp grubunda yer aldığı belirlendi. Gruptan, “Genelkurmay Başkanlığı yönetime el koymuştur, muhataplarınıza bilgi veriniz” şeklindeki mesaja “Emredersiniz komutanım” yanıtını verdiği anlaşılan Atasoy, savunmasında, “Askeri teamüller gereği bu emre cevap verdim” iddiasında bulundu.

Örgüt toplantısında fişleme

Şüpheli Atasoy, mahrem imamın görüşmelerde çalıştığı yerdeki askeri personel hakkında bilgi aldığını, “Dine bakış açısı, Paraya önem verir mi? Sigara, alkol kullanır mı? Gece hayatı var mıdır?” gibi sorular sorduğunu aktardı. Atasoy, “Burada örgütün fişlemesini yapardı” dedi. Mahrem imamlarının boş içki şişelerini kapının önüne koymasını istediğini söyleyen Atasoy, bazı subayların sicillerinin düşük verilmesini istediklerini aktardı.

Katalogdan beğenmemiş

Şüpheli Atasoy, örgütün kendisini iki kez katalog evliliği yapması için yönlendirdiğini ancak olumlu sonuçlanmadığını, mevcut evliliğinin ise katalog olmadığını savundu. Atasoy, şunları söyledi: “Katalog evliliği için Çetin (K) birkaç fotoğraf getirdi. Bu göstermiş olduğu resimlerdeki kişiler ile görüşmelerimizde olumlu sonuçlanmadı. Kars’ta görev yaptığım dönemde de örgüt abisi İhsan (K) beden eğitimi bölümünde okuyan birisi ile tanıştırdı. Ancak bu görüşmemiz de olumsuz olmuştu.”

Osman Özgan – Yenişafak

Kaynak: Haber7

GENEL

Sürpriz görüşmeyle ilgili dikkat çeken senaryolar! Erdoğan ile Bahçeli ne konuştu?

İşte Abdulkadir Selvi’nin o yazısı; Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli’ye sürpriz bir ziyarette bulununca Ankara’da senaryolar havada …

Yayınlanma tarihi

-

İşte Abdulkadir Selvi’nin o yazısı;

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli’ye sürpriz bir ziyarette bulununca Ankara’da senaryolar havada uçuşmaya başladı. Nasıl olmasın ki? İki lider daha 2 gün önce İnsan Hakları Eylem Planı’nın sunumundan sonra Külliye’de bir araya geldiler.

Zaten bugünkü görüşme de orada belirlenmiş. Erdoğan, Bahçeli’yi 5 Ocak’ta ziyaret etti. 59 gün sonra Erdoğan yine Bahçeli’nin “kale” diye isimlendirilen evindeydi. Peki iki lider ne konuştu? Sadece “İleriye dönük bir görüşme” yanıtını aldım. İleriye dönük ne olabilir?

HDP’Yİ Mİ KONUŞTULAR?

HDP’nin kapatılması konusu mu? HDP’lilerin dokunulmazlığının kaldırılması mı? Çünkü Bahçeli daha 3 gün önce HDP’nin kapatılması çağrısını yineledi. Bir ihtimal de iki liderin bu ay içinde kongreleri olmasıydı. MHP 18 Mart’ta, AK Parti ise 24 Mart’ta kurultay yapacak.

Cumhur ittifakının iki lideri yoksa kongre sonrasında bir kabine değişikliğini mi konuştular? Gerçi onu konuşmak için daha zaman var. Bahçeli, Cumhurbaşkanı’nın tercihlerine saygı göstermesine rağmen Erdoğan her önemli gelişme öncesinde Bahçeli ile görüşmeye özen gösteriyor.

YENİ ANAYASA

Yeni Anayasa çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti yönetimini “Bizim yeni anayasa için belirlenmiş bir ilkemiz, kriterimiz yok. Onun için ‘Yeni anayasada şunu yapacağız, bunu yapacağız’ demeyin” diye uyarmıştı.

Önümüzdeki günlerde yeni Anayasa çalışmalarını başlatmayı planlayan Erdoğan, Bahçeli ile bir araya geldi. AK Parti, Anayasanın ilk dört maddesini ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini kırmızı çizgi olarak belirledi.

SEÇİM YASASI

Bu arada AK Parti seçim yasası üzerindeki çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. İki partinin ortak çalışma yapması gündemde. Kritik başlıkları kararlaştırmak için bir araya gelmiş olabilirler mi? Elbette ki hep siyasi senaryoları sıraladık.

ŞEHİTLERİMİZ

İki liderin siyaseti şekillendirecek hangi adımları atacağı ihtimalinin üzerinde durduk ama hepimizi şaşırtacak bir konu neden olmasın? İki lider görüşürken yüreğimizi yakan haberi aldık. Düşen helikopterde aralarında üst düzey komutanların da bulunduğu 11 asker şehit oldu. Gara’dan sonra büyük bir sınır ötesi operasyon mu gündemde?

OĞUZHAN ASİLTÜRK’TEN DİKKAT ÇEKİCİ ÇIKIŞLAR

Erbakan’ın vefatından sonra Milli Görüş hareketinin manevi liderliğini de Oğuzhan Asiltürk üstlendi. Bir süre öncesine kadar Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu üyesi olarak yazılan titri artık, “Milli Görüş lideri” olarak değiştirildi. Oğuzhan Asiltürk, 1970’te Erbakan’la Milli Nizam Partisi’ni kurup bugün hayatta kalan tek isim. Asiltürk, Erbakan hayattayken de iki numaralı isimdi. Milli Görüş hareketinin 50 yılında yer alan Oğuzhan Asiltürk, koalisyon hükümetlerinden, cezaevlerinden, kapanan partilerden, yasaklı yıllardan bakanlık koltuğundan Milli Görüş’ün liderliğine kadar uzanan bir birikimi yansıtıyor.

ERDOĞAN’IN ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Ocak tarihinde evinde ziyaret etmesiyle birlikte Asiltürk’ün siyasi misyonu daha büyük önem kazandı.

Erdoğan’ı aracına kadar uğurlayan Asiltürk, görüşmeye ilişkin olarak, “Forsunu morsunu kullanmadan abi-kardeş gibi görüşmeye gelmesi karşısında ben en ufak bir açıklama yapmam” demiş ama Erdoğan’ın açıklamasını referans göstermişti.

KARAMOLLAOĞLU ÇİZGİSİ

Bu görüşme, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun sert muhalefetinde bir değişikliğe yol açmadı. Hatta cumhur ittifakına mı geçecekleri yönündeki sorular karşısında üslubunu daha da sertleştirdi. “Bakanlık verseler de cumhur ittifakına geçmem” dedi. Eleştirilerinin dozunu arttırdı.

ASİLTÜRK İLE KARAMOLLAOĞLU FARKI

Milli Görüş’ün lideri Oğuzhan Asiltürk ile Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun üslubundaki ayrışma giderek belirgin hale geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telgraf çektiği Erbakan’ı anma toplantısının açılışında Temel Karamollaoğlu, “Erbakan hocamız hayatı boyunca bu güzel ülkenin imkân ve kaynaklarının bir avuç mutlu azınlığa aktarılmasına karşı çıktı. Biz de şimdi tıpkı onun gibi milletin imkânlarının bir avuç yandaşa aktarılmasına karşı çıkıyoruz” diye konuştu. O sırada Oğuzhan Asiltürk’ün huzursuz yüz ifadesi dikkati çekti.

Asiltürk, ders niteliğindeki kapanış konuşmasında Temel Karamollaoğlu’na üstü kapalı mesaj verdi. “Dikkat edin. Erbakan hocamız bize ‘Bu hizmeti yapmak için konuşmanıza tenkitle başlamayın. Suçlayıcı bir dil kullanmayın. Peygamberimiz AS insanlara şefkatle merhametle davranmamızı emrettiği için Milli Görüşçüler olarak siz de bu emre uyun’ diye nasihat ederdi” dedi.

ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

En güçlü olduğu dönemlerde dahi Erbakan’ı eleştirebilen tek isim olarak gösterilen Oğuzhan Asiltürk, inandığı bir konuda taviz vermeyen bir isim olarak biliniyor. O nedenle Asiltürk’ün Saadet Partisi’ne yakın olan TV5’te AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’na Milli Görüş kökenli Osman Nuri Kabaktepe’nin getirilmesiyle ilgili görüşünün sorulması üzerine, “Çok olumlu görüyorum. Bakın, Sayın Cumhurbaşkanı’na huzurunuzda teşekkür ediyorum” diye yanıt vermesi önemli.

ASİLTÜRK’TEN 1994 RUHUNA GÜÇLÜ DESTEK

 Asiltürk’e, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’na Osman Nuri Kabaktepe’nin getirilmesiyle ilgili soru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “1994 ruhuyla 2023 hedeflerimizi gerçekleştireceğiz” sözüne atıf yapılarak soruluyor. Asiltürk, Erdoğan’ın tanımına güçlü bir şekilde destek veriyor.

“Bizim şimdi tutup da hepimizin şikâyet ettiği bu çatışmayı ortadan kaldıracak insanlara geçmişte şöyle, geçmişte böyle dememiz, akıl ve mantıkla bağdaşmaz. Biz dünü yaşamıyoruz. Bugünü yaşıyoruz. Dün geçtiği gibi bundan bir sene önceki durum da geçti, o bitti. Bugünü yaşayacağız. Bugün hepimiz birbirimize iyi davranacağız” diyor.

Erbakan’ı anma toplantısında Asiltürk’le Karamollaoğlu arasındaki soğukluk konukların da dikkatini çekmiş. O nedenle Oğuzhan Asiltürk’ü dikkatle izlemekte yarar var.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GENEL

Biden resmen açıkladı! ABD Çin ve Rusya’ya ‘savaş’ ilan etti

Göreve gelmesinin üzerinden yaklaşık 45 gün geçen ABD Başkanı Joe Biden, “Geçici Ulusal Güvenlik Stratejik Kılavuzu”nu yayımladı. Belgede …

Yayınlanma tarihi

-

Göreve gelmesinin üzerinden yaklaşık 45 gün geçen ABD Başkanı Joe Biden, “Geçici Ulusal Güvenlik Stratejik Kılavuzu”nu yayımladı. Belgede, Washington yönetiminin, askeri varlığını Orta Doğu’da azaltarak, yükselen rakipleri Çin ve Rusya’ya karşı Pasifik bölgesinde ve Avrupa’da artıracağı kaydedildi.

TEHDİTLERİ SIRALADI

Kovid-19 salgınından, küresel iklim değişikliğine, Çin ve Rusya gibi ABD’ye rakip güçlerin yükselişinden küresel çapta yükselen milliyetçiliğe, teknolojik değişimlere kadar birçok konunun ABD için tehdit teşkil ettiği aktarılan belgede, karşılaşılan sorunların birçoğunun sınırlar ve duvarlar gibi fiziki engelleri tanımadığı kaydedildi. Belgede başta ABD olmak üzere dünyada demokrasi rejiminin muhasara altında olduğu ifade edildi. ABD’de 6 Ocak’ta ülkenin demokrasisinin kalbi olan Kongre’ye düzenlenen baskında 6 kişi hayatını kaybetmişti.

YENİ KÜRESEL DÜZENDEN RAHATSIZ

Belgede, değişen küresel güç dağılımının da ABD için yeni tehditler teşkil ettiği değerlendirmesine yer verildi. Küresel düzenin sorunlarının çerçevesini çizen belgede, Biden yönetiminin ulusal güvenlik açısından birinci önceliğinin “dünyada ortaklık ve müttefiklikleri yeniden canlandırmak” olduğu vurgulandı. İttifak ve ortaklıkların yanı sıra ABD’nin uluslararası işbirliğine de önem vereceği ifade edilen belgede, başta iklim değişikliği olmak üzere küresel sorunlara çözüm bulunması için Washington’ın uluslararası kuruluşlardaki liderliğinin yeniden tesis edileceği değerlendirildi.

İSRAİL’İ KORUMAYA DEVAM

ABD’nin Orta Doğu’da İsrail’in güvenliğine bağlı olacağı ifade edilen belgede, “Bölge ülkeleri ile İran’ın başka ülkelerin egemenlik ve toprak bütünlüğüne yönelik tehditlerini caydırılacağını, El Kaide ve DEAŞ ile mücadele edileceği ve bölgedeki insani krizlere ABD’nin desteğinin artırılacağı” kaydedildi. Orta Doğu’ya ilişkin bölümde, şunlara yer verildi: “Ancak bölgenin sorunlarına çözümün askeri güç kullanmak olduğuna inanmıyoruz ve Orta Doğu’da Amerikan menfaat ve değerlerine ters politikalar izleyen ki ortaklarımıza açık çek vermeyeceğiz.”

SAVAŞLARA PARA HARCAMAYACAK

ABD’nin nihayetsiz savaşlara artık trilyonlarca dolar harcamayacağına dikkat çekilen belgede, “En güçlü askeri varlığımız Hint-Pasifik bölgesi ve Avrupa’da olacak. Orta Doğu’da terör ağlarını bozmak, İran’ın saldırganlığını caydırmak ve diğer önemli ABD menfaatlerini korumak için gerekli miktarda kuvvet bırakacağız” ifadeleri kullanıldı. Sovyet Birliği döneminde de askeri konumlanmasını Avrupa merkezli olarak gerçekleştiren Washington yönetimi, Pasifik’te Çin’e karşı askeri varlığını ise eski Başkan Donald Trump döneminde artırmaya başlamıştı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GENEL

Tatvan’da askeri helikopter düştü: 9 şehidimiz var

Milli Savunma Bakanlığı’dan kaza ile ilgili ilk açıklama şu şekilde: Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara …

Yayınlanma tarihi

-

Milli Savunma Bakanlığı’dan kaza ile ilgili ilk açıklama şu şekilde: Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesilmiştir.   

İHA, CN-235 UÇAĞI VE BİR HELİKOPTER DERHAL ARAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Bölgede İHA, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışmalarına derhal başlanmıştır.

Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edilmiştir. Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızdan 9’unun şehit olduğu, 4 kahraman silah arkadaşımızın ise yaralandığı belirlenmiştir.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yaralı personelimizin hastaneye sevk edilmelerine yönelik çalışmalar devam etmektedir.  

MSB: KAHRAMAN SİLAH ARKADAŞLARIMIZA ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUZ

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize acil şifalar diliyoruz.  

BAKAN KOCA’DAN TAZİYE MESAJI

Bingöl’den Tatvan’a giden ve askerlerimizi taşıyan helikopterin düşmesi sonucu; 9 vatan evladımız şehit olurken 4 askerimiz de yaralanmıştır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifa diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.

FAHRETTİN ALTUN: ŞEHADET HABERİ YÜREKLERİMİZİ DAĞLADI

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Bingöl’den Tatvan’a doğru havalanan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait helikopterin düşmesi sonucu 9 kahraman askerimizin şehadet haberi yüreklerimizi dağladı. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağolsun.

İSMAİL DEMİR; MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir: Bingöl’den Tatvan’a giderken elim bir helikopter kazası sonucunda Şehit olan Kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.

KAYNAK: AA

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR