Takip Edin

GENEL

Enver Altaylı ByLock’ta çıktı! FETÖ elebaşı ile görüşmüş

Bazı örgüt üyelerinin Bylock’ta Altaylı hakkındaki yazışmaları ortaya çıktı. Bu yazışmalardan birinde Altaylı’nın FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile …

Yayınlanma tarihi

-

Bazı örgüt üyelerinin Bylock’ta Altaylı hakkındaki yazışmaları ortaya çıktı. Bu yazışmalardan birinde Altaylı’nın FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile görüşmek için ABD’ye gittiği de yazıyor. Bu dönemde Adil Öksüz’ün de orada olması dikkat çekiyor.

 

 BYLOCK İÇERİKLERİNDE ALTAYLI ADI GEÇİYOR

İddianamede Enver Altaylı’nın Bylock yerine “Signal” adlı bir uygulama kullandığı yer alıyor. Daha önceki tespit ve itiraflara dayanılarak da bu programı sadece yöneticilerin kullandığı belirtiliyor. Altaylı da görüşmelerini bu program üzerinden yaptığını ifadesinde kabul ediyor. Ancak neden bu programı kullandığını açıklamıyor. Savcılık bugüne kadar elde edilen Bylock içerikleri üzerinde Altaylı’nın adını anahtar kelime olarak kullanıp araştırma yaptı. 21 Mayıs 2019 tarihli savcılık talimatıyla yapılan bu araştırma sonucunda Altaylı’nın adının geçtiği Bylock içerikleri tespit edildi. Bu tespitlerden birinde Salih Yaylacı’nın 26 Haziran 2015’teki Bylock yazışmasındaki “Şayet ben Enver Altaylı ile H.E’yi (Hocaefendi-Gülen) görüştürme noktasında bir kanal olabilecek isem buna söz verirsem, bu cumartesi (27 Haziran 2015) MÖ (Mustafa Özcan) ile ABD’de görüştüğümde MÖ’den H.E. ile randevu konusunda ısrar etmeyecek. Yoksa orada olduğu zaman diliminde görüşmek istiyor” ifadeleri yer alıyor.

 

 21 HAZİRAN’DA ABD’YE GİTTİ

Polisin yaptığı incelemeye göre Altaylı 21 Haziran 2015’te Atatürk Havalimanı’ndan çıkış yaptı. 2 Temmuz’da da yurda giriş yaptı. Dijital verilere göre Altaylı bu görüşmelerin yapıldığı dönemde New York’taydı. Adil Öksüz hakkındaki soruşturmada elde edilen verilere göre o dönem “Deniz Kuvvetleri İmamı” olan Öksüz de 26 Mayıs 2015’te ABD’ye gitti ve 28 Temmuz 2015’te Türkiye’ye döndü. Yani Altaylı ve Öksüz aynı dönemde ABD’deydi. Ancak aralarında görüşme olup olmadığına dair henüz bir bilgi veya tespit edilmiş bir veri yok.

SADECE ÜST DÜZEY ÖRGÜT ÜYELERİNCE KULLANILIYOR

İddianamede Signal programı için de şu değerlendirme var: “İlk kez 2017’de Konya’daki “gaybubet” evlerine düzenlenen operasyonda tespit edilen program, sadece üst düzey örgüt üyelerince kullanılıyor ve kullanıcılar mesajların hangi periyotlarda otomatik silineceğini kendileri belirliyor. Örgütün yeni yapılanmasında üst rütbedeki sözde yöneticilerin, Signal vasıtasıyla il, ilçe veya eyalet imamlarına gönderdiği talimatlar, alt kesimdeki FETÖ mensuplarına aktarılıyor. Signal, darbe girişiminin ardından yeniden yapılanma çabasındaki FETÖ’nün ByLock yerine kullandığı haberleşme programı olarak biliniyor. Güvenlik güçlerinden edinilen bilgiye göre, şifreli haberleşme programı Signal’in içeriğine ulaşmak, yazışma, fotoğraf ve görüntülerin kullanıcıların belirlediği zaman aralığında silinebilmesi nedeniyle ByLock’a göre daha zor. Program, mesajlaşmanın yanı sıra ulusal ve uluslararası arama yapılmasına da imkân sağlıyor.

KAYNAK: SABAH

GENEL

Mehmet Baransu’ya 17 yıl 1 ay hapis cezası

Kapatılan Taraf gazetesinin yazarı Mehmet Baransu ile eski sorumlu yazı işleri müdürü Murat Şevki Çoban’ın, “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK …

Yayınlanma tarihi

-

Kapatılan Taraf gazetesinin yazarı Mehmet Baransu ile eski sorumlu yazı işleri müdürü Murat Şevki Çoban’ın, “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” başlıklı haber nedeniyle “devletin gizli belgelerini ifşa ettikleri” gerekçesiyle yargılandıkları davada karar açıklandı.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Murat Şevki Çoban katılmazken, başka suçtan tutuklu sanık Mehmet Baransu Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmada, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Milli İstihbarat Teşkilatını (MİT) temsilen Hazine avukatı da hazır bulundu.

Duruşmada, müşteki kurumlar adına söz verilen Hazine avukatı, sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Sanık Murat Şevki Çoban’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu ise müvekkilinin beraatine karar verilmesini talep etti.

Son sözü sorulan Baransu da beraatine karar verilmesini istedi.

BARANSU’YA 4 AYRI SUÇTAN TOPLAM 17 YIL 1 AY HAPİS CEZASI

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Mehmet Baransu’nun “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etme” suçundan 3 yıl 4 ay, “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan 6 yıl 3 ay, “MİT’in görev ve faaliyetine ilişkin bilgileri ve belgeleri temin etmek suretiyle MİT Kanunu’na muhalefet” suçundan 4 yıl 2 ay ve “MİT görev ve faaliyetine ilişkin bilgi ve belgelerin yayımlanması, yayılması ve açıklanması” suçundan da 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Heyet, sanık Murat Şevki Çoban’ın ise üzerine atılı suçları işlediğine dair her türlü şüpheden uzak kesin, inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatine karar verdi.

İDDİANAME

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken 25 Ağustos 2004 tarihli MGK toplantısı kararının, Taraf gazetesinin 28 Kasım 2013 tarihli nüshasında Baransu’ya ait “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” başlıklı haberle manşetten yayımlandığı belirtilmişti.

İddianamede, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Çoban ve Baransu’nun, MİT’in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ile bilgileri istihsal ve ifşa ettikleri belirtilerek, sanıkların “devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları temin etme”, “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme” ve “MİT’in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgileri basın yoluyla ifşa etme” suçlarından 30 yıl ikişer aydan 50 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

kaynak: NTV

Devamını oku

GENEL

12 FETÖ’cü askeri doktor ile Fetullah Gülen hakkında iddianame hazırlandı!

Ayrıntılar geliyor…
Kaynak: Milliyet

Yayınlanma tarihi

-

Ayrıntılar geliyor…

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GENEL

Bakan Koca: Fedakarlık sınavındayız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’daki hesabından, corona virüs tedbirlerine dikkat çekmek amacıyla paylaşımda bulundu.

Bakan Koca …

Yayınlanma tarihi

-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’daki hesabından, corona virüs tedbirlerine dikkat çekmek amacıyla paylaşımda bulundu.

Bakan Koca, paylaşımında “Bir fedakarlık sınavındayız. Mecburiyet yoksa evden çıkmayın” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: NTV

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR