Takip Edin

GÜNDEM

Fatih sondaj gemisi Trabzon’da

Fatih sondaj gemisi, Karadeniz’e açılmak için Haydarpaşa Limanı’nda yaklaşık 1.5 ay süren hazırlıkların tamamlanmasının ardından 29 Mayıs’ta …

Yayınlanma tarihi

-

Fatih sondaj gemisi, Karadeniz’e açılmak için Haydarpaşa Limanı‘nda yaklaşık 1.5 ay süren hazırlıkların tamamlanmasının ardından 29 Mayıs’ta İstanbul‘dan  uğurlanmıştı.

İlk sondaj faaliyetini gerçekleştirmek için Karadeniz‘e ulaşan Fatih sondaj gemisini karşılayan Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş. Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, heyecanlı ve mutlu olduklarını söyledi.

Ermiş, “Fatih sondaj gemisi, Karadeniz’e demir attı. Yolda olan ve kulenin sökülen parçaları geliyor. Tahmini yarın limanımıza varmış olacak. Fatih gemisi, özelliği olan, dünyada var olan 10 gemiden. Fatih gemisini Karadeniz’de görmenin mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz. Tarihi anlara tanıklık ediyoruz. Burada özel vinç kuruldu. Fatih gemisinin 104 metrelik kulesi sökümü için kullanıldı. Zaman kaybı olmasın, diye bir benzeri de buraya monte edildi. Yaklaşık 3 haftada montajı tamamlandı. Dün bomunu dikledik, geminin yanaşmasını bekliyoruz. Uçakların notam koordinatları var. Biz bu hususu Devlet Hava Meydanları yetkililerine ilettik. Geçici olarak bir notam değişikliği yapacaklar. Ne tesadüftür ki uzun aradan sonra biz Fatih gemisini karşılarken, ilk uçuş da oldu. İki mutluluğu bir arada yaşadık. Montaj işlemi tamamlandıktan sonra gemi; buradan ayrılıp Karadeniz’e açılacak. Ümit ediyoruz ki petrole ulaşırız, bölgenin makus talihini de yenmiş oluruz” dedi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu da Trabzon Limanı’na gelecek Fatih sondaj gemisinin, Karadeniz açıklarında yapacağı petrol arama çalışmalarının, Türkiye’nin gücünün ortaya konması açısından önemli olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

“Petrol araştırmaları konusunda Karadeniz’de devletimizin tekrar sondaj araştırmaları ve sondaj yapma konusunda harekete geçmesi, Türkiye’nin geleceği açısından ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Türkiye geçmişte gerek araştırma gerekse teknik yönden sondaj altyapısı da dahil olmak üzere gerekse de bilgi donanımı yönünden bu kadar zengin değildi. Fakat son zamanlarda devletimizde teknik altyapı, sondaj, araştırma ve insan gücü ve teknik eleman olarak ileri seviyelere gitmiştir. Bu bakımdan son zamanlarda Akdeniz‘de olduğu gibi Karadeniz’de de Fatih Sondaj Gemisi’nin buraya gelip sondaj yapması konusunda yapacağı çalışmalar Türkiye’nin petrolde dışa bağımlılık konusundaki sıkıntısını ortadan kaldıracağı aşikardır.”

Çıkacak sonucu merak ve heyecanla beklediklerini de dile getiren Hacısalihoğlu, şöyle devam etti:

“Ümit ediyoruz ki Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’de yapacak olduğu çalışmalarda petrolün bulunmasıyla ülkenin dışa bağımlılığı belki de tamamen ortadan kalkacaktır. Bölgesel olarak ekonomiye katkı yönünden baktığımızda, Karadeniz’de petrolün bulunması ve işlenmeye başlanması, sadece sondaj faaliyetlerinin ekonomik açısından değil, petrol ürünlerinin bölgede işlenmesi ve ekonomiye katkısı yönünden de çok önemli olacak.

İnanıyoruz ki sonuç olumlu olacaktır. Çünkü daha önceki verilerde, Karadeniz’de petrolün olduğu ve bir an önce bu petrolün çıkartılıp ekonomiye katılması bizlerin arzusudur, bölgenin ve ülkenin gelişmesi, ülkenin ekonomik yönden ayakta durmasıdır. Merak ve heyecanla çıkacak sonuna bağlı olarak oluşacak ekonomiye katkıyı bir an önce bekliyoruz.”

Kaynak: Sputnik TR   ©SputnikTR 

GÜNDEM

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Kılıçdaroğlu’na tepki: 27 Nisan muhtırasını verenler aynısını yaptılar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Eski Genelkurmay Başkanı …

Yayınlanma tarihi

-

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un darbe imalarına değinen Çelik, “Maalesef Türkiye’deki siyasi tartışmalar, 2021’e girerken, bir takım kirli olayları hatıraya getirerek, vesayet siyasetinin canlandırılmaya çalışılması son derece üzücüdür. Birden bire eski Genelkurmay başkanının çıkıp yaptığı tartışmayla başladı. CHP Genel Başkanı ha bire erken seçim meselesi diyerek siyasi gündem oluşturmaya çalışıyordu. Ardından baş örtüsü yasağı ile maalesef, eski bir CHP’li bakan 28 Şubat mantığını, vesayet mantığını diriltmeye çalışan açıklama yaptı. Hiçbir darbe mazur gösterilemez, meşru değildir.” dedi.

Ömer Çelik’ten satır başlıkları:

Önderlik etmek ve teşvik etmek amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti MYK toplantısının ardından Ankara Şehir Hastanesi’nde Kovid-19 aşısı yaptıracak.

Maalesef Türkiye’deki siyasi tartışmalar, 2021’e girerken, bir takım kirli olayları hatıraya getirerek, vesayet siyasetinin canlandırılmaya çalışılması son derece üzücüdür.

Birden bire eski Genelkurmay başkanının çıkıp yaptığı tartışmayla başladı. CHP Genel Başkanı ha bire erken seçim meselesi diyerek siyasi gündem oluşturmaya çalışıyordu. Ardından baş örtüsü yasağı ile maalesef, eski bir CHP’li bakan 28 Şubat mantığını, vesayet mantığını diriltmeye çalışan açıklama yaptı.

Hiçbir darbe mazur gösterilemez, meşru değildir.

Hastalıklı mantık, ‘Erdoğan ancak büyük felaketle gidebilir’ diyerek acınası haldeki değerlendirmeler devam etti.

Esas burada üzücü olan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına Kılıçdaroğlu’nun ‘Sözde Cumhurbaşkanı’ demesidir. Gayrımeşru yapılar için bu ifadeyi kullanırsınız. Yakın tarihte 27 Nisan 2007’de bazılarının ‘post-modern darbe’ dediği, muhtıra teşebbüsü ile gündeme gelmişti.

O zamanki askeri vesayet tartışmasında ‘Biz sözde değil özde Cumhurbaşkanı istiyoruz.’ Bu yetkiyi size kim verdi?

Siyasi partiler, partiye mensup olan kişilerin evidir. Türkiye Cumhuriyeti ise herkesin ortak çatısıdır. Siz Türkiye Cumhuriyeti’nin en yüksek makamı olan, orduların baş komutanı olan Cumhurbaşkanı’na böyle bir şey söylerseniz, bu Cumhuriyet değerlerine karşı söylenmiş olur. ‘Siyasi eleştiri’ yapıyoruz diyorlar. Genel Başkanlık makamı için değil, Cumhurbaşkanlığı makamına bu eleştiriyi yapıyorsunuz.

ABD’deki olaylar

ABD demokrasisinin bu aşamaya gelmesi tüm dünyayı şoke etti. Gelinen noktada ortaya çıkan sarsıntı, askerlerin yerlerde yattığı görüntü… ABD demokrasisinin içine girdiği değer krizinin pratiğe yansımasıdır. Her demokrasi ve ülke bunu yaşar. Siz başkalarının demokratik sistemlerine karşı çifte standartlar ortaya koyarsanız, oradaki değer krizi sizin sisteminize de yansıyor.

Brexit sonrasında ABD-AB ilişkilerinin nasıl olacağız, ABD’nin nereye yöneleceği tüm dünyayı etkiliyor.

Herkese ‘kutuplaşmadan kaçının’ diyenlerin nasıl bir kutuplaşma içine girdiğini gördük. Sosyolojik bir yarılma olduğunu gördük.

Senatonun basılması gayri meşrudur, seçilmiş başkanın göreve gelmesini engellemek gayri meşrudur.

Biz bunları söylediğimizde siyasi oryantalizmin etkisinden düşünce biçimi eğilmiş bükülmüş olanlar ‘Siz de seçim sonuçlarına itiraz ettiniz.’ diyorlar. Kimse dünyanın hiçbir yerinde meclisin şiddetle kapatılmasını savunamaz.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GÜNDEM

MHP lideri Bahçeli: Cumhur İttifakı sonuna kadar yaşayacaktır

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhur İttifakı sonuna kadar …

Yayınlanma tarihi

-

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhur İttifakı sonuna kadar yaşayacağını belirten Bahçeli, “Ne ibret verici bir gerçektir ki, kırk alim bir delille ikna olur da, bir cahil kırk delille ikna olamaz. Farabi diyor ki, bilmek bir usta edasıyla hayata şekil vermektir. Susması gereken yerde konuşanlar, üstelik boş ve yalan konuşanlar hayatın akışını bozan tortulardır. Dilden dökülenlere kalbin kefaleti, kalpten geçenlere dilin tercümanı ancak onurlu, olgun ve omurgalı insanların harcıdır. Bu harç ki, bir insanın haysiyet sütunlarını, hamiyet ve şahsiyet kolonlarını inşa eder. Bunlardan mahrumiyet çekenlerin dünyası külliyen mağlubiyettir.

Bu düşüncelerle, televizyonlarda farklı isimlerle gösterilen tartışma programlarını izlediğim zaman ne kadar yavan, yalan, yanlış ve yozlaşmış değerlendirmeler yapıldığına, kirli ve kişiliksiz senaryoların nasıl tedavüle alındığına teessüfle tanık oluyorum.

Mustafa Balbay’a ateş püskürdü

İttifakın geleceği konusunda açıklamalarda bulunan gazeteci Mustafa Balbay’a ateş püsküren Bahçeli, “Bazı sözde köşe yazarları var ki, Mustafa Balbay bunlardan birisidir, bizzat duymadığı, duymasının da mümkün olmadığı iki kişi arasında geçen konuşmaları saptırarak, hayal mahsulü anlatımlarla kamuoyuna servis edebiliyor. Biz okurken utanıyoruz, onlar yazarken utanmıyor. Ayrıca Habertürk televizyonunda Veyis Ateş’in hazırlayıp sunduğu Türkiye’nin Nabzı isimli programın dün geceki bölümünü dikkatle izledim. Deniz Zeyrek, İsmail Saymaz ve İbrahim Uslu’nun açıklamalarını bu kadar yalan senaryoyu nasıl ürettiklerini düşünüp hayretle takip ettim. Alayına bakınca gıybet ve dedikodunun ete kemiğe bürünmüş halini gördüm.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GÜNDEM

Merak uyandıran paylaşım… ‘Sadece saatler kaldı’

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Twitter’dan merak uyandıran bir paylaşım yaptı ve “Artık sadece saatler kaldı.” denildi. EGM’nin video …

Yayınlanma tarihi

-

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Twitter’dan merak uyandıran bir paylaşım yaptı ve “Artık sadece saatler kaldı.” denildi.

 

 EGM’nin video paylaşımında ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da konuşmasından bir bölüm yer aldı.

Videoda, Soylu’nun “500 tane kadın özel harekatçıyı mezun edeceğiz. Türkiye’de ilk kez… Özel bir gösteri ortaya koyacaklar. Gölbaşı Özel Harekat’ta yapacaklar, biz de heyecanla bekliyoruz.”  ifadelerine yer verildi.
 

 

 Kaynak: Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR